Za i protiv odlaska u inostranstvo. Teoretski problem u porodici.

@a bre Milun ... da li je moguce da napises neki odgovor bez da uvredis postavljaca?
nisi razumeo pitanje covece "teoretsko je" znaci diskutujemo sbbkbb
sta bi bilo kad bi bilo ... brate bolje da mi je mozak ostecen od LjiSa nego od politike
pa ako ameri mogu da zabrane ruskim mackama da ne prisustvuju medjunarodnim izlozbama, mogu valjda i ja da u ovom ratu protiv americke sotone, koristim sva raspoloziva propagandna sredstva. Ameriku treba pljuvati na svakom mestu i da se u svesti celog sveta ugradi negativan stav o toj nakaradnoj sotonskoj tvorevini, americi. Uspeli smo 90 posto i idemo do kraja.
 
jel ti citas novine? Evropa je u ratu a o americi da i ne govorim. Propagandna diktatura na zapadu je dosla do tacke ludila. DANAS JE STID , SRAMOTA I NAJVECE PONIZENJE ZIVETI NA GEBELSOVOM ZAPADU.
Ako ne verujes, idi al, molim te , ne pravi decu u onom sotonskom svetu ............neces sebi do kraja zivota oprostiti u kakvom si svetu ostavio svoju decu.
Jedino, ako si po karakteru i vaspitanju "amerikanac" pa ti je dolar najvazniji ...........i po cenu ubistva, samounistenja, pljuvanja po samom sebi a inteligencija na nivou orangutana pa uzivas u ispiranju mozga zapadnom propagandom ..........ONDA TI JE MESTO NA ZAPADU. Odma ce se uklopis.

Jel voziš moskviča/ladu ili neki zapadnoevropski auto? 😁
 
Poslednja izmena:
Najvaznije od svega je da je odlazak ili ostanak licna odluka, i da niko, a pogotovo roditelji, ne smeju da se mesaju u to.
Ono sto je cinjenica je da je nezdravo ostati pod roditeljskim skutima nakon odrastanja.
Pazi, ako je tvoj deda kupovao zemlju, tata uzeo kombajn na kredit , investirale tri generacije sa tvojom, realno je i prakticno ocekivati da posao nastave tvoja deca nakon skolovanja.

Ako su i deda i tata dizali kredite za letovanja , logicno je ocekivati da ce i potomstvo nadnicarskim putem.

Ostanak u porodicnom poslu ne znaci stanovati u istoj kuci, gradu ili biti pod skutima u bilo kom smislu.
 
Pazi, ako je tvoj deda kupovao zemlju, tata uzeo kombajn na kredit , investirale tri generacije sa tvojom, realno je i prakticno ocekivati da posao nastave tvoja deca nakon skolovanja.

Ako su i deda i tata dizali kredite za letovanja , logicno je ocekivati da ce i potomstvo nadnicarskim putem.

Ostanak u porodicnom poslu ne znaci stanovati u istoj kuci, gradu ili biti pod skutima u bilo kom smislu.

Nista to nema nikakve veze. Svako odlucuje kako ce ziveti svoj zivot, roditelj nema pravo da odlucuje niti da ocekuje da ce dete da nastavi porodican biznis.

Mislim, moze da ocekuje, ali dete nije obavezno da ispunjava nicija ocekivanja osim svojih sopstvenih :)

Evo, ja sam roditelj, svoj sam gazda u sopstvenoj firmi, i apsolutno nemam nikakva ocekivanja da ce dete sutra da nastavi biznis, iako znam da bi mu to bilo najlakse, jer staza je lepo utabana.
Ako hoce - super.
Ako nece - opet super.
Vazno da mi dete postane srećan čovek, savršeno je nebitno čime će da se bavi i gde će da živi, dokle god bude bilo kakav iole pošten posao i pošten način života.
 
Pa uvek je bolje razvijati porodicno nasledstvo nego ici kod drugoga da razvijas njegovo. Naravno ako ima potencijal. A ako ides trbuhom za kruhom, onda je to to. Nema tu neke rasprave. Znaj da tamo, osim ako nisi pozvan zbog neke specijalnosti, ides da rintas i nije lako. Imigrant si, nemas status stanovnika i mnogi poslodavci koriste to. Ok zavisi i gde. Tako da, za 9-5 ces morati da se dobro iscimas, vise godina, pare koje budes zaradjivao ces u pocetku vrv trositi na neku studentkinju koja se udala za tebe da dobijes papire a ona lovu i tako.. Da, nije bajno, realno sagledas to, ne romanticno. Niko te tamo ne ceka da ti skidaju kapu i zasipaju dolarima.

