Ускоро забрана пушења у јавним просторијама

Zato june što ti namerno potenciraš lični ugao (počeo si post sa "ja bih rekao da si ti pušač, jer samo oni...) a ovde se uopšte ne radi o ličnom uglu. Sa pojedincima možemo izaći na kraj, ali nije to fora, fora je što ih možemo načepiti pa kao ajde da otvorimo još jednu diskusiju da se raja malo zabavlja.

Nisam rekao samo oni;)ali znam im taj odbrambeni mehanizam kad su ko ribe na suvom..mene iritira sto me isto tako moze narkoman ili alkoholicar ubedjivati da je to dobro i da nije stetno..a oni mi manje smetaju posto ne uticu direktno na moje zdravlje:ok:
 
To (skoro) isto sam napisala juce!
Neverovano je kako se guse u smogu, a smeta im dim cigarete, pa sad ce oni tu nesto da zabranjuju. Ja bar zivim u malom gradu, imam svoje dvoriste puno zelenila (sad je malo pozutelo, ali ruze jos uvek cvetaju, pa one jesenje-mirsne, ih) i bar sam velegraskog smoga postedjena. Necu pusiti (rekoh i da nisam nekakav strastven pusac, desetak dnevno) tamo gde ne smem, a gde god smem- hocu!
Nije mi jasno cemu toliko zuci nepusaca?
U skolama se ne pusi u zbornicama,nego postoji posebna prostorija, u kancelarija isto, i u svakoj ustanovi gde ljudi rade - isto.
Hoce li to neko MENE da natera da ne popusim cigretu onda kad mi se pusi?
Nema sanse!
Ako ne zelim da pusim, ako zelim i ovo malo da ostavim, sama cu i onda kad JA odlucim!

Ima to nesto u vezi ljudskom prirodom.

U skolama se ne pusi u zbornicama, zato deca jedva mogu da preskoce igle i spriceve a da se ne nabodu od iste. Ali bitno je da se dimom ne zagadjuje vazduh.

Inace postujem zakonska pravila samo i nemam problem da ne zapalim cigaretu koliko god, i u privatnom okruzenju nije mi potrebno nagovestavanje ni opomena. Ali da me neko indirektno ili jos gore direktno okrivljuje za zagadjivanje ionako zagadjene sredine, ili za skraceni zivotni vek, i pri tome etiketira kao primarnog zagadjivaca dok udise najgori smog, i to isto svesno ignorise bez ikakvih primedbi, to je vec sasvim druga stvar.
 
Misliš da svi oni koji su umrli zbog posledica pušenja, kao i oni koji trenutno imaju neizlečive bolesti, kao posledice pušenja, nisu imali, tj. nemaju problem? Taj problem je, na žalost, medicinski argumentovan. Tvoje nepriznavanje problema ne čini da on nestane.
Što se tiče zakona, ne verujem da će se u svim ugostiteljskim objektima zabraniti pušenje. Biće kao i u ostalim zemljama sa takvim zakonom - biće objekata bez dozvole za pušenje, kao i onih sa dozvolom. To je izbor vlasnika objekta i, kao krajnjeg u lancu, korisnika.

Није ово дискусија на пдф. Здравље, већ на пдф. Политика и нисам те питала за савет око пушења,
јер ми твој "лекарски" савет није потребан, већ овде дискутујемо о закону и дискриминицији пушача.

Да мене неко нешто пита, зарад здравља народа забранила бих Мек и Кока Колу, као и све уличне
хамбургернице, "зачињене" смогом, издувним гасовима и прашинчином, за почетак.
 
Najbolji deo ovog zakona i ujedno deo koji omogucava da ce zakon da bude prihvacen odmah i bezuslovno je kazna ne samo za pusaca koji popusi u javnom zatvorenom prostoru vec i za vlasnika objekta koji rizikuje zatvaranje objekta na odredjeno a prilikom ponavljanja i trajno zatvarfanje

___________________

Zamisli odes u kafanu, gasovi u stomaku da puknes i pustis tihomira ili zvonimira a on smrdiiiiiiiiii, smrdi kao guba.
Pola kafane bi te linchovalo, zar ne?
Zasto li ne bi bilo isto i za duvan kad je razlika da je duvan otrovniji za okolinu?
 
