Trudite li se biti dobar čovjek?

Ne.
Ako kažeš da si dobar to je upitno. Ako kažeš da se trudiš nešto forsiraš
Najbolje ništa ne reći ;)

Ne ide to tako, truditi se. Nego slediti neku etiku koja ti je bliska. Recimo ne čini drugima što ne bi želeo tebi da čine ili ono Kantovo ako misliš šta da uradiš uradi ono što bi tvojim delovanjem moglo da postane opšti zakon. tipa ako razmišljam da li da bacim neki otpadak, pomislim šta bi bilo kada bi svako na ovom mestu bacio neki otpadak. Ako želiš nekoga da prevariš pomisliš da li bi tebi bilo ok da te neko prevari. Ako nekoga na forumu svi napadaju a ti misliš da nije ništa loše rekao, pomisli kako bi bilo da si ti na njegovom mestu i da li bi voleo da neko stane na tvoju stranu i kaže hej ljudi nije baš tako, itd. :D To mi sve deluje ok. Da li to zaista znači i biti dobar čovek ne znam. Samo znam da ne verujem ljudima koji kažu da su dobri. :mrgreen:

Dobar prijatelj znači stati na stranu osobe ako misliš da je ok čak i ako je ceo svet protiv. Biti tu u lošem.
Dobar čovek se valjda vidi kada su loše situacije a ne lepe i dobre

Ako želim videti da li je neko dobar prema meni gledam kakav je kada nisam u zavidnoj situaciji. Tu se ogleda karakter. Verujem da je dobrota zapravo dobar karakter. Ali oni koji se hvale time nisu baš... šta znam, svako dobar vidi i kod sebe puno mana. Dalje, dobar ne znači da nemaš mane već da se možeš korigovati. itd mrzi me dalje o tome, ali jeste fina temica.
Htela sam da napišem svašta nešto ali posle ovoga nema potrebe.

Dobrota nije nešto što trebaš, ne trebaš, moraš, naprosto to izvire iz tebe u tišini i ne treba ti potvrda. Naprosto si - dobar.
 
Trudite li se biti bolji čovjek? Kako?
Јој... прилично сам наизглед груба па често делујем сурово.
Човека прво искуства ојачају а онда с годинама мекша, попушта. Тако и ја, нисам ништа боља од других. Па имам више разумевања за слабости данас него јуче. Али не могу сваку да оправдам и даље.
Гледам да не сметам и не отежавам. И да се угризем за језик :mrgreen: Не успева ми увек.
 
Nasla bi zanimljiv odgovor na tvoje pitanje u temi :)

Bez veze je da ti sad ispricam, jer potrebno je da se srodis sa karakterima, radnjom, i da onda, iako od vrlo ociglednog zakljucka, shvatis dubinu poruke.

Ali hajde da ipak spoil-ujem:
Dilan Dog je lovac na čudovišta, detektiv noćnih mora, istraživač natprirodnog.
Ali u moru svojih različitih avantura, jedna stvar je zajednička: ljudi su jako često veća čudovišta od čudovišta, dok su isto neretko čudovišta veći ljudi od ljudi.

Poenta je, opet, bezbroj puta ispričana kako u životu, tako i u litetaturi: da bi bio čovek nije važno ko si već kako se ponašaš.
 
Znam osobu koja je sa svima dobra. Bukvalno neprijatelja nikad nije imala, tuču nikad, svađu nikad. Na kraju otkrijem da je neverovatno nistavilo od coveka u smislu veliki licemer, nije iskren, podmukao, beskicmenjak, pedofil i da ne pricam sta jos....
Kad ga vidis melem na ranu. Temperamentan ko jagnje.

dok sam ja sva suprotnost od tog beskicmenjaka ali makar nemam nastranosti u tom bolesnom smislu. Volim da opsujem da se pobijem. Nemam 100 lica.


