Zasto se praznuje Badnik?

gledao sam malo prenos paljenja badnjaka na tv hram i bilo mi je tužno...to bacanje u vatru svoje izvorne tradicije i vere...verovali smo u nešto.....imali svoju tradiciju i veru i kad je došla nova vera onda smo umesto da sačuvamo i staru koja je naš koren mi smo bacili sve to u vatru....gledaj Grke kako su sačuvali svoju mitologiju...a mi smo sad tikva bez korena nasađena na judejske korene....i ne znamo skoro ništa o svojoj mitologiji i prošlosti
Naravno da ne znamo mnogo o mitologiji i predhrišćanskim verovanjima Slovena, od tuda i naklapanje vas novo-pagana i neopagana, zalite za nečim a ne znate ni za čime. Više izvorno srpskog ima u pravoslavlju i loženju badnjaka nego u vašem kalabužu od novo-paganizma.
 
Molim one koji su dobro upoznate da nam pojasne razloge zasto se praznuije ovaj praznik i dali sve to ima nekakve dodirne tacke sa Biblijom.
Kao deo uvodnog teksta navodim komentar jednog forumasa,nas Maki! koji je kao otvarac jedne teme naveo sledece:

" Навече Бадњег дана, на Бадње вече, ложи се бадњак. Ово младо дрво, обично храстово, символише Христа и његов улазак у свет. Ложење бадњака представља топлину Христове љубави. Затим, бадњак је подсећање на дрво које су пастири донели у пећину и које је праведни Јосиф заложио како би се тек рођени Богомладенац загрејао у хладној пећини. Бадњак je символ новог живота и надеИма још једно тумачење: бадњак је наговештај Христовог страдања и Његовог Крста. Име бадњак повезано је са речју "бдети" (стсл. бад) будући да се на тај дан бдело чекајући рођење Господа и Спаса Исуса Христа. Слама која се уноси у кућу подсећање је на ону сламу из јасала на коју је Пресвета Богородица положила тек рођеног Господа. Тамјан којим се кади кућа, као и дарови који се стављају у сламу, подсећање су на дарове које су донели мудраци са Истока и њима даровали Новорођеног Христа."
arhiva.spc.rs

https://forum.krstarica.com/threads/srecan-badnji-dan-pravoslavnim-vjernicima.991448/

Uvodna pitanja s kojima pokrecem ovu analizu jesu sledeca:

1. Kada je Hristos bio simbolizovan konkretno hrastovim drvetom ?
2. Dali u Bibliji postoje dokazi da je navedena verska praksa u toku ovog praznovanja bila praktikovana/nalozena od strane apostola i prvih hrisacana ili je to mozda ipak samo neka verska novotarija van okvirima Svetog Pisma ?

Unapred zahvalan svim odgovorima.
Badnjak i sve oko njega je staroslovenski običaj koji su Srbi upražnjavali hiljadama godina pre no što se nova semitska vera pojavila među Srbljem.

Bog Starih Slovena verovalo se živeo je u HRASTU, obično najvećem hrastovom drvetu u okolini.
Na dan sečenja badnjaka ljudi su odlazili u šumu kako bi u svoj dom doneli TELO SAMOG BOGA ZAŠTITNIKA, hrastovu granu.
Tom prilikom su iznosili žrtvu u jelu i piću, koje su ostavljali ispod hrasta čiju bi granu odsekli, kako bi umilostivili i odobrovoljili BOGA.
Darovi su naravno bili bogatiji od ovih danas, najbolje vino, najbolja pečenica, najbolja medovina, ostavljala se ispod drveta.
Badnjak ili telo božije unosio se u kuće i obavljali raznorazni rituali koji su imali za cilj umilostiviti božanstvo, kako bi im doneo plodnu, rodnu i berićetnu novu žetvu.

KOLKO VARNICA - TOLKO PARICA !

Sasvim je jasan smisao ovog rituala.

Koji naravno, nema niakve veze ni sa Hristom ni sa Hrišćanstvom, ali su se hrišćanski ideolozi potrudili da ovaj STAROSRPSKI OBIČAJ kako tako "oboje" i obuku u hrišćansko "ruho". :kafa:
 
pa jel vidis sta @Maki! kaze da se pali paganstina tako, a mene ignorise zasto se unosi u kucu ako je paganstina
Ma tu je ljigavo što je sveštenicima SPC stiglo naređenje da moraju da pale Badnjak pred crkvom, nezabeležena bruka u Hrišćanstvu da jedna crkva neguje paganske običaje. Čuo sam da SPC vrši pritisak na ljude koji se pokrste da moraju da uzmu da slave slavu iako je to još jedno antihrišćansko i primitivno obeležje nasleđeno od Rimljana.
 
