Izbegavanje reči "problem"

oprost i razumevanje isključuje jedno drugo
jer da , oprašta se , ali ne zaboravlja se
nezaborav isključuje razumevanje
Prvo se shvate ljudi, njihove pozicije, kakvi su, možda i zašto su takvi i onda ide oprist iz srca.
Tek kad shvatimo koliko su ljudi koji čine zlo i sami u sebi tužna djeca, nevoljena, neshvaćena - oprost nije nešto oko čega se treba puno patiti.

A zaboravljanje dođe samo po sebi za nebitne ljude, i situacije.
Ja se uoošte na gluposti i sitnice ne cimam da mislim i razumijem, ljudi su svi sjebani i oštećeni, ne mogu se trošiti na razumijevanje svakoga.

Ali razumjeti one koje volimo i koji nas vole je pod moranjem.
 
Речи имају онакво значење какво им је дато у неком времену и може се мењати. С друге стране, људи различито доживљавају исте речи.

Можда изазов у овом контексту има другачији призвук, значење, али изазов је наша реч, "стара реч", а проблем није. Наши стари нису знали за "проблеме", али јесу за препреке, бриге, муке. Као и то да без муке нема науке.

Исто је и са психом. Кад се употреби та реч, људи углавном доживљавају да нешто није у реду с главом или у глави, а психа је душа. И нико не рече да га боли психа, али душа, боме, итекако уме да заболи и боли. Можда је у томе проблем.
 
Realno kad pogledaš pola situacija koje ljudi okarakterišu kao "problem" zapravo i nisu problem već trenutno nastala situacija, koja će sutra biti nebitna.

Problem je realan problem i nešto sa čim moraš da se pozabaviš ozbiljno. A kako će ko zvati svoj problem, mislim da je samo stvar tog psihološkog efekta.
 
Realno kad pogledaš pola situacija koje ljudi okarakterišu kao "problem" zapravo i nisu problem već trenutno nastala situacija, koja će sutra biti nebitna.

Problem je realan problem i nešto sa čim moraš da se pozabaviš ozbiljno. A kako će ko zvati svoj problem, mislim da je samo stvar tog psihološkog efekta.
Sad si me podsetio na ono iz "Pirata sa Kariba":
"Problem nije problem.
Problem je tvoj stav prema problemu."


Gde ja nađoh moto koji mi je takoreći promenio pogled na svet, na poslednjem mestu gde bih očekivao, pazi koji film...lol.
 
Речи имају онакво значење какво им је дато у неком времену и може се мењати. С друге стране, људи различито доживљавају исте речи.

Можда изазов у овом контексту има другачији призвук, значење, али изазов је наша реч, "стара реч", а проблем није. Наши стари нису знали за "проблеме", али јесу за препреке, бриге, муке. Као и то да без муке нема науке.

Исто је и са психом. Кад се употреби та реч, људи углавном доживљавају да нешто није у реду с главом или у глави, а психа је душа. И нико не рече да га боли психа, али душа, боме, итекако уме да заболи и боли. Можда је у томе проблем.
Odličan post.
 
ako te svemir podržava u negativnim mislima zašto misliti da neće i u pozitivnim, nije stvar zadržavati misli koje stvaraju problem i strah uma , na sve ono što programira paniku i strah od nerešivosti u glavi možemo mu dati otkaz , kada god to odlučimo , uvažavanje rešenosti je samo misao, uvažavanje ne rešivosti je isto samo misao, želja i odbojnost nisu ništa drugo nego samo prolazne misli u umu
zato , a i zašto da _ne , učinimo sve da je rešivo za i oko nas
ciljano birajte misli koje vam _služe_ , ali i odaberite da verujete u njih
jer ni jedan problem neće se rešiti sam po sebi
®
autorski tekst__ jedan mali deo nešto veće analize o strahu i istini
@Antihejter danas si poentirao ne 100% nego 110, 99% posto u odnosu na neke trivijalne teme :ok:
Ovo poslednje, htedoh da ti objasnim kako ja to vidim: svestan sam da je to podrška sa tvoje strane, ali nisam imao nikakvu nameru da "poentiram" i malo mi je i neprijatno, nisam navikao da me hvale, a uostalom, šta sam ja spektakularno uradio? Ništa, ama baš.

Tema je ispala stvarno dobra, tu se slažem ali ne zbog mene već zbog izuzetno dobre ekipe koja se zadesila namerno ili slučajno i zbog njihovih pametnih postova, kulture među svima vama u razgovoru i kvaliteta.

Hvala svima.
 
