VERSKE SEKTE.....???

Jeronimo

Početnik
Poruka
31
Da li verske sekte mozemo smatrati prihvatljivim za drustvo ako gledamo sa aspekta prava na slobodu veroispovesti i na drugoj strani smatrati ih neprihvatljivim sa aspekta ucenja koja propagiraju i sukoba sa tradicionalnim religijama. Sta mislite??? Da li ih prihvatiti ili ne??
 
Као правница могу казати да сви савремене верске секте су друштва - правна лица. Оне имаjу у реду сви официални документи...али немаjу у реду духовну основу. Обмана jе основни метод за управи у секте. Сматрам, секта jако ниjе добро посао и jе ствар за неразума човека.

Поздрав.
 
Covek je u pravu bre...
mislim, zasto bih ja verovao u Boga ako imam neke koristi u svoje neko sasvim drugo verovanje, pa makar to i bila tkzv. "Sekta". Mislim, ja sam odavno rekao da ja ne verujem ni u Boga ni u Satanu, verujem jednostavno u sve sto je oko mene, pa makar bilo to i ne vidljivo al znam da ga osecam
pozdrav
... The truth is in the Hell!!! ...
ZombiEYU
 
ZombiEYU:
Covek je u pravu bre...
mislim, zasto bih ja verovao u Boga ako imam neke koristi u svoje neko sasvim drugo verovanje, pa makar to i bila tkzv. "Sekta". Mislim, ja sam odavno rekao da ja ne verujem ni u Boga ni u Satanu, verujem jednostavno u sve sto je oko mene, pa makar bilo to i ne vidljivo al znam da ga osecam
pozdrav
... The truth is in the Hell!!! ...
ZombiEYU

Joj Zombie pa jel se secash brate kad smo hteli da pravimo svoju, nashu i samo nashu sektu??? A jel se secash kada si da svoju cuvenu izjavu po kojom te pamtimo: "Bog je samo ....." :PPP Netju dalje zna ce Jelena Deshic da smo to mi :PPP
p0z
 
"...podryavam rad sekti u smislu da svaki normalan covek ima pravo da veruje u shta yeli i hoce..."

Па да, слађем се са тобом Владе, сваки нормалан човек име право веровати и право неверовати (у Руском Уставу тако написали), али, мислим, свака држава име своjу традиционалну религиjу: Србиjа, Русиjа, Бугарска, Грчка и други - Православљjе; Турска, Албаниjа - ислам; Кина, Хималаjи - будизам; Хрватска, Француска, Италиjа - католицизам. Због чега људи саздаjу за себе многе муке??? Измисливаjу новога бога...Зашто? За чега? "Доћите и гледаjте"
Врло чудно jе да рус или србин jе, на пример, будист или католик?!:о(

Поздрав

P.S. Драги Владе, а шта jе то - "Č==p0y"%о)
 
OK, prakticno se suocimo sa jednim slucajem, pa onda da svi damo svoje kritike (pozitivne i negativne). Rec je o tome da par puta godisnje Nidoko-rosi odgovara direktno na pitanja ljudi u vezi duhovnog rasta, ali sa stanovista ZEN-a. Zen je grana Budizma. Vi napisite svoje pitanje, ja prevodim na engleski i saljem, potom ogovor prevodim na srpski i ubacujem o ovaj forum.
 
