trudnoca i radni odnos

pa cekaj, jesi na kraju dobila te pare od drzave?
uopste, nije mi jasno zasto poslodavci toliko kukaju zbog trudnica, kad te pare drzava uplacuje???


da, novac sam dobila posle 9 meseci.

istovremeno sam morala da placam jos jednog radnika za to radno mesto (zaposlenog na odredjeno, zato sto sam g-dji trudnici cuvala isto, a ona po isteku porodiljskog nije nameravala da se vrati na posao. a bila je dovoljno nekorektna da mi to ne kaze.)

besmisleno je neupucenima objasnjavati sta znaci postaviti posao.i oformiti kvalitetan tim saradnika.
velike drzavne firme su ``pukle`` upravo zato sto je postojala losa kadrovska podela i sto je bilo vise zaposlenih nego sto je realno postojala potreba.

imam samo jedno dete.
niciju pomoc nisam imala kada sam sa svojim ex usla u privatne vode.

pozajmica citave sume koja ni malo nije bila naivna sa 15% mesecne kamate, plus kamata na kamatu za neplacene obaveze dogovorenog datuma.

taj posao je trebao da hrani moje dete, mene i mog ex. drugih prihoda nismo imali.
nisam imala mogucnosti da rodim ponovo. ko bi radio umesto mene?

i sad posle 15 god i svakodnevnih 12 sati rada citam komentare pojedinih intelektualno nerazvijenih persona, sindikalno orijentisanih koji su uvek u prvom redu za zastitu prava, a za obaveze..ma ko te to pita!
 
Poslednja izmena:
da, novac sam dobila posle 9 meseci.

istovremeno sam morala da placam jos jednog radnika za to radno mesto (zaposlenog na odredjeno, zato sto sam g-dji trudnici cuvala isto, a ona po isteku porodiljskog nije nameravala da se vrati na posao. a bila je dovoljno nekorektna da mi to ne kaze.)

besmisleno je neupucenima objasnjavati sta znaci postaviti posao.i oformiti kvalitetan tim saradnika.
velike drzavne firme su ``pukle`` upravo zato sto je postojala losa kadrovska podela i sto je bilo vise zaposlenih nego sto je realno postojala potreba.

imam samo jedno dete.
niciju pomoc nisam imala kada sam sa svojim ex usla u privatne vode.

pozajmica citave sume koja ni malo nije bila naivna od 15% mesecne kamate, plus kamata na kamatu za neplacene obaveze dogovorenog datuma.

taj posao je trebao da hrani moje dete, mene i mog ex. drugih prihoda nismo imali.
nisam imala mogucnosti da rodim ponovo. ko bi radio umesto mene?

i sad posle 15 god i svakodnevnih 12 sati rada citam komentare pojedinih intelektualno nerazvijenih persona, sindikalno orijentisanih koji su uvek u prvom redu za zastitu prava, a za obaveze..ma ko te to pita!

iz prostog razloga sto je ta "zastita" tvoja zakonska obaveza
ako hoces izigravati "gazdu" onda preuzmi i obaveze istog

ok, taj posao treba hraniti tvoju obitelj...normalno, ali ako nemas mogucnosti da HRANIS i svog radnika onda radi sama do momenta kad si budes mogla priustiti izigravanje sefice!

akonto price o zaposlenima:
i oni moraju od neceg zivjeti
i imaju zakonski zagarantirano PRAVO npr. na to da odu na porodiljski...

svaki odgovoran i human poslodavac/ljudsko bice nema problem s ovim...

uostalom, previse cesto to vidjam ovdje: radniku je dosta i 300 evra, na crnoo, da njegova obitelj zivi..to je izgleda vrlo velikodusna placa
bas me zanima kako bi poslodavceva obitelj zivjela od tog istog, do mojeg, velikodusnog prihoda :)
 
Poslednja izmena:
@dive
hm nadam se da nisi na mene mislila kad si rekla
i sad posle 15 god i svakodnevnih 12 sati rada citam komentare pojedinih intelektualno nerazvijenih persona, sindikalno orijentisanih koji su uvek u prvom redu za zastitu prava, a za obaveze..ma ko te to pita!
:roll:
sta ti predlazes, da se trudnice ne zaposljavaju nego da tih nekoliko meseci plus posle godinu dana sa bebom zive na... vodi? ok, ta tvoja trudnica je postupila nekorektno sto ti nije rekla da se ne vraca na posao... ali smatrati da zene nemaju pravo da otvaraju porodiljsko 'na racun poslodavca' vise je nego bezobrazno!
 