Sad si me podsetio na ono iz "Pirata sa Kariba":
"Problem nije problem.
Problem je tvoj stav prema problemu."


Gde ja nađoh moto koji mi je takoreći promenio pogled na svet, na poslednjem mestu gde bih očekivao, pazi koji film...lol.

Zapravo dosta tako nekih situacija u životu mogu promeniti čoveku pogled na svet, eto i taj film.

Suština i jeste to da je zapravo problem samo ne daj Bože smrtna bolest od koje nema izlečenja, sve ostalo je neka nepovoljna situacija. Nego ljudi kad ga krste sa "problem", to dobije prizvuk strašnog i nečega što odmah treba da probudi osećaj "bori se ili umri".
 
Zapravo dosta tako nekih situacija u životu mogu promeniti čoveku pogled na svet, eto i taj film.

Suština i jeste to da je zapravo problem samo ne daj Bože smrtna bolest od koje nema izlečenja
, sve ostalo je neka nepovoljna situacija. Nego ljudi kad ga krste sa "problem", to dobije prizvuk strašnog i nečega što odmah treba da probudi osećaj "bori se ili umri".
Ne slažem se sa ovim.
Ti ne dopuštaš da se desi problem. Druga je stvar da li i kako će se rešavati. Ali problem je iskrsao i ne mogu ga negirati i zameniti izazovom ili nepovoljnom situacijom.
Ako mi je iskrsao problem na poslu koji se otegao jer ne može odmah da se reši to nije - izazov jer me- troši pre svega psihički a ničim ne obogaćuje čak i kad ga budem rešila. I pitanje je kako će se rešiti, ne znam, a stvara mi opravdanu nelagodu.
U stvari, možeš da ga krstiš i nepovoljnom situacijom, ali to je u suštini sinonim za problem. Pa nećemo izgubiti zvanje Čaka Norisa ako priznamo da imamo problem.
 
Zapravo dosta tako nekih situacija u životu mogu promeniti čoveku pogled na svet, eto i taj film.

Suština i jeste to da je zapravo problem samo ne daj Bože smrtna bolest od koje nema izlečenja, sve ostalo je neka nepovoljna situacija. Nego ljudi kad ga krste sa "problem", to dobije prizvuk strašnog i nečega što odmah treba da probudi osećaj "bori se ili umri".
Ode ti u metaproblematiku :lol:
Razumem šta si rekao ali nekad "nepovoljna situacija" može biti veći problem od problema smrtne bolesti (sad ga ja zakomplikovah) jer je smrt nešto što čeka sve nas, bez obzira imali mi probleme i kolike.
Zbog realnih (mada često subjektivno gledano) problema, ljudi izvršavaju samoubistvo.

Slažem se sa @Lule
 
Zapravo dosta tako nekih situacija u životu mogu promeniti čoveku pogled na svet, eto i taj film.

Suština i jeste to da je zapravo problem samo ne daj Bože smrtna bolest od koje nema izlečenja, sve ostalo je neka nepovoljna situacija. Nego ljudi kad ga krste sa "problem", to dobije prizvuk strašnog i nečega što odmah treba da probudi osećaj "bori se ili umri".

Slažem. Već sam ovde i spomenula ozbiljnu, smrtnu bolest. Emotivno smo svi ranjivi zbog bolesti bliske osobe ili člana šire porodice..prijatelja..

Izraz "nepovoljna situacija" se gotovo nikad ne upotrebljava..Problem je reč koju upotrebimo za neku nepovoljnu situaciju.. Nadam se da nisam puno zakomplikovala ovaj post.

Ne slažem se sa ovim.
Ti ne dopuštaš da se desi problem. Druga je stvar da li i kako će se rešavati. Ali problem je iskrsao i ne mogu ga negirati i zameniti izazovom ili nepovoljnom situacijom.
Ako mi je iskrsao problem na poslu koji se otegao jer ne može odmah da se reši to nije - izazov jer me- troši pre svega psihički a ničim ne obogaćuje čak i kad ga budem rešila. I pitanje je kako će se rešiti, ne znam, a stvara mi opravdanu nelagodu.
U stvari, možeš da ga krstiš i nepovoljnom situacijom, ali to je u suštini sinonim za problem. Pa nećemo izgubiti zvanje Čaka Norisa ako priznamo da imamo problem.

Osećaš nelagodu kada nastane problem. Ali, kada se problem reši, valjda se osećaš lepo, zadovoljno što je problem rešen.
 
