Tai Chi Chuan

pandkungfu
Original postavio Parsifal
Но највећа опасност се огледа у томе што ако покажете таленат, можете од стране самог инструктора бити схваћени као могући конкурент кроз пар година, те ће вас у том случају уз помоћ ученика-провокатора, одстранити из школе.
.
Mozes li ovo malo bolje da objasnis. Jasno mi je kako to moze da funkcionise kod kontaktnih vestina, ali ne i u Tai Chi-u.

У сваком клубу постоји успостављена хијерархија моћи, која би требала да се заснива на вештини која се практикује, и она иде од учитеља-инструктора, до ученика-почетника. У принципу учитељима треба један, највише два асистента-помоћника који ће му помагати у тренизима и који осим одређеног нивоа талента, морају поседовати и неограничену оданост према учитељу, јер ће се у супротном за пар година осамосталити, отворити своју школу и постати му конкуренција.

Флуктација ученика у свим клубовима је велика: многи одлазе, али многи и долазе што је по учитеља и најбоља комбинација, јер притом већина ученика никада не достигне ни средњи степен вештине. Проблем настаје када у клуб дође талентован ученик, што учитељ може да процени већ након првог тренинга. У том тренутку он угрожава читаву структуру клуба - пре свега асистенте, али гледано на дужи период, и учитеља. Први ће се осетити угорженим асистенти јер знају да су за разлику од учитеља, они замењиви. Стога ће се (један или оба) трудити да преко ученика које контролишу (а сваки од њих има унапред оформљену "групу за подршку") "испипају" придошлицу, пронађу нешто што ће га компромитовати у очима осталих вежбача (и учитеља), или уколико у томе не успеју, онда усмере ученике да га отворено бојкотују уз немушту поруку: "Што не идеш кући, видиш да те овде нико не воли".

Ово могу организовати асистенти без знања учитеља, али и уз његов прећутни наговор, што зависи од психолошке структуре особе која се представља као "учитељ".
 
Poslednja izmena:
Tai Chi je pre svega borilacka vestina.Od instruktora borilacke vestine se ocekuje da bude na nivou "zadatka". Nije nuzno da se dokaze kroz kontakt,ali i u Tai Chiu se moze dokazati sposobnost ili odsustvo iste.


Pocni da gledas od 4. minute.

A ovaj majstor se prilicno uspesno dokazao i u dogovorenim borbama .Hongoska je to skola.:per:

Net je pun slicnih demonstracija. Uvek me je zanimalo kako to izvode. Za sada mi je najrealnije objasnjenje neki vid hipnoze.
 
@Parsifal

Cak i u Bibliji pise (nesto slicno ovome) budite kao vas ucitelj, sta vise mozete traziti.
Protiv hijerarhije se ne moze. Treba se prilagoditi i nauciti sve sto se moze nauciti, a onda ici boljem ucitelju i uciti od njega.
Postoji znanje koje se slobodno daje i sto je ucitelj bolji to ce nivo slobodnog znanja biti veci i obrnuto, a onda postoji i znanje koje mora da se krade. :mrgreen:
 
pandkungfu
@Parsifal

Cak i u Bibliji pise (nesto slicno ovome) budite kao vas ucitelj, sta vise mozete traziti.
Protiv hijerarhije se ne moze. Treba se prilagoditi i nauciti sve sto se moze nauciti, a onda ici boljem ucitelju i uciti od njega.
Postoji znanje koje se slobodno daje i sto je ucitelj bolji to ce nivo slobodnog znanja biti veci i obrnuto, a onda postoji i znanje koje mora da se krade.
У праву си, једино што често пута игре моћи униште лепоту, коју борилачке вештине имају у себи.
 