@dive
hm nadam se da nisi na mene mislila kad si rekla :roll:
sta ti predlazes, da se trudnice ne zaposljavaju nego da tih nekoliko meseci plus posle godinu dana sa bebom zive na... vodi? ok, ta tvoja trudnica je postupila nekorektno sto ti nije rekla da se ne vraca na posao... ali smatrati da zene nemaju pravo da otvaraju porodiljsko 'na racun poslodavca' vise je nego bezobrazno!

sa normalnim ljudima se normalno komunicira..nije se odnosilo ni na tebe ni na vladimirka koji je postavio temu.
zao mi je sto je sto su on i njegova supruga u takvoj situaciji.
na zalost svi zivimo u uslovima socijalne nesigurnosti.
 
besmisleno je objasnjavati sta znaci postaviti posao.

Ovo je apsolutno tačno za one koji to nikada nisu probali.. Bez želje da te uvredim, ali meni je stav kao što je tvoj izuzetno pomogao da odlučim da krenem sa svojom firmom i poslom, čisto da ne bih
sebe stavila u situaciju da mi neko iz bilo kog razloga uskraćuje najosnovnija ljudska prava...
Dotična koja je kod tebe radila nije ispala korektna ali ne mogu ni da kažem da podržavam tvoj stav, iako te zaista razumem.
 
Stanje u drzavi je tako da je privatni sektor apsolutno neorganizovan, i onaj ko hoce psoteno da radi to ne moze. Ukoliko nisi, npr. tajkun ili nesto, male su sanse da uspes da ispunis sve obaveze, tipa: uplata doprinosa, isplata plate trudnicama i sl. Sad, ima onih koji vole da budu gazde, ali neko nema drugog izbora. Zbog toga se pribegava gadnjikavim resenjima, u kojima se menjaju radnici svaka 3 meseca (jer ne mozes da ih prijavis), otpustaju se trudnice, traze se iskljucivo radnici ispod 26 godina zato sto njima, ako su na skolovanju, nisi obavezan da uplacujes doprinose ako rade preko omladinske, zvanicno se uplacuje 5000 plate i na to idu doprinosi a ostalo na ruke... U neku ruku mogu da razumem da je drzava kriva sto privatnicima nije omogucila da od svog rada i svoje male firme mogu normalno da zive i obavljaju posao.

IPAK!!!!
Neka granica mora da postoji. U ovom slucaju to je trudnoca. Nema nikakvih, nikakvih, nikakvih opravdanja za davanje otkaza trudnici. Tacka. To sto je ta osoba ispala i sama nekorektna svakako je losa stvar, ali svaki poslodavac mora da nadje nacina da, kako zna i ume, obezbedi trudnici sva njena prava. NARAVNO DA TREBA DA BUDU ZASTICENE "KAO BELI MEDVEDI"! Kamo srece da je tako! Vidite, ne treba samo vase dete da jede, vec i njeno. Vi cete novac mozda dobiti sa zakasnjenjem, ali cete ga dobiti... A sta bi trudnica radila ako nema posao, a u trecem je mesecu trudnoce? To nije vas problem? U redu. Ali ukoliko vasa firma nije sposobna da izvucu trudnicko bolovanje jednog zaposlenog onda sed'te sami pa radite, ili se vi zaposlite kod privatnika ili u drzavnoj sluzbi. Naravno da nista ne opravdava tu zenu sto je dala otkaz nakon trudnickog, i naravno da nema opravdanja za drzavu sto ne daje bolje uslove privatnicima (realno, da bi privatnik isplatio radnika + doprinosi to je jos jedna plata + sirovine i ne znam sta za dalji rad + da mu jos ostane nesto od plate, treba bar 50000 dinara mesecno da firma zaradi. To nije ni malo lako). Ipak, nema opravdanja za davanje otkaza trudnicama. Kamo srece da je zakon zaista na njihovoj strani, pa da svako ko otpusti trudnicu dobije takvu kaznu da mu vise nikada ne padne napamet da tako nesto uradi. Ali znamo da u praksi nije tako.
 
pre par godina sam imala radnika na odredjeno..i ista me je navukla sa slicnom pricom..
poucena losim iskustvom,to vise nikad ne bih ponovila.

u tom periodu se promenio i zakon. ranije je porodiljsko uplacivala drzava, a poslodavac je uplatu samo prosledjivao na poseban racun radniku.
kako je drzava kasnila, a moja radnica postajala nestrpljiva, pozvala je inspekciju i sva porodiljska sledovanja sam morala ja da joj isplatim i da cekam mesecima naplatu od drzave.

drago mi je kad cujem da neko prosiruje svoju porodicu, ali ne preko mojih ledja.

a ti necesh decu pa ti je opushteno?
 
pa dobro svi jedni drugima podmecu klipove u tochkove p ako prezhivi, a usput se stvaraju privremene alijanse. zato je ovde uzbudljivo i lepo :?????
dok posmatrash
mislim valjda je interes i imati srecnog radnika koji ima poverenje u svoje radno mesto mada opet nikad nisam rukovodila :I
inache cula sam da u americi je logika kad treba da otpushtaju otpuste nekog veceg shefa a ne sitnije to ima se vise isplati e sad zaboravila sam kako
 
Poslednja izmena:
Poslodavac mozda ima prava da se osigura od ovakvih stvari eventualno nekium ugovoorm, po kome je radnica obavezna da nakon povratka sa bolovanja radi jos neko vreme u toj firmi, da se ne bi dogodila gornja situacija.

