STA je MUDROST ?

Vidim da ovde neke stvari nisu očigledne, pa hajde da se malo igramo sa njima....

Pitanje:
Kako odrediti šta je mudro , a šta nije?
Potpitanje : Kako pojedinac to odredjuje?

-Ako ostane definicija mudrosti kao apsoluta totalne predikcije svih tokova i odnosa i razvoja odnosa, onda se mudrost ne može odrediti u sadašnjem trenutku , a i u svakom sledećem će moći da se govori samo o uspešnoj predikciji do tada....

Recimo da u ovom trenutku s mojim shvatanjem mudrosti (uzmimo da je to polazna tačka) odredjivanje nečega kao mudrog ili ne mogu da definišem ovako:
-Pojedinac karakteriše nešto kao mudro ako je predikcija (ako je bukvalno predikcija onda je prorok, ali u svakoj radnji je ugradjen sklop pretpostavki i predikcija zašto se nešto čini , psihologika) mudrosti prihvatljiva sa njegovom predikcijom.
Ovde je uključeno i to da je ono što je prihvaćeno kao mudrost više od onoga što je sam "ocenjivač" smislio.

Da vidimo prvo šta ljudi okarakterišu kao mudro i da li je i koliko to može da bude mudro?
Sadašnjost:
Osoba može smatrati nešto mudrim samo ako je radnja u skladu sa njegovim predikcijama ili je na osnovu radnje mogao da spozna i prepozna novu predikciju i da se složi sa njom.

Budućnost 1:
Osoba može smatrati mudrim nešto iako nije bilo u skladu sa njegovim predikcijama , ali je razvoj dogadjaja pokazao poklapanje mudre predikcije i stvarnog razvoja....

Ovde postoji mogućnost da razvoj dogadjaja nije u skladu sa onim što on smatra mudrim.
U tom slučaju se vidi uticaj morala , etike, vaspitanja ili neznanja na stavove pojedinca , jer on smatra mudrim nešto što ne dovodi do razvoja dogadjaja na onaj način na koji pojedinac misli da treba da funkcioniše....Ovde je dobro mesto da uočim da mudro i dobro nisu isto osim u našim ocenama šta je mudro a šta ne.

Svo vreme razdvajam moral, etiku , stavove o socio odnosima , fantazije od želja i mudrosti.

Ovde ako se vratimo na početak postaje jasno da ocenjivači mudrosti će ocenjivati mudrost samo na osnovu sopstvene percepcije , razvijene logike, kombinatorije i vrlo malo uticaja ima i moral i etika (oni imaju više uticaja kao težinski koeficijent na izbor aktivnosti koja će se izvršiti tj kao filter posle traganja za mudrošću).

Tako , poznajući slabo razvijenu percepciju , kao i slabo izraženu težnju većine ljudi da unapredi svoju percepciju (ono što većina njih zove unapredjenje percepcije je uživanje u sticanju novih iskustava i proživljavanju onoga što samo podržava već dostignutu percepciju i iskustvo već dosegnuto kroz stara iskustva) možemo se slobodno osloniti na to da mudrost nikada neće biti okarakterisana kao mudrost već ili kao nerazumevanje ili kao ludost ili kao još jedno vidjenje nekih odnosa........

Hajde sve ovo , ali iz ugla mudrosti....
Pošto oni koji su mudriji vide totalnu vladavinu mediokritetnog razmišljanja i veličanja mediokritetskog kao mudrog, a istovremeno shvataju to kao neminovnost , ostaju im dve mogućnosti: mudro ćutanje i agresivno nametanje kroz efekte.
Ovo potonje je ustvari ono što ljudi prvo shvate i razumeju. A to je istovremeno i primoralo onog ko raspolaže mudrostima da usvoji ista animalističke težnje, ciljeve i namere (kao što je i dokazivanje i pokazivanje).
To je neophodno da bi mogao da usmerava dalji tok, ali se i tu vidi uvezanost kosmosa tj. nemoguće je težiti da na nešto delujete , a da istovremeno to ne deluje na vas.
Tako mudrost da bi mogla da mudruje i usmerava i kreira nešto mudrije od onoga što je trenutno , mora da usvoji animalističke ciljeve i težnje kao što su novac, uspeh, prestiž, a kasnije uticaj, autoritet, pokloništvo, pokret....
Alternativa je "mudro ćutanje" iliti "psihološki neupadljiv". Tj osoba postaje zatvorena u izvesnoj meri i obično pokriva svoje mudre odluke nebitnim nemudrim i ishitrenim odlukama više da bi se razbila mistika i fama, koja zna da nanese više štete nego i zavist....
------------------------------------------------------
Ovo sve izgleda da je van teme. Ali tek sada mogu da postavim pravo pitanje, a to je kako prepoznati mudrost, kad će mudrost da se krije od vas , bar do onog vremena dok se sigurno ne oseća više ugroženim od strane onih koji na mudrost gledaju iz nekih "svojih uglova".

