Zadiranje u slobodnu volju

Znači o tome se radi da ti misliš kako "zadnjih dve godine" tebi neko oduzima slobodnu volju jer ti kaže "stavi masku i ne duvaj mi u facu" jer ima gmila ljudi po koje može da bude fatalno to ako se razbole i to što ti se stavlja do znanja da tuđi životi vrede više od toga što se tebi ne sviđa osećaj maske na licu.Tu ti se ne oduzima slobodna volja već se ti sprečavaš da ugrožavaš druge.Slobodna voja nekog ne može da ima veći prioritret od nečijeg prava na život.
Tvoja sloboda da ugroziš sebe svojim odlukama prestaje kada to počne da ugrožava i druge.
Znači,gledaj to ovako ti možeš sebi da staviš kofu na glavu i da trčiš po dvorištu tako na slepo,ne bitno da li ćeš upasti u neki bunar ili se saplesti na nešto jer to ugrožava samo tebe,ali ne možeš da staviš sebi kofu na glavu i da istrčiš na autoput,ili još gore sedneš u auto tako sa kofom na glavi i voziš po autoputu jer ne ugrožavaš samo sebe nego i druge učesnike u saobraćaju.Kapiraš?
Jel rekla da je zbog maski?
Nisam video taj detalj....
 
Jel rekla da je zbog maski?
Nisam video taj detalj....
ne mora taj deo da kaže otvoreno, dovoljno je samo da stavi "zadnje dve godine" i "odužimanje prava na slobodnu volju" u istoj rečeni i svmima nam je jasno šta je u pitanju jer zadnje dve godine ne prestaje da kuka kako joj se oduzima neko njeno pravo na slobodnu volju zato što moraju da se nose maske kad se ide u gužvu i onda se i nadoveže sa nekim teorijama zavera i svakojakim još glupostima...(we did this dance plenty of times before)
 
Meni lično je neko od učesnika na ovoj temi napisao baš na ovom potforumu da sam XXX, klimakterična žena koja juri piletinu, zbog mog pisanja na LjiSu... što je morao admin da briše. A sad naširoko piše kako je sloboda bla bla bla.
(ne pišem ko, jer nije bitno ko, bitna je pojava kako ja određujem šta je prihvatljivo ili ne, šta je sloboda a šta ne)

Svi treba da budemo slobodni, ALI, ponašaj se po mom uzusu inače si to i to.

A ja sam odrasla u vremenu "biti isti, biti poseban, biti slobodan, biti samo svoj.." no to je ostalo tamo negde u istoriji.
 
ne mora taj deo da kaže otvoreno, dovoljno je samo da stavi "zadnje dve godine" i "odužimanje prava na slobodnu volju" u istoj rečeni i svmima nam je jasno šta je u pitanju jer zadnje dve godine ne prestaje da kuka kako joj se oduzima neko njeno pravo na slobodnu volju zato što moraju da se nose maske kad se ide u gužvu i onda se i nadoveže sa nekim teorijama zavera i svakojakim još glupostima...(we did this dance plenty of times before)
E pa nije bas tako...
Evo ekonomski gledano , imamo termin zadnje dve godine....odnosi se na protekcionisticku ekonomsku politiku u ovoj drzavi Srbiji.
To znaci da su u prvom talasu bile podobne firme nagradjene raznim dotacijama za zaposlene koje su zadrzale a zaposlene koristile uz razne malverzacije...
Zatim imamo takodje termin zadnje dve godine gde se koristi agresivan nastup fizickih ponuda tj ono sto trazi fizicki angazman, jer se otvorio prostor povlacenjem i ogranicenjima a kasnije i bolestima kod raznih profesija....
Mnogo vise sumnjivih poslova, a narocito poslednje godine kad je MMF i ostala belosvetska klika pocela stampanje elektronskog novca bez nekog veceg srama, i prenosila ta sredstva podobnima koji su dobar deo zloupotrebljavali, klasicno pranje, tendersko ili nuzno , zbog hitnosti, ili skrajnuto pa se onda u zadnjem trenutku povuku, pretvore u nekretnine pre nego sto krene inflatorni rast...dok se vlasi ne dosete, sto bi mi rekli..