Ali nema opravdanja za davanje otkaza trudnicama.
 
Porodilja mora biti u radnom odnosu kod poslodavca najmanje 6 meseci pre porodjaja i u tom slucaju drzava refundira 100% doprinose i neto platu na koju je prijavljena. Ako je u radnom odnosu manje od sest meseci, refundacija iznosi 65%. Dosta ljudi se odlucuje na prijavu i onda poslodavcu daju gotovinu za iznos doprinosa koji treba uplatiti. Do svakog 5 u mesecu se predaje dokumentacija za porodilju i tada i refundacija najcesce bude u tom mesecu, retko kada kasni. Moze se predati i za vise meseci odjednom. Sto se tice prijave na odredjeno vreme, poslodavac ne mora posle nekog odredjenog vremena prijaviti radnika za stalno, jer nije u pitanju probni rad, vec se po isteku ugovora o radu, pravi novi i rade se novi e1 i e3 obrasci. Mi praktikujemo da prijavljujemo porodilje za stalno jer su na porodiljskom godinu dana, a retko koji rad na odredjeno vreme traje duze.
 
Ipak, nema opravdanja za davanje otkaza trudnicama. Kamo srece da je zakon zaista na njihovoj strani, pa da svako ko otpusti trudnicu dobije takvu kaznu da mu vise nikada ne padne napamet da tako nesto uradi. Ali znamo da u praksi nije tako.
a otkud tebi ideje da zakon ne stiti trudnice?
moja sestra od strica je bila zaposlena na odredjeno, na godinu dana. bila je trudna kad se zaposlila, ali to nije znala. kad je saznala, planirala je da radi dok bude mogla. medjutim, kada su saznali, vec narednog dana su poceli pritisci od sefa, direktora i hr-a - kako mogu da joj daju otkaz, kako ce to biti mrlja u njenom cv-u, kako ce se dogovoriti da se vrati kada neke koleginice budu otisle u penziju. ona lepo uzme bolovanje i do isteka ugovora nije ni radila. zahvaljujuci tome sto ima staz od 12 meseci, jos ~godinu dana je primala naknadu od nacionalne sluzbe za zaposljavanje.
a i da je dobila otkaz, tuzila bi ih, i sasvim sigurno dobila...sve sa kamatom i sudskim troskovima.
 
Poslednja izmena:
Poslodavcu samo treba doneti potvrdu od lekarske komisije o bolovanju, jer na bolovanje ne upucuje poslodavac, a posle porodjaja se dostavlja ostala papriologija za nacionalnu sluzbu. Bracna ili vanbracna zajednica ne igraju nikakvu ulogu
 
pre par godina sam imala radnika na odredjeno..i ista me je navukla sa slicnom pricom..

drago mi je kad cujem da neko prosiruje svoju porodicu, ali ne preko mojih ledja.
Strašno. Mislim da trudnice uopšte nisu zaštićene, već da moraju da se cimaju sa
poslodavcima koji čim saznaju da su trudne iskaširaju ih zbog glupih zakona punih rupa
koje i laici u pravu mogu iskoristiti. Najgore je kada poslodavac nakon davanja otkaza
trudnici, odnosno neprodužavanja ugovora na određeno vreme i sl, na isto radno mesto
primi drugu osobu, i tu bi inspekcije trebalo da se uključe u problem u rigoroznom sprovođenju
zakona, i da oštro kazne svaki takav težak prekršaj.

Moguće je da sam pogrešio u vašem slučaju dive ali tako je u velikoj većini slučajeva.

