Zasto se praznuje Badnik?

evo ga etnolog i istoričar.. :lol:
Sta ce,neki imaju malo sire okvire elementarnog znanja.
To o čemu pričaš veze nema sa životom. Način na koji su ljudi i životinje
živeli zavisi od klimatskih prilika.
Sad cemo i o globalnim kimatskim promenama ?
Dao sam ti konkretno cinjenicno stanje za koje sam se pozvao cak i na etnoloske aspekte stoga je red da mi to osporis navodima koje ce me demantirati.
Sta ce ti ovo suvisno filozofiranje ?
U planinama i hladnijim predelima obično
su spojene, a u toplijim krajevima su razdvojene ili su životinje na otvorenom.
Da a u ove nase krajeve laste uobicajeno dokaze u prolece ...
Jel ces se fokusirati na predmetnu materiju ili cemo produziti o lanskom snjegu ?! :kafa:
 
Sta ce,neki imaju malo sire okvire elementarnog znanja.

Sad cemo i o globalnim kimatskim promenama ?
Dao sam ti konkretno cinjenicno stanje za koje sam se pozvao cak i na etnoloske aspekte stoga je red da mi to osporis navodima koje ce me demantirati.
Sta ce ti ovo suvisno filozofiranje ?

Da a u ove nase krajeve laste uobicajeno dokaze u prolece ...
Jel ces se fokusirati na predmetnu materiju ili cemo produziti o lanskom snjegu ?! :kafa:
Znači Isus je rođen negde u makedonskim planinama? :zddm6:
 
Jasno sam pokazao da su istorijski i arheološki izvori pokazali da su judejski pastiri u 1. vijeku koristili pećine umjesto štala što se uklapa sa učenjem Crkve o Hristovom rođenju u pećini. Ali naravno gdje će se osporiti riječi Elene Vajt. To je nezamislivo. Pa daj da bilo šta napišemo.
 
Ne znamo. Znamo daje praznovano kad je Njegos vladao, ali to je moderno doba. Moguce da je obred pocet u vrijeme Nemanjica je su oni bili veliki borci protiv starih vjera.
Uglavnom, posto je srpska crkva carska, a paljenje badnjaka je crkveni obred, onda jeste carski obred. Nije obicaj. To je crkveni obred.
Pa ipak nisu demokratske bande uvele paljenje badnjaka, nego srpska carska crkva sa episkopijama u Duklju i Splitu.
 
Pa ipak nisu demokratske bande uvele paljenje badnjaka, nego srpska carska crkva sa episkopijama u Duklju i Splitu.

Ne vjerujem da je splitska nadbiskupija to uvela. Da se podsjetimo, ta nadbiskupija je otvorena za Hrvate (Austrijance) a oni nisu bili Arijevci. Oni su uvjek bili rimski vjernici. Medjutim ta nadbiskupija je bila zaduzena za vrlo uski dio primorja od Splita do Vinodola. Sve ostalo je bilo pod podgorickom patrijarsijom, tako da je obred siroko raspotranjen kod nas, jer dolazimo iz ne-rimske starovjerske tradicije.
A demokratske bande su taj obred iznjele na ulicu.
 
Poslednja izmena:

Back
Top