Ja bih ipak rekao da si ti pusac..jer oni imaju potrebu skretati temu na druge zagadjivace tipa izduvni gasovi..prskana hrana pa kao nemamo izbora..e tu gresis jer sa pojedincima mozemo izaci na kraj..svoje dete u trudnoci i razvoju mozes postedeti dima cigareta a ostalih spoljnih uticaja ne..imas izbor da li ces ti i tvoja porodica takav tretman priustiti detetu i tako ga vaspitati da je to normalna i lepa stvar..koja boga ti daje neko uzviseno zadovoljstvo..neophodna je za normalno funkcionisanje organizma..moze nas na oblacima prebaciti iz tacke a u tacku b kao vozilo na gorivo..apsolutno genijalno poredjenje

Pojedincima kao sto je svaki pusac?

U pravu si, jesam, ali nikada ne palim gde su deca prisutna, iako imam dozvolu. :)

Bold je dobro zapazanje. Kada si ih ves spomenuo, koji su to spoljni uticaji?
 
Nisam rekao samo oni;)ali znam im taj odbrambeni mehanizam kad su ko ribe na suvom..mene iritira sto me isto tako moze narkoman ili alkoholicar ubedjivati da je to dobro i da nije stetno..a oni mi manje smetaju posto ne uticu direktno na moje zdravlje:ok:
Pa sad, koji te to pušač ubeđivao da pušenje nije štetno? :think:
Dovoljan je jedan dim da se to odmah shvati, ne treba ti doktor..... :neutral:
 
Да мене неко нешто пита, зарад здравља народа забранила бих Мек и Кока Колу, као и све уличне
хамбургернице, "зачињене" смогом, издувним гасовима и прашинчином, за почетак.

Sve to zajedno nije stetno za pusaca kao jedna popusena pakla Drine. Napominjem- ZA PUSACA, da me Lexa ne bi ponovo prozivala da sam njanjav i da se brinem za nepusacka prava.

Niko vama i ne brani da nastavite da pusite, samo ce vas malo vise diskriminisati i toliko...
 
Sve to zajedno nije stetno za pusaca kao jedna popusena pakla Drine. Napominjem- ZA PUSACA, da me Lexa ne bi ponovo prozivala da sam njanjav i da se brinem za nepusacka prava.

Niko vama i ne brani da nastavite da pusite, samo ce vas malo vise diskriminisati i toliko...

zasto mislis da bi diskriminisali pusace ako bi se stvarno postovalo da se ne pusi po nekim mestima gde nije pozeljno pusiti NPR.u bolnici je ugradjen sistem za ventilaciju koji ne radi,pa nisu pravili prozore koji bi se mogli otvarati,iako se u bolnici pusi u prostorijama gde se odmara opet taj dim nema gde da odlazi osim opet u pluca ko ga udahne,ako zamolis nekoga da ne pusi odmah si cistunac i picajzla,mislim da nije problem kada je u pitanju par osoba u prostoriji koja ima dobru ventilaciju,ali problem je sto je kod nas da li zbog siromastva ili cega vec svaki drugi covek pusac i sto je to skroz normalna pojava,a prostorije neprilagodjene.Ne moze se nekom nista zabraniti ali trebalo bi da bar postoje mere koje ce u buducnosti smanjiti postotak pusaca,bez obzira sto je za nekoga to otrov koji je maltene nebitan u odnosu na ostale otrove ipak je otrov i tako se prema tom poroku treba i postaviti za buduce narastaje.
 
Sve to zajedno nije stetno za pusaca kao jedna popusena pakla Drine. Napominjem- ZA PUSACA, da me Lexa ne bi ponovo prozivala da sam njanjav i da se brinem za nepusacka prava.

Niko vama i ne brani da nastavite da pusite, samo ce vas malo vise diskriminisati i toliko...


