Trudite li se biti dobar čovjek?

Trudite li se biti bolji čovjek? Kako?
Trudim se naravno. Da bi bio dobar čovek moraš se striktno pridržavati onog našeg starog srpskog, hiperborejskog zakona

ŠTO NE ŽELIŠ SEBI - NE ČINI DRUGOME

I ništa ti drugo ne treba, nikakvi saveti, uputstva, pravilnici, zakoni, religijske knjižurine, i td i td.

A takvih je danas malo, koliko vidim? :kafa:

Trudim se naravno. Da bi bio dobar čovek moraš se striktno pridržavati onog našeg starog srpskog, hiperborejskog zakona

ŠTO NE ŽELIŠ SEBI - NE ČINI DRUGOME

I ništa ti drugo ne treba, nikakvi saveti, uputstva, pravilnici, zakoni, religijske knjižurine, i td i td.

A takvih je danas malo, koliko vidim? :kafa:
Ja sam baš tu izjavu imala na umu kada sam pisala pitanje, i napisala pa izbrisala da ne utiče na razmišljanja.

Očekivala sam da ću dobiti toga tipa odgovore.

Dobro bar vecina kapira da ne treba biti dobar prema mnogima i da nas to ne cini losim
Ne znam.
Znam da misliš na ljude koji nisu okej, da prema njima ne moramo biti dobri

Ali varljiva je nekada i naša procjena da li je neko okej ili nije. Živimo pod stresom, i ne treba nam puno da se osjetimo ugroženo, uvrijeđeno.
A nekada je drugome samo loš dan, i taj drugi je pod stresom, i budu nekorektni.

A i da ne pričam o osnovnim potrebama, hodamo žedni, gladni, nenaspavani...i naše procjene i tuđe reakcije su poprilično diskutabilni

Ne znam.
Znam da misliš na ljude koji nisu okej, da prema njima ne moramo biti dobri

Ali varljiva je nekada i naša procjena da li je neko okej ili nije. Živimo pod stresom, i ne treba nam puno da se osjetimo ugroženo, uvrijeđeno.
A nekada je drugome samo loš dan, i taj drugi je pod stresom, i budu nekorektni.

A i da ne pričam o osnovnim potrebama, hodamo žedni, gladni, nenaspavani...i naše procjene i tuđe reakcije su poprilično diskutabilni
Ali cekaj ne igramo se slagalice da procenjujemo i kopamo izmedju redova ko je vredan da ga pustimo u svoj zivot,ja nemam nameru da se time bakcem,izvoli kazi sta zelis sta nudis i stoj iza toga,ako slazes noga u dupe,eto tako sam se lepp rasteretio jer sam teglio razne od malih mogu pa su se na sitnim parama pokazali jadnim

Trudite li se biti bolji čovjek? Kako?
Verujem da su ljudi u sustini dobri i da nam je to utkano u prirodu. Zato i imamo onaj mali glasic savesti koji nas opomene ili grdi, ako ucinimo nesto ruzno.
Tako da je to vec sve u nama.

Licno - trudim se. Ne bih sad isla u detalje, jer bi to moglo da lici na neku samohvalu. Mislim da svaki dobar cin, a zdrav covek tacno zna sta je dobro, a sta ne, nam pomaze da se izgradimo kao licnost, ali ne samo to - Svaki licni gest utice na to da kao drustvo funkcionisemo, jer nismo sami i svi smo nekako povezani. Direktno ili indirektno.

Lepa ti je tema. :)

Verujem da su ljudi u sustini dobri i da nam je to utkano u prirodu. Zato i imamo onaj mali glasic savesti koji nas opomene ili grdi, ako ucinimo nesto ruzno.
Tako da je to vec sve u nama.

Licno - trudim se. Ne bih sad isla u detalje, jer bi to moglo da lici na neku samohvalu. Mislim da svaki dobar cin, a zdrav covek tacno zna sta je dobro, a sta ne, nam pomaze da se izgradimo kao licnost, ali ne samo to - Svaki licni gest utice na to da kao drustvo funkcionisemo, jer nismo sami i svi smo nekako povezani. Direktno ili indirektno.

Lepa ti je tema. :)
Jao, pa identično tako kao ti i ja mislih/mišljah prije. Sada za neke stvari nisam sigurna više. Mnoge ružne stvari koje doživih, iako mogu da razumijem, ne mogu naći opravdanje za toliko odsustvo savjesti kod mnogih...
Ali dobro, jasno mi je da možda u odnosu na prosječnog čovjeka imah teži život. Ali nebitno je to sada, da ne budem lična.

Čitam i mislim se kako si vjerovatno veoma, veoma draga osoba, i baš mi je milo to pročitati i vidjeti da neko tako radosno razmišlja.❤️
Mislim da je to čista sreća, imati takvu vjeru, nadu, povjerenje, optimizam...

Hvala mnogo što si ovo napisala. Baš si me sada silno obradovala.
I iskreno, toliko bih voljela da opet tako razmišljam. Vezujem to za neku lakoću i dobrotu, možda je naivnost, ali nema ništa ljepše i duši ugodnije od naivnosti.😘

Ne.
Ako kažeš da si dobar to je upitno. Ako kažeš da se trudiš nešto forsiraš
Najbolje ništa ne reći ;)

Ne ide to tako, truditi se. Nego slediti neku etiku koja ti je bliska. Recimo ne čini drugima što ne bi želeo tebi da čine ili ono Kantovo ako misliš šta da uradiš uradi ono što bi tvojim delovanjem moglo da postane opšti zakon. tipa ako razmišljam da li da bacim neki otpadak, pomislim šta bi bilo kada bi svako na ovom mestu bacio neki otpadak. Ako želiš nekoga da prevariš pomisliš da li bi tebi bilo ok da te neko prevari. Ako nekoga na forumu svi napadaju a ti misliš da nije ništa loše rekao, pomisli kako bi bilo da si ti na njegovom mestu i da li bi voleo da neko stane na tvoju stranu i kaže hej ljudi nije baš tako, itd. :D To mi sve deluje ok. Da li to zaista znači i biti dobar čovek ne znam. Samo znam da ne verujem ljudima koji kažu da su dobri. :mrgreen:

Dobar prijatelj znači stati na stranu osobe ako misliš da je ok čak i ako je ceo svet protiv. Biti tu u lošem.
Dobar čovek se valjda vidi kada su loše situacije a ne lepe i dobre

Ako želim videti da li je neko dobar prema meni gledam kakav je kada nisam u zavidnoj situaciji. Tu se ogleda karakter. Verujem da je dobrota zapravo dobar karakter. Ali oni koji se hvale time nisu baš... šta znam, svako dobar vidi i kod sebe puno mana. Dalje, dobar ne znači da nemaš mane već da se možeš korigovati. itd mrzi me dalje o tome, ali jeste fina temica.

Dobar prijatelj znači stati na stranu osobe ako misliš da je ok čak i ako je ceo svet protiv. Biti tu u lošem.
Dobar čovek se valjda vidi kada su loše situacije a ne lepe i dobre

Ako želim videti da li je neko dobar prema meni gledam kakav je kada nisam u zavidnoj situaciji. Tu se ogleda karakter. Verujem da je dobrota zapravo dobar karakter. Ali oni koji se hvale time nisu baš... šta znam, svako dobar vidi i kod sebe puno mana. Dalje, dobar ne znači da nemaš mane već da se možeš korigovati. itd mrzi me dalje o tome, ali jeste fina temica.
I meni je neobično kada neko za sebe kaže da je dobar.
Upitno je šta ko podrazumjeva za dobro, i zavisi od samokritičnosti.
Ali opet, lijepo je da to neko misli za sebe, opet to je pozitivno, vjerovatno mu to svi govore.
Evo treba upitati, baš me zanima kako to neko smije za sebe da misli.

@Nina
Kod tebe sam vidjela da siza sebe rekla da si dobra. Kako to zaključuješ ?

Back