I stekaj pare. Strogo. Bez trosenja na gluposti: butici, skupe zurke, zivot vo no. Slamarica i to je za obrt.
 
Nista to nema nikakve veze. Svako odlucuje kako ce ziveti svoj zivot, roditelj nema pravo da odlucuje niti da ocekuje da ce dete da nastavi porodican biznis.

Mislim, moze da ocekuje, ali dete nije obavezno da ispunjava nicija ocekivanja osim svojih sopstvenih :)

Evo, ja sam roditelj, svoj sam gazda u sopstvenoj firmi, i apsolutno nemam nikakva ocekivanja da ce dete sutra da nastavi biznis, iako znam da bi mu to bilo najlakse, jer staza je lepo utabana.
Ako hoce - super.
Ako nece - opet super.
Vazno da mi dete postane srećan čovek, savršeno je nebitno čime će da se bavi i gde će da živi, dokle god bude bilo kakav iole pošten posao i pošten način života.
Naravno, svako ima pravo da bira kuda ce da ide.
Samo kazem da postoje razlozi zbog kojih je pametnije otici ili ostati.
 
Nista to nema nikakve veze. Svako odlucuje kako ce ziveti svoj zivot, roditelj nema pravo da odlucuje niti da ocekuje da ce dete da nastavi porodican biznis.

Mislim, moze da ocekuje, ali dete nije obavezno da ispunjava nicija ocekivanja osim svojih sopstvenih :)

Evo, ja sam roditelj, svoj sam gazda u sopstvenoj firmi, i apsolutno nemam nikakva ocekivanja da ce dete sutra da nastavi biznis, iako znam da bi mu to bilo najlakse, jer staza je lepo utabana.
Ako hoce - super.
Ako nece - opet super.
Vazno da mi dete postane srećan čovek, savršeno je nebitno čime će da se bavi i gde će da živi, dokle god bude bilo kakav iole pošten posao i pošten način života.
Upravo!
 
Naravno da postoje. Ali kako ce ti razlozi biti izvagani, mi kao roditelji ne mozemo da znamo, jer vaganje i odluka ce uvek biti na onome ko odlucuje, a ne na onome ko očekuje :)
Ne moraju mi ni biti jasni nečiji razlozi.
Mogu da ih razumem, jer nismo svi isti.
Napr.moj burazer je odlučio da ide, iako ima dobar posao u Bg-u. On u tome vidi šansu za neko novo iskustvo i to je sasvim ok.
Neko drugi bi sedeo gde jeste i bolela bi ga "ona stvar".
 
Ne moraju mi ni biti jasni nečiji razlozi.
Mogu da ih razumem, jer nismo svi isti.
Napr.moj burazer je odlučio da ide, iako ima dobar posao u Bg-u. On u tome vidi šansu za neko novo iskustvo i to je sasvim ok.
Neko drugi bi sedeo gde jeste i bolela bi ga "ona stvar".

Ja sam otisao, iako sam imao odlican posao/drustvo/apsolutno sve.
Al sam, eto, hteo da probam jos nesto, kad se već našlo na tacni :)
Čista radoznalost. A mnogi to, iako je jako jednostavno, ne mogu da shvate 🤷‍♂️
 
Ko je u pravu oko odlaska u inostranstvo? Teoretski problem

Temu sam pokrenuo kao teoretski problem. Necu nigde da idem trenutno. Pitam da li iz aspekta psihologije, savetodavca, podrske kao roditelja (iako svaki savet od njih je najdobronamerniji koliko god se to nama deci svidelo ili ne).

Imam problem, nesuglasice sa roditeljima oko odlasku u inostranstvo. Šta bi bilo kad bi bilo. Kad se povede pitanje bezanije, spomene zivot preko granice dolazi do sukoba misljenja gde se meni stav mnogo ne svidja. Znamo svi da se deci zeli najbolje i svi saveti su iz najbolje namere. Mislim da ovde preteruju malo.

