- Poruka
- 4.932
http://www.koreni.net/modules.php?name=News&file=article&sid=1810Solanin ultimatum Srpskoj
Parlament Republike Srpske je 14. maja, uz podršku svih srpskih partija, usvojio set od 16 zaključaka kojim se tretira neustavan prenos nadležnosti sa RS na institucije BiH. Ovi zaključci su tada iz OHR-a ocenjeni kao „smešni”.
Deset dana kasnije, 25. maja, na ruke predsednika Srpske, Narodne skupštine RS i Vlade RS stiglo je ultimativno pismo visokog predstavnika u BiH Valentina Incka u kojem se zahteva da zaključci budu poništeni do 11. juna, te preti upotrebom bonskih ovlašćenja. Međutim, javnost je o pismu informisana tek 29. maja, na dan kada je ministar inostranih poslova BiH Sven Alkalaj obznanio da BiH ima nameru da preda aplikaciju za članstvo u NATO-u što je vest koja je prošla neprimećeno.
U periodu od 29. maja do 10. juna usledila je invazija ambasadora u Banjaluku, a svi oni pokušali su ubediti opozicione partije da prihvate ono što im je već obećao Dodik – da zaključci, kao pravno obavezujuća kategorija, budu preimenovani u deklaraciju, kao pravno neobavezujući akt. Lideri dve najjače opozicione partije, SDS-a i PDP-a, Mladen Bosić i Mladen Ivanić, odbacili su ove zahteve, insistirajući da je upotreba bonskih ovlašćenja neprihvatljiva. Tog istog dana, dok je javnost u RS iščekivala šta će reći NS RS, a šta će drugi dan uraditi Incko, Predsedništvo BiH usvojilo je odluku da uputi aplikaciju za članstvo u NATO-u, što nije zabeležio nijedan medij u RS.
Samo dva dana nakon što visoki predstavnik više nije imao manevarskog prostora nego da poništi zaključke, predsednik Srbije Boris Tadić, 22. juna, doputovao je u Banjaluku da bi Srbe iz RS obavestio da se „protivi politici nametanja rešenja”.
Poruka u najmanju ruku zvuči licemerno, jer je predsednik Srbije ovakvu poruku morao izreći pre nego što je Incko autokratski mahnuo bonskim ovlašćenjima i postavio se iznad zakonodavne vlasti. Predsednik Srbije, koji je garant međunarodnog mirovnog sporazuma čiji deo nisu bonska ovlašćenja, morao je, mnogo pre Inckovog nelegitimnog nasilja nad najvišom institucijom RS, jasno reći: Srbija ne prihvata i najoštrije se protivi upotrebi inkvizitorskih metoda, i daje punu podršku institucijama RS u odbrani njihovog digniteta i suvereniteta. Umesto toga, Tadić je u Banjaluku došao da pomogne Dodiku u obuzdavanju opozicije i da ih navede da kolektivno održe opelo demokratiji u RS.
Naime iz detalja razgovora Tadića sa partijskim liderima u RS, koji se brižno skrivaju od javnosti, a koje su „Pečatu” otkrili lideri nekoliko partija više je nego očito da je Tadić došao u glavni grad Srpske, po nalogu Havijera Solane, da bi pomogao Dodiku da se izvuče iz čitave situacije, da smiri strasti u RS, a da pri tom ne dobije etiketu izdajnika.
Tadić je, kako je „Pečatu”, potvrdilo više učesnika sastanka, , poručio opoziciji kako „ne bi trebalo da beru poene na ovoj situaciji”, da se mora voditi „realna politika”, „obratiti pažnja na retoriku”, da „ne smemo zabadati prst u oči međunarodnoj zajednici” itd. S žalom u glasu, kazao je i kako bi „sve bilo drugačije da je Srbija u NATO-u”. Indikativno je da su identični stavovi izneti u Solaninom upozorenju BiH od 22. juna, upućenom nakon njegovog sastanka sa generalnim sekretarom NATO-a.
Izbor iz nedeljnika „Pečat”, 26. jun 2009, broj 69
Ово је још једна велеиздаја тадића. Докле?
Poslednja izmena: