Tai Chi Chuan

Suvise generalizovanja i neprimeren primer.
Ovo si nadovezao samo na zadnji moj post, ne prativsi celinu....ne zameram ti jer se to cesto dogadja ovde na forumu
Govorimo o stvarima koje su konkretne i naucno dokazive.
Govorimo o Tai Chi Chuan-u, koji je unutrasnje razvijanje i ucenje iz koje proizilazi pokret....ako govorimo o samom ucenju pokreta....to nece biti Tai Chi Chuan
Ako postavim ruku u odredjeni polozaj da bih izblokirao udarac, to cu i uraditi, ako ne postavim dobicu udarac. To je cista fizika i nema veze sa daljinskin Chi-em.
Govorio sam o moci sugestije ucitelja na ucenike

Sreca pa sam izabrao pravu skolu za koju se nikada nisam pokajao i zato sam u prethodnom postu pomenuo izbor instruktora.
Zasto kazes Sreca ?! Pa upravo jer i sam znas kakvih ucitelja-instruktora ima....To sam ja i pricao

Gde si ti video reklamu, ja zaista ne znam,
U pokusaju potcenjivanja mogucnosti ucenja pojedinca u sopstvenom okruzenju, pogotovo kad je rec o Tai Chi Chuan-u

Zelim ti svu srecu u radu, a pitao si za savet i sada se trudis da opovrgnes kvaku kontruktivnu kritiku.
Ja sam izneo svoje stavove i rekao da me neko ispravi. Kada sam ih izneo skoro skroz, koliko vidim niko nije uspeo da opovrgne ni na koji nacin.....i da mi postavi pitanje koje ce na neki nacin da ispravi moj stav

Ne vidim smisao postavljanja pitanja ako ne zelis konstruktivno da porazgovaras o onome sto drugi kaze.
Konstruktivnu kritiku nijednu nisam dobio osim delimicno saada

Pozdrav i vise rada manje knjiga.
Naravno ako na to gledas kao borilacku vestinu

Slazem se da je teoriska potpora izuzetno bitna, ali Thai Chi, kao i bilo koja druga borilacka vestina nije praktican u okviru teorije nego prakse, s toga pravi klub i na trening. Puno srece u radu i pozdav svima
U tome i jeste razlika izmedju tebe i mene...jer ti na to gledas borilacku vestinu.....Po meni teorija se mora dopunjavati i nadogradjivati uvek i konstantno, ali se takodje mora u toku tog procesa sprovoditi u praksu

Mislim da nisi ovde dosao zbog bilo kakvog odgovora, jer koliko vidim ti ih sve vec imas , vec si dosao po potvrdu za svoje stavove.
Procitaj jos jednom moje postove koje ovde postavih od 1. do zadnjeg.....pa ces misliti drugacije
Ovo ce malo teze ici jer svaki covek ima svoj nacin razmisljanja , svoje stavove koji su uglavnom razliciti od stavova svih ostalih ( sem naravno ako nije pripadnik totaliatirne organizacije koja ne dopusta slobodu misljnja) .
Sa ovim se slazem
Malo je ljudi koje ce se sloziti sa makar delom tvojih stavova , a neces naci nikoga ko ce u potpunosti podrzavati iste .
Kako mozes da pricas u tudje ime, kada i sam kazes "jer svaki covek ima svoj nacin razmisljanja" ????
 
Poslednja izmena:
Freelander1111
...Slazem se da je teoriska potpora izuzetno bitna, ali Thai Chi, kao i bilo koja druga borilacka vestina nije praktican u okviru teorije nego prakse, s toga pravi klub i na trening...
Потпуно тачно, наиме само за овладавање основним ставом и кретањем у таи чиу, потребни су месеци па и године вежбања.

Када кажем основни став, онда при томе мислим на став "свирање харфе" који се вежба као статички став и служи за усклађивање три гравитационе тачке: "шумећи извор" на табану пуне ноге, затим Тан Тјена абдомена и горњег Тан Тјена,тј. темена главе.

Упоредо са овим, вежба се и тзв. динамички став у виду преласка из "пуног" у "празно",тј. са носеће на "празну" ногу, при чему је најважнији управо онај тренутак када сва тежина пређе на "пуну" ногу са које креће следећи искорак, и уколико у том тренутку није постигнуто усклађивање три гравитационе тачке, онда следећи искорак неће личити ни на шта.

Код кретања у таи чиу најчешћа грешка јесте кретање кориштењем система костију, и она се избегава усклађивањем претходно поменуте три гравитационе тачке, што се постиже уз помоћ обичне шоље чаја (или кафе) и пар година вежбе.
 
