windows 11

u startu me je najvise nervirao taj novi meni sa desnim klikom..
ok pretpostavljam da ima opcija da se dobija standardni odmah a ne da moram u njemu da klikcem da dobijem standardni sa cut, copy i paste..ali brate..hebes sistem koji moras da dodatno podesavas da dobijes nesto sto decenijama radi savrseno
 
Odustao sam . Posle instaliranja koje je proslo bez problema pri startu se pojavio plavi ekran. probao sam par puta i opet plavi ekran. Dzaba sam se ponadao,a verovatno i negde gresim, nedostaje mi znanja ali sad nije bitno naci cu neki pouzdanu lite versiju poput phenix i sl. Vama hvala u svakom slucaju.
 
Odustao sam . Posle instaliranja koje je proslo bez problema pri startu se pojavio plavi ekran. probao sam par puta i opet plavi ekran. Dzaba sam se ponadao,a verovatno i negde gresim, nedostaje mi znanja ali sad nije bitno naci cu neki pouzdanu lite versiju poput phenix i sl. Vama hvala u svakom slucaju.
Koje komponente imaš?
Plocaa, cpu, grafa?
 
Specc izvestaj dodatak;
Operating System
Windows 11 Pro 64-bit
CPU
Intel Core i5 2500 @ 3.30GHz 44 °C
Sandy Bridge 32nm Technology
RAM
8.00GB Dual-Channel DDR3 @ 665MHz (9-9-9-24)
Motherboard
ASRock H67M (CPUSocket) 38 °C
Graphics
W2286 (1440x900@60Hz)
Generic Non-PnP Monitor (1152x864@60Hz)
1023MB NVIDIA GeForce GTX 560 Ti (Gigabyte) 48 °C
Storage
298GB Hitachi HDS721032CLA362 ATA Device (SATA ) 40 °C
Optical Drives
No optical disk drives detected
Audio
Realtek High Definition Audio
Operating System
Windows 11 Pro 64-bit
Computer type: Desktop
Installation Date: 1/19/2023 9:24:12 PM
Serial Number: TY4CG-JDJH7-VJ2WF-DY4X9-HCFC6
Windows Security Center
User Account Control (UAC) Enabled
Notify level 2 - Default
Firewall Enabled
Windows Update
AutoUpdate Not configured
Windows Defender
Windows Defender Enabled
Antivirus
Antivirus Enabled
Display Name Windows Defender
Virus Signature Database Up to date
.
 
Kako da izbrisem particiju na kojoj je bio instaliran sistem.Sad sam instalirao sistem na ssd i particija na hdd na kojoj je bio sistem nece da se formatira , izbrise sta vec. Probao sam iz cmd u safe modu i nece. Ima li neko neki predlog.Hvala unapred.
 

Prilozi

  • Untitled.jpg
    Untitled.jpg
    103,2 KB · Pregleda: 6
Kako da izbrisem particiju na kojoj je bio instaliran sistem.Sad sam instalirao sistem na ssd i particija na hdd na kojoj je bio sistem nece da se formatira , izbrise sta vec. Probao sam iz cmd u safe modu i nece. Ima li neko neki predlog.Hvala unapred.
Idi desni klik na ikonu Computer,pa u padajucem meniju na komandu Manage.Malo sacekaj.onda ce izaci sledece komande.Izaberi Disk managment.Kada se pojave particije idi desni klik na tu sto hoces da formatiras i opet u padajucem meniju na komandu Format.
 

Nismo bezbedni dok koristimo Windows 11 – ovo je razlog​


Nevidiljivi UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) bootkit pod nazivom BlackLotus postao je prvi poznati malver koji je u stanju da zaobiđe Secure Boot odbrane.

"Ovaj bootkit može da radi čak i na potpuno ažuriranim Windows 11 sistemima sa omogućenim UEFI Secure Boot", rekla je slovačka kompanija za sajber bezbednost ESET u izveštaju koji je objavila.

Uopšteno govoreći, UEFI bootkit se nalazi u firmwareu sistema i omogućava potpunu kontrolu nad procesom pokretanja operativnog sistema, čime je omogućeno da se onemoguće sigurnosni mehanizmi na nivou OS–a.

BlackLotus se prodaje po ceni od 5.000 dolara (plus 200 dolara za svaku sledeću verziju). Reč je o moćnom malveru, veličine 80 kilobajta. Malver može da otkrije lokaciju korisnika i tako izbegne infekciju računara koji se nalaze u Jermeniji, Belorusiji, Kazahstanu, Moldaviji, Rumuniji, Rusiji i Ukrajini.

