Trojedini Bog

Ček da prvo razjasnimo. Da li se ti to meni obraćaš kao moderator ili kao Sale.
Prvo si mi zamerio na neozbiljnosti (čuj ko mi kaže :mrgreen:)
A sada me optužuješ da spamujem.

Pa ne spamujem.
Lepo sam rekla da ste Triglava prezueli kao Sv. Trojicu, a Svetovida slavite istog dana kad i naši preci pagani, samo kao VidovDan.
Što nikakve veze sa mojim stavom o staroj srpskoj veri nema. Ima veze sa činjenicama kojima ti možeš, a i ne moraš pogledati u oči.
Samo me nemoj na ovaj način udaljavati sa teme, jer tebi tok rasprave ne odgovara. :lol:

Šta si mi rekao ovim citatom? Da naši preci nisu slavili Vidov dan pre nego što su postali hrišćani? :zcepanje:

1. Видовдан се код Срба није славио. Сви који су се бавили народним обичајима Срба и писали о њима, почев од Вука Караџића, па до новијих аутора, говоре како је Видовдан искључиво везан за сећање на Косово и пропаст Србије и да је тај дан више налик на прећутни дан жалости. За њега нема светковина, нема окупљања, не слави се као слава, једино што се у врло ретким крајевима петровске лиле и прескакања ватре раде и на Видовдан и на Петровдан, а не само на Видовдан.

2. Датум Видовдана, 15. јун, као дан св. Вида, Римска црква је установила још пре преласка Срба на хришћанство, тако да Срби тај дан нису обележавали одувек, већ тек од примања хришћанства (а хришћанство су Срби примили из Рима, тек је вековима касније Цариград постао утицајнији; чак је и у време св. Саве око 50% Срба или чак и више било римокатоличке вероисповести). Једино ако се баш случајно није догодило да су се и Световид и св. Вид славили истог дана.

Обраћам ти се и као сале и као модератор.
Заиста Видовдан нема везе са темом.
"Триглав", ајд да кажемо има сличности у називу, али не знам колико пута треба да се каже да је ова тема искључиво по питању тачног назива Бога у православљу .
Ако се умешају имена разних богова одосмо у спам и тема неће имати основу.
Ми смо склони да и о паприци причамо да има везе са религијом.
Као пријатељ и као модератор, сад ми је улога да не спамујем (сем понекад:)) теме и да упозоравам кориснике да се врате на тему.
Да нисам модератор повезао би и будизам са Триглавом ако треба:hahaha:, јер код нас може све да се повеже и да нам чучи како ми гледамо свако из своје визуре.
Апсолутна знање у човека не постоји (то је мој лични став). Истина је једна и само једна, а која и чија то нећемо никад сазнати (или хоћемо једног дана:)).
И да не бих много писао, а ништа не рекао master.of.puрpеts је појаснио.
И да не буде даљих несугласица (паралела) Св. Георгије није био ни Србин, ни Јеврејин, па га православни Срби славе.
 
И да цитирам још једном самог себе, па да направим малу паузу (Сале, извињавам се, ово сам писао пре него што сам видео твоје објашњење; нећу више о овоме писати, ако баш смета на теми, слободно обриши или пребаци на неку другу):

По којој логици на дан се св. муч. Мина и св. краљ Стефан Дечански у народу називају "Мратиндан"? Ко је "Мрата" или "Мратин"? По којој логици се дан преп. Киријана Отшелника назива "Михољдан". Ко је "Михољ"? По којој логици се дан св. Јована (летњег) зове "Ивањдан", када је званична црквена верзија грчког имена Јоаннис Јован, а не Иван? По којој логици се дан св. Амоса, а касније и дан кнеза Лазара назива "Видовдан", ко је "Вид"?

Нису подаци из "библиотеке Ватикана" већ из историје Словена и српског народа да је читав српски етнички простор на Балкану био под јурисдикцијом Рима, а не Цариграда и да су први хришћански Срби били хришћани латинског обреда и римског календара, а не цариградског.