Zato ce nam Bog i suditi. Jer samo Bog zna ko je kakav u dubini duse.
 
Trudite li se biti bolji čovjek? Kako?

Ne znam da li sam dobar čovek, dobra osoba. Mislim da je glupo da se sami hvalimo "ja sam dobar-ja sam dobra".. O tome kakvi smo, treba da pričaju drugi ljudi. Da nas hvale ili da nas kude.

Kako se postaje dobar čovek? Vaspitanjem. Roditelji nas uče da nije dobro da lažemo, da treba da govorimo istinu. Još u detinjstvu nas uče kako da se ophodimo prema starijima, bolesnim, nemoćnim. Uče nas šta je dobro, šta je loše.

Zatim se formiramo kao ličnost. Neko će usvojiti dobre stvari koje je naučio u porodici.Mislim na stabilne, funkcionalne porodice..Ali..Poznajem par ljudi koji su dobri, predobri, iako im je detinjstvo bilo teško.

Kako se prepoznaju dobri ljudi? Empatični su, ne gledaju samo sebe već i druge. Iskreni su, pošteni..
 
Ne znam da li sam dobar čovek, dobra osoba. Mislim da je glupo da se sami hvalimo "ja sam dobar-ja sam dobra".. O tome kakvi smo, treba da pričaju drugi ljudi. Da nas hvale ili da nas kude.

Kako se postaje dobar čovek? Vaspitanjem. Roditelji nas uče da nije dobro da lažemo, da treba da govorimo istinu. Još u detinjstvu nas uče kako da se ophodimo prema starijima, bolesnim, nemoćnim. Uče nas šta je dobro, šta je loše.

Zatim se formiramo kao ličnost. Neko će usvojiti dobre stvari koje je naučio u porodici.Mislim na stabilne, funkcionalne porodice..Ali..Poznajem par ljudi koji su dobri, predobri, iako im je detinjstvo bilo teško.

Kako se prepoznaju dobri ljudi? Empatični su, ne gledaju samo sebe već i druge. Iskreni su, pošteni..
Zasto za sebe ne bi rekla da si dobar covek? :) Cekanje da to drugi urade je robovanje drustvu. Uopste ne znam ni koliko je to kulturno. Mislim, to cekanje da te drugi okarakterise kao dobrog.
Jer ljudi jesu generalno dobri, teze harmoniji i obicno znaju kada su se o nekog ogresili i napravili nesto ne-dobro.
Biti dobar ne znaci biti bezgresan. :) I tu verovatno dolazi do tog sukoba u ljudima, pa se pitaju da li su ili nisu dobri. Da nismo vecinski dobri ne bi funkcionisali kao drustvo.
 
Zasto za sebe ne bi rekla da si dobar covek? :) Cekanje da to drugi urade je robovanje drustvu. Uopste ne znam ni koliko je to kulturno. Mislim, to cekanje da te drugi okarakterise kao dobrog.
Jer ljudi jesu generalno dobri, teze harmoniji i obicno znaju kada su se o nekog ogresili i napravili nesto ne-dobro.
Biti dobar ne znaci biti bezgresan. :) I tu verovatno dolazi do tog sukoba u ljudima, pa se pitaju da li su ili nisu dobri. Da nismo vecinski dobri ne bi funkcionisali kao drustvo.

Ne znam. Nekako mi je besmisleno da samu sebe hvalim. Svako od nas ima i mane. Niko nije savršen.

Ne treba mi priznanje da sam dobra osoba. Mnogo bolje od reči govore dela..a možda i grešim :)
 
Trudite li se biti bolji čovjek? Kako?
Не. Трудим се да не будем лош човек.
Да ли успевам? Можда ћу знати на крају а можда ће тек касније, много касније моји потомци да знају.
Моја вера, заправо моје лично поимање вере ми налаже да не оставим за собом грех који би теретио моју децу и децу моје деце и то је највећи разлог што се трудим.
 

Back
Top