Agresivnost u poslovanju , stavljanje pred svrsen cin, nepostovanje osnovnih zakona o zastiti radnika, takodje je vezano za termin zadnje dve godine...
Ne samo u zdravstvu , to smo videli na raznim tajno snimanim, a javnim sastancima gde se vidi i mobing i razne kriminalne aktivnosti, tj ono sto je za tuzilastvo....

Ja to ne vidim kao teoriju zavere, nego kao reakciju kad se oseti bezvlasce i prostor za zloupotrebu i veliku zaradu...
Deda hoces da ti kupim hleba, moze ali castis 500 dinara....ili rizikuj kovid...
Nasi otisli u Nemacku da rade, hoces keramiku, moze, ja sam poceo odavno ima godinu i po , tako da ili rizikuj da ti neko odradi pa moras da lupas i radis ponovo....ili plati debelo....ma kakvi 300e, pa to je bilo ranije....
 
Nego, oni što sebe smatraju moralnima i zastupnicima Istine misle da imaju prava da etiketiraju druge.
Oni određuju šta je sloboda, a šta ne.

Imaš prava da osećaš uzvišenu ljubav, ali nemaš prava da pričaš kako se sexaš bez emocija, jer Bože moj, to je odvratno....
(pišem sve sa stanovišta pdfa koji uređujem, tj LjiSa)

Imaš dakle pravo da nekome kažeš da ono u čemu taj neko uživa je odvratno... Ali on nema prava da se oseća uvređeno, jer to JESTE odvratno, kaže Moralista.

Nije pdf Religija, pa ne želim dalje sa tog aspekta..
 
Samo kazem da se cesto preliva iz ekonomskog u medjuljudsko , tako da postoji velika sansa da se promene u medjuljudskim odnosima dese i zbog posttrauma sindroma zbog kovida, sebicnost, manje socijalizacije, zatim prelivanja iz sfere radnih odnosa, a i mediji stalno zastrasuju narod i ohrabruju nasilje....
A sto paula pise to me i ne dotice, jer ko upotrebi rec moral u Srbiji , a da ga prethodno ne veze sa dogovor vecine, taj je zastranio ...tj zajugoslovenio...
A ako je dogovor vecine onda vaze pravila dozvoljenog nasilja, zatim pravila moralne superiornosti ili ono sto kaze narod normalnosti....i slicnih pasivno agresivnih ili cisto agresivnih jednoumlja...
 
E pa nije bas tako...
Evo ekonomski gledano , imamo termin zadnje dve godine....odnosi se na protekcionisticku ekonomsku politiku u ovoj drzavi Srbiji.
To znaci da su u prvom talasu bile podobne firme nagradjene raznim dotacijama za zaposlene koje su zadrzale a zaposlene koristile uz razne malverzacije...
Zatim imamo takodje termin zadnje dve godine gde se koristi agresivan nastup fizickih ponuda tj ono sto trazi fizicki angazman, jer se otvorio prostor povlacenjem i ogranicenjima a kasnije i bolestima kod raznih profesija....
Mnogo vise sumnjivih poslova, a narocito poslednje godine kad je MMF i ostala belosvetska klika pocela stampanje elektronskog novca bez nekog veceg srama, i prenosila ta sredstva podobnima koji su dobar deo zloupotrebljavali, klasicno pranje, tendersko ili nuzno , zbog hitnosti, ili skrajnuto pa se onda u zadnjem trenutku povuku, pretvore u nekretnine pre nego sto krene inflatorni rast...dok se vlasi ne dosete, sto bi mi rekli..

Agresivnost u poslovanju , stavljanje pred svrsen cin, nepostovanje osnovnih zakona o zastiti radnika, takodje je vezano za termin zadnje dve godine...
Ne samo u zdravstvu , to smo videli na raznim tajno snimanim, a javnim sastancima gde se vidi i mobing i razne kriminalne aktivnosti, tj ono sto je za tuzilastvo....

