Šta reći?

tgdanijela

Poznat
Poruka
7.092
Mudar čovek ne kaže sve što misli, ali misli sve što kaže ..kaže jedna poslovica ...

Govorite li vi istinu? ili samo onoliko koliko morate?..ili taktizirate ...mudrujete ...
...kako se krećete kroz život ...mudro ćuteći ili prvo kažete pa razmislite šta ste zapravo rekli ...
..da li su oni koji kad kažu nešto to i misle stvarno mudri? ...u svakodnevnom životu, naravno ....
 
S istinom ko i s ponosom - mora imati zaleđinu.
I time ne mislim duhovno bogatstvo ili moralne (?) kvalitete.

Stati iza svojih misli, stavova i reči; jedno je od merila koja određuju čoveka. Možeš ispoštovati čak i onoga kojima su isti nakaradni i pogrešni - jer to je pitanje integriteta čoveka, a ne njegovih stavova. Ili lupetanja.

Da se sad vratimo na zemlju.

Ako si u celom svom veku uvek i svugde govorio samo istinu; verovatno si gospodar univerzuma.
Ili lud.

Samo taki prođu bez posledica, ili ne mare za njih.
 
covek je iskren kada govori ono sto zaista misli..ali ono sto covek misli ne mora biti i istina..sta vise moze biti ii ovejana laz u koju doticni iskreno veruje da je istina:think:
 
Zavisi od zivotne situacije i sagovornika koliko me svojom nepovrsnoscu inspirise ali ta istina vremenom mi postala normalna pa mozda i izgleda nekom da je mudrovanje..a ono je samo iskustvo
 
tganijela:
Govorite li vi istinu? ili samo onoliko koliko morate?

Da, uvek. I uvek razmislim pre nego nesto kazem.

Mudar čovek ne kaže sve što misli, ali misli sve što kaže ..kaže jedna poslovica ...

Mogu se sloziti sa ovom poslovicom.

Navar:
covek je iskren kada govori ono sto zaista misli..ali ono sto covek misli ne mora biti i istina..sta vise moze biti ii ovejana laz u koju doticni iskreno veruje da je istina

Tacno.

Mislim da svaka laz stvori vise problema nego istina.
 
Mudar čovek ne kaže sve što misli, ali misli sve što kaže ..kaže jedna poslovica ...

Govorite li vi istinu? ili samo onoliko koliko morate?..ili taktizirate ...mudrujete ...
...kako se krećete kroz život ...mudro ćuteći ili prvo kažete pa razmislite šta ste zapravo rekli ...
..da li su oni koji kad kažu nešto to i misle stvarno mudri? ...u svakodnevnom životu, naravno ....

govoriti isitnu ne znači biti mudar, nego iskren
znati kad šta treba reći a kad prećutati znači biti mudar
Konkretno ja govorim istinu, ali često impulsivno, ne razmislim prethono...pa eto problema...
 
Mislim da svaka laz stvori vise problema nego istina.

problem ne stvara sama laz..obmana ili prevara..problem stvaraju ljudi koji za laz obmanu ili prevaru misle i veruju da je istina
opet vracam stvar na zakon o konzistentnosti..nakon sto ljudi prihvate neku laz/obmanu/prevaru//kao istinu..pocnu da traze uporista za svoje misljenje...i tako dobiju iskrivljenu sliku sveta..u skladu sa svojom iskrivljenom slikom sveta pocnu i da se ponasaju..i sad smo tu gde smo
 
Kako mozemo pricati o istini kao apsolutnoj vrednosti.To sto je istina za tebe,laz za mene.

I opet ono moje
TO STO JE MENI LEVO,TEBI JESTE DESNO,TO STO JE MENI GORE,JESTE TEBI DOLE
 
Kako mozemo pricati o istini kao apsolutnoj vrednosti.To sto je istina za tebe,laz za mene.