Oduvek je prica sa njihove strane nigde nije lako, nemamo nikog tamo, kako ces sam. To da nemamo nikog nigde nije skroz tačno. Imamo neke rođake, ranije bliske prijatelje koji su svojim odlaskom se odvojili, prekinuli kontakt i ogradili od bilo kakve pomoci. Sa te strane gledano stvarno izgleda kao da nemamo nikog. Imam utisak da ovo ne vazi bas za neki master i studije, pa da se vratim. To bi proslo, izgurali bismo to. Ugrizli bi se za jezik. Otici na zivot od nule tamo negde je vec problem za njih. Samo po sebi nije lako, jeste problem od svega tamo od papira, vize, dozvole, stana xy drugih stvari koje idu.

Meni je bezveze to njihovo razmišljanje. Ne kaze se direktno nemoj nego izokola. Ne mozemo da te vezemo, ali cemo da te beshrabrimo, demoralisemo cak iako ne misle stvarno to da rade. Nije problem uci jezik, znaj jezike, sve je to ok, ali bas tamo negde da ides malo cvrc. Ceo taj plan i prica u startu znam da ima velikog neslaganja. Onda to stvara jos vecu tenziju, nervozu, neizvesnost kad biste uradili, pokrenuli, a znate da ce to sa strane ici na silu. Nemate dodatni motiv, imate utisak da ste obeshrabreni, demoralisani, bez prave podrske. Nema nista na silu, onda nemate volje kad vam neko kvari planove za nesto koje samo po sebi nije lako i malo komplikovano, strepnja, neizvesnost. Nemate vetar u ledja koliko god da budete pozitivni sto jesam uvek kako god bilo na kraju. Zna se kakva je situacija na svim nivoima ovde. Svaki pokusaj za bolje sutra bar na kratko se izhejtuje. Mozda bolje za njih i za mene da se nesto uspe i pokrene na licnom planu. Ne kazem da tamo teče med i mleko i da su svi ljudi beli anđeli. U nekim krucijalnim stvarima za zivot je itekako bolje. Razumem ih, strah od nečeg da mi se ne desi nešto loše.

Nadam se da sam RAZUMEN. 😂
Prva stvar u životu je da nam ništa nije zagarantovano, osim smrti.

Odgovor bi bio, da slušaš svoje srce (podsvijest) i da postupiš kako ti misliš da je ispravno. Niko te ovde ne poznaje toliko dobro, da bi ti konkretno rekao da ili ne, mada kada već razmišljaš o odlasku, onda to vuče više na da. Nekada te i roditelji ne poznaju dobro, a nekada i sam sebe čovijek ne poznaje dobro.

Roditelji često iz najbolje namjere, čine loše dijeci, tako što izražavaju veliku posesivnost, žele da odlučuju umjesto njih o njihovom životu, stavljaju ih pod stakleno zvono itd. Roditeljstvo zaista nije za svakoga, ali eto demokratija je dozvolila da svako ko može ima pravo da dobije djecu i da ih odgaja bez ikakvog prethodnog predznanja o roditeljstvu, što često rezultira da se iz odredjenih problematičih porodica generišu devijantne jedinke u društvo. Za posao portira koji pritišće dugme da se diže rampa i spušta, te da bilježi ko je ušao u krug objekta potrebno je da ima licencu, ali za roditeljstvo koje usled nepoznavanja vaspitanja može da uništi jedan ili više života čega smo i svjedoci, nije potrebno ništa. Podrška roditelja je jako bitna i dobra, ali ako izostaje onda je to na neki način provjera tvoje jačine karaktera tj. da uspiješ u tome i bez njihove podrške.

Normalno je da ptica poleti jednog dana iz gnijezda, obrnuto nije.

Što se tiče mog iskustva, sa oko 18-19 godina imao sam želju da odem u inostranstvo (Francuska), prilika za odlazak koju sam iskoristio uprkos protivljenju roditelja, ukazala mi se tek u ranim dvadesetim. Ne kajem se, smatram da sam povukao dobar potez i danas sam ponosan zbog toga, ali sam se kasnije iz odredjenih razloga posle vratio, i pokajao što sam se vratio doduše ne u isto mjesto, jer sa ove distance gledajući trebao sam to drugačije, ali nema nazad... U tridesetim sam ponovo, skoro otišao, ovog puta malo dalje (USA).