Ja to ne vidim kao teoriju zavere, nego kao reakciju kad se oseti bezvlasce i prostor za zloupotrebu i veliku zaradu...
Deda hoces da ti kupim hleba, moze ali castis 500 dinara....ili rizikuj kovid...
Nasi otisli u Nemacku da rade, hoces keramiku, moze, ja sam poceo odavno ima godinu i po , tako da ili rizikuj da ti neko odradi pa moras da lupas i radis ponovo....ili plati debelo....ma kakvi 300e, pa to je bilo ranije....
ali svar je da ništa od toga ne može da se gleda kao "oduzimanje slobodne volje"... do duše ni to sa maskama ne može tako da se gleda osim ako nisi razmažena osoba koja je ubeđena da ceo svet mora da se povije tome što je tebi zgodno i prijatno ne bitno kakve su okolnosti u pitanju i ako se ne radi tako automacki je to udarac na njihove lične slobode i prava...
 
ali svar je da ništa od toga ne može da se gleda kao "oduzimanje slobodne volje"... do duše ni to sa maskama ne može tako da se gleda osim ako nisi razmažena osoba koja je ubeđena da ceo svet mora da se povije tome što je tebi zgodno i prijatno ne bitno kakve su okolnosti u pitanju i ako se ne radi tako automacki je to udarac na njihove lične slobode i prava...
Moze ovo oko radnih obaveza..tj organizacije rada u firmi....nepostovanje zakona zbog nedostatka radne snage i slicnog......to bi moglo da se ubroji u oduzimanje prava pa i slobodne volje....
A oduzimanje slobodne volje ovako , u narodu postoji , zbog povecane agresivnosti i netrpeljivosti, nervoze , pa onda su svi bahatiji , e tu onda kao sekundarna posledica imamo oduzimanje volje....bahatost = inat = nametanje = oduzimanje volje agresivnoscu...
Obicno se 3/4 toga prelije u finansijski oblik tj neki oblik novcane prevare ili kazne.....ne od strane vlasti nego licne osvete..

Npr mnogo je promena ugovornih odnosa usled situacije, a to nije uvek korektno odradjeno....
Zatim sve je cesce obrazlozenje, mora tako , nova situacija...delimicno i zbog Ukrajine...

Ako cemo temu.......moze da bude druga tema, slican naslov, zadiranje u slobodnu volju u zadnjih godinu dana...to bi iskljucilo maske a ukljucilo ovo politicko nasilje lopova na vlasti u raznim drzavama... gde je narod pretvoren u zrtvene ovce....
 
Moze ovo oko radnih obaveza..tj organizacije rada u firmi....nepostovanje zakona zbog nedostatka radne snage i slicnog......to bi moglo da se ubroji u oduzimanje prava pa i slobodne volje....
A oduzimanje slobodne volje ovako , u narodu postoji , zbog povecane agresivnosti i netrpeljivosti, nervoze , pa onda su svi bahatiji , e tu onda kao sekundarna posledica imamo oduzimanje volje....bahatost = inat = nametanje = oduzimanje volje agresivnoscu...
Obicno se 3/4 toga prelije u finansijski oblik tj neki oblik novcane prevare ili kazne.....ne od strane vlasti nego licne osvete..
previše komplikuješ prostu stvar,veruj mi xD
#WotsoneUkraliNamŠator
 
Pa postoji fenomen bezobraznosti u ponasanju ljudi u Srbiji u poslednjih godinu ili mozda godinu i po , znaci pre napada na Ukrajinu....
To je osetno ljudima koji rade i uocavaju odnose i ponasanja...
Jednostavno objasnjenje bi bilo , do pozicije na trzistu su dosli i opstali oni najbezobrazniji i najprilagodljiviji...
MAD max buducnost...

To je istovremeno i recept kako uspeti i kako treba raditi , za sve, jer nije sankcionisano , tj vecina ce se prilagoditi tom novom agresivnom pristupu ko ebe musteriju......samo mu prvo uzmi pare...
 