(РКЦ - Римокатоличка црква; СПЦ - Српска православна црква)

11. НОВЕМБАР
Календар РКЦ: Св. Мартин, бискуп ("црвено слово")
Календар СПЦ: Св. муч. Мина; св. краљ Стефан Дечански (обичан дан)
Народно име: Мратиндан

29. СЕПТЕМБАР
Календар РКЦ: Св. архангел Миховил ("црвено слово")
Календар СПЦ: Преподобни Киријак Отшелник (обичан дан)
Народно име: Михољдан

24. ЈУН
Календар РКЦ: Рођење Ивана Крститеља ("црвено слово")
Календар СПЦ: Рођење светог Јована Претече ("црвено слово")
Народно име: Ивањдан

15. ЈУН
Календар РКЦ: Свети Вид ("црвено слово")
Календар СПЦ: Свети Амос; св. велмуч. Лазар и сви св. муч. српски ("црвено слово" тек од 1914.)
Народно име: Видовдан

sdzfwz.jpg
 
Poslednja izmena:
А веровао или не, борба за и против Видовдана није борба између доминација православног и паганског утицаја,

Заправо јесте.
О томе је написана читава студија "Видовдан и часни крст" Миодрага Поповића.

Била је то значајна победа националне интелигенције у сукобу са ненародним црквењацима.

Видовдан је био написан црвеним словима у календар тек после победе у Кумановској бици, тиме је још једном посведочена неуништивост Бога Вида.

Световид или ти Бели Вид стварно постоји, више пута сам осетио његово присуство.
 
15. ЈУН
Календар РКЦ: Свети Вид ("црвено слово")
Календар СПЦ: Свети Амос; св. велмуч. Лазар и сви св. муч. српски ("црвено слово" тек од 1914.)
Народно име: Видовдан

St. Vitus Cathedral rooftop rooster

st.vitus-cathedral-09.jpg


saint-vitus-07.jpg


4. Световидови атрибути: коњ и петао.
Дакле, са словенским Световидом, као и са Воданом, иду заједно: коњ, пас и бели петао, а у неким хроникама петао је црне боје. Значај словенског Световида је „вишеструко прешао на Светог Вита (Sanct Vit, St. Veit)". Реч је о извесном за хришћанство заслужном грађанину, који је за време Диоклецијана умро као мученик. То је непознати, дванаестогодишњи дечак који је у Риму сахрањен, и који је у „словенским земљама митским предањем постао готово истоимени бог. Св. Вит је патрон заштитник Чешке и насликан је са једним црним петлом. Стари Поморанци - покрајина Словена у Пруској. поштовали су петла (као животињу Световида)". Бискуп Ото Бамбершки - писац једне од хроника о древним Словенима, похранио је „кости св. Вита у сребрној руци и на њој направио слику петла". Чињеница да су „Поморанци ничице падали код приказе, реликвије петла, они су истовремено, а да то нису хтели, показали да и даље уважавају реликвије", тј. стару садржину „испод" култа хришћанског Св. Вита, тј. свога, паганско-словенског Световида. „Петао на кулама, црквама, капелама, сликама светаца и кућицама, посебно у Чешкој, управо у овом случају има своје порекло; немачки петао има слично значење. На дан Св. Вита у Чешкој још само до пре неколико деценија жртвовани су црни петлови; ударање петлова можда је стајало у вези и са тим" (Wuttke, 1900: 34-35).
Овде желим још једном да подсетим на ритуално клање црног петла код Срба уочи Св. Мрате и петла старог годину дана уочи Св. Илије, од којих је овај други светитељ преузео све атрибуте бога Перуна. Код Срба jе, дакле, иако у христијанизираној верзији, очувана у сећању на врховног бога двојна конфигурација, прва форма кроз хтонски лик св. Мрате, и друга кроз соларни лик св. Илије, или паганског Перуна. „И у северној и источној Баварској веома се уважава св. Вит, јер су од V - VII века тамо владали Сораби (Лужички Срби), па је и код Франака још много словенских светиња. За време зимског солстиција „при сунчевој промени, око св. Јована - зимског, у Горњој Франачкој, Бадену и Швапској позивају св. Вита: 'Свети св. Вите /!/, даруј нам цепаницу', - што указује на Бога Сунца; У неким крајевима Јужне Баварске ове ватре се пале на Дан св. Veid-а (15. јуна)", датум, када Срби, по старом календару. светкују Видовдан (Wuttke, 1900: 35). Према Вуткеу Световид је највиши словенски бог, то је бог светла и Сунца, изазивач плодности, доносилац среће и победе; али он је и бог олује, и утолико је сродан са Воданом. Њему припада бели, каткада и црни коњ - који има моћ да предвиђа и пророкује, а затим, петао као објављивач дневног светла, дана.