Sama cinjenica da ja recimo sutra iz dosade, dokolice ili cega vec, mogu da osnujem sektu dosta govori o samom fenomenu sekti. Ne zelim da potcenjujem nicije opredeljenje u sta ili koga ce ko da veruje.
Istina je da masa sekti manipulise psihom ljudi i to ljudi raznih uzrasta, s tim sto za svaku ciljnu grupu imaju posebnu "pricu". Mozda oni jesu sa pravne strane "ispravni" (mada je i to pod velikim znakom pitanja, posto znamo svi kako ovde u Srbiji funkcionise pravna drzava), ali koriste razne metode da uvuku ljude u svoje redove. Interesantno je da oni u svom delovanju momentalno odustaju od svoje price ukoliko naidju na osobu koja ZNA sta hoce i nastavljaju dalje u svom pohodu. Kada dodju u susret sa osobama koje su psihicki nestabilne, koje su dozivele neku porodicnu ili zivotnu tragediju, dakle osobe koje "traze" objasnjenje za takvu svoju sudbinu, oni su tu da odmah postave pitanje tipa "A gde je TVOJ Bog bio kada se to dogodilo? Da On postoji tebi nikad ne bi ....bla...bla..." To je samo pocetak price, a kraj....?!?!?!
Pre par dana sam gledala na BK u emisiji Vanje Bulica "Crni biseri", zenu koja je pricala svoj slucaj susreta sa sektom. Naime njen sin je "upao" u sektu preko interneta (chat). Ona je jako lepo ispricala dokle je sve otislo kada je njen sin prestao da posecuje taj chat i kada je odbio dalju "saradnju" sa sektom. Ono sto je mene zaprepastilo u toj prici je da su ona i njen muz morali da paze na sina 24 h jer su ga pratila nepoznata lica automobilom kod njegove skole, da mu je neko non stop ubacivao viruse u kompjuter i da su imali pretece telefonske pozive. Oni su se obratili policiji, ali kod nas jednostavno ne postoji jasno definisana pravna regulativa kada su takve vrste organizacija u pitanju. I to nije jedini slucaj. Policija obicno reaguje onda kada se dogodi nesto tipa..... ubio se, ubio ovog, onog... I da zavrsim...ta porodica je prodala svoju kucu, odselila se. Njihovo dete je sada OK, mada i dalje je pitanje kakve ce posledice na njegovu psihu ostaviti sve to sto je preziveo(strah, pretnje...).
Licno mislim da iza svega toga stoji naravno - NOVAC. Danas niko nista ne radi dzabe. Sekte novac dobijaju na dobrovoljnoj bazi od onih koje uvuku u svoje redove, samo se postavlja pitanje koliko takvi ljudi(ja bih ih nazvala zrtve) imaju sposobnost jasnog rasudjivanja u takvim situacijama.
Gospodo, ako neko na Vas utice, ovako ili onako, dovodi Vas u stanje da radite neke stvari koje inace ne bi, i to radi svoje materijalne koristi, pitala bih se gde su tu ljudska prava na kojima se toliko potencira kod nas i da li ta prava i pravila vaze i za neke tzv. nevladine organizacije. Gde pocinje a gde se zavrsava "sve je stvar licnog izbora"?
Ja mogu da shvatim da mnogo mladih ljudi zeli da se "pronadje", da bude "drugaciji", ali ne jede se sve sto leti.
 
Aljona primi moje pozdrave, ali moram da kazem da se ne slazem sa onim sto si rekla. Ti kazes da si pravnica, ali veruj mi da sa pravnog ili bilo kog drugog osnova mi nemamo prava govoriti u losem svetlu o bilo kojoj religiji ma koliko mala ona bila. Cak ni onako generalno i gotovo uvek bez ikakvih konkretnih dokaza. Ne znam gde zivis. Ja zivim u USA i veruj mi da su sve religije ukljucujuci i one koje nazivas sektama prihvacene na ravnopravnoj osnovi. Da se ovde pojavi neki novinar u medijima i govori ruzno o drugim
tzv. "neoficijalnim" religijama to bi mu bilo zadnje jer bi posle platio milionsku odstetu. Nazalost u Srbiji su mediji puni netolerancije prema malim religijama i uvek pricaju kako su one tu da uniste srpski narod ili tako nesto. Kako se tamo neko zaverio protiv nas, a to je sve bez dokaza. Ne zelim da me iko pogresno razume. Ja sam Srbin i normalno da volim Srbiju kao majku, ali kolektivna svest prema malim religijama u Srbiji je jako netolerantna. Na njih se gleda kao da su marsovci.
E sad je tu caka sto srbija hoce da se pridruzi EU i modernom svetu. To podrazumeva i da se prihvate standardi tog modernog sveta a jedan od njih je i postovanje religioznih prava drugih. Mozemo mi i da pricamo onako los o sektama i kao nismo nista lose ucinili, ali to bi ovde bilo neprihvatljivo. Moze i da se donese i neki zakon o tome ali on mora da se sprovede u zivot obicnih ljudi, pa kad ce to sve da se desi u Srbiji ja ne znam. Svet nece da se pridruzi nama vec mi njemu.
Jos jednom sve najbolje.
Bojan.
 