I opet ono moje
TO STO JE MENI LEVO,TEBI JESTE DESNO,TO STO JE MENI GORE,JESTE TEBI DOLE
a kako ne mozemo..
"mislim dakleM postojim"
jel to za tebe laz?;)
ili prizemnije...
"ja evo kucam post na forumu.." ili ces po toj tvojoj izjavi reci da je to relativno
da li ovaj moj post..postoji? ako ne postoji..kako ga onda citas?
postojanje ovog posta je istina i za tebe i za mene i za peru lozaca
 
Mudar čovek ne kaže sve što misli, ali misli sve što kaže

...kad bi mudar i govorio sve što misli ... ljudi mu pola ne bi ni vjerovali, jer većina to ne radi ..pa se dolazi do zaključka da većina ni ne zna ko je zapravo mudar ...
...no mudrom to nije ni potrebno ...
...jer ne želi moć, ni vlast ...
 
ljudi mahom slabo kapiraju da postoje dve vrste istine..istine..i zavisne istine..tj one istine koje JESU istine ali zavise od stanovista..vecina licnih istina su istine ovog drugog tipa
 
ljudi mahom slabo kapiraju da postoje dve vrste istine..istine..i zavisne istine..tj one istine koje JESU istine ali zavise od stanovista..vecina licnih istina su istine ovog drugog tipa


Znači kad govorimo ono što mislimo to je ''naša'' subjektivna istina i govoreći takvu istinu i imajući to na umu nikad nemamo šta da izgubimo ...
Ustvari samo ljudi koji se boje da će nešto izgubiti i laskaju, ulizuju se, jedno govore, drugo misle, treće rade ... kako već to ide ...
strah je u pozadini i nerazumjevanje ... a istina kad tad izađe na vidjelo .. a ako neko ne želi da ju vidi neće ju vidjeti ni da mu kažeš istinu ...
Da li vjerovanje u sudbinu navodi čovjeka da govori šta misli
..ili je to istovremeno, pored mudrosti i psihološka osobina čovjeka ... ako je neko ''živac'' on će ti uvijek reći šta misli ... dok flegmatik nema taj psihološki poticaj ...
 
@Navar
hmm..kad vam neko postavi pitanje obicno imate bar dve vreste odgovora..iskren odgovor u kome obrazlazete ono sto zaista mislite i u sta verujete i obmanjivacki odgovor u kome izlazete ono sto osoba koja vas pita zeli da cuje od vas..moje misljenje je da smo svi mi negde izmedju ova dva extrema..a vestina odmeravanja prave mere u datom momentu bi se mogla nazvati taktom..


Nisam baš za to da takt bude neka zlatna sredina. Ja svojim pacijentima uvijek nastojim reći istinu i većina zapravo i ''vapi'' za istinom; međutim ako pacijent ''odbija'' da čuje istinu, onda ne inzistiram da ju kažem

Inače mi to taktiziranje u svakodnevnom životu izgleda komplikovano ..šta ko hoće da čuje, pa da prilagođavam svoj stav tome ... i tako stalno da radim ... nemam ni vremena niti mi to izgleda korisno ...a to jeste obično što ljudi rade i što je meni :roll:
...no ja mislim da određeni tip čovjeka + situacija u kojoj se nalazi (ima li dobru logistiku, pozadinu ili nema, sam je u ovom svijetu) određuje i to koliko će biti iskren ili neće
genetski faktori + faktori okoline
međutim znam ljude ''bez pozadine'' koji mudro ćute ili mudro govore
kao i također ljude ''bez pozadine'' koji uglavnom obmanjuju ili taktiziraju
zatim one ''sa pozadinom'' koji opet, zanimljivo, uglavnom obmanjuju ili taktiziraju
i one ''sa pozadinom'' koji mudro ćute ili mudro govore ...
 
...no ja mislim da određeni tip čovjeka + situacija u kojoj se nalazi (ima li dobru logistiku, pozadinu ili nema, sam je u ovom svijetu) određuje i to koliko će biti iskren ili neće
genetski faktori + faktori okoline
međutim znam ljude ''bez pozadine'' koji mudro ćute ili mudro govore
kao i također ljude ''bez pozadine'' koji uglavnom obmanjuju ili taktiziraju
zatim one ''sa pozadinom'' koji opet, zanimljivo, uglavnom obmanjuju ili taktiziraju
i one ''sa pozadinom'' koji mudro ćute ili mudro govore ...
.. ako već viiš da te stvarnost opovrgava .. zašto još uvek tako misliš ..?
.. nešto s tim mišljenjem nije u redu ..
.. pitanje je .. šta ..

.. možda svi ti faktori ne određuju to koliko će neko biti iskren ..
.. a druga opcija je .. da nisi dobro definisala .. ".. pozadinu .."

.. pa bi mene sad zanimalo .. šta podrazumevaš pod logistikom .. pod dobrom pozadinom ..?
.. i šta bi značilo da je neko bez pozadine ..?
 