5. Световид у српској митологији. На основи свега што је овде речено, слободан сам да поставим једну хипотезу, која се синтезом чињеница и импликацијом материјала сама по себи намеће. Најпре, указујем на један низ података. У источној Србији, на простору Сврљига, налазе се два индикативна топонима у распону од три километара: Периш - Витановци, око којих се, највише до 5 километара, групишу следећи и то: а) око Периша: Перинатица, Петловац, Петлова глава, Виденова дувка, Мађиле; око Витановца: Коњарници, Кобиљача, Седлар, Враниште, Врандол, и нешто удаљеније од Витановца: Козја, Виткин дел, Љубатовац, Калуђеровица. Подно Гулијанских планина и Перинатице давно је. пре стотинак година, забележена, и данас још жива легенда о Видену змају, који отима девојке око Спасовдана, односно Ђурђевдана, што указује на особени лик врховног божанства, са еротском потенцијом, односно на тип поменутог божанства као соларног, чији би пандан био Зевс у грчкој и Јупитер у римској митологији.

Према индикативним топонимима, Перунови (Периш, Перинатица) и Световидови (Витановац, Виденова дувка, Виткин дел) атрибути које на овоме локалитету налазимо су: коњ, вранац, петао, седло, мађије; то је божанство велики љубавник, али и способан да шаље громове, исијава ватру и муње, оно је змајевито. Појаву „видовњака" управо у Витановцима, као и чињеницу да је четвртак у овом крају пазаран дан, када се не ради већ на одређен начин светкује, потом, велика регионална заветина 15/28 - на Видовдан управо у Витановцу, најзад, чињеница да је храст дрво које народ овога краја веома уважава и које се, према мојим истраживањима, у Перишу и околини искључиво бира за заветно дрво - „запис", односно како се ово свето дрво овде назива „миро", све то сматрам индикативним чињеницама. Не може бити нимало случајно то што се један од највиших врхова на Сврљишким планинама налази управо код топонима Виденова дувка и зове се Црни врх (1270 метара), а доиста највиши, Зелени врх (1331 метар), поред Перинатице.
Дакле, највиши врх, као станише небеског врховног бога! Најзад, у близини Виденове дувке - код села Гулијана, на 5 км од Периша, налазе се на локалитету „Градац" остаци древног прехришћанског храма. Да ли Перуновог? И у Перишу, на месту званом „Острц" назиру се остаци сакралног објекта, чије остатке мештани називају „римска црква", можда у раним вековима првог миленијума светилиште римском Јупитеру, а по доласку Срба Перуну, одакле и Периш, и низ других смисаоно кореспондентних топонима. Да ли је сасвим случајно, без дубље митолошке везе то што се поред самог Витановца налазе планински врх Баба, а недалеко Бабина глава и Бабин кал - симболи древног женског божанства? Види мапу у захвату Сврљига у Српским митолошким мапама.
Осим наведених топонима Периш, односно Витановац и других појединости, изнећу и следеће. У овој културној зони тзв. шопског ареала, култ Трачког коњаника је веома добро очуван до данашњег дана: не само у мешењу особеног „коњског колача", у виду потковице, већ и у бројним магијским обредима који су везани за Тодорову суботу.
Шта значи име Световид? Свент - значи свет; други део имена вит протумачен је као скраћеница од "витез", у смислу витеза, коњаника. Други аутори сматрају да корен вит значи "дувати", "вејати", па би испало да је Световит у ствари "моћни дах". И Мирча Елијаде сматра да је корен свет означавао првобитно "снагу", "бити јак". Али, реч је о богу који је истовремено био осим "бог ратник и заштитник поља" (Елијаде, III, 1991, 33-34). Из свега овога произлазило би да Световид означавао: бога сунца и плодности, ратног бога, бога ветра, бога пророка.
Рекли смо да се за врховно божанство фиксира "петао". И Чајкановић је поводом Световида, односно хришћанског Светог Вита, навео податак како је петао, све до XVIII века, приношен на жртву светоме Виту у Прагу. И према руском митологу Афанасјеву, Западни Словени су поштовали петла, као птицу Световида, да би, затим, на хришћанског бога Св. Вита била пренесена језичка успомена од Световида. Вид или Светивид, за Нидерлеа представља, у ствари, "јаког Вида".
Занимљиво је да се на нашој Мапи (бр. III) присуства топонима са основом "Вит" и "Вид", на простору Словеније и далматинских острва, наилази на велику учесталост тремина "Св. Вид", и само у два три случаја на облик "Св. Вит". Словенци су се, нема никакве сумње, жестоко борили за очување култова и божанстава старе вере, што из страха од асимилације од моћних и већих народа из окружења (Италијани, Немци, односно Хрвати), што из бојазни да се неће разликовати од народа који су прихватили католички тип хришћанства. Отуда је протестантски покрет у XVI веку био веома снажан управо код Словенаца, чију позицију жилавог чувара древне традиције треба, донекле, посматрати у истом контексту са Рујанским Словенима. Одвојени од матице, на рубним подручјима Словенства, страх од асимилације и губитка духовне самосвојности био је видно наглашен и културно-историјски разумљив.
Постоје теоретичари који верују да је успомена на Световида очувана и у древној српској митологији, о чему нам сада на располагању стоје резултати топономастичких истраживања. Чајкановић проналази Паралелу поменутога божанства са нашим епским јунацима, пре свега у
лику - Марка Краљевића, који је, сматра се, замишљен сасвим тачно према обрасцу некадашњег бога рата. Разуме се, према Чајкановићу Световид је ноћно, хтонско божанство, о чему сведочи његова фиксација за коња, као хтонског демонског бића, јер је Световид, према обавештењима, као год и наш Тројан, само ноћу јахао. Према Чајкановићевој аргументацији могли бисмо закључити да су код Срба Триглав, Тројан, Световид и Дабог различита имена за исту митску структуру која отелотворава једно и исто врховно, али хтонско божанство.
Поводом реченог Саксовог описа свештениковог врачања уз помоћ монументалног хлебног колача, често се као истоветан пример из српске обредне праксе наводи обичај око Бадњега дана у Херцеговини, који је описао Вук Караџић у одредници: "Милати се, милам се". Наводим Вуков опис (1852:356):

„Приповиједају да се у Херцеговини милају на Божић с чесницом, т.ј. узму двојица чесницу, па је окрећу међу собом и пита један другога: 'Милам ли се' (т.ј. помила ли се иза чеснице)? Онај му одговори: 'Милаш мало'. А онај први онда рече: 'Сад мало, а до године ни мало' (т.ј. да роди жито добро, и да тако велика буде чесница да се ни мало не помила иза ње)"
 
Аранђеле, копирај ово па отвори тему о Видовдану и пусти је тамо.
Сваки следећи пост који нема везе са темом биће брисан.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Ниси прочитао цео текст.
Говори се и о ТРОЈСТВУ.
Тројство је Сварог - Перун - Вид.
Обрати пажњу на други пасус:

5. Световид у српској митологији. На основи свега што је овде речено, слободан сам да поставим једну хипотезу, која се синтезом чињеница и импликацијом материјала сама по себи намеће. Најпре, указујем на један низ података. У источној Србији, на простору Сврљига, налазе се два индикативна топонима у распону од три километара: Периш - Витановци, око којих се, највише до 5 километара, групишу следећи и то: а) око Периша: Перинатица, Петловац, Петлова глава, Виденова дувка, Мађиле; око Витановца: Коњарници, Кобиљача, Седлар, Враниште, Врандол, и нешто удаљеније од Витановца: Козја, Виткин дел, Љубатовац, Калуђеровица. Подно Гулијанских планина и Перинатице давно је. пре стотинак година, забележена, и данас још жива легенда о Видену змају, који отима девојке око Спасовдана, односно Ђурђевдана, што указује на особени лик врховног божанства, са еротском потенцијом, односно на тип поменутог божанства као соларног, чији би пандан био Зевс у грчкој и Јупитер у римској митологији.
 