Poslednja izmena:
Aman bre ljudi, pa zar Taj Chi Chuan nije kanalisanje energije kroz pokrete tela...nesto kao spontani pokreti...? Pa zar nije tu potrebno par knjiga o psihologiji, meditaciji, oklopljavanju misica i Tai Chi Chuanu...i naravno klipovi...kakvi bre instruktori ??? Nek me ispravi, ali samo onaj ko vaistinu zna
 
Poslednja izmena:
Aman bre ljudi, pa zar Taj Chi Chuan nije kanalisanje energije kroz pokrete tela...nesto kao spontani pokreti...? Pa zar nije tu potrebno par knjiga o psihologiji, meditaciji, oklopljavanju misica i Tai Chi Chuanu...i naravno klipovi...kakvi bre instruktori ??? Nek me ispravi, ali samo onaj ko vaistinu zna


Thai Chi je usko povezan sa kineskom medicinom i prvenstveno se oslanja na pogadjanje oderdjenih meridijana koji idu kroz telo i deluju na rad organa. Mi u Wing Chunu imamo akodje nacin lecenje putem istih. Ukoliko se radi preko knjige, klipa, moze da dodje do ozbiljnih posledica i toga je instruktor neophodan. Uglovi, pokreti i ostalo se ne moguvideti niti nauciti putem klipa. Takodje je i vazan momenat izbora pravog instruktora, jer je dobar deo njih radio tako kao sto ti mislis da je moguce, preko klipa i knjige. Pa na taj nacin mogu da zeznu i tudje zdravlje. Ima svega...
Pozdrav iz NS-a
 
Thai Chi je usko povezan sa kineskom medicinom i prvenstveno se oslanja na pogadjanje oderdjenih meridijana koji idu kroz telo i deluju na rad organa. Mi u Wing Chunu imamo akodje nacin lecenje putem istih. Ukoliko se radi preko knjige, klipa, moze da dodje do ozbiljnih posledica i toga je instruktor neophodan. Uglovi, pokreti i ostalo se ne moguvideti niti nauciti putem klipa. Takodje je i vazan momenat izbora pravog instruktora, jer je dobar deo njih radio tako kao sto ti mislis da je moguce, preko klipa i knjige. Pa na taj nacin mogu da zeznu i tudje zdravlje. Ima svega...
Pozdrav iz NS-a

Ovo uopste nije odgovor na moje pitanje...suvise si u tom odgovoru potcenio moc knjiga iz oblasti koje sam naveo, cak stavise zaboravio sam da navedem knjige o boenergiji. I sve to treba procitati, pa tek onda o Tai Chi Chuan-u. A znas i sam da su one najbitnije u ovome...(jer u tim knjigama ima pored teksta i detaljne slike za sve)...a Tai Chi Chuan, govori prvenstveno o kontroli i kanalisanju sopstvene energije, a usko je povezan sa svime. Ovaj tvoj odgovor, nije uopste odgovor na moje pitanje, nego vasa REKLAMA...
 
Poslednja izmena:
@sablon, Таи Чи се учи вежбањем, а оно што је написано у књигама треба узети са доста резерве, јер је често пута у питању само компилација знања, уместо изношења сопственог искуства.

Данас је на Западу највећи промотер Таи Чиа мајстор Мантак Чиа, али они који имају личног искуства у раду са енергијом, оно што он износи у својим књигама не цене превише. У његовим књигама и систему који је произишао из њих, дато је доста вежби и степена развоја, али је све то урађено површно, јер је рад са енергијама у ствари духовни рад на себи - рецимо он је буђење Тан Тјена свео на једну вежбу, што је потпуно неозбиљно. Уосталом милиони људи деценијама вежба по његовом систему, па до сада није познато да је иједан од њих успео да нешто више уради са собом.
Добар знак да је неки "мајстор" лажњак, јесте управо велики број вежби и степена развоја који у некој школи постоје, и то да би ученик - чим види да вежба коју месецима/годинама ради не даје резултате, могао да се пребаци на следећу, па на следећу... и тако редом, тражећи "ону праву".
 
Poslednja izmena od moderatora:
@sablon, Таи Чи се учи вежбањем, а оно што је написано у књигама треба узети са доста резерве, јер је често пута у питању само компилација знања, уместо изношења сопственог искуства.