Zavisi od porodice kakvu ćeš pozadinu imati ... ima tu mnogo varijanti
''dobra pozadina'' je ona kad ti pomažu ljudi koji te vole, najmiliji, najbliži ... sad i tu ima više varijanti pa vjerovatno zbog toga neki i pribjegavaju obmanjivanju rađe nego govorenju istine, a drugi više govore istinu ...

..ali ima tu još jedan faktor, a to je hrabrost ... hrabri ljudi govore istinu bez obzira na posljedice ... i po meni hrabrost nije daleko od mudrosti u ovom slučaju
..niko ne može znati šta će biti ... istina je kao što smo već čuli relativna, pa zašto je onda ne reći ...
 
Oli sam ja omašila, oli...

Ne razumem zašto se ova tema izrodila u "Argumentovanu Ili Ličnu Istinu." Ja ju nisam tako shvatila.

Zar se pitanje nije odnosilo na ljude koji govore šta misle, i da li je to mudro ili ne; i bez obzira radi li se o istini koja je takva samo po njihovom sudu?

Ono što gore čitam navodi me da mislim kako bi čovek trebao biti kuš ukoliko zna da je u krivu.

Da mislim drugačije, ne bi bilo potpisa na kraju mog posta. :mrgreen:

Ali, ko je merodavan da sudi o tome?

Mudar čovek ćuti ukoliko njegova i istina posmatrača nisu iste? Po oceni posmatrača?

Mnogo šta o čemu posmatrač sudi u njegovim je sopstvenim očima; baš kao i ocena lepote.

Kad bi ljudi znali da su u krivu, ovo se ne bi zvalo zemlja već nebesa.

Kad bi svi priznavali tuđu ocenu da su u krivu, ovo bi se zvalo pakao.
 
E vidiš to je dobro pitanje ..Da li hrabrost zavisi od pozadine?
U neku ruku i zavisi..ali više u smislu ponašanja prema nekome (posebno kada je u pitanju materijalna pozadina - ona daje još veću slobodu - nametanje, aroganciju i sl.), ali kad je riječ o govorenju istine i prave hrabrosti čini mi se da nema ... mislim da genetski faktori, ličnost čovjeka tu ima presudnu ulogu
 
.. ne reče mi šta znači biti bez pozadine ..
(.. ima jedna knjižica .. klark i klark .. rano iskustvo .. verujem da si čitala ..
.. na tu vrstu nemanja pozadine misliš ..?)
 
E vidiš to je dobro pitanje ..Da li hrabrost zavisi od pozadine?
U neku ruku i zavisi..ali više u smislu ponašanja prema nekome (posebno kada je u pitanju materijalna pozadina - ona daje još veću slobodu - nametanje, aroganciju i sl.), ali kad je riječ o govorenju istine i prave hrabrosti čini mi se da nema ... mislim da genetski faktori, ličnost čovjeka tu ima presudnu ulogu

Slažem se.
 
.. u vezi hrabrosti i pozadine ..
.. ne vidim baš kako su vezani .. zašto treba hrabrosti tamo gdje postoji pozadina .. .. to je i pitanje snage .. zašto ti treba snage ako ti ju .. mjesto na kojem stojiš .. daje ..

.. meni je zanimljivije nešto drugo ..
.. čovjek .. često .. ima neke ciljeve .. koje .. vrlo često .. pokupi .. idući putem .. (.. kažu digići strada fačendo ..) .. vjerujući da je i žika čovjek .. i da se prema žiki i treba ravnati .. (.. i još ga malo sjebati u posljednjem zavoju .. i ete ti sreće ..) ..
.. ali ima slučajeva .. gdje različiti ljudi postave ciljeve .. kao fenjere .. na raznim mjestima .. različito daleko ..
.. i tu opet .. moguće je u odnosu na žiku .. kao .. ja nisam žika ..
.. ali .. ne vjerujem da je samo to ..
.. vjerujem da čovjek postavlja svoj cilj .. sljedeći svoje osjete .. i pogotovo osjet .. dobro .. čak i kada sve radi .. na žiku .. jer vjeruje da i žika zna šta je dobro .. barem otprilike ..
.. pa se pitam ..
1 .. koje je krajnje mjesto .. krajnji cilj .. koji čovjek može sebi postaviti ..
2 .. od čega zavisi snaga .. odlučnost .. kojom će .. cilju stremiti ..
 

Back
Top