Teritorije u titulama Nemanjića

Вас двојица @Q. in perpetuum hibernum , @Kole11 да се концентришете на тему, шта је ко од вас двојице и чему тежи можете и у пп.
Bolje skreni pažnju bezobraznoj i nezreloj, provokatorskoj trolčini na to da je, kad se citira nečije delo, poželjno postaviti i izvor za citat, a ne dati samo automatski prevod i onda ignorisati zahtev da se prikaže izvor uz otvoreno ismevanje svakog ko zatraži izvor. Ovo je, ipak, neki koliko-toliko ozbiljnan potforum, valjda.

Ево Вуканове жалбе папи да угарском краљу скрене пажњу на Босну , бана Кулина и појаву јеретика....
Demum vero paternitatem vestram nolumus latere quia haeresis non modica in terra regis Ungariae, videlicet Bessina pullulare videtur, in tantum quod peccatis exigentibus, ipse Bacilinus cum uxore sua et cum sorore sua, quae fuit defuncti Mirosclovichemensi, et cum pluribus consanguineis suis seductus, plusquam decem millia Christianorum in eamdem haeresim introduxit. Unde rex Ungariae exacerbatus, illos ad vestram praesentiam compulit venire a vobis examinandos. Illi autem simulatis litteris redierunt, dicentes a vobis concessam sibi legem. Unde rogamus ut regi Ungariae suggeratis ut eos a regno suo evellat, tanquam zizania a tritico.
Prveo si ovo pismo na prvoj strani. Bosna je tada ugarska vazalna teritorija. Nikada nije bila samostalna van Slavenovih snova.

Ne, ne, Jireček kaže Bosanci i Srbi. Dakle Bosance ne svrstava u Srbe. Jasno kao dan.
Mi kao narod i dana danasnjeg, tri ipo decenije kasnije, prihvatamo ovakve nakaradnosti i perverzije. Zamisli u srednjem veku da odeš u Bosnu i nekome kažeš da nije Srbin :D

BTW, pošto oni neće da odgovore, a verujem da bi te zanimalo, Bosna se nikada nije našla u latinskoj titulaciji srpskog ili ugarskog vladara. Za Bosnu je korišćen termin Srbija u srednjem veku.
Recimo dok je Dragutin imao vlast, Milutin je bio kralj Raške. Kada je Milutin vladao i Bosnom, onda je Srbija ulazila u njegovu titulaciju.
Isto važi za Ugare.

U titulama svih ugarskih kraljeva nalazila se Rama.

Ne, ne, Jireček kaže Bosanci i Srbi. Dakle Bosance ne svrstava u Srbe. Jasno kao dan.
Mi kao narod i dana danasnjeg, tri ipo decenije kasnije, prihvatamo ovakve nakaradnosti i perverzije. Zamisli u srednjem veku da odeš u Bosnu i nekome kažeš da nije Srbin :D

BTW, pošto oni neće da odgovore, a verujem da bi te zanimalo, Bosna se nikada nije našla u latinskoj titulaciji srpskog ili ugarskog vladara. Za Bosnu je korišćen termin Srbija u srednjem veku.
Recimo dok je Dragutin imao vlast, Milutin je bio kralj Raške. Kada je Milutin vladao i Bosnom, onda je Srbija ulazila u njegovu titulaciju.
Isto važi za Ugare.

Ne daj Boze da ti kazes Kralju Tvrtku da je Srbin

Prveo si ovo pismo na prvoj strani. Bosna je tada ugarska vazalna teritorija. Nikada nije bila samostalna van Slavenovih snova.

A zašto ti pišeš Slavenovih snova?

Kakve ja veze imam da tim? Znaš li ti koliko ima osnovnih škola u Srbiji, srednjih škola, fakulteta, instituta, akademija, udžbenika, publikacija.

Ja sam te mnogo puta pitao; hoćeš li jednom već reći zašto se ovde ponašaš da je nešto što svi smatraju i što je bukvalno opšte prihvaćena činjenica skandal?

Stalno to radiš. Prestani već jednom.

Ako imaš neku alternativnu tezu o istoriji Bosne u srednjem veku, lepo, bez vređanja i ponižavanja ti predstavi; otvori npr. temu srednjovekovna Bosna i predoči je tu i svi ćemo pročitati sve tvoje argumente. Umesto da koristiš svaku priliku da ovde napadaš nekog; napadanjem nikoga nećeš ubediti ni u šta. Ni mene, a još manje uloge drugog.

P. S. Dok pišeš zasebnu temu o Bosni i njenom odnosu da Ugarskom, razmišljaj o sledećim pitanjima:
1) Ugarska dvorska kancelarija je izuzetno bogata. Postoje, praktično, na hiljade diplomatičkih dokumenata, od originala do falsifikata. Možeš li navesti ima li nekih u darovnica koji se tiču nekog bosanskog plemstva? Postoji li ijedan jedini, kakvi postoje za sve zemlje kojima su Ugri vladali, uključujući i Hrvatsku?
2) Kakvu je vlast Ugarska imala nad zemljom u kojoj je dominirala jeres i protiv koje je pokretala više put (bezuspešno) krstaške ratova? Zapravo, zašto Ugarska protiv svoje teritorije uopšte mora da toliko ratuje?
3) Koliko je među bosanskim banovima bilo činovnika iz Ugarske u koji su bili? I zašto je jedna porodica efektivno banski titulu pretvorila u naslednu; gde su oni banovi kakve je poznavala Hrvatska ili Slavonija?
4) od stotina i stotina srednjovekovnih bosanskih dokumenata, u kojima se reflektuje ugarska vlast? Da li je ijedan bosanski vladar u ime ugarskog kralja nešto izdao?

Poslednja izmena:
Ti stalno imas narative, sopstvene paralalelne. Ali to maskiras sa "samo to me interesuje" ali ustvari to je djelic tvog veceg nekog izvrnutog "narativa".

Dobro je, misli šta god hoćeš, a ako želiš nešto tako da mi saopštiš ili prodiskutuješ sa mnom što se mene lično tiče, imaš privatne poruke; ne zatrpavaj temu da ne bi kukao posle kako ti se takvi postovi brišu.

Ako nemaš baš ništa vezano za temu da kažeš, onda ćuti.

Нисам рекао никакав мој коментар, нека свако закључи шта хоће, ја сам се само потрудио да представим оно што је из тог доба остало. Од мојих коментара, који су стварно другарски (па макар и погрешни) сам одустао, јер обично људи ствари посматрају из негативне фазе. Две особе на овом форуму су искључене из тога и мислим да знају и које су. Њима ћу увек рећи шта мислим, осталима само извори које пронађем па сами нек схвате како хоће.

Poslednja izmena:
Нисам рекао никакав мој коментар, нека свако закључи шта хоће, ја сам се само потрудио да представим оно што је из тог доба остало. Од мојих коментара, који су стварно другарски (па макар и погрешни) сам одустао, јер обично људи ствари посматрају из негативне фазе. Две особе на овом форуму су искључене из тога и мислим да знају и које су. Њима ћу увек рећи шта мислим, осталима само извори које пронађем па сами нек схвате како хоће.
Зато Вас молимо да краљу Угарске саветујете да их издвоји из свога краљевства као што се кукољ одваја од жита.
Ovo je prosto-proširena rečenica. Ti si je preveo i tu piše da je Bosna u Ugarskoj.
Da li je tako ili ne?

Evo, ja te ohrabrujem da ipak ne odustaješ od komentara. :)

Back