Poslednja izmena:
Sta da se kaze dalje :)

Ja sam rekao da se ne bavim Tai Chi-em, ali sam 12 godina u Kung Fu-u i dobro poznajem nacine na koje usavrsavanje borca funkcionise. Tai Chi je borilacka vestina u ovim delovima prvenstveno se praktikuje kao sredstvo ocuvanja i popravljanja zdravlja, ali u svetu ces naci mnoge drugacije upotrebe istog. Pogledaj na youtube-u imas mnogo snimaka gde je primana i to solidna Thai Ci-a. Poz
 
u Kini ćete često videti ljude u parku, na ulici ili u dvorištu kako izvode izvode čudne polagane pokrete, za nas čudnu vežbu. Kinezi to zovu tai či čuan - vrhovni konačni boks a stranci su tu vežbu nazvali . boks sa senkom. I ako najmanje izgleda kao borilačka veština, tai či čuan ili skraćeno tai či, je najpopularnija borilačka veština u Kini.
Lagano ritmičko kretanje, tai či vežbe, u stvari su blokade i udarci formalne vežbe stare borilačke veštine. Prema različitim legendama tai či potiče iz 7-og ili 13-og veka. Vežba se sastoji od 65 pozicija, koja imaju poetska imena i u stvari su odbrane i protivudarci u borbi sa zamišljenim protivnikom.
Danas je tai či u prvom redu tradicionalna kineska gimnastika za koju stručnjaci veruju da ima ogromnu rekreacionu, pa čak i veliku terapeutsku vrednost. Lagano disanje, izbalansirani odmereni pokreti, opušteni stavovi - sve to prema rečima stručnjaka daje organizacionu priliku da se rekreira bez napora i opterećenja, stimulira disanje, rad srca, probavu, rad unutrašnjih organa.
Osim solo vežbanja, tai či ima i manje poznat, sportski deo. Radi se o testiranju veštine koje Kinezi nazivaju "Guranje rukama". Dva čoveka stoje jedan nasuprot drugome ili se kreću i rukama pokušavaju jedan drugoga izbaciti iz ravnoteže primenjujući, naravno, veštinu tai či. To nije prava borba, već zaista test veštine ali veliki majstor će protivnika naizgled nežnim pokretom ruku podići uvis i baciti. Kineske hronike govore o tai či bokserima koji su u borbi ubili sijaset protivnika golim rukama. Iako je današnji tai či ustvari veština borbe, taj se treći aspekt ove veštine vrlo retko može sresti.

 
Poslednja izmena:
Kineske hronike govore o tai či bokserima koji su u borbi ubili sijaset protivnika golim rukama.

Ubili možda, ali ne tai či nežnim pokretima već boksom, pesnicom u glavu.

"Kineske hronike", lepa zamena za reč bajke. Ne znam samo odakle ideja da filmski spektakl staviš kao prikaz onoga o čemu pričaš. Ako ćemo tako zbog Blejda i Kill Bill ne bi smelo o mačevanju katanom da se priča uopšte.
 
Osim solo vežbanja, tai či ima i manje poznat, sportski deo. Radi se o testiranju veštine koje Kinezi nazivaju "Guranje rukama". Dva čoveka stoje jedan nasuprot drugome ili se kreću i rukama pokušavaju jedan drugoga izbaciti iz ravnoteže primenjujući, naravno, veštinu tai či. To nije prava borba, već zaista test veštine ali veliki majstor će protivnika naizgled nežnim pokretom ruku podići uvis i baciti.

Sanja, Tui shou ili Pushing hands je los prevod tzv Sticky hands tj. lepljivih ruku i nije sportski deo TCC vec njegov sastavni deo. Sportskim se mogu nazvati kratke forme odobrene od strane kineske vlade kao sto je forma 42 ili poznata 24 forma nastala iz duge tradicionalne forme Yang stila. Nasuprot sportskim postoje i porodične forme - Chen, Yang, Wu i Sun a od skora je na osnovu porodične forme Yang ( postoje učeničke i porodične forme) osnovan još jedan stil - Snake Style Ip porodični stil TCC-a prenesen od strane Yang Sau Chunga.

Sve u svemu, koji god stil da se odabere, bitno je kako se čovek oseća u vreme i nakon vežbanja forme, Qi Gonga i Tui Shou i, naravno, kako se instruktor ophodi prema učenicima.

Svako dobro
 
Ubili možda, ali ne tai či nežnim pokretima već boksom, pesnicom u glavu.

