Treba li delomično oprostiti Hrvatima!!??

ceo svet nije podeljen na nacije,kako to predstavljas ti kao neku osnovnu podelu..to je mozda tebi osnovna podela ljudi po nacionalnosti,ali mnogima,veruj nije,vec ljude gledaju po drugacijim kvalitetima,pored toga sto,izmedju ostalog,volim i svoj nacionalni identitet.postoji jos mnostvo identiteta,kao i razlikovanja medju ljudima,kao-normalni-budale,ili normalni-ubice..i id..i upravo je ta podela bitna za lose stvari koje se desavaju,a ne citav broj ljudi koje nazivamo nacijom..
p.s.mislim da ljudi vecinom ne razmisljaju o nekakvoj novoj drzavi sa hrvatima..prioriteti i stremljenuja su potpuno drugacija..
ako prihvatimo ta kolektivna ganjanja po istoriji,onda bi retko koji narodi u svetu mogli uopste da zive zajedno i normalno...
 
Ne ne ne ne. Ko kaze da je to osnovna podela?
Najbolje bi bilo da nema podela na rase, nacije, klase, religije itd itd. Ja imam drugarice Hrvatice, i sa njima nemam nikakav problem, jer dobrog coveka, pojedinca, postujem svuda i uvek. Ali Hrvatskoj naciji ne oprastam. Necu proci kroz pustu Krajinu, pored Gradine, kroz bedne izbeglicke kampove, pored kuca izbeglica koje su prisvojili 'hrabri bojovnici', i reci ok je.... Nije.. Naneli su tom narodu toliko zla, i ostali su vecinom i dan danas u takvom duhu.
A prioritete i stremljenja pozdravljam, samo dokle je medju nama viiiisoka ograda.

sifra : nikad vise
 
Petar_FPN:
ceo svet nije podeljen na nacije,kako to predstavljas ti kao neku osnovnu podelu..to je mozda tebi osnovna podela ljudi po nacionalnosti,ali mnogima,veruj nije,vec ljude gledaju po drugacijim kvalitetima,pored toga sto,izmedju ostalog,volim i svoj nacionalni identitet.postoji jos mnostvo identiteta,kao i razlikovanja medju ljudima,kao-normalni-budale,ili normalni-ubice..i id..i upravo je ta podela bitna za lose stvari koje se desavaju,a ne citav broj ljudi koje nazivamo nacijom..
slazem se...
ljudi su ljudi,ma odakle bili...i bitno je kakvi su a ne sta su po nacionalnosti,koje su boje,veroispovesti...
i pogresno je osudjivati i mrzeti cele nacije zbog nekog razloga,jer dobrih i losih ljudi ima svuda,u svakoj zemlji,medju bilo kojim narodom...
 
i ja se slazem, ali ne i sa konstatacijom da svet nije podeljen na nacije...
(skoro) sve drzave sveta su nacionalne drzave...podignute, uglavnom, iz pepela imperija: Turske, Austrougarske, Nemacke, Britanske, Sovjetske...itd...
to je jednostavno cinjenicno stanje...protiv toga se ne moze...

ja, kao internacionalista, ne mogu negirati nacionalizam...
jer ako ne postoji nacionalizam, ne moze postojati internacionalizam...
 
ne moraju da dolaze...
internacionalizam je saradnja medju nacijama...ne treba mesati internacionalizam sa kosmopolitizmom...ja nisam gradjanin sveta, ja sam gradjanin Srbije...koji se zalaze za sto uze veze sa ostalim nacijama/drzavama...
ali, meni je blizi Hrvat koji je mojih politickih/socijalnih/ljudskih shvatanja, nego neki nas ultra-desnicar, skins ili tako nesto...a kamo li Hrvatski ultra-desnicar ili skins...
sad i ja ocrnih skinse...ima i anti-rasistickih skinsa...
 
Koliko znam, internacionalizam je kod nas uvezen sa marksistickom idejom. I on podrazumeva,ponistavanje nacionalnog ideala, internacionalnim idealom.. Prividno niza nacionalna svest treba se zameniti visom, internacionalnom svescu.
Covek nema nacionalnost, a zivi u nacionalnoj drzavi. Kako internacionalista dozivljava patriotizam ukoliko on ne poseduje nacionalnu svest?
Taj internacionalizam je predstavljan kao progresivna i elitna ideja, i uspevao je neobicno dobro u Srbiji. Taj marksisticki internacionalizam bio je zapravo samo orudje Sovjeta za potcinjavanje drugih drzava, i tu je dolazilo do sukoba patriotskog i internacionalnog.
E sad, ovo se sve odnosi na komunisticki internacionalizam. Mozda postoji i neki drugi, ili taj bese jedini izvorni?..