Nigdje nije lako, pogotovo na početku, i kao što rekoh ne postoje garancije, možeš proći i kao pukovnik i kao pokojnik. Uglavnom i u većem procentu je do tebe kako ćeš proći i kako ćeš se snaći uz odredjeni manji procenat srećnih ili manje srećnih okolnosti nad kojima nemaš kontrolu ili ne možeš da je uspostaviś, dakle individualna stvar.

Nešto što je uvijek dragocijeno na tom putu je iskustvo i vještina koju stičeš. Dragan Nikolić nešto ovako rekao, "I ako izgubim, opet sam dobio iskustvo, što je odredjena vrsta pobjede".

Za kraj, od Dade Topića evo i jedne stare gastarbajterske, manje pobjedničke...
 
Moj ti je savet da se prvo negde zaposlis sezonski. Dobijes smestaj, sve placeno, klopu, za pocetak ti je tako najbezbolnije. Ili mozda i na brod. Ne moras prekookenski, odes na recni.malo se naviknes na zivot van kuce, imas siguricu, klopu, smestaj, ne razmisljas o osnovnim troskovima, a onda polako upoznajes gradove, stvaras kontakte i lakse ti je da bilo gde ostanes. Ja sam radila sezone, uvek bude fantasticno, radi se dosta, ali upoznas puno ljudi, fino zaradis, nije lose
 
Hvala na savetima svima! 🙂 😘🍻

Lepo kazete, vi hrabrite decu cak ako nece u ovom trenutku znaju da necete dobiti srcani napad ako vam nesto tako predstave.

Nisam vezan da nemam slobodu. Imam, nikad mi nisu nista branili malo teram inat cak kad su u pravu. Nego mislio sam da ce imati taj neki stav "bolje nemoj" ili "ako bas moras" ranije kad sam bio mladji 20ak 22 23 sad malo stariji umesto da kazu radi sta znas konju. 😂 Oni opet isto. 🙄 Imam I ja razumevanje za njih, ali mislim da preteruju u toj prici.

Work and travel sam mogao kad sam bio na faks, ali nisam imao jos za to. Faks i ostali troskovi plus aplikacija 2 000 dolara. Mnogo kume. Neke kolege su isle. Neki su ostali, neki se vratili.

Imao sam u planu do Malte kod kuma da nije pocela korona. On je u to vreme korone tamo bio bez posla, njegovi mu slali 700 - 800 e da prezivi. A moji eto, kum jedva opstaje tamo. Mi tebi ne bismo imali te pare da saljemo. Meni se zeludac okrenuo. Bolje da sam se bacio sa zgrade manje bi bolelo. 😂 U medjuvremenu on se tamo ozenio, pogasio dr. mreze nemamo kontakt. Pitanje da li ta ideja jos stoji s obzirom na njegov drugaciji ritam. Korona je dosta stopirala u tom smeru bilo sta da se uradi.
 
Poslednja izmena:
Najbolje vreme za putovanja je dok si na fakultetu, pa cak i probe i ne smeta da se izgubi i godina, ako steknes iskustvo u medjuvremenu...

Najbolje je vreme kada sam odlucis da putujes.
Ja sad bas sad zelim u Amsterdam ... da sa 44 gruvam ceo dan sto vutru sto lajne i pivo ... i da se setam po muzejima i kanala
Ulica "crvenih fenjera" me ne zanima ... Amsterdam ima svasta jos u ponudi kao fantastican grad ...

Ili sto ne bih sad u Diznilend makar ovaj blizu Pariza ?

Strah od nepoznatog coveka drzi tamo gde je navikao a nije mu prijatno.
A da li ce mu biti bolje ili losije samo je jedan nacin da se sazna.
 
Nije poenta zajebancija, nego pocetak zivota, mozes da putujes kad hoces i gde hoces, a sa 44 godine ne racunaju na tebe da ostanes ( kad nisi do sada)....Mada, sa druge strane na 10-15 godina treba menjati posao, pa i sredinu...
Tema je o stvaranju uslova za zivot....mnogi to rade samo jednom, pa se usput vezbaju....

To na kafu odes za vikend i vratis se....
 

Back
Top