Mućni glavom. Noć je, Marija, Josif i Isus su u pećini, čak i da je septembar hladno je napolju
Evo muckam,muckam...i opet mi nesto nelogicno - jesi li siguran da je slobodno paliti vatru u tudjoj stali gde se moze veoma lako izazvati pozar u kome bi nastradale zivotinje domacina koji im je ukazao gostoprimstvo...osim toga nisam bas dobro upoznat sa arhitekturom tog vrremena,jesi li siguran da je tamo bilo i nekog dimnjaka ili mozda smatreas da je ugljen dioksid bio bas relaksirajuci za ljude pa i za zivotinje...!??
...cekaj jos malo da mucnem...aha,evo jos nesto - jesi li siguran da znas kakav je ambijenat u stali gde se nalaze i druge ziivotinje,jel to hladan ambijenat ili samo priisustvo tih zivotinja jednostavno zatopluje prostoriju sto bi svakako bilo povoljno za ljude !?
a kamoli u decembru. Naravno da su naložili vatru da se ugriju.
Dokaze bato,dokaze,daj se mani spekulacija.
...spekulirati mozemo do beskraja stoga te molim da se zadrzimo u okvirima Biblijskog izvestaja...bez dedova,babe i t.d.
 
...i jos nesto - jesi li siguran da znas kakav je ambijenat u stali gde se nalaze i druge ziivotinje,jel to hladan ambijenat ili samo priisustvo tih zivotinja jednostavno zatopluje prostoriju sto bi svakako bilo povoljno za ljude !?

The Popular Assumption: In a Barn

The Traditional View: A Cave

The Most Likely View: A House


mi se drzimo tradicionalnog objasnjenja

Church of the Nativity - Wikipedia


The holy site known as the Nativity Grotto is thought to be the cave in which Jesus was born. In 135, Emperor Hadrian had the site above the grotto converted into a worship place for Adonis, the mortal lover of Aphrodite, the Greek goddess of beauty and desire.

=================

Is it true that Jesus was born in a cave?


Where Was Jesus Born: A Barn, Cave, or House — Youth Pastor ...


And yet, it is important to remember that despite the Church of the Nativity being commissioned as a holy site as early as 325 A.D., the Bible does not make definitive reference to a cave, only to a manger. It is entirely possible that Origen and Jerome simply followed Justin Martyr's early-but-wrong theory.
 
Evo muckam,muckam...i opet mi nesto nelogicno - jesi li siguran da je slobodno paliti vatru u tudjoj stali gde se moze veoma lako izazvati pozar u kome bi nastradale zivotinje domacina koji im je ukazao gostoprimstvo...
Odakle si izvukao to da su bili u štali?

...i jos nesto - jesi li siguran da znas kakav je ambijenat u stali gde se nalaze i druge ziivotinje,jel to hladan ambijenat ili samo priisustvo tih zivotinja jednostavno zatopluje prostoriju sto bi svakako bilo povoljno za ljude !?

Dokaze bato,dokaze,daj se mani spekulacija.
...spekulirati mozemo do beskraja stoga te molim da se zadrzimo u okvirima Biblijskog izvestaja...bez dedova,babe i t.d.
Da, sigurno životinje mogu zatopliti u zimu dovoljno. Ne znam što su ljudi uopšte palili vatre po kućama mogli su se grijati kravama i kozama.
 
Odakle si izvukao to da su bili u štali?
Pa jel se drzimo crtica i filmova ,to se uobicajeno tako tamo opisuje...
..e sad u Mat.2 poglavlje pise da su bili u kuci ali posto tebe to ne zanima ja se drzim do stale
...doduse u Luci 2 pogl. se pominju i jasle ali sad pustimo to,bas smo lepo poceli.
Da, sigurno životinje mogu zatopliti u zimu dovoljno.
Tako je,i sta bi sa stalom ?
Ne znam što su ljudi uopšte palili vatre po kućama mogli su se grijati kravama i kozama.
Daaaj sad batali kucu,zar cemo se drzati do Biblijskog izvestaja ?
...daj mo se mi drzati stale pa da razmotrimo sve opcije jer ako se drzimo onog sto pise u Bibliji onda trebas pokazati da je tamo bilo vatre,pa ovo,pa ono i to ti izuzetno kompolikovano...
...nego daj ti vidi sta cemo sa stalom ,punom zivotinja i t.d. ? :kafa:
 
Pa jel se drzimo crtica i filmova ,to se uobicajeno tako tamo opisuje...
..e sad u Mat.2 poglavlje pise da su bili u kuci ali posto tebe to ne zanima ja se drzim do stale
A Luka nam kaže da u trenutku Hristovog rođenja NISU bili u nekoj kući jer da jesu ne bi stavili dijete u jasle za stoku.

Tako je,i sta bi sa stalom ?
Daaaj sad batali kucu,zar cemo se drzati do Biblijskog izvestaja ?
...daj mo se mi drzati stale pa da razmotrimo sve opcije jer ako se drzimo onog sto pise u Bibliji onda trebas pokazati da je tamo bilo vatre,pa ovo,pa ono i to ti izuzetno kompolikovano...
...nego daj ti vidi sta cemo sa stalom ,punom zivotinja i t.d. ? :kafa:
Ajde ti pokaži da su oni bili u štali prvo.
 

Back
Top