Treba li delomično oprostiti Hrvatima!!??

Тачно да не треба изједначавати та два појма, али истина је да нас мрзе као да су нама робовали, а не Аустроугарској. И одувек су нас мрзели, док смо ми размишљали о њима (али не само о њима) као о словенској браћи. Не знам да ли се сећате, у књизи "Време смрти" (давно сам читао, па ћу да парафразирам) Ћосић пише о томе како су наши дедови били изненађени што их "швабе" псују на српском. Очекивали су другачијег непријатеља.
Такође, мислим да им тешко пада што су сву културу добили од нас, мрских "бизантијских барбара" - књижевни језик и писмо. Замислите како им је када знају да им је граматику подарило ћопаво српско сељаче. :-D :-D :-D
 
Nexus 6:
obican narod...
znaju oni vrlo dobro sta je cinjeno...i sta je NDH...
u svim mogucim enciklopedijama to stoji...

niko to nece poricati, sto znaci da to priznaju, i to ga se stide...a ja u tome vidim trazenje oprostaja...

Bez uvrede, ti bi trazenje oprostaja video i u tegli dzema..
Da, ne mogu da spavaju koliko se stide, i koliko se 'itekako' trude da im oprostimo..
I sve tako stidljivo razbijaju glave za srpsko ime u Kroaciji.. kamenuju autobuse.. donose cvece i pale svece za zrtve Jasenovca.. Zaista su se herojski suocili sa prosloscu!
A forumi su im puni koliko ne poricu zlocine.. Pa covece, oni se raspravljaju oko toga da li je u Jasenovcu stradalo vise hrvatskih komunista ili hrvatskih civila. Tudjman je tvrdio da je kroz Jasenovac proslo do 20000 ljudi, i da je jedva malo vise od polovine ubijeno. U tom duhu su, to je njihova prica.. Em je neoprostivo sta je ta nacija ucinila u proslosti, em se ni ne trude da dobiju bilo kakav oprostaj.. Aj da se ne lazemo.. Ako si internacionalista, nisi glup..
 
ja ne prihvatam da je cela hrvatska nacija kriva za Jasenovac, jer bi to znacilo da je cela srpska nacija kriva za Srebrenicu...
shvatas?
sad, problem je u tome sto je komunisticka vlast zataskavala te zlocine, i krivci su 'ladili jaja u Cileu i Argentini...
danas znamo sta je tamo bilo, i oni znaju sta je bilo...
a na forumima imas takvih debila...pogotovo njihovim, ali i na nasim...
njihovi politicki forumi su uglavnom "slobodni" tj. nemaju moderatora...
 
Petar_FPN:
pa niko ovde i nije rekao nista pohvalno o ustasama..ne kazem da treba oprostiti,jos manje zaboraviti ustase i njima,ali jedno je pojam ustasa,a drugo pojam hrvat...


Da, nisu svi Hrvati bili ustase, ali su sve ustase bili hrvati.. Cast hrvatskom cvijecu..
Zasto ti normalni Hrvati nisu bili glasni 1941-e? Gde su bili 1991-e? Gde su danas? Pa nemojte mi reci da je vecina Hrvata danas prosrpski nastrojena..
Oni nas vecinom mrze patoloski.. Da, zalosno, ali istina.. ******, prihvatite to vec jednom.

Cela im drzava slavi Bljesak i Oluju, a mi im ovde nesto prastamo.. Pa hipokrizija, opsti sunovrat, posrnuce bwe.. Da zanemis..

Istina je da ljudi koji zaista saosecaju sa svojim narodom (izbeglicama), koji su istorijski svesni, ne mogu da oproste lako kao oni koji su sve to gledali preko TV-a, i kojih rat nije ni dotakao. Ipak treba imati i malo nacionalnog dostojanstva da bi mogao ozbiljnije da govoris o ovome. Ja bez problema mogu oprostiti zlocine koje je Nemacka nacija ucinila Poljskoj.. Ali oni sto je hrvatska nacija uradila sprrpskoj, NE..
Opet cu podvuci, naci ces u tom narodu, kao i u svakom, zaista dobre ljude (kao sto sam ja nasao), i prihvatiti ih za prijatelje, ali problem je taj sto se oni u nekim polit.-tektonskim poremecajima, nece cuti. Nece, kao sto se nikad kroz istoriju i nisu culi.. Glasniji ce uvek biti srbomrsci, jer srbomrstvo je dobrim delom utkano u izvorno hrvatstvo. Toliko.
 