Detalji o BlackLotusu prvi put su se pojavili u oktobru 2022. godine, a istraživač bezbednosti kompanije Kaspersky Sergej Ložkin ga je opisao kao sofisticiran crimeware.

BlackLotus koristi bezbednosni propust praćen kao CVE–2022–21894 (Baton Drop) da bi zaobišao UEFI Secure Boot zaštite i obezbedio postojanost. Ovu ranjivost Microsoft je uklonio ažuriranjem objavljenim u januaru 2022.

Uspešna eksploatacija ranjivosti, prema ESET–u, omogućava proizvoljno izvršavanje koda tokom ranih faza pokretanja, dozvoljavajući napadačima da izvrše zlonamerne radnje na sistemu sa omogućenim UEFI Secure Boot bez fizičkog pristupa.

"Ovo je prva javno poznata zloupotreba ove ranjivosti", rekao je istraživač ESET–a Martin Smolar koji je dodao da je "njena eksploatacija i dalje moguća".

BlackLotus donosi sopstvene kopije legitimnih ali ranjivih binarnih fajlova u sistem kako bi iskoristio ranjivost, čime se otvara put za Bring Your Own Vulnerable Driver (BYOVD) napad.

Osim što može da isključi sigurnosne mehanizme kao što su BitLocker, HVCI (Hypervisor–protected Code Integrity) i Windows Defender, BlackLotus takođe može da preuzme dodatni malver.

Tačan način rada bootkita još uvek nije poznat.

"Mnoge kritične ranjivosti koje utiču na bezbednost UEFI sistema otkrivene su u poslednjih nekoliko godina", rekao je Smolar. "Nažalost, zbog složenosti čitavog UEFI ekosistema i problema povezanih sa lancem snabdevanja, mnoge od ovih ranjivosti su mnoge sisteme učinile ranjivim čak i dugo vremena nakon što su ranjivosti popravljene – ili barem nakon što nam je rečeno da su popravljene. Bilo je samo pitanje vremena kada će neko iskoristiti ove greške i napravi UEFI bootkit sposoban da radi na sistemima sa omogućenim UEFI Secure Boot".

https://www.b92.net/tehnopolis/vesti/nismo-bezbedni-dok-koristimo-windows-11-ovo-je-razlog-2298643
 

Windows 11 je dobio veće ažuriranje, evo šta je novo​


Na Windows 11 je stiglo veće ažuriranje, koje Microsoft naziva "Moment" nadogradnja.

Moment 2, kako je naziv ažuriranja, je dostupan u okviru Windows Update-a, a sa njim stiže veći broj novih funkcija za Windows 11.

Među poboljšanjima je takbar koji je optimizovan za rad putem dodira (na touchscreen ekranima), tu je Phone Link za iOS koji iPhone vlasnicima omogućava da poivežu svoj uređaj na desktop.

Windows 11 će sada nuditi preporuke za poboljšanje potrošnje i dodatnu pomoć u rešavanju problema na koje naiđete na svom računaru (uz Quick Assist).

Accessibility funkcije su takođe poboljšane, pa je tu podrška za uređaje sa Brajevim pismom, a Voice Access je dobio nove komande.

Kao i uvek, ažuriranje donosi i veći broj bezbednosnih ispravki.

It's Patch Tuesday (again!). Microsoft fixes total of 83 flaws including two exploited zero days: https://t.co/qczI7gVa00
Don't forget: Microsoft also is rolling out new features for Win 11 via "moment 2" as part of today's Patch Tuesday updates: https://t.co/xICpMcauTx
— Mary Jo Foley (@maryjofoley) March 14, 2023

 

Novo ažuriranje može da uspori Windows 11 jednoj grupi korisnika, ali postoji rešenje​


Kada su u pitanju softverske nadogradnje, sigurno je većina imala problema sa nadogradnjom Windowsa. Ni Windows 11 nije izuzetak u tom smislu, a to potvrđuje i novi problem koji se desio s najnovijom nadogradnjom. Ali, postoji rešenje, istina ne tako popularno, ali postoji…

Najnovije Microsoftovo ažuriranje za Windows 11 uzrokuje probleme s performansama nekim korisnicima, posebno onima koji na svom SSD-u imaju instaliran operativni sistem. Pojavili su se brojni izveštaji korisnika koji ističu da njihov SSD nakon nadogradnja radi znatno sporije.

Izgleda da su problemi s performanama velikim delom usmereni na sisteme koji su instalirani na SSD. SSD odlikuju odlične brzine, zbog čega ga mnogi korisnici preferiraju u odnosu na tradicionalni HDD. Međutim, nakon najnovijeg ažuriranja Windowsa 11, čak i vrhunski NVMe SSD-ovi doživljavaju drastične padove performansi.

