Zasto se praznuje Badnik?

robivek

Veoma poznat
Poruka
11.865
Molim one koji su dobro upoznate da nam pojasne razloge zasto se praznuije ovaj praznik i dali sve to ima nekakve dodirne tacke sa Biblijom.
Kao deo uvodnog teksta navodim komentar jednog forumasa,nas Maki! koji je kao otvarac jedne teme naveo sledece:

" Навече Бадњег дана, на Бадње вече, ложи се бадњак. Ово младо дрво, обично храстово, символише Христа и његов улазак у свет. Ложење бадњака представља топлину Христове љубави. Затим, бадњак је подсећање на дрво које су пастири донели у пећину и које је праведни Јосиф заложио како би се тек рођени Богомладенац загрејао у хладној пећини. Бадњак je символ новог живота и надеИма још једно тумачење: бадњак је наговештај Христовог страдања и Његовог Крста. Име бадњак повезано је са речју "бдети" (стсл. бад) будући да се на тај дан бдело чекајући рођење Господа и Спаса Исуса Христа. Слама која се уноси у кућу подсећање је на ону сламу из јасала на коју је Пресвета Богородица положила тек рођеног Господа. Тамјан којим се кади кућа, као и дарови који се стављају у сламу, подсећање су на дарове које су донели мудраци са Истока и њима даровали Новорођеног Христа."
arhiva.spc.rs

https://forum.krstarica.com/threads/srecan-badnji-dan-pravoslavnim-vjernicima.991448/

Uvodna pitanja s kojima pokrecem ovu analizu jesu sledeca:

1. Kada je Hristos bio simbolizovan konkretno hrastovim drvetom ?
2. Dali u Bibliji postoje dokazi da je navedena verska praksa u toku ovog praznovanja bila praktikovana/nalozena od strane apostola i prvih hrisacana ili je to mozda ipak samo neka verska novotarija van okvirima Svetog Pisma ?

Unapred zahvalan svim odgovorima.
 
Paljenje badnjaka zavisi od parohije i od popa u takozvanoj srpskoj crkvi. Neki popovi simbolicno izvrse obred nad malim komadom drveta, uzmu malu granu, i to negdje sa strane to izvrse i to nije neki dogadjaj, ali eto dosla direktiva iz sinoda, a negdje nosaju citavo deblo sa svim granama vuku i uposle 10 parohijana da ga nose, naprave moshpit oko njega i vrse obred. Zavisi od budaletine.
Uglavnom, to je pravi hriscanski popovski obicaj da se ocistimo starovjerstva i predamo Hristu i u dolazecoj godini.
 
"Шта символише бадњак? Бадњак символички представља оно дрво, које су пастири донели и које је праведни Јосиф заложио у хладној пећини, када се Христос родио. Бадњак наговештава и дрво Крста Христовог."
https://svetosavlje.org/srpske-slave-i-verski-obicaji/48/

"Уношење бадњака у своје домове и његово налагање на огњишта и остале обичаје у вези с тим наши преци су чинили са свешћу о символичком значају свега тога. Храстово дрво у нашим крајевима је најјаче дрво. На огњишту оно даје највећу светлост и топлоту. Храстов бадњак био је за њих и знак Христове божанске моћи, светлости Његове истине и топлоте, Његове љубави. То бадњак треба да означава и нама данас који немамо огњишта у становима, него га налажемо заједнички ево код цркве. То чинимо као и преци наши обраћајући се молитвено Сину Божијем да нас просветли Својом истином, огреје Својом љубављу и оснажи Својом моћи, да издржимо све тешкоће у овом свету идући с Њим и носећи крст свој. И још, да нас ојача како би могли бити сведоци Његове истине, Његове љубави и Његовог мира у овом свету зла и немира.
Са тим жељама честитам вам браћо и сестре, и децо духовна данашњи Бадњи да ни сутрашњи Божић."

https://svetosavlje.org/put-u-zivot/53/
 
"Коначно. када је реч о самом ложењу бадњака, не само да није реч о паганском обичају како то злонамерно покушава да представи јеретик и лажни историчар Шарић, већ се управо ради о симболичном одрицању од паганских веровања и обичаја. О томе читамо у житију Светог и Равноапостолног словенског крститеља и просветитеља Кирила:

