Srbija je pozvana u BRICS

SFRJ je imala jos slabiju valutu. Nemacka posle WW2 nije imala slabiju valutu od Engleske i USA. Japan jeste, ali to nije razlog njihovog razvitka. Kina se razvila zbog slobodnih trgovackih zona. Sto si manji, potrebno ti je vise slobodnog trzista, a sto manje neo-Kejnza. Sve drzave od ww2 su uglavnom neo-Kejnz, sa nekim malim razlikama, koje su toliko minorne iz globalne perspektive, da je zaista potpuno besmisleno danas kriviti nekakav 'liberalizam' ili slobodno trziste za sve probleme u svetu. Danas se vecina drzavnih budzeta trosi na programe Drzave Blagostanja, i na klasicna neo-Kejnz pumpanja traznje u vojnoj industriji i War on Drugs policiji, ali vi i dalje pricate o nekakvom slobodnom trzistu, koje postoji u vrucim snovima Branka Milanovica verovatno. Drzavne regulacije svuda, posebno na trzistu rada su najvece ikada. Danas moras da imas 2244242 dozvola i fora da bi otvorio frizerski salon, ali 'slobodno trziste je krivo'. Kako da ne.

Brate slabost jedne valute se uvidi u odnosu jacine sopstvene privrede i cene valute, a ne dali ima inflaciju. Jugoslavija ili Srbija su zadnji put imali suficit u trgovini kad je vladao kralj. Pokrivenost Jugoslavije 70tih je bila negde 50 %. Duplo se vise uvozilo nego izvozilo. Slaba valuta stimulise izvoz i destimulise uvoz, to nema veze za inflacijom.

Kejnz je bio za vrlo malu potrosnju drzave od 20 % ne vise, nemas ti pojma o zivotu. Ne znas sta je slaba valuta.

Brate slabost jedne valute se uvidi u odnosu jacine sopstvene privrede i cene valute, a ne dali ima inflaciju. Jugoslavija ili Srbija su zadnji put imali suficit u trgovini kad je vladao kralj. Pokrivenost Jugoslavije 70tih je bila negde 50 %. Duplo se vise uvozilo nego izvozilo. Slaba valuta stimulise izvoz i destimulise uvoz, to nema veze za inflacijom.

Kejnz je bio za vrlo malu potrosnju drzave od 20 % ne vise, nemas ti pojma o zivotu. Ne znas sta je slaba valuta.

Jacina valute se vidi u inflaciji, tj. Centralne Banke koje zele da vode monetarnu politiku imaju taj ideala koliko inflacije je u njihovim teorijskim sobama idealno da pogode, da bi, po njima i neo-kejnz genijalcima, resile megalomanski masu problema, izmedju ostalog i taj sukob izmedju rada i kapitala koje sam pominjao. Suficit u trgovini koji ti pominjes je bitan za merkantilizam, koji je jos veci analfebatizam u ekomoji cak i od Kejnza, jer cak ni Kejnz nije imao fiks ideje o jbnju slobodne trgovine kroz stampanje para.

To sto ti sada konkretno pricas jeste neki 18-i vek, koga su ponekad koristile klosarske centralne banke, poput italijanske od 70ih do 90ih, pa kada ih realan zivot udari u facu, tj. da ne mogu oni da nastampaju toliko lira koliko Kinezz moze da radi za malu kintu, onda im se u ekonomiji pojave citav niz drugih problema.

io mali. Mi imamo najvece kamate na svetu, ne samo da je cins centralne banke najveci, nego i u svetu. Tak

Jacina valute se vidi u inflaciji, tj. Centralne Banke koje zele da vode monetarnu politiku imaju taj ideala koliko inflacije je u njihovim teorijskim sobama idealno da pogode, da bi, po

Onda to batali ne radi se o inflaciji, nego o odnosu jacine privrede i valute. Jer valuta i treba da oslikuje tvoju privredu.

Na pocetku je pozeljno da bude malo slabija nego sto bi trabalo. Srbija od Dinkica vodi politiku relativno jakog Dinara.

Ovo sta pises nema veze za onim sto se