Neki korisnici Reddita prijavli su da je brzina čitanja i upisa podataka na njihovim SSD-ovima pala sa 7.000 na svega 3.000, a ponekad čak i na 1.000. Ove brzine prouzrokuju duže vreme pokretanja svih radnji na računaru, sporije učitavanja igara itd.

Microsoft bi tek trebalo da zvanično prizna ovaj problem i ponudi rešenje, a do tada će korisnici morati da preuzmu stvar u svoje ruke. Najbolji način da se rešite problema jeste deinstaliranje problematične nadogradnje (KB5023706) i čekanje da Microsoft pošalje novu, ispravnu nadogradnju.

Kako biste deainstalirali ažuriranje potrebno je da u polje za pretraživanje ukucate "Podešavanja ažuriranja Windowsa", zatim pronađete "Prikaži historiju ažiriranja“, pa da u tom delu pronađete poslednje ažuriranje (verovatno poslednje) koje ste instalirali (KB5023706) i kliknete na „Deinstaliraj“.

Na kraju napominjemo da i u budućnosti budete oprezni sa Microsoftovim nadogradnjama Windowsa.

https://www.b92.net/tehnopolis/soft...j-grupi-korisnika-ali-postoji-resenje-2306707

Ала су га оправили свака им част остали само дугмићи :kez:
 

Windows alatka ima grešku koja može da omogući pristup osetljivim informacijama korisnika​


Istraživač Dejvid Bjukenen otkrio je da Microsoftove alatke Snipping Tool za Windows 11 i Snip & Sketch u operativnom sistemu Windows 10 imaju grešku koja bi drugima mogla omogućiti pristup osetljivim informacijama korisnika.

Ovo otkriće dolazi nakon sličnog otkrića Bjukenena i istraživača Sajmona Aronsa da Googleov ugrađeni alat za uređivanje skrinšotova za Pixel, Markup, ima grešku koju su oni nazvali "aKROPaplipsa" (a[crop]alypse), koja omogućava delimičan oporavak originalnih, neuređenih slika ili redigovanog skrinšota.

Dakle, ono što ste mislili da ste isekli moglo bi biti dostupno u fajlu. Ali ispostavilo se da Google nije jedina kompanija čiji alat za skrinšotove ima grešku koja ugrožava privatnost korisnika.

Introducing acropalypse: a serious privacy vulnerability in the Google Pixel's inbuilt screenshot editing tool, Markup, enabling partial recovery of the original, unedited image data of a cropped and/or redacted screenshot. Huge thanks to @David3141593 for his help throughout! pic.twitter.com/BXNQomnHbr
— Simon Aarons (@ItsSimonTime) March 17, 2023

Bjukenen je otkrio da ako je skrinšot napravljen pomoću Microsoftovih alatki sačuvan, a zatim isečen i ponovo sačuvan u istom fajlu, podaci mogu i dalje biti dostupni u fajlu, a uz nekoliko „manjih izmena“ koda koji vam omogućava da vidite skrinšotove Googleovog alata za Pixel, informacijama može da se pristupi i kada se radi o skrinšotovima napravljenim Windows alatima.

Ipak, izgleda da je ranjivost donekle ograničena jer Bjukenen kaže da eskploatacija zahteva “sačuvaj-iseci-sačuvaj” postupak, što znači da ste bezbedni ako vaš skrinšot uključuje samo određeni deo ekrana.

Bjukenen upozorava da su informacije koje su ljudi mislili da su izbrisali možda još uvek na internetu.

Microsoft je izjavio da su svesni problema i da istražuju, dodajući da će preduzeti adekvatne mere kako bi korisnici bili zaštićeni.

https://www.b92.net/tehnopolis/vest...up-osetljivim-informacijama-korisnika-2308630
 

Sprema se moderniji Windows: Fokus na bezbednost i veštačku inteligenciju​


Microsoft radi na novoj "modernoj" verziji Windowsa, koja će se fokusirati na bolju bezbednost i brža ažuriranja.

Inicijativa, pod nazivom CorePC, će omogućiti da se Windows bolje skalira za različite uređaje, a pri tome će i dalje podržavati originalne aplikacije.

CorePC će koristiti "state separation", a podeliće Windows u nekoliko particija, slično kao iOS i Android. To bi trebalo da oteža da malver inficira sistem, dok će ažuriranja biti brža.
Ova verzija bi trebalo da omogući da Microsoft ponudi različite Windows edicije za različit hardver, sa podrškom za specifične funkcije i aplikacije za svaku ediciju Windowsa.