Slučajno mi se nameće i jedan od odgovora. Onaj koji se trudi da prepozna mudrost, taj hoda ka toj mudrosti.
Ostali su tu više da se primete da neko nije nešto učinio mudrim, da žale što oni nisu učinili nešto mudro , a mogli su , i to zovu ocenjivanje ili prepoznavanje mudrosti.....A to nema veze sa tim već više sa njihovim fantazijama , zatim želji da budu uspešniji , i na kraju želji da budu bolji od nekog drugog...Ovo ustvari definiše animalizam , koji je prirodan i primaran...

P.S. Moja rečenica "Iz pokazanog , nijedan od vas nema više autoriteta da priča o mudrosti" se odnosi na dvoje koje se raspravljaju o haiku, pod.je.bavanju i tako to ...što ne da pokazuje da je angažovanost ovde više na "show of" motivima već pokazuje da će i sve što će biti kasnije navedeno proizvod ne traženja mudrosti (i na taj način ocena iste) već ono što sam naveo pod ....ostali....i animalizam....Zajedničko za sve te animalističke vizije mudrosti je dogmatičnost (one mogu biti dobre ili loše , o tome se ovde ne radi, jer dobro ,loše je stvar i stavova i etike).
 
Tesko je naucno eksperimentisati sa mozgom dok je covjek ziv, a eksperimenti na mrtvom mozgu su, prakticno, nekorisni. Ne mora, jedino, zvanicna nauka da polaze tapiju na znanje. Ima nauke i bez zvanicne nauke. Znanje se moze "znati" (mudrost) i drugacije od naucnih recepata. Naucnik je prema sebi gord (ispravno), jer misli da zna i arogantan prema laiku (neispravno), jer misli da laik ne zna (i ne moze znati).
 
kako_hocu:
mudrost je umece smirenja svog uma kako bi um osetio priliv finijih energija sto dalje povlaci i jasnije sagledavanje i visu svest itd. itd.
Istina uvijek izadje na vidjelo. Rekao si ono pravo, a mislio si drugacije. Zvucalo je bolje bez tvog dodatnog objasnjenja. Mada - i tako je ispravno.
 
Da ne bih razočarao one koji imaju predubedjenja prema mom sistematičnom pristupu stvarima i idejama evo izuzetnog doprinosa za sve one koji lakše razumeju gledanjem nego čitanjem ili slušanjem.

Dakle istraživački film BBC o gluposti i mudrosti, koji se slučajno baš ovih dana zadesio u mom okruženju.

Title:BBC-stupidity or not?
Duration:1h40
Size:~6*60Mb
Storage place: www.rapidshare.com
Downl Speed: up to 5MB/s
Tutorial: Downloadujte svih 6 delova i pokrenite samoraspakujući prvi deo koji će sve odraditi dalje sam.MD5 je kontrolni broj koji kazuje da li je arhiva potpuno ispravna /neoštećena

Links:
http://rapidshare.com/files/4710447/BBC_Documentary_-_Stupidity.part6.rar
MD5: 34f7edbfe9d73b042b3c752162956bde 49.6 MB 0
http://rapidshare.com/files/4710317/BBC_Documentary_-_Stupidity.part5.rar
MD5: 03b12d7bd6b6b3b1caea88b6217fdfe3 57.2 MB 0
http://rapidshare.com/files/4710130/BBC_Documentary_-_Stupidity.part4.rar
MD5: 40bb590a5e216d858afe3a94e00d2382 57.2 MB 0
http://rapidshare.com/files/4709853/BBC_Documentary_-_Stupidity.part3.rar
MD5: c43f9c4fc60912128a0901a20cce4277 57.2 MB 0
http://rapidshare.com/files/4709560/BBC_Documentary_-_Stupidity.part2.rar
MD5: b6ad41edf24d45dd0a5dfa88969736d4 57.2 MB 0
http://rapidshare.com/files/4708536/BBC_Documentary_-_Stupidity.part1.exe
MD5: c1f0acdda93d6c6a92ab287bfb62804e 57.2 MB 0