Osećaš nelagodu kada nastane problem. Ali, kada se problem reši, valjda se osećaš lepo, zadovoljno što je problem rešen.
Mogu da se osetim zadovoljno ako se problem reši povoljno. To onda može da se uporedi sa kamenom u cipeli koji kada izvadimo osećamo se lepo. Ali da sam mogla da biram ne bih izabrala da se ceo dan mučim i još navučem žuljeve kao posledicu. Problem me istroši psihički i emotivno. Istroši me i materijalno. Donese neko razočaranje, ogorčenje. Nekad se i nema snage, volje, ideje za rešenje. To ne vidim kao izazov koji bi bio, recimo, neki teži poslovni zadatak. Ne očekujem da život bude med i mleko, ali problem je problem i to je ljudska kategorija a ne samo tehnička i ne mogu da prihvatim liberalno kapitalistička psihološka podmetanja: izazovi, usavršavanja... čke materine.
 
Ne slažem se sa ovim.
Ti ne dopuštaš da se desi problem. Druga je stvar da li i kako će se rešavati. Ali problem je iskrsao i ne mogu ga negirati i zameniti izazovom ili nepovoljnom situacijom.
Ako mi je iskrsao problem na poslu koji se otegao jer ne može odmah da se reši to nije - izazov jer me- troši pre svega psihički a ničim ne obogaćuje čak i kad ga budem rešila. I pitanje je kako će se rešiti, ne znam, a stvara mi opravdanu nelagodu.
U stvari, možeš da ga krstiš i nepovoljnom situacijom, ali to je u suštini sinonim za problem. Pa nećemo izgubiti zvanje Čaka Norisa ako priznamo da imamo problem.

Ima i ona stara izreka "problem koji može da reši 100 evra i nije problem". Mislim da nekako sad za problem mnogi uzimaju banalne stvari, kao to na poslu nešto se oteglo, kao što mi se desi stane mi avion negde sa robom, kamioni ne dobiju odobrenje, sve to troši naravno jer moraš da se angažuješ dodatno oko toga.

Ali ne bih to nazvao odjednom problemom, neka situacija se desila koja je trenutno zakočila nešto, ali će i taj avion poleteti i to vozilo krenuti, nije ih niko prizemljio trajno.

Danas mi se ljudi jave sa "imamo problem", kad pitaš šta je ono bude "taj restoran nema mesta za rezervaciju"... Mislim se u sebi, druže... Čak i to na poslu, ako ga krstiš kao problem i kosa ti se nakostreši na glavi jel to nešto pospeši ili? Nije ovo priča kao mi smo mnogo za*ebani, nemamo problem, već problem ima osoba koja ne može da hoda, koja je slepa, ovo naše što se reši u par dana u najgorem slučaju nije problem, prosto situacija koja se prevaziđe kao kad ti pukne guma npr. Bar moje mišljenje, ali svako drugačije reaguje u situacijama. Meni je možda dosta pomoglo i treniranje borilačkih sportova gde učiš da si smiren i pod tenzijom.
 
Ode ti u metaproblematiku :lol:
Razumem šta si rekao ali nekad "nepovoljna situacija" može biti veći problem od problema smrtne bolesti (sad ga ja zakomplikovah) jer je smrt nešto što čeka sve nas, bez obzira imali mi probleme i kolike.
Zbog realnih (mada često subjektivno gledano) problema, ljudi izvršavaju samoubistvo.

Slažem se sa @Lule

Jeste, ali neko izvrši samoubistvo i zato što ima psihičkih problema i na stvari gleda kao na prestrašne, a nisu tako strašne. Neko izvrši samoubistvo zbog duga za infostan, neko jer je doživeo internet nasilje... Opet mi je to naš doživljaj problema nekako.
 
Mogu da se osetim zadovoljno ako se problem reši povoljno. To onda može da se uporedi sa kamenom u cipeli koji kada izvadimo osećamo se lepo. Ali da sam mogla da biram ne bih izabrala da se ceo dan mučim i još navučem žuljeve kao posledicu. Problem me istroši psihički i emotivno. Istroši me i materijalno. Donese neko razočaranje, ogorčenje. Nekad se i nema snage, volje, ideje za rešenje. To ne vidim kao izazov koji bi bio, recimo, neki teži poslovni zadatak. Ne očekujem da život bude med i mleko, ali problem je problem i to je ljudska kategorija a ne samo tehnička i ne mogu da prihvatim liberalno kapitalistička psihološka podmetanja: izazovi, usavršavanja... čke materine.

Lično takođe smatram da su to gluposti, kao, izazov... To je narativ ovog vremena influensera i gluposti, dodatnih sranja, samo nisam pričao o tome u onom postu, ako si tako shvatila.
 

Back
Top