Trudite li se biti dobar čovjek?

Trudite li se biti bolji čovjek? Kako?
nema svrhe truditi se da budeš dobar..to je jurenje forme ....ima svrhe truditi se da imaš ljubav za druge.....onda dobrota dolazi sama od sebe... kako razviti u sebi ljubav za druge? solidarnost, empatija, pokušaj da se uvidi tuđa predistorija i pozicija....teško je to bez izvesne duhovne predstave o tome da svi potičemo iz istog izvora života te smo samim tim braća i sestre u Bogu ili ako hoćeš braća i sestre u životnoj energiji....ja idem i dalje jer mislim da smo svi mali delovi Boga...da nas je on pravio od sebe i da živi kroz nas i naša iskustva i misli i osećaje.....da smo svi Jedno koje se izdelilo na jedinke da bi upoznalo sebe i iskusilo život..

OK, ni ova tema nema smisla.
Nadala sam se da ću dobiti svjesnije odgovore, da znamo KAKO se trudimo.

A dođu tri tipa i kažu da su savršena.
Zaključavaj temu, ko god to da radi, molim lijepo.
Mene više ne interesuju odgovori.
da kažem precizno: ništa se ne trudim i ne mislim da sam savršen, okontre.

Nesuglasica sa Krstouniverzumom?

saceTkaj malo, sa'ce da se obsveste :) navikli da se ne pitaju

sta ima da se trudis , samo budes dobra osoba

kad imas izbor dal da nekome nesto nastetis ili ne - nemoj

kad mozes da pomognes - pomozi

cak i ako ne moras

Iz mnogih "dobrih namera" su napravljene mnogo velike greške i gluposti.
Ne treba se forsirati po svaku cenu, onda i nisi "dobar" nego se prisiljavaš na to, a ako ti misli ne prate ta dobra dela, kako si onda dobar ?
Bolje se držati toga da se trudiš da ne budeš loš i zao, savladati te porive u sobi, i kad god možeš usput biti dobar koliko si u mogućnosti.

Rodiš se ili ne rodiš dobar.
Trudim se, ne znam sa koliko uspjeha, da budem dobra po svojim mjerilima za "dobro".
Empatična sam pa mi to olakšava u trudu, ako treba pomoći slabijem, ako mogu pružiti utjehu ili podršku, uraditi nemoguće ako ću time nekome pomoći.
Isto tako, bez mnogo truda, mogu biti i jako, jako loša.

@pura moca @sasasta @Sensei

Čudan mi je stav da se čovjek ne može truditi biti bolji!
Stav 'takav si-kakav si' je deterministički, fatalistički i narušava princip slobodne volje.

Mnogi grešnici su postajali bolji.
Mnogi su griješili iz neznanja, pa kada im se ukaže, poprave to, prvo uz TRUD, a kasnije iz DOBROTE za to nešto.

1. Vjerujete li u slobodu volje?
2. Znate li ljude koji su se popravljali? Ako ne, kako zamišljate da neko postane bolji ako ne uz trud?

+vas trojica ste se potrudili odgovoriti kada sam vam ukazala na gresku, i hvala vam puno na tom trudu. Vi ste dokaz da se uz trud moze biti bolji i na sitnicama, kao ovo. :heart:

Back