Najveći problem prave svi oni, a ima ih dosta koji pričaju jedno a rade , osećaju i misle drugo. I to ne zato što su pokvareni, već su i sami prečesto zbunjeni. Na pimer, ljudi koji su kao pravoslavni, a u suštini uopšte nisu hrišćani. Oni će tupiti o porodičnim vrednostima, o časti, čojstvu, junaštvu, a sami žive konfuzno, često oglašavajući sebe na badoo da bi našli ljubavnicu jer ne mogu da izdrže, osuđujući homoseksualce, nalaze načine da sebe i svoju intimu operu tako što će juriti veštice na druge strane.. sektaše i ostale "parazite"... Svi takvi, a ima ih iz raznih miljea, unose konfuziju, lažni moral, itd. A da imaju onu pravu vezu sa Bogom, bili bi smireni, znali bi da su sami grešni, bili bi istinski skromni i bez osude za druge.

Tako i na polju LjiSa, života itd..
Postoji razumna potreba da se društvo očuva očuvanjem nekakvih normi, ali u savremenom svetu nema potrebe ga očuvati linčovanjem "nemoralnih".. Jdnsotavno, postoje zakoni zemlje koji uređuju kada se ide u zatvor kada ne. Pusti sve ljude koji rade nekažnjive stvari da žive kako žive.. Ali ne. Imamo potrebu da naš moral proglasimo za univerzalan i da i dalje kritikujemo... Ali je prosto moderno zalagati se za slobodu, pa da se i ja upišem u spomenar, tj temu.
 
Ne treba nigde dalje ici, odgovor se sam nalazi....

Ne postoji apsolutna sloboda, pa ni apsolutna slobodna volja. Čim je društvo uređeno zakonima možemo govoriti samo o stepenima slobode, odnosno reći kako je negde on veći, a negde manji. Ali potpuno slobodne volje odavno nema nigde u civilizovanom svetu.
Znaci, cim se pojavi neko da trazi slobodu, svoju, ne apsolutnu, javice se par onih kojima je sloboda, ako im neko da da mogu da budu bolji i pametniji od drugih (kao sto zasluzuju)
Dakle, ogranicavanje volje i slobode se ne vrsi prema svima ravnomerno, vec po potrebi. Glavni su mediokriteti kojima sve sto oni ne mogu, ne znaju ili im je zabranjeno jer su osteceni, znaci s razlogom ce uvek skociti da drugima to uskrate.
Njih uvek i sve interesuje u vezi drugih, dok svoje kriju i muce se da sve to isprate, udju u zacarani krug morati trebati i tako ludi izgovore ili napisu bezobrazluk....
 
Mnogi slobodnu volju izjednacavaju sa npr teranjem inata. Ako je drustvena norma ici obucen ulicom a ti hoces da ides go jer je takva tvoja volja, onda je to nesto drugo..preveliki ego ne razume sta je slobodna volja jednostavno. Svaka drustvena norma ga iritira bas iz razloga sto nema integiritet, sto on sam nije slobodan covek.
Drustvene norme, ali u zdravom i normalno oraganizovanom drustvu, jesu nesto sto se zove civilizacija ili civilizacijska tekovina, te su i neophodne.
Vakcine su primer. Ne mozes mrtav ladan slati dete u vrtic ili u skolu a da nije vakcinisano protiv boginja.
 
Apsolutnu slobodu i nemamo, nismo tako stvoreni...
Samo Bog ima apsolutnu slobodnu volju.
Slobodna volja nam je data u okvirima nase savesti, Bozjeg zakona, itd..
Ali je problem sto i tu slobodnu volju drugi zele da nam je jos ogranice.
i da nas porobe.
Budalaštine
Bog ti daje slobodnu volju
a onda ti kaze
„Svaka duša da se pokorava vlastima koje vladaju; jer nema vlasti da nije od Boga, a što su vlasti, od Boga su postavljene.“
 