Опет лекције о здрављу....:roll:
Холестерол, триглицериди, нездрава храна (а готово сва брза храна је нездрава), прекомерна гојазност + стрес,
су главни узрочници закрчених крвних судова, а опште је познато колико су нам млади крвни судови, толико
смо заправо млади. Значи то је прави проблем и да неко збиља жели добро здравље нацији о томе би се повело
рачуна. Ево рецимо Шварценегер је својевремено у Калифорнији повео једну стварно корисну акцију, против нездравог начина храњења деце брзом храном и прекомерне гојазности. Е тако нешто бих подржала из цуга. Овако, ову кампању против пушења, сматрам само једном ординарном будалаштином и замлаћивањем широких
народних маса.

А ако ми пушачи кренемо да дискриминишемо и бојкотујемо вас непушаче и не примамо вас у пушачке
ресторане, умрли бисте од досаде.
:mrgreen:
 
Опет лекције о здрављу....:roll:
Холестерол, триглицериди, нездрава храна (а готово сва брза храна је нездрава), прекомерна гојазност + стрес,
су главни узрочници закрчених крвних судова, а опште је познато колико су нам млади крвни судови, толико
смо заправо млади. Значи то је прави проблем и да неко збиља жели добро здравље нацији о томе би се повело
рачуна. Ево рецимо Шварценегер је својевремено у Калифорнији повео једну стварно корисну акцију, против нездравог начина храњења деце брзом храном и прекомерне гојазности. Е тако нешто бих подржала из цуга. Овако, ову кампању против пушења, сматрам само једном ординарном будалаштином и замлаћивањем широких
народних маса.

А ако ми пушачи кренемо да дискриминишемо и бојкотујемо вас непушаче и не примамо вас у пушачке
ресторане, умрли бисте од досаде.
:mrgreen:

Pa jeste prica o zdravlju, to sve sto pominjes je malo dete u odnosu na cigarete...(cak se i rimuje :) ) Nikad gojaznost nece biti veci problem za zdravlje od cigareta, apsolutno nikad. Naravno ne kazem da nije problem, samo da nije VECI problem za zdravlje.
A za pusacke restorane si u pravu :)
 
Poslednja izmena:
Hajde, ozbiljno.

Pravi zakon bi bio zabrana uzgoja i/ili uvoz duvana i duvanskih proizvoda. Ali ko to zeli i sme da sprovede? Sasvim lepe ali sulude ideje. Vratimo se u realnost. :)

Zbog cega bi drzava oduzimala sebi mogucnost upliva para u budzet, a da ne pominjem kriminogenu sferu koja bi procvetala stavljanjem duvana na listu zabranjenih supstanci.?

Naprotiv, pravo resenje je legalizacija drugih droga, pa smanjimo kriminal, svako se truje po potrebi ne ugrozavajuci druge, i drzava dobija para od toga. To bi bio pravi zakon.
 
zasto mislis da bi diskriminisali pusace ako bi se stvarno postovalo da se ne pusi po nekim mestima gde nije pozeljno pusiti .

Pa jeste diskriminacija kad ogranicavas nekog ko koristi supstancu koja je legalna. Naravno , to je u cilju zastite drugih koji ne koriste tu supstancu, ali da taj zakon jeste ogranicavanje prava, to je ocigledno. Da ne bude zabune, mislim da tako i treba.
 
Није ово дискусија на пдф. Здравље, већ на пдф. Политика и нисам те питала за савет око пушења,
јер ми твој "лекарски" савет није потребан, већ овде дискутујемо о закону и дискриминицији пушача.

Да мене неко нешто пита, зарад здравља народа забранила бих Мек и Кока Колу, као и све уличне
хамбургернице, "зачињене" смогом, издувним гасовима и прашинчином, за почетак.