Данас је на Западу највећи промотер Таи Чиа мајстор Мантак Чиа, али они који имају личног искуства у раду са енергијом, оно што он износи у својим књигама не цене превише. У његовим књигама и систему који је произишао из њих, дато је доста вежби и степена развоја, али је све то урађено површно, јер је рад са енергијама у ствари духовни рад на себи - рецимо он је буђење Тан Тјена свео на једну вежбу, што је потпуно неозбиљно. Уосталом милиони људи деценијама вежба по његовом систему, па до сада није познато да је иједан од њих успео да нешто више уради са собом.
Добар знак да је неки "мајстор" лажњак, јесте управо велики број вежби и степена развоја који у некој школи постоје, и то да би ученик - чим види да вежба коју месецима/годинама ради не даје резултате, могао да се пребаци на следећу, па на следећу... и тако редом, тражећи "ону праву".

Samo bez linkova za daunlodaovanje knjiga,molim.Sto se tice Mantaka Cie slazem se sa tobom.
 
Poslednja izmena:
@sablon, Таи Чи се учи вежбањем, а оно што је написано у књигама треба узети са доста резерве, јер је често пута у питању само компилација знања, уместо изношења сопственог искуства.

Данас је на Западу највећи промотер Таи Чиа мајстор Мантак Чиа, али они који имају личног искуства у раду са енергијом, оно што он износи у својим књигама не цене превише. У његовим књигама и систему који је произишао из њих, дато је доста вежби и степена развоја, али је све то урађено површно, јер је рад са енергијама у ствари духовни рад на себи - рецимо он је буђење Тан Тјена свео на једну вежбу, што је потпуно неозбиљно. Уосталом милиони људи деценијама вежба по његовом систему, па до сада није познато да је иједан од њих успео да нешто више уради са собом.
Добар знак да је неки "мајстор" лажњак, јесте управо велики број вежби и степена развоја који у некој школи постоје, и то да би ученик - чим види да вежба коју месецима/годинама ради не даје резултате, могао да се пребаци на следећу, па на следећу... и тако редом, тражећи "ону праву".

Zato sam i spomenuo da se pre Tai Chi Chuan-a procitaju, druge knjige iz drugih oblasti (par knjiga o psihologiji, meditaciji, oklopljavanju misica, bioenergiji...i naravno klipovi...). Pa tek onda Tai Chi Chuan.....i naravno ne po jedna od svake......Ne razumem sta ce ti tu instruktor (osim da ti preporuci redosled citanja knjiga, pa tek kad procitas da mu dodjes da ti on zazivi neke pokrete, mada to mogu i klipovi), jer nijedan instruktor ne moze da ti toliko informacija ucita u tvoju svest i podsvest (gde se kasnije preslazu i uklapaju), koliko moze knjiga. Jer to je na prvo mesto spoznaja sebe tj svoje svesti, energije i svoga tela (iako je sve to jedno), pa tek onda kroz sebe drugih....Tu uopste ne mora biti kontakta, tako da ne vidim nikakvu svrhu odlazaka u neku skolu.....Licno sam se uverio u to, kad sam i sam isprobao neke vezbe iz knjiga i naravno rezultat je bio zadovoljavajuci


P.S. Hvala na linku
 
Tai chi ne mozes da naucis iz knjige, barem ne u potpunosti. Mozes puno da naucis o tai chi-u, o pristupu radu, opisu tehnika, izgledu pokreta itd. Medjutim sustinu ne mozes da naucis, posebno kad se predje na borbeni tai chi. Pored toga skoro uvek je nesto izostavljeno.

Ucenje tai chi-a samostalno moze da bude opasno, ali i ne mora, puno zavisi od osobe koja vezba i zato je uvek bolje savetovati OPREZ svakome ko pokusava da uci na svoju ruku, sto i ja radim sada, posebno ako osoba vec ima neku bolest ili problem, samostalno lecenje ce dati negativne posledice, od osobe do osobe zavisece u kojoj meri i koliko dugo.

Slozio bi se sa tvojom konstatacijom da se u tai chi pre svega okrecemo sebi i otkrivamo sebe i postoji puno toga sto mozemo nauciti i vezbati sami, ali u nekim periodima i kljucnim momentima, ucitelj je nezamenljiv.
 
sablon
Zato sam i spomenuo da se pre Tai Chi Chuan-a procitaju, druge knjige iz drugih oblasti (par knjiga o psihologiji, meditaciji, oklopljavanju misica, bioenergiji...i naravno klipovi...). Pa tek onda Tai Chi Chuan.....i naravno ne po jedna od svake......Ne razumem sta ce ti tu instruktor (osim da ti preporuci redosled citanja knjiga, pa tek kad procitas da mu dodjes da ti on zazivi neke pokrete, mada to mogu i klipovi), jer nijedan instruktor ne moze da ti toliko informacija ucita u tvoju svest i podsvest (gde se kasnije preslazu i uklapaju), koliko moze knjiga. Jer to je na prvo mesto spoznaja sebe tj svoje svesti, energije i svoga tela (iako je sve to jedno), pa tek onda kroz sebe drugih....Tu uopste ne mora biti kontakta, tako da ne vidim nikakvu svrhu odlazaka u neku skolu.....Licno sam se uverio u to, kad sam i sam isprobao neke vezbe iz knjiga i naravno rezultat je bio zadovoljavajuci


P.S. Hvala na linku
Изгледа да си у фази прикупљања знања и она може трајати пар година, али и пар деценија, пре него што добијеш жељу да прочитано провериш у пракси.

Учитељ-инструктор је тада неопходан јер када одвежбаш Таи Чи у клубу, схватићеш да ли ти требаш да учиш од некога, или пак неко други од тебе.
 
Tai chi ne mozes da naucis iz knjige, barem ne u potpunosti. Mozes puno da naucis o tai chi-u, o pristupu radu, opisu tehnika, izgledu pokreta itd. Medjutim sustinu ne mozes da naucis, posebno kad se predje na borbeni tai chi. Pored toga skoro uvek je nesto izostavljeno.

Ucenje tai chi-a samostalno moze da bude opasno, ali i ne mora, puno zavisi od osobe koja vezba i zato je uvek bolje savetovati OPREZ svakome ko pokusava da uci na svoju ruku, sto i ja radim sada, posebno ako osoba vec ima neku bolest ili problem, samostalno lecenje ce dati negativne posledice, od osobe do osobe zavisece u kojoj meri i koliko dugo.

Slozio bi se sa tvojom konstatacijom da se u tai chi pre svega okrecemo sebi i otkrivamo sebe i postoji puno toga sto mozemo nauciti i vezbati sami, ali u nekim periodima i kljucnim momentima, ucitelj je nezamenljiv.

Ne pricam samo o Tai Chi Chuanu, pa cu zato ponovo pastovati:" pre Tai Chi Chuan-a procitaju, druge knjige iz drugih oblasti (par knjiga o psihologiji, meditaciji, oklopljavanju misica, bioenergiji...i naravno klipovi...".........ne razumem zasto samo Tai Chi Chuan vadis iz teksta

............Medjutim sustinu ne mozes da naucis...................
Sustinu pronadjes u sebi....ne moze te tome niko nauciti kako da naucis, jer je to put pojedinca

Pored toga skoro uvek je nesto izostavljeno.
Kako moze biti izostavljeno nesto u ucenju i proucavanju samog sebe i kroz sebe druge ?.....Valjda kada pocinjes da se razvijas, nemozes se razvijati dok ti se sve kockice ne poklope i cela slika ne upotpuni...tek tada prelazis na visi nivo svoga putovanja.......znaci dok se nedostaci ne popune, nema razvijanja.....zato sam i naveo knjige iz onih oblasti

posebno ako osoba vec ima neku bolest ili problem, samostalno lecenje ce dati negativne posledice
e sad vidi ovako.......kako se osoba uopste razboli ? Neskladom Jin i Janga.....zar ne? pa ako pokusa da leci samu sebe......odavno ce mu biti jasno, posto ce jos na pocetku da procita u knjigama, u kakvom psihickom stanju (sturo receno, ali dovoljno) mora biti da bi lecio sam sebe.....zar ne? tako da ne vidim kako neko moze da naskodi sam sebi, vise nego sto je do sada....mada sam postupak samoizlecenja upravo pocinje ulazeci u sve to....

ali u nekim periodima i kljucnim momentima, ucitelj je nezamenljiv.
Ko je ucio prvog ucitelja ? Pogotovo bez ovoliko pristupa informacija koje mi imamo i mogucnosti da ih proverimo.....Ispravi me ako gresim, ali imaj u vidu sve sto sam rekao
 
Poslednja izmena:
sablonИзгледа да си у фази прикупљања знања и она може трајати пар година, али и пар деценија, пре него што добијеш жељу да прочитано провериш у пракси.

Учитељ-инструктор је тада неопходан јер када одвежбаш Таи Чи у клубу, схватићеш да ли ти требаш да учиш од некога, или пак неко други од тебе.

Brate u praksi sam proveravao odmah neke vezbice koje su postavljene za proveru odmah....naravno da ima neke koje nisam.......i zato ne razumem zasto mislis da je potrebno prvo procitati sve sto se moze procitati, da bi se tek kasnije sprovodilo u praksi ? brzina moga progresa zavisi od mene samog, jer je to licno pojedinacno moje putovanje....ucitelj te moze sprovesti samo do praga do koga je on dosao, a pritom ti nece reci da se moze i dalje....jer mozda nece biti toga ni svestan.....ali ne vidim kako moze da ima bolje uvid u tebe, od tebe samoga ???
 
Poslednja izmena:
Колико сам схватио, ти пратиш свој унутрашњи осећај иако не знаш да дефинишеш шта тај осећај јесте и како би требао да изгледа, те ти због тога постојећи правци вежбања делују неодговарајући и превише уски.

Зато трагаш широко, са намером да препознаш или створиш свој Пут.

Ако све функционише онако како ти мислиш да треба, онда је све у реду.
 
Poslednja izmena:
Колико сам схватио, ти пратиш свој унутрашњи осећај иако не знаш да дефинишеш шта тај осећај јесте и како би требао да изгледа,
Taj osecaj nikada ne moze ni imati izgled niti se moze objasniti, ali se moze materijalizovati.....definicija svoga osecaja sam ja sam

те ти због тога постојећи правци вежбања делују неодговарајући и превише уски.
ako mislis na trenera-instruktora ?! to smatram vrlo ozbiljnim, jer si tada podlozan sugestijama (vrsta hipnoze), koje te mogu navesti da ipak uspes u necemu i osetis da si uspeo, ali da ustvari ne dodjes duhom do toga, do tog sopstvenog nivoa....i to da ti stvori utisak da si uspeo (neznajuci da si ustvari na neki nacin sugestiran-hipnotisan od strane tudje svesti, a ne svoje).....to je veliki disbalans

Зато трагаш широко, са намером да препознаш или створиш свој Пут.
Ja vec jesam na svome putu, kao i svi ostali....
 