Mnogi slobodnu volju izjednacavaju sa npr teranjem inata. Ako je drustvena norma ici obucen ulicom a ti hoces da ides go jer je takva tvoja volja, onda je to nesto drugo..preveliki ego ne razume sta je slobodna volja jednostavno. Svaka drustvena norma ga iritira bas iz razloga sto nema integiritet, sto on sam nije slobodan covek.
Drustvene norme, ali u zdravom i normalno oraganizovanom drustvu, jesu nesto sto se zove civilizacija ili civilizacijska tekovina, te su i neophodne.
Vakcine su primer. Ne mozes mrtav ladan slati dete u vrtic ili u skolu a da nije vakcinisano protiv boginja.
Ne preveliki ego, već solidan IQ.
Naravno da me iritira svaka društvena norma, što nisam slobodan. A ja uopšte ne patim ni od sujete ni od prevelikog ega. Ustvari ni IQ nemam posebno visok. Običan čovek kome su se odavno smučila sva pravila, što pisana, što nepisana.
 
Ne preveliki ego, već solidan IQ.
Naravno da me iritira svaka društvena norma, što nisam slobodan. A ja uopšte ne patim ni od sujete ni od prevelikog ega. Ustvari ni IQ nemam posebno visok. Običan čovek kome su se odavno smučila sva pravila, što pisana, što nepisana.
Svaka drustvena norma - koja je civilizacijska tekovina (dakle ne norme primitivnih i ovih sto su izmileli iz srednjeg veka) te nervira jer imas problem s egom i ne znas zapravo sta su slobode vec ih poistovecujes sa inatom.

Mene primitivizam nervira, relgija, nacionalizam, teoreticari zavera, jer je njiho delovanje stetno na drustvo u celini, a smatram ovu zemlju izuzetno primitivnom zahvaljujuci ljudima.
 
Poslednja izmena:
@Menora ?
Ja upravo rekoh da nemam problem sa egom. Kad pišem o sebi, svojim stavovima, to mogu u prvom licu jednine.
Međutim, kada se obraćam sagovorniku, ne idem lično, jer te ne znam, već neutralno sa "ja mislim" to i to.
Ne znam ko ovde ima problem sa egom, ti ili ja?
Baš imaš ego. Svaka čast, još jedna koja se dočepala foruma. Imaš 2 Lajka, dalo ti se na značaju pa sad misliš srrati svima. 🤬
 
Svaka drustvena norma - koja je civilizacijska tekovina (dakle ne norme primitivnih i ovih sto su izmileli iz srednjeg veka) te nervira jer imas problem s egom i ne znas zapravo sta su slobode vec ih poistovecujes sa inatom.

Mene primitivizam nervira, relgija, nacionalizam itd itd, i smatram ovu zemlju izuzetno primitivnom zahvaljujuci ljudima.
E sad sam se zainatio.
 
@Menora ?
Ja upravo rekoh da nemam problem sa egom. Kad pišem o sebi, svojim stavovima, to mogu u prvom licu jednine.
Međutim, kada se obraćam sagovorniku, ne idem lično, jer te ne znam, već neutralno sa "ja mislim" to i to.
Ne znam ko ovde ima problem sa egom, ti ili ja?
Baš imaš ego. Svaka čast, još jedna koja se dočepala foruma. Imaš 2 Lajka, dalo ti se na značaju pa sad misliš srrati svima. 🤬
Dobro. Koja drustvena norma uskracuje tj zadire u tvoju slobodnu volju? Politiku preskacemo jer je apsurdno o tome.
Dakle da cujem?
 
Sta bi ti da zadires u slobodnu volju ?
ne shvatas da vera donosi slobodu
svako ima pravo na svoj izbor vere religije
A zasto imate potrebu da izaberete religiju? ono bog jedan a religija i sekti ohoho.
Nego lepo procenat od plate ko podrzava relgiju i sve ok.
Bogoslovija da se izopsti iz Univerziteta, a veronauka da govori o svim religijama covecanstva podjednako i to kao o pravcima slikarstva npr, svakako kao o reliktu proslosti.
 
Poslednja izmena:

Back
Top