Kao neko ko je u kontaktu sa najiskrenijim i najcistijim izdancima naseg drustva,ja ne mogu dovoljno da vam opisem moju mrznju prema sektama.Nisu oni ni pravna lica,ni slobodni mislioci,oni su najgora nocna mora koja moze nekoga da snadje.
P.S.Ja sam zastupnik smrtne kazne!!!!!!Pa shvatite kako hocete.
 
Pa sve priznate svetske religije su u pocetku u odnosu na one stare tj. prethodne bile sekte,sta je bilo Hriscanstvo,pa pogledajmo na koliko se svetskih religija ono podelilo i koja je sad tu sekta a koja nije?
 
sta je bre? opet neka kampanja protiv sketi? pa sto ne vodite kampanju protiv srpske pravoslavne crkve? nijedna sketa u srbiji nije donela toliko stete koliko je to uradila srpska pravoslavna crkva. da li ste jedanput culi nasu crkvu da poziva protiv svih ovih ratova po sloveniji, hrvatskoj, bosni, kosovu...?
"Srpska omladino, gini ti za pravednu stvar pravoslavlja." to je bio stav nase crkve.
Inace, moj stav je da ne treba verovati ni crkvenjacima, ni sektasima.
 
"marko": sta je bre? opet neka kampanja protiv sketi? pa sto ne vodite kampanju protiv srpske pravoslavne crkve? nijedna sketa u srbiji nije donela toliko stete koliko je to uradila srpska pravoslavna crkva. da li ste jedanput culi nasu crkvu da poziva protiv svih ovih ratova po sloveniji, hrvatskoj, bosni, kosovu...?
"Srpska omladino, gini ti za pravednu stvar pravoslavlja." to je bio stav nase crkve.
Inace, moj stav je da ne treba verovati ni crkvenjacima, ni sektasima. -

Да ли ти мислиш шта секта jе добро посао?
Тада у шта ти верујеш ако не веруjеш Сркви и сектама?
 
" e pa na ovo moram da ti odgovorim,poznajes li ti svoju istoriju?Pa sta cemo sa onim silnim ratovima koje su Kozaci vodili protiv Poljaka?Mi nikada nismo vodili religijske ratove,posebno nikada nismo vodili rat da bi nekoga prevodili u nasu veru tj. religiju vec naprotiv,ratovali smo da bi se odrzali i sacuvali svoje a opet je od nas postalo mnogo tzv naroda a mi smo jos uvek tu i jos uvek pravoslavni" -

Ово jе новост за ме...
Своjу историjу добро знам и не заборавила ништа. Руси никад нису водили религиjске ратови!!!
Шта ти си говорио о Србах, то су могу казати и о русах. Ми никад нисмо као крестоносаци!!! А шта се тиће Козаци, ако они су ратовали против Пољака, значи на ово су били своjи разлоги. Они су специалан слободан народ и сваки пут су радили да шта хотели, али никад не ратовали да би претворити човека у другу веру!!! Могу ти казати да Казаци су jако православни људи!!! И сада неме ни jеднога Казака, коjи не веруjе в Бога.

Поздрав. Алjона.
 
pucanjuprazno@hotmail.com:
Алjона:
"marko": sta je bre? opet neka kampanja protiv sketi? pa sto ne vodite kampanju protiv srpske pravoslavne crkve? nijedna sketa u srbiji nije donela toliko stete koliko je to uradila srpska pravoslavna crkva. da li ste jedanput culi nasu crkvu da poziva protiv svih ovih ratova po sloveniji, hrvatskoj, bosni, kosovu...?
"Srpska omladino, gini ti za pravednu stvar pravoslavlja." to je bio stav nase crkve.
Inace, moj stav je da ne treba verovati ni crkvenjacima, ni sektasima. -