Tačno tako - s tim što ti nežni pokreti predstavljaju blok, polugu, udarac, različite vrste čupanja kože, mišića, ušiju itd... što se maaaalo vremenom bacilo u zaborav. Npr. jedna od osnovnih tehnika Peng(pang) je u isto vreme i blok, ali i udarac u rebra nakon bloka, bacanje u stranu nakon bloka itd... Izgleda šašavo,ali kad se ti pokreti ubrzaju i vežbaju kao borilačka veština a ne "meditacija u pokretu" :per: vidi se prava primena Tai Chi-ja...
 
Slazem se

Isto kao sto svaka borilacka vestina, ili jos tacnije sve delatnosti koje covek obavlja u kretanju mogu da se praktikju kao "meditacija u pokretu".

E sad, neke bas i nece biti delotvorna meditacija. Na primer vozenje bicikla gde je neka granicna brzina okretanja pedala neophodna da ne bi covek pao. E isto to vazi za tai chi. Sve je super, dobro je, zdravo je, ima borilacko poreklo - samo pazi da se ne pobijes negde.
 
Tai chi je postovana i priznata borilicka vestina, nekada je bilo opste misljenje u Kini da je najsavrsenija, tako da je svako omalovazavanje iste smesno.

Sa druge strane spori meditativni pokreti su samo deo tai chi treninga, sa kojim se pocinjalo tek nakon niza godina teske fizicke obuke. Cilj sporih pokreta je da umire duh i prodube razumevanje tehnika koje se koriste, kao i da razviju unutrasnju energiju. Vremenom se vestina svela samo na njih sto nije ispravno i nije dovoljno za prakticnu upotrebu u borbu.
 
Tai Chi je pre svega borilacka vestina.Od instruktora borilacke vestine se ocekuje da bude na nivou "zadatka". Nije nuzno da se dokaze kroz kontakt,ali i u Tai Chiu se moze dokazati sposobnost ili odsustvo iste.


Pocni da gledas od 4. minute.

A ovaj majstor se prilicno uspesno dokazao i u dogovorenim borbama .Hongoska je to skola.:per:


hehehe, da... III "naslednik" Yang Sau Chunga...
:super:
 
Slazem se

E isto to vazi za tai chi. Sve je super, dobro je, zdravo je, ima borilacko poreklo - samo pazi da se ne pobijes negde.

Da, ali pravi instruktor /ucitelj / majstor ce reci da se retko kad upotrebljava nesto bas kao u formi za borbu - sve zavisi od situacije do situacije i primenjuju se principi kretanja ne uvek i obavezno knjiski pokreti - kao i u aikidu npr... Tuci se TCC-om na nacin na koji se uglavnom vezba nije preporucljivo a ni pametno ukoliko neko nije BAS siguran u to sto radi :)

Tai chi je postovana i priznata borilicka vestina, nekada je bilo opste misljenje u Kini da je najsavrsenija, tako da je svako omalovazavanje iste smesno.

Sa druge strane spori meditativni pokreti su samo deo tai chi treninga, sa kojim se pocinjalo tek nakon niza godina teske fizicke obuke. Cilj sporih pokreta je da umire duh i prodube razumevanje tehnika koje se koriste, kao i da razviju unutrasnju energiju. Vremenom se vestina svela samo na njih sto nije ispravno i nije dovoljno za prakticnu upotrebu u borbu.

Tacno da su deo treninga - izdrzljivosti, smirenosti :besna: ;), i svega sto ide uz trening jedne borbene vestine. Ono sto fali jeste partnerski rad na primeni pojedinih pozicija, ukorenjivanja i ostalih principa TCC-a kako bi se sto bolje upoznali i sa tim aspektom vestine.
Uglavnom se za samoodbranu kod nas i u svetu koriste borilacke vestine koje imaju jednostavniji pristup i principe - kill, crash & destroy+:mafijas::mafijas::mafijas: - sto ima i TCC kad dodje do stani/pani ali treba mnooogo treninga da se dodje do takvog stadijuma...

poz svima :per:
 
...dakle da vidim dal sam dobro shvatio...sve ove vestine su strasno smrtonosne...ali ih niko nije video u njihovoj primeni zato sto treba puno vremena i pravi majstor se nikad nece pobiti...

...mnogo komplikovano...mnogo price i malo prakse kolko ja vidim...
 
Prosecno vreme potrebno da neko postigne neki nivo majstorstva u bilo kojoj vestini je barem 5 godina, neko ce biti talentovaniji i savladace brze, opet drugima ce trebati znatno vise vremena. Borbeni tai chi se moze savladati za 5 godina, postizanje dubljih nivoa majstorstva moze trajati godinama ( kao i u mnogim drugim vestinama).