Ja sam i počeo sa tom kritikom zakona. Kao nepušač, znači kao deo većinske populacije u zemlji, ja jesam za donošenje ovakvog zakona. Možemo da vidimo kako su određene stvari prošle u zemljama u okruženju, pa da izvučemo ono najbolje i to primenimo.
Nakon mnogo decenija diskriminacije nepušača, svest se dovoljno podigla, da možemo da očekujemo promene. Ovim zakonom se ne zabranjuje pušenje, tako da nije reč o diskriminaciji pušača. Zakonom se regulišu i određuju mesta gde je zabranjeno i gde je dozvoljeno pušenje. Ono jeste nepoželjan element u društvu, tako da se lične želje pojedinaca i ne uzimaju kao neki bitan element.
U ovoj situaciji je jasno ko je stariji, jaje ili kokoška. Niko nije proizvoljno došao i rekao, hajde da zabranimo nešto... recimo neke pušače, ko god da su oni. Ti pušači su godinama i decenijama pušili, nikoga ne pitajući da li to želi. To se zove diskriminacija i tome je došao kraj, ustvari tek dolazi.
Slažem se sa tobom da su mnoge pojave (uključujući Mek u koji ne ulazim, izduvne gasove, fabrike...) još uvek slabo regulisane, ali mislim da se i na tome radi. Mnogo je lakše, pre svega finansijski ograničiti pušenje, nego platiti filtere za fabrike. Nadam se da će i tome doći kraj, ali do tada se mora od nečega početi.
Što se tiče izduvnih gasova, trebaju za početak da uvedu ogromne poreze za dizel vozila, kao u nekim zemljama. Ali i tu će se slika promeniti, brže nego što mislimo. U početku ne kod nas, ali i mi moramo da pratimo svetske tokove.
 
Hajde, ozbiljno.

Pravi zakon bi bio zabrana uzgoja i/ili uvoz duvana i duvanskih proizvoda. Ali ko to zeli i sme da sprovede? Sasvim lepe ali sulude ideje. Vratimo se u realnost. :)

Naravno da to ne moze. Nek puse odrasle osobe koliko hoce, ali je sasvim moguce uvesti zabranu pusenja maloletnicima i trovanja dece pasivnim pusenjem.
 
Alo bre ljudi ja stvarno ne shvatam o cemu pricate ovde. Logika je veoma veoma jasna. Kada 3. ljudi sedi u jednoj prostoriji i jedan od njih zapali cigaretu i ova dvojica udisu isti taj dim!!! Sta tu nije jasno? Aj sto ubacuje dim u sebe, nego ga udisu i svi oko njega. I kako sad to da sprecimo???? Ajde pusaci kako cete pokusati da prestanete da trujete ljude oko sebe?
 
Alo bre ljudi ja stvarno ne shvatam o cemu pricate ovde. Logika je veoma veoma jasna. Kada 3. ljudi sedi u jednoj prostoriji i jedan od njih zapali cigaretu i ova dvojica udisu isti taj dim!!! Sta tu nije jasno? Aj sto ubacuje dim u sebe, nego ga udisu i svi oko njega. I kako sad to da sprecimo???? Ajde pusaci kako cete pokusati da prestanete da trujete ljude oko sebe?

Nikada, a mozda ni tad :mrgreen:
 
Alo bre ljudi ja stvarno ne shvatam o cemu pricate ovde. Logika je veoma veoma jasna. Kada 3. ljudi sedi u jednoj prostoriji i jedan od njih zapali cigaretu i ova dvojica udisu isti taj dim!!! Sta tu nije jasno? Aj sto ubacuje dim u sebe, nego ga udisu i svi oko njega. I kako sad to da sprecimo???? Ajde pusaci kako cete pokusati da prestanete da trujete ljude oko sebe?
Ali bre o čemu ti pričaš :tease:

Logika je veoma jasna. Ako neko oseća da se truje, svet je veliki, ne mora tu da sedi. Gde god mora, zabranjeno je pušenje.

Da ne bude posle "to su moji drugovi i njihove cigare hoću da udišem, ali u katastru mi smeta kad uđem i kad mi košulja smrdi na duvan po onda uveče opet moram da je perem" :(
 

Back
Top