Да ли ти мислиш шта секта jе добро посао?
Тада у шта ти верујеш ако не веруjеш Сркви и сектама?
....e pa na ovo moram da ti odgovorim,poznajes li ti svoju istoriju?Pa sta cemo sa onim silnim ratovima koje su Kozaci vodili protiv Poljaka?Mi nikada nismo vodili religijske ratove,posebno nikada nismo vodili rat da bi nekoga prevodili u nasu veru tj. religiju vec naprotiv,ratovali smo da bi se odrzali i sacuvali svoje a opet je od nas postalo mnogo tzv naroda a mi smo jos uvek tu i jos uvek pravoslavni.

Mi, mi, oni, oni... A sta pise u Bilbiji? Kako treba, naravno. Procitajmo Mateju in Otkrivenje.

Матеј, глава 5
1. А кад Он виде народ, попе се на гору, и седе, и приступише Му ученици Његови.
2. И отворивши уста своја учаше их говорећи:
3. Благо сиромашнима духом, јер је њихово царство небеско;
4. Благо онима који плачу, јер ће се утешити;
5. Благо кроткима, јер ће наследити земљу;
6. Благо гладнима и жеднима правде, јер ће се наситити;
7. Благо милостивима, јер ће бити помиловани;
8. Благо онима који су чистог срца, јер ће Бога видети;
9. Благо онима који мир граде, јер ће се синови Божји назвати;

10. Благо прогнанима правде ради, јер је њихово царство небеско.
11. Благо вама ако вас узасрамоте и успрогоне и кажу на вас свакојаке рђаве речи лажући, мене ради.
12. Радујте се и веселите се, јер је велика плата ваша на небесима, јер су тако прогонили пророке пре вас.


Откривење, глава 17
1. И дође један од седам анђела који имаху седам чаша, и говори са мном говорећи ми: Ходи да ти покажем суд ***** велике, која седи на водама многима.
2. С којом се курваше цареви земаљски, и који живе на земљи опише се вином курварства њена.
3. И уведе ме дух у пусто место; и видех жену где седи на звери црвеној која беше пуна имена хулних и имаше седам глава и десет рогова.
4. И жена беше обучена у порфиру и скерлет и накићена златом и камењем драгим и бисером, и имаше чашу у руци својој пуну мрзости и поганштине курварства свог;
5. И на челу њеном написано име: Тајна, Вавилон велики, мати курвама и мрзостима земаљским.
6. И видех жену пијану од крви светих и од крви сведока Исусових; и зачудих се чудом великим кад је видех.…..

Pitanje: Da li Crkve rade kako treba? I - ko je ta *****? Razmislite.
Jer ***** je zena, koja se izneverila, zar ne?
 
pucanjuprazno@hotmail.com:
Pa sve priznate svetske religije su u pocetku u odnosu na one stare tj. prethodne bile sekte,sta je bilo Hriscanstvo,pa pogledajmo na koliko se svetskih religija ono podelilo i koja je sad tu sekta a koja nije?

Postoje sekte...a postoje i religije!
Po meni sekta je zajednica koja ima vodju, glavnog svestenka, gurua ili sta vecj! Zive u zajednici..i ne znam sta rade ( ni ne zanima me)!Oni zloupotrebljavaju svoje clanove i naravno uzimaju novac, jer u ovom drustvu novac je mocj!

Mene nervira sto u ovoj zemlji narod za sve sto je drugachije lupi etiketu sekta! Recimo ja sam paganka, i time nikog ne ugrozavam, ja sam to sama za sebe , ljudi odmah to shvataju kao ona je u sekti. kao sto sam negde vec pomenula. Kako neko mozi biti sam za sebe sekta?

Moja religija je jedna od najstarijih, i ja bi trebalo hriscjanstvo da gledam kao sektu (jer tako je i pocelo)? Ali ja ne gledam tako... Sekte su oni koji zloupotrebljavaju ljude i cine zlo..
protiv njih se i sama borim!

Ali neka se prvo ljudi zamisle da li je to sekta pa tek onda da krenu u borbu protiv nje...
 

Back
Top