Na kraju, Microsoft ugrađuje i veštačku inteligenciju (AI) u ovaj novi projekat. Kompanija planira da koristi AI za analiziranje sadržaja na ekranu i obezbeđivanje odgovarajućeg konteksta.

Prema navodima, Microsoft planira da CorePC koristi u narednoj velikoj verziji Windowsa (verovatno Windows 12), koja se očekuje tokom 2024. godine, ukoliko se planovi ne promene.
https://www.b92.net/tehnopolis/soft...a-bezbednost-i-vestacku-inteligenciju-2310147
 
А за сад вееелико разочарење за виндоус 12

Mnogi će biti razočarani ako ovo budu hardverski zahtevi za Windows 12​


Poslednjih dana u velikoj meri je postala aktuelna tema o novom Windowsu 12. Najnovije informacije odnose na moguće hardverske zahteve koje će Windows 12 imati.

Kako su hardverski zahtevi za Windows 11 bili poprilično kontroverzni, svakako je zanimljivo kakve će zahteve Microsoft imati za one koji žele da na svoj PC instaliraju Windows 12.

Iako je do predstavljanja Windowsa 12 ostalo još mnogo vremena (možda i nekoliko godina), pojavili su se rani detalji o hardverskim zahtevima, koji nagoveštavaju šta će PC uređaji morati da zadovolje kako bi mogli da pokreću Windows 12.

Nemačka publikacija Deskmodder izveštava da Microsoft od februara 2022. godine radi na Windowsu 12, koji nosi kodni naziv "Next Valley".

Glasine ukazuju na to da bi Windows 12 mogao da zahteva najmanje 8GB radne memorije (RAM-a), udvostručujući tako zahteve Windowsa 11. Nema informacija o zahtevima za internu memoriju, ali neke informacije ukazuju na to da bi Microsoft sa novom generacijom mogao u potpunosti da odustane od tradicionalnih hard diskova (HDD) u korist bržih i modernijih SSD-ova. Ovakva informacija kružila je i za Windows 11, ali na kraju se nije obistinila. U svakom slučaju, realno je očekivati da Microsoft povuče ovakav potez sa Windowsom 12.

Očekuje se da će operativni sistem biti kompatibilan sa Intelovim procesorima za desktop računare Meteo Lake-S 14. generacije. Uređaji sa ovim CPU-ovim verovatno bi mogli biti među prvima koji će pokretati Windows 12.

Što se tiče bezbednosti, Windows 12 će verovatno koristiti isti TPM 2.0 Trusted Platform Modul kao i njegov prethodnik. Microsoft testira i podršku za SHA-3 (Secure Hash Algoritam 3), a Windows 12 bi mogao da podržava i Pluton koprocesor, koji je debitovao na Ryzen 6000 CPU-ovima počekom prošle godine. On bi dodatno poboljšao mogućnosti sistema.
https://www.b92.net/tehnopolis/soft...budu-hardverski-zahtevi-za-windows-12-2310485
 

Create live kernel memory dumps in Task Manager

We are introducing a set of new developer-focused features in Task Manager to aid the collection of live kernel memory dumps (LKDs). This is in addition to the existing “Memory dump” for user mode processes. The goal of kernel live dump is to gather data to troubleshoot an abnormal situation but allow the OS to continue operation. This reduces downtime when compared to a bug check for “non-fatal” but high-impact failures and hangs. Click here for more info on live kernel dumps.

To capture a live kernel memory dump (LKD), go to the Details page in Task Manager, right-click on the System process and the context menu should light up to show “Create live kernel memory dump file” to capture a Full live kernel or Kernel stack memory dumps.

The dumps will be written to a fixed location:

%LocalAppData%\Microsoft\Windows\TaskManager\LiveKernelDumps
 

Create live kernel memory dumps in Task Manager

We are introducing a set of new developer-focused features in Task Manager to aid the collection of live kernel memory dumps (LKDs). This is in addition to the existing “Memory dump” for user mode processes. The goal of kernel live dump is to gather data to troubleshoot an abnormal situation but allow the OS to continue operation. This reduces downtime when compared to a bug check for “non-fatal” but high-impact failures and hangs. Click here for more info on live kernel dumps.

To capture a live kernel memory dump (LKD), go to the Details page in Task Manager, right-click on the System process and the context menu should light up to show “Create live kernel memory dump file” to capture a Full live kernel or Kernel stack memory dumps.

The dumps will be written to a fixed location:

%LocalAppData%\Microsoft\Windows\TaskManager\LiveKernelDumps
Otkrivaju toplu vodu, Linux to ima ne pamtim od kada :P
 

Back
Top