Kada kazem podlozan sugestiji ucitelja-instruktora, evo sad cu vam i navesti primer....
Koji i nema toliko veze sa ovime.......reci cu tako da svako ko procita razume........bilo pre neki dan na Discovery-ju,,,,,,kao skola neke borilacke vestine (necu reci koje, jer primer vazi za sve) u SAD.......I ucitelj kao siba se sa pomocnikom, i kao baci mu energiju i na daljini ga nokautira, bez ikakvog dodira, i ovaj padne u nok daun.......ajde to im bilo malo, pa posle postavio drugog markiranta......i ovaj kao stoji, a ucitelj mu kao oko njegove glave kao "mase rukama" i ovaj padne u nesvest.........i nistaaaa...ovi iz diskaverija stavili coveka koga su nasumicno uzeli sa ulice i postavili ga da ovaj ucitelj to uradi njemu isto i poceo da mu mase oko glave rucicama, i ovaj ladno NISTA.......ovaj ucitelj uzeo paauzu, pa pokusao opet....medjutim ovaj ni da se zaleluja, a kamoli da padne........nasta se posle ovaj ucitelj pravdao, kao ovome sa ulice je mozda kriv jezik (deformisan), pa se onda sve madjije odbijale od njega :hahaha:.......... e da.....i ovo sam zaboravio da kazem odmah na pocetku......poredjali oko ucitelja sve ucenike i oba pomocnika.......i on zamahnuo i energijom bez dodira ih sve poobarao......i oni stvarno popadali.......eto sta je moc sugestije......pa pustali kako se ovi napredniji sibaju i isto tako nokautiraju na daljini.....misssimm od ucenika covek ladno napravi padavicare, a ne borce
 
Poslednja izmena:
Izgleda da si bas imao pogresne ucitelje hehehe :)
Suvise generalizovanja i neprimeren primer. Govorimo o stvarima koje su konkretne i naucno dokazive. Ako postavim ruku u odredjeni polozaj da bih izblokirao udarac, to cu i uraditi, ako ne postavim dobicu udarac. To je cista fizika i nema veze sa daljinskin Chi-em. A sto se tice nacina na koji cu ja da postavim ruku, za to znanje dam odredjenu kolicinu novca da bih naucio kako to funkcionice jer zaista iz klipa i knjige sam malo toga prakticnog naucio. Sreca pa sam izabrao pravu skolu za koju se nikada nisam pokajao i zato sam u prethodnom postu pomenuo izbor instruktora. Gde si ti video reklamu, ja zaista ne znam, a i ako jesi ne vidim nista lose u tome. Zelim ti svu srecu u radu, a pitao si za savet i sada se trudis da opovrgnes kvaku kontruktivnu kritiku. Ne vidim smisao postavljanja pitanja ako ne zelis konstruktivno da porazgovaras o onome sto drugi kaze. Pozdrav i vise rada manje knjiga. Slazem se da je teoriska potpora izuzetno bitna, ali Thai Chi, kao i bilo koja druga borilacka vestina nije praktican u okviru teorije nego prakse, s toga pravi klub i na trening. Puno srece u radu i pozdav svima
 
Poslednja izmena:
Izgleda da si bas imao pogresne ucitelje hehehe :)
Ako je ovo odgovor na moje pitanje ???!!! :eek: Ovo cak nije odgovor ni na jedan moj post....Ovim tvojim "odgovorom" i podsmehom "Izgleda da si bas imao pogresne ucitelje hehehe :)".....sam poceo da sumnjam da si cak i "pocetnik". Koliko vidim, ovde mi niko ne dade odgovor na to pitanje.....
 
Poslednja izmena:
Ako je ovo odgovor na moje pitanje ???!!! :eek: Ovo cak nije odgovor ni na jedan moj post....Ovim tvojim "odgovorom" "Izgleda da si bas imao pogresne ucitelje hehehe :)".....sam poceo da sumnjam da si cak i "pocetnik". Koliko vidim, ovde mi niko ne dade odgovor na to pitanje.....

Mislim da nisi ovde dosao zbog bilo kakvog odgovora, jer koliko vidim ti ih sve vec imas , vec si dosao po potvrdu za svoje stavove. Ovo ce malo teze ici jer svaki covek ima svoj nacin razmisljanja , svoje stavove koji su uglavnom razliciti od stavova svih ostalih ( sem naravno ako nije pripadnik totaliatirne organizacije koja ne dopusta slobodu misljnja) . Malo je ljudi koje ce se sloziti sa makar delom tvojih stavova , a neces naci nikoga ko ce u potpunosti podrzavati iste .
 

Back
Top