У Велесовој књизи такође пише:

"Оно што је створено – половичним умом не бива виђено. Јер тајна је велика, како то Сварог бива у исто време и Перун и Световид. Два бића у небу садржана, Белобог и Црнобог су, а њих оба Сварог држи и заповеда."
 
Ниси прочитао цео текст.
Говори се и о ТРОЈСТВУ.
Тројство је Сварог - Перун - Вид.
Обрати пажњу на други пасус:

Vi pagani ste duhovno ograniceni i u staroj indo-srpskoj religiji ne prepoznajete simboliku onoga sto treba da dodje sa hriscanstvom. Tako su i Jevreji odbacili Hrista, a mudraci sa istoka Ga prepoznase i dodjose mu Mu na poklonjenje.
 
У реду, значи и наша стара србска вера има Бога који је
а) Света Тројица или
б) Троједини Бог

Sorry za @off, ali je jače od mene.

Nepravilno je reći srbska. Nažalost, naši duhovni centri umesto "srpska" koriste "srbska".
 
Kad ja napisem "srbska" jedni se bune, kad napisem "srpska" bune se drugi. A nisu Srbi ni jedni ni drugi, jer Srba je nestalo, a ovo sto je ostalo je duhovna i ljudska fukara.

Nego i vi pagani razmislite o ovome:

"Dok se Bogu sazalilo
Sazalilo Bogu Triglavome,
Triglavome, toj Svetoj Trojici..."
(Srbska narodna obredna pjesma)

"Sto to nose te junake
Mile borce Triglav Boga
Visnjeg Boga Stvoritelja
Jakog zive Rusitelja
I Branjana Branitelja..."

(Narodna obredna pjesma)

Rekoh vam i opet vam ponavljam: to je srbski Stari Zavjet, to je sjena Novog Zavjeta. Jos jasnija simbolika nego su je imali Jevreji u svom Starom Zavjetu.

http://www.scribd.com/doc/16882199/BAArsenovic-Obredne-Pjesme-Drevnih-Srba-u-Indiji
 
Tajna bezakonja usuljala se u Crkvu jos u vrijeme apostola. I radila je upravo kroz skolovane filozofe-svestenike i isla ka svom cilju: izvitoperenje vjere i preobrazaj Crkve od Hrista ka Antihristu.

Nazivati Svetu Trojicu imenom Trojedini Bog upravo je povratak ka paganskom Triglavu:
Evo, cak i troglave ikone pocese da slikaju:

svetatrojica.gif

Trojedini bog, Triglav

Nema Boga do Svete Trojice.

Ono ima jedna ikona sa psecom/magarecom glavom,nemoj da pocinjem :lol:
 
Onaj ko je studirao jezike zna da su glasovne promjene zakonitosti (a ne zakon) jednog jezika. Ako je drzava odlucila da usvoji korijenski pravopis (kao u engleskom jeziku) onda se rijeci pisu onako kako su se od svog korijena morfoloski razvile.

Ako drzava odbacuje korijenski i usvaja fonetski pravopis (pisi onako kako izgovaras), onda ni tu glasovne promjene nisu zakoni, nego zakonitosti, tj. ima odstupanja od pravopisnih pravila. Vukov pravopis je fonetski, ali gle ovaj slucaj, isti kao i kod pridjeva srb-srpski:

KOBAC - od KOBCA - KOBCEV

Nepravilno je napisati OD KOPCA, KOPCEV

Rijec SRB -SRBSKI - SRBOV

Nepravilno je napisati
SRPSKI - SRPOV

Dakle, sve zavisi od drzavne komisije za jezik, a da jezuitski cenzori vode jezicku politiku Srbije jos od Vuka Karadzica, to je posebna tema.

PS Ja sam diplomirao srbski jezik i knjizevnost? A ti?
 
Poslednja izmena:

Back
Top