Inace, i meni je blizi normalan Hrvat, i Nemac, pojedinac, od srpskog skinsa-rasiste, pojedinca. Ali ljudi, treba li ja da crtam nogama? Manite pojedince, o naciji pricamo..
Neko kaze da ljude treba deliti na dobre i lose bez obzira na naciju, i svi se kao slazu. Izmisljena topla voda. Pa samo ludak moze drugacije misliti. Ajte malo o temi..
 
naciju cine pojedinci...pa kojih ima vise...
i zato saradnjom izmedju "normalnih" tj. istomisljenika u obe zemlje, treba potiskivati one koji pozivaju na rat, mrznju itd. sa obe strane...
mislim da treba oprostiti Hrvatima, ali ne i zaboraviti i izbrisati istoriju...nego se lepo kaze, vi ste nama ovo, mi smo vama ono, i to je to...to je proslost, sada gradimo buducnost, cist racun duga ljubac...i te fore...

internacionalizam ne moze da ponisti nacionalizam, jer ponistio bi sebe...
ako se jednom Evropa ujedini, i pitaju te odakle si...neces reci "iz Evrope", nego "iz Srbije"
svi smo zajedno, al' smo opet razliciti...to je internacionalizam...
 
Naciju cine i druge stvari sem pojedinaca. Prizivanje rata je takodje neukusno i pogresno.
Po meni je nemoguce oprostiti, ali ok, tvoje misljenje.. Mozda se nekad desi da Srbi i Hrvati u bioskopu odgledaju neki film o Jasenovcu, i iz bioskopa izadju bez namrstenog pogleda, bez varnica, vec veseli i zagrljeni, zblizeni zajednickom istorijom.. Mozda, mozda. Sve je moguce..
Naravno, sa oprostajem treba i graditi neki savez, federaciju, drzavnu zajednicu Srbije i Hrvatske, ukoliko ce to doneti socijalnu, ekonomsku, finansijku, privrednu i drugu dobiti drzavama clanicama.. Sve u svemu, "Tile, vrati se, bice posla"..

A kada se Evropa ujedini, to da si iz Srbije ce imati sve vise i vise karakter geografske, umesto nacionalne, odrednice, dok se ova druga skroz ne izgubi za par desetina, stotina godina. Ipak je internacionalizam ponistavanje nacionalizma, i uvod u globalizam, mondijalizam, kosmopolizam, i dr. izme. Ne verujem da je on strogo definisan odnos tipa "svi smo zajedno, al' smo opet razliciti...", vec da vise podrazumeva trajni proces prevazilazenja tih razlika, dok ne dodjemo do onog "svi smo zajedno, svi smo jedno".. komunizma, il' slicnog izma. No, ovo i nije tema. Over&out
 
Neksuse 6, Ти мислиш да треба опростити Хрватима... да,да,да... а мени су, рецимо
Хрвати заклали брата тако што су му пререзали гркљан, ископали му очи а затим распорили грудни кош и извадили срце... и то је то кажеш ти ТО ЈЕ ПРОШЛОСТ...

... па прошлост је и злочин у Сребреници па је на овом форуму крештао чопор павијана иако су се СВИ ИЗЈАСНИЛИ ДА ЗЛОЧИНЦИ МОРАЈУ ОДГОВАРАТИ...

... "сада градимо будућност"... сада Ти копаш ТЕМЕЉЕ ЗА НОВИ ЗЛОЧИН ХРВАТА
ПРЕМА СРБИМА ЈЕР СУ ОНИ СИГУРНИ ДОК ЈЕ ТАКВИХ КАО ТИ ДА НЕЋЕ
ОДГОВАРАТИ...
 
kazem ja,panta rhei...:)
pa mogu i muslimanske ili hrvatske porodice traziti oprostaj od nas,i nasi su tamo nekoga ubijali..kad bi zatvoreno razmisljali,svi bi se vrteli u zacaranom krugu ko je i gde koga vise pobio,kome je dete ili brat stradao...i uvek ce tu biti da pokrica,objasnjenja zasto su morali da ubijaju...psihoza..ali,kad malo bolje pogledas,iako su mladi morali u rat i protiv svoje volje,nikakve zlocine nisu pocinili oni,mladi i obicni ljudi uviceni u to,vec je sve bilo planski,iz centara sto su obavljali razni psi rata i pljackasi..ovo i nije bio rat naroda,vec rat poludelih elita na balkanu koje su istripovale neke istorijeske uloge..dakle,nikakva "kolektivna odgovornost nacije"..pa necu valjda traziti od npr. darka rundeka ili hiljada drugih hrvata da se izvinjavaju za nesto zasta se zna ko je kriv..
 