‘Код фулског народа беше огромни храст, срастао са трешњом, под њим су приносили жртве, називајући га именом Александар, а женама нису допуштали да се приближавају њему, да присуствују обреду приношења жртава. Кад је Философ о томе чуо, потруди се да дође до њих и, ставши међу њих, рече им:Хелени су пошли на вечну муку, јер су се небу и земљи, тако великим и добрим стварима као Богу клањали. А ви, који се клањате дрвету, безвредној ствари, намењеној за горење, како ћете избећи вечног огња?
Одговорише они: Нисмо ми то тек одсада почели чинити, већ смо од отаца преузели и преко тога постижемо све оно што молимо, а најважније што пада обилна киша. Па како ћемо ми то учинити када се нико од наших то није усудио да учини? Ако би се неко и усудио да то учини, у томе ће часу и смрт увидети, а ми нећемо видети кише до краја живота.
Одговори им Философ: Бог о вама у светим књигама говори, а ви, како се од њега одмећете? Управо Исаија кличе у име Господа говорећи: “Идем да сакупим сва племена и народе, и доћи ће и видеће славу моју, и поставићу знак на њих и послаћу оне од њих који су се спасли к народима у Тарсис, у Фул и Луд, и у Мосох и Товел, и у Јеладу и на даљна острва која нису чула за име моје и разгласиће славу моју међу народима, каже Господ Сведржитељ.” И опет: “Послаћу рибаре и ловце многе да вас улове по брдима и каменитим стенама. Упознајте, браћо, Бога, који вас је створио. Ево јеванђеља Новога завета Божија, у којем сте ви покрштени.
И тако сладким речима наговори их и нареди им да посеку дрво и спале га. Поклонивши се, њихов старешина приђе, пољуби јеванђеље, а онда и сви остали. Примивши од Философа беле свеће певајући упутише се дрвету, те Философ узе секиру, тридесет и три пута удари и нареди свима да га секу под корен и да га спале. Те исте ноћи Бог је послао кишу, и са великом радошћу прославише Бога, а Бог се томе радовао много.


Као што видимо, и као што смо већ рекли, паљење бадњака представља симболичко одрицање од паганских веровања и обичаја. Уједно из житија Светог Равноапостолног Кирила (Философа) видимо и порекло обичаја да се бадњак обори са три ударца."
https://teodulija.net/2022/12/05/против-неопаганског-тумачења-паљења/
 
"Шта символише бадњак? Бадњак символички представља оно дрво, које су пастири донели и које је праведни Јосиф заложио у хладној пећини, када се Христос родио. Бадњак наговештава и дрво Крста Христовог."
https://svetosavlje.org/srpske-slave-i-verski-obicaji/48/

"Уношење бадњака у своје домове и његово налагање на огњишта и остале обичаје у вези с тим наши преци су чинили са свешћу о символичком значају свега тога. Храстово дрво у нашим крајевима је најјаче дрво. На огњишту оно даје највећу светлост и топлоту. Храстов бадњак био је за њих и знак Христове божанске моћи, светлости Његове истине и топлоте, Његове љубави. То бадњак треба да означава и нама данас који немамо огњишта у становима, него га налажемо заједнички ево код цркве. То чинимо као и преци наши обраћајући се молитвено Сину Божијем да нас просветли Својом истином, огреје Својом љубављу и оснажи Својом моћи, да издржимо све тешкоће у овом свету идући с Њим и носећи крст свој. И још, да нас ојача како би могли бити сведоци Његове истине, Његове љубави и Његовог мира у овом свету зла и немира.
Са тим жељама честитам вам браћо и сестре, и децо духовна данашњи Бадњи да ни сутрашњи Божић."

https://svetosavlje.org/put-u-zivot/53/

Jel mi mozes odgovoriti na konkretna pitanja koja sam postavio u uvodnom postu,citirao sam tebe stoga bi bio neki red dami ih prvo ti odgovoris.
Dakle ?
 
Paljenje badnjaka zavisi od parohije i od popa u takozvanoj srpskoj crkvi. Neki popovi simbolicno izvrse obred nad malim komadom drveta, uzmu malu granu, i to negdje sa strane to izvrse i to nije neki dogadjaj, ali eto dosla direktiva iz sinoda, a negdje nosaju citavo deblo sa svim granama vuku i uposle 10 parohijana da ga nose, naprave moshpit oko njega i vrse obred. Zavisi od budaletine.
Uglavnom, to je pravi hriscanski popovski obicaj da se ocistimo starovjerstva i predamo Hristu i u dolazecoj godini.
Evo kako se kod na jugu to radi uz vrucu rakijicu i lepo drustvo na okupu:

 
Moram imati dokaze iz Pisma ili iz Predanja Crkve.
Da dopreciziram pitanje - dali u Svetom Pismu postoji dokaz da su prvo apostoli pa onda i svi hriscani ikada praznovali takve...praznike ili je to krenulo kasnije ???

E sad ako li je prva opcija slucaj onda ce to pokazati da se radi o verskoj praksi u okvirima Biblije ali ako takvih dokaza nemas - onda je sve to verska novotarija van Svetog Pisma.

Dakle ?
 
Da dopreciziram pitanje - dali u Svetom Pismu postoji dokaz da su prvo apostoli pa onda i svi hriscani ikada praznovali takve...praznike ili je to krenulo kasnije ???

E sad ako li je prva opcija slucaj onda ce to pokazati da se radi o verskoj praksi u okvirima Biblije ali ako takvih dokaza nemas - onda je sve to verska novotarija van Svetog Pisma.

Dakle ?
Кренуло је касније али у оквиру Православне Цркве што значи да је Богом благословено.
 