Uživajte u gledanju .
 
klara_m:
Evo jedne molitve

"Gospode, daj mi duševni mir, da prihvatim ono što ne mogu promeniti,
hrabrost da preduzmem ono što mogu promeniti,
i mudrost kako bi uvek razlikovao jedno od drugoga

ovo mi se svidja ...
mudro je...
a mudrost nam daje i mir i to da umemo RAZLIKOVATI stvari i nijanse
 
ristob:
Tesko je naucno eksperimentisati sa mozgom dok je covjek ziv, a eksperimenti na mrtvom mozgu su, prakticno, nekorisni. Ne mora, jedino, zvanicna nauka da polaze tapiju na znanje. Ima nauke i bez zvanicne nauke. Znanje se moze "znati" (mudrost) i drugacije od naucnih recepata. Naucnik je prema sebi gord (ispravno), jer misli da zna i arogantan prema laiku (neispravno), jer misli da laik ne zna (i ne moze znati).

:) :) :)
 
Znanje = mudrost???


Nego kad svi udarate u ploču , meni se udara u klin.....trenutno nema veze sa tvrdoglavošću ni sa izborom drugačijeg načina postizanja uočljivosti (bolje prvi u selu nego poslednji u gradu...).

Ljudi rade na onome što ja zovem uticaj neobrazovanja i rečnika , kao i deformisanog značenja reči koje su jednog značenja ali su u medijima i vremenom i u narodu dobile drugačije značenje, čak se i orginal zagubio. Možda je mudrost jedna od tih reči....

Ljudi rade i na onome što ja zovem psihologika , tj ograničenja ljudskog poimanja na procese koji zahtevaju objektivniji pristup od onog koji čovek trenutno može da ponudi. Obično su to oblasti učenje i otkrivanje novih , kao i proces dokazivanja tih novih odnosa i relacija u prirodi. Logika je samo jedan od alata, ili poznatije širom broju ljudi indukcija i dedukcija.....

Tako sam naleteo na ustanovljen novi naziv za ono što sam zvao neupućenim i degenerisanim značenjem pojedinih pojmova i imenica....To se zove "folksonomy". I to je samo delić novog projekta unapredjenja učenja i pravilnijeg shvatanja stvari, a to se čini i tako što se otvoreno diskutuje o padovima i greškama koje postoje i čine se svakodnevno....

Pričati o mudrosti mi je sve više pucanj u prazno na ovim srpskim prostorima , jer čim se postavlja stalno pitanje posle nečijeg posta ili uopšte ikakve izjave , jesi li na mojoj strani ili nisi, da li podržavaš moju tezu ili suprotnu, dalja komunikacija je pomalo degute, jer očigledno da će sve biti prevedeno na animalne ciljeve bilo lične bilo timske prirode...pa će i bilo kakvo saznanje biti samo kap u reci manipulacije koja će odatle poteći.....
 
Izvinite nov sam.
Da strah od Boga je početak mudrosti. Tako piše u SZ.
To je dakle preduslov za početak puta k mudrosti.
Šta to znači.
Imati zdravu meru i sliku o stvarima većim i manjim od tebe i gde se ti nalaziš.
pa tako i strah o sigurnost u pravoj meri.
Kao što je znanje suprotnost neznanju tako je mudrost suprotnost bezumlju.
Kao što ludost ima svoje odlike ima ih i mudrost.
Mudrac stekavši te odlike koje odlikuju mudrost upotrebom znanja dela i menja svet oko sebe.
nadam se da sam malo pomogao potrazi za odgovorom
Odlike mudrosti su druga tema pa da ne preteram... ;-)

Pozdrav i sretno traganje
 

Back
Top