Nexuse, aj nemoj porediti Jasenovac i Srebrenicu. Nije u redu..
Srebrenica je mali gradic, za koji 90% srpskog naroda nije znalo sta se desava. nisu znali za zlocine dok nije sve zavrseno.
U Jasenovac su 4 duge godine odvlaceni srpski civili iz cele NDH. Ej, dodju ti domobrani, ili ustase u selo, i odvuku ti sve komsije da u logoru prave sapun od njih. Neretko ih likvidiraju na licu mesta. Jame, spaljivanja, klanja... Cela drzava je radila na istrebljivanju Srba, i svi su to znali. Niko se nije bunio. Iz straha ili cega vec, ali niko nije rekao STOP, DOSTA VISE! O broju zrtava i da ne govorimo, kao i o zenama i deci.. I nemoj mi reci da je hrvatska manjina 4 duge godine terorisala hrvatsku vecinu. Da ih nisu naterali da 1941-e sa zastavicama i cvecem onako masovno i odusevljeno pozdravljaju fasiste u Zagrebu?
Mala informacija : do kraja 1943-e, 95% partizanskih jedinica cinili su etnicki Srbi. Eto kako je toj naciji tesko padalo sto im istrebljuju komsije Srbe, i koliko su bili protiv ustasa i NDHazije. Ali sigurno je medju njima bilo dobrih ljudi. Problem je sto se oni nisu culi, i sto ih je bilo premalo.

I pobogu, niko ne kaze da su Hrvati losi ljudi, kao osobe. Ljudi kao i svi ljudi, sa vrlinama i manama. Ali njihov nacionalizam, cime je indokrinirano jedno 90% ljudi, je jako los (o tome su mi govorili i neki Slovenci), i nama neprijateljski. Usmeren je protiv nas. Oni oprost ne traze, njima oprost ne treba, boli ih bas briga za srpske izbeglice. Etnicki cista Hrvatska, sa 3 % poslusnih Srba je ostvarenje 'tisucljetnjeg' hrvatskog sna o 'neovisnosti'.
A to za 'demokraticne' hrvatske forume.. Necu ni da komentarisem.
 
al' cekaj...pa Tito, vodja partizanskog pokreta, je bio Hrvat...nemoj mi reci da je 95% Srba pratilo jednog Hrvata...
i u Nemackoj nisu znali za logore...zvanicno ili ne...
a svako ko bi se pobunio zavrsavao bi u istim tim logorima...tako funkcionise totalitarna drzava...
a niko ne spori cinjenicu da je bilo dosta ustaskih simpatizera, ali je bilo i normalnih ljudi...i takve podele ima i danas...
 
Kakve to ima veze sto je Tito etnicki Hrvat? Sa Titom na celu, ili bez, narod bi pratio i samog djavola jer je u sumu odlazio da se skloni od ustaskog noza. Zato ih i jeste bio toliki procenat. Inace sam Tito je bio zakleti borac protiv fasizma, i to je bilo dovoljno.
U Nemackoj nisu znali za logore? He.. A pre rata nisu znali za jevrejska geta, za progone i ubistva? Da da, mora da su i Nemci manjinom doveli Hitlera za vodju, bas kao Hrvati Pavelica.
Sta su normalni Hrvati, kojih je bila manjina, mogli da ucine da svrgnu ustaski rezim, ili zastite srpsku nejac, tesko je reci. Cinjenica je da nisu preduzeli ama bas nista! Cinjenica je da je vecina bila naklonjena ustaskom rezimu, i da vecini nije smetao rad 'dicnih bojovnika'.
Tako da od toga sto je bilo normalnih Hrvata u NDH, mi nemamo nista. Kao da ih i nije bilo.. Jer kakva vajda od njih kada se nikada ne cuju? Kako neko rece, o karakteru nacije odlucuje vecina.
 

Back
Top