ПА СТВАР УПРАВО И ЈЕСТЕ У ТОМЕ ШТО ХРВАТИ Н Е ТРАЖЕ ОПРОШТАЈ, нити им тако нешто пада на памет... они сматрају да су супер одрадили ствар... а одавде постоје јајаре КОЈЕ ТРАБУЊАЈУ О ОПРОШТАЈУ... шта праштају... КАДА УСТАШЕ НЕ ОСЕЋАЈУ ДА СУ УЧИНИЛИ БИЛО ШТА ЛОШЕ...то је тако неморално... да немам речи... осим можда неких
тешких псовки...
 
Slazem se. I mene je za kratko ostavila bez teksta tolika covecnost, hriscanski duh prastanja, 'nacionalno dostojanstvo', 'pravodljubivost' tih covekoljubaca. Koliko li sam ja los covek kada ne mogu da oprostim... :roll:

Petre FTN, to sto si napisao je ok, samo zna se ko je koga vise ubijao. Mnogostruko, hiljadostruko vise, i ko umesto kajanja, oseca ponos zbog toga.
Stvarno iritira taj nedostatak ikakve nacionalne casti kod nas, i to sto bismo mi opet prvi pruzili ruku pomirenja, iako smo upravo mi pretrpeli najvecu nepravdu, najvece gubitke. To je tako.. nemam reci..
 
vuk_:
Slazem se. I mene je za kratko ostavila bez teksta tolika covecnost, hriscanski duh prastanja, 'nacionalno dostojanstvo', 'pravodljubivost' tih covekoljubaca. Koliko li sam ja los covek kada ne mogu da oprostim... :roll:

Petre FTN, to sto si napisao je ok, samo zna se ko je koga vise ubijao. Mnogostruko, hiljadostruko vise, i ko umesto kajanja, oseca ponos zbog toga.
Stvarno iritira taj nedostatak ikakve nacionalne casti kod nas, i to sto bismo mi opet prvi pruzili ruku pomirenja, iako smo upravo mi pretrpeli najvecu nepravdu, najvece gubitke. To je tako.. nemam reci..

ljudski?
 
Nexus 6:
ja ne znam...ili ne umes da citas latinicu, ili ne citas sta pisem...
oprostiti...ne zaboraviti...
potiskivanje istorije je i dovelo do ratova...

a Hrvati i te kako traze oprostaj za Jasenovac...

Јел' ??? А где то ??? Можда у "ЖУТИМ СНОВИМА"...
... у ствари мени је потпуно јасно да се покушава "тапацирати" НОВИ БЛАМ КОЈИ Б.ТАДИЋ ПРИПРЕМА СРБИЈИ.. само нека покуша... то ће овога пута
скупо платити...(на изборима наравно)

И ЈОШ ЈЕДНОМ, ЧОВЕЧЕ, КО СИ БРЕ ТИ ДА ТИ И ТЕБИ СЛИЧНИ ТРАЖИТЕ
ДА СЕ ЗА КРВАВЕ ЗЛОЧИНЕ И УБИСТВА Н Е О Д Г О В А Р А...???
На крају ћеш ме довести дотле да због тога што си ПОЛИТИЧКИ И ИНТЕЛЕКТУАЛНО НЕОДГОВОРАН И НЕДОКАЗАН... да Ти пожелим да ПАДНЕШ ПОД УСТАШКИ НОЖ И ТИ И ТВОЈА ПОРОДИЦА...

СРАМ ТЕ БИЛО !
 
Колико ја знам Хрвати не траже никакав опроштај, већ само умањују број жртава. Нешто слично раде и неонацисти - тврде да је број жртава "надуван"; као: немогуће је побити толико људи!!!
 
ja ne pricam o neonacistima, nego o normalnom narodu...

eremita...ja upravo trazim da svi odgovaraju za zlocine, jer samo tako moze stici oprostaj...kada se znaju krivci, onda se moze oprostiti celoj naciji, jer nije cela nacija kriva...nego ti pojedinci...

hvala na lepim zeljama, od tebe drugo i ne ocekujem...
 
Nexus 6:
ja ne pricam o neonacistima, nego o normalnom narodu...
Навео сам само пример. Мислим да нико није спреман да призна да је неко вршио геноцид у његово име. Нормалан човек тешко прихвата постојање таквог злочина. Отуд порицање. Лакше је...
 
Adalv:
Nexus 6:
ja ne pricam o neonacistima, nego o normalnom narodu...
Навео сам само пример. Мислим да нико није спреман да призна да је неко вршио геноцид у његово име. Нормалан човек тешко прихвата постојање таквог злочина. Отуд порицање. Лакше је...


niko normalan nece ni poricati taj zlocin...upoznat sa svim dokazima...kojih ima na pretek...
bice mu nelagodno, znojice se...ali ne moze da porekne...
 

Back
Top