Prakticna primena tai chia se retko vidja jer je skoro niko ne vezba tai chi kao borbenu vestinu. Jet li je majstor tai chia, da li je neko video snimke njegovih treninga u mladosti? Sve vezbe su okrenute razvijanju fizicke snage, pokretljivosti i brzine, tek kasnije dolazi meditativni deo kao vrsta psihicke pripreme i produbljivanja vestine.

 
Prosecno vreme potrebno da neko postigne neki nivo majstorstva u bilo kojoj vestini je barem 5 godina, neko ce biti talentovaniji i savladace brze, opet drugima ce trebati znatno vise vremena. Borbeni tai chi se moze savladati za 5 godina, postizanje dubljih nivoa majstorstva moze trajati godinama ( kao i u mnogim drugim vestinama).

Prakticna primena tai chia se retko vidja jer je skoro niko ne vezba tai chi kao borbenu vestinu. Jet li je majstor tai chia, da li je neko video snimke njegovih treninga u mladosti? Sve vezbe su okrenute razvijanju fizicke snage, pokretljivosti i brzine, tek kasnije dolazi meditativni deo kao vrsta psihicke pripreme i produbljivanja vestine.


Slažem se. Jopš jedna od stvari zbog kojih se upotrebna vrednost Tai Chi Chuana dovodi u pitanje jeste i dugo sakrivanje veštine u okviru jedne porodice. Kao Tai Chi Chuan je poznat tek od 19. veka, do tada se zvao "Cotton boxing" i čuvao se kao blago Chen porodice. Ukoliko neko prihvati Wing Chun kao borbenu veštinu, trebalo bi da isto tako prihvati i tri najpoznatije "unutrašnje" ili "meke" stilove - Ba Gua zhang, Tai chi chuan i Xin Yi chuan :whistling:
 
Na ovaj prethodni video ima dobrih komentara na youtube.

Kad počne da zapinje i da se sapliće pri obaranju, samo gledam kad će da sam sebi slomi nogu telom ovog kojeg obara. Al važno da je ušao u "energije".

Ovakvu mekoću i prolaz kroz gard u klinč za obaranje rade i u brazilska, i u dobar deo sambo škola, i džudo kad se radi kao veština (ne kao sport). A da pritom posle toga znaju i da bace i da obore i da svuku u parter i da prikucaju protivnika. Ovaj svaki put obaranje završava kao da mu se slučajno posrećilo, ne zna gde je ni on a ni oboreni.

Takav je moj utisak. Doduše ne razumem se u energetiku, nisam ETF-ovac. Možda je neki što pomera oblake a da ja to ne primetih.
 
citam..citam...i citam::)..i da se ne mucite,:) ...puno filozofiranja a nikakvog vezbanja:).:)
Od 20.07 do 26.07.2009, u Beloj Crkvi (kod Vrsca..100km od BG-a), odrzava se Tai Chi Chuan seminar...seminar vodi Sensei Mario Topolsek.
Seminaru ce prisustvovati oko 100-k vezbaca (i 20-k instruktora)..pa ko hoce prisustvovati, nesto nauciti:) ili se upoznati sa Tai Chi Chuan-om, neka se javi, dacu mu preciznije informacije o seminaru. Seminaru mogu prisustvovati i pocetnici.
 
Pa dooobro - covek nista 'magicno" nije pokazao. Ono sto se vidi je sistem primenjenih poluga koje koristi gomila borilackih vestina. Sve te poluge se mogu videti u celoj Tai chi chuan formi ma kog stila i nema tu sta da se doda.

Pod "energijom" ili "chi" se podrazumeva mnogo stvari - zivotna energija, krv, unos vazduha, cirkulacija itd... Takodje mnogi prevodi kineskih tekstova su uzeti zdravo za gotovo, te je negde "usmeravanje chija kroz ruku" u stvari delovanje na protivnikov zglob i lakat uvrtanjem sopstvene ruke (spiralna "energija"), kako bi se te tacke u kojima se deluje na protivnika polugom dovele u polozaj iz koga se moze preneti sila ("energija") na rameni pojas preko koga se deluje cak do pete protivnika, podize se peta i dovodi protivnik do disbalansa.

Evo primera na slici - grupa misica koji idu od stopala do glave i uzrok su "neobjasnjivog" i "magicnog" pomeranja protivnika u TCC-u kako nam mnogi predstavljaju :dash:

pozdrav svima :bye:
 

Prilozi

  • rearlineforum.jpg
    rearlineforum.jpg
    74,9 KB · Pregleda: 11

Back
Top