Problem je što radnici ne znaju svoja prava i često nisu voljni da se 'zamere' poslodavcu
da bi ostvarili ista.
Drugi veliki problem su inspekcije koje ne rade svoj posao kako treba, verovatno iz
raznovrsnih razloga (malobrojnost, lenjost, potplaćenost, nekompetentnost, strašljivost itd.).
Sve se da lako i lepo rešiti, ali bojim se da bi poslodavci tada kršili neku drugu odredbu zakona
o radu i zapošljavanju kao što je polna diskriminacija.
Strašno je i što supruga postavljača teme nije bila prijavljena sve vreme i zato gubi dosta
prava, o kojima ću možda kasnije ako bude nekoga interesovalo.
Haos, sram bilo trudnice što hoće da budu osigurane dok su u drugom stanju i kao porodilje.
:roll: Poslodavci imaju previše varijanti za eskiviranje izvršavanja svojih obaveza dok radnici
nemaju skoro nikakva prava, država ih praktično tera da se sve rešava sudskim putem za
koji oni nemaju dovoljno novca.
Nezgodna tema, ima ovde svašta da se napiše...
 
a otkud tebi ideje da zakon ne stiti trudnice?
moja sestra od strica je bila zaposlena na odredjeno, na godinu dana. bila je trudna kad se zaposlila, ali to nije znala. kad je saznala, planirala je da radi dok bude mogla. medjutim, kada su saznali, vec narednog dana su poceli pritisci od sefa, direktora i hr-a - kako mogu da joj daju otkaz, kako ce to biti mrlja u njenom cv-u, kako ce se dogovoriti da se vrati kada neke koleginice budu otisle u penziju. ona lepo uzme bolovanje i do isteka ugovora nije ni radila. zahvaljujuci tome sto ima staz od 12 meseci, jos ~godinu dana je primala naknadu od nacionalne sluzbe za zaposljavanje.
a i da je dobila otkaz, tuzila bi ih, i sasvim sigurno dobila...sve sa kamatom i sudskim troskovima.
Skvo, sve je to lepo, ali naknada od NSZ je u visini 60% neto plate za prva 3 meseca
i 50% od neto plate za preostali period. Umesto 60% za vreme trudnoće i 100% kao porodilja. Tako da je samo tu oštećena za veliki iznos, plus što su i doprinosi umanjeni
za isti procenat. A da ne pričamo o ovom slučaju gde je ženi uplaćeno samo 3 meseca
doprinosa tj. bila je samo toliko prijavljena, umesto godinu dana, pa s obzirom na to ova
trudnica u konkretnom slučaju ne ostvaruje pravo na naknadu kod NSZ, dakle može da
se 'slika'.
 
Skvo, sve je to lepo, ali naknada od NSZ je u visini 60% neto plate za prva 3 meseca
i 50% od neto plate za preostali period. Umesto 60% za vreme trudnoće i 100% kao porodilja. Tako da je samo tu oštećena za veliki iznos, plus što su i doprinosi umanjeni
za isti procenat. A da ne pričamo o ovom slučaju gde je ženi uplaćeno samo 3 meseca
doprinosa tj. bila je samo toliko prijavljena, umesto godinu dana, pa s obzirom na to ova
trudnica u konkretnom slučaju ne ostvaruje pravo na naknadu kod NSZ, dakle može da
se 'slika'.
sve to znam.
ne mislim da je ostecena jer ne mislim da bi poslodavac nakon isteka ugovora na odredjeno vreme ni po pravnim ni po moralnim normama da zaposli radnika, bio trudan ili ne...
drugo, zaista pojma nemam zasto impliciras da sam ja u ovom slucaju predlozila zeni na koju se odnosi ova tema takvu soluciju?!
moj post je reakcija na zvezdicin, sa jedinim ciljem da ukaze na to da ljudi, pa ni trudnice, nisu tako nezasticeni kao sto to vecina smatra; ilustrovan konkretnim primerom u kome je osoba umesto da poklekne izboksovala svoja prava i umesto par meseci radnog odnosa dobila godinu dana radnog odnosa, bolovanje i blizu godinu dana naknade (takodje sa uplacenim stazom)...
 
Poslednja izmena:
Stvar je u tome sto neko mozda nema novcana sredstva za advokate i tako te "stvarcice", narocito ako ne prima platu. Jos veca je stvar u tome sto je zakon tako pun rupa da neko mora da "izboksuje" prava iz njega. Ipak, treba imati u vidu i ugao poslodavca, a to da je njemu po postojecim zakonima izuzetno tesko da posteno radi, jer su doprinosi, staz i ostalo veoma visoki a neko prosto nema izbora vec da bude privatnik. Medjutim, kada je stvar u trudnoci, to mora da bude svetinja, a ne da se ti sa stomakom do zuba preganjas sa gazdom koji nece da, kako je na ovoj temi vec receno, stvaras porodicu njemu preko ledja.
 
jes', mora da je tesko kad mora da boksuje, sve sa stomakom do zuba... :lol:
ne postoji tu nikakva rupa i nije to tako tesko postici kao sto se tebi cini. rade neki advokati i za procenat ili troskove. a ponajmanje ima razloga da tvrdis kako zakon nije na strani trudnica.
 

Back
Top