Кренуло је касније
Pa taaaaaaaaaaaaaaaaaaaako kazi bato,da se zna na cemu smo...
Dakle kao sto smo vec rekli,sve je to verska novotarija van okvirima Svetog Pisma.


али у оквиру Православне Цркве
Taaako je bato,slazem se 100%,priznajem sve do slovca...
што значи да је Богом благословено.
Hmmm,u vezi ovog se trebas jos jednom proracunati jer koliko je meni poznato za takvo ponasanje ne sledi Bozji blagoslov vec prokletstvo koje su objavili apostoli.
Evo ti Biblijskog dokaza:

Gal.1,6-9:
"...Čudim se da se tako odmah odvraćate na drugo jevanđelje od onoga koji vas pozva blagodaću Hristovom,
Koje nije drugo, samo što neki smetaju vas, i hoće da izvrnu jevanđelje Hristovo.
Ali ako i mi, ili anđeo s neba javi vam jevanđelje drukčije nego što vam javismo, proklet da bude!
Kao što prije rekosmo i sad opet velim: ako vam ko javi jevanđelje drukčije nego što primiste, proklet da bude! ..."


Kao sto se jasno vidi,ti si nam potvrdio da je predmetna verska praksa nastala KASNIJE dakle nije je bilo u vreme prvih hriscana ili jos preciznije - nije bila deo jevandjelja kojeg su propovedali apostoli onda je logican i realan zakljucak da su ispunjeni uslovi upravo za pomenuto prokletstvo a ne za bilo kakvog blagoslova !!!
 
Pa taaaaaaaaaaaaaaaaaaaako kazi bato,da se zna na cemu smo...
Dakle kao sto smo vec rekli,sve je to verska novotarija van okvirima Svetog Pisma.



Taaako je bato,slazem se 100%,priznajem sve do slovca...

Hmmm,u vezi ovog se trebas jos jednom proracunati jer koliko je meni poznato za takvo ponasanje ne sledi Bozji blagoslov vec prokletstvo koje su objavili apostoli.
Evo ti Biblijskog dokaza:

Gal.1,6-9:
"...Čudim se da se tako odmah odvraćate na drugo jevanđelje od onoga koji vas pozva blagodaću Hristovom,
Koje nije drugo, samo što neki smetaju vas, i hoće da izvrnu jevanđelje Hristovo.
Ali ako i mi, ili anđeo s neba javi vam jevanđelje drukčije nego što vam javismo, proklet da bude!
Kao što prije rekosmo i sad opet velim: ako vam ko javi jevanđelje drukčije nego što primiste, proklet da bude! ..."


Kao sto se jasno vidi,ti si nam potvrdio da je predmetna verska praksa nastala KASNIJE daklenije je bilo u vreme prvih hriscana ili jos preciznije - nije bila deo jevandjelja kojeg su propovedali apostoli onda je logican i realan zakljucak da su ispunjeni uslovi upravo za pomenuto prokletstvo a ne za bilokakvog blagoslova !!!
А какве везе један побожни обичај има са јеванђељем? Открио си Америку да православље није сола скриптура. Свака част.
 
Pa rece nema veze sa pismom.
Hteo bi a bäne moze?
Nije ti lako.
Ако је Православна Црква имала могућност и способност да одреди које су књиге богонадахнуте и достојне да уђу у Св. Писмо а које нису има и могућност да одреди који су обичаји богонадахнути и прихватљиви за хришћанство а који су пагански и неприхватљиви. А Православна Црква је, као што видиш, обичај паљења бадњака установила и прихватила.
 
Ако је Православна Црква имала могућност да одреди које су књиге богонадахнуте и достојне да уђу у Св. Писмо а које нису има и могућност да одреди који су обичаји богонадахнути и прихватљиви за хришћанство а који су пагански и неприхватљиви. А Православна Црква је, као што видиш, обичај паљења бадњака установила и прихватила.
Pa to isto kazem, izvan pisma.
Ne znam zasto se bunis??

Katolici kazu oni su stvotili pismo ne vi?
Bog kaze ja sam?
 
Pa to isto kazem, izvan pisma.
Ne znam zasto se bunis??
А ко се буни? Па ја вама сво вријеме говорим да православље није сола скриптура. Сола скриптура је протестантска измишљотина.

Katolici kazu oni su stvotili pismo ne vi?
Bog kaze ja sam?
Кажу паписти штошта.
 
Ko je bar jednom procitao pismo, kako je moguce da postavi ovakvo pitanje?
A jos kazr vernik je?
Ocito njemu nebitno sta pise u tom...Svetom Pismu,Biblijom ili kako ga god zovu "sektasi"njemu bitne carsiske price tipa rekla kazala i ono hronicno "juris na sektase"...isto kao sto je bio slucaj u vreme delovanja apostola,prve Crkva ili ako vec hoces - kroz citavu istoriju delovanja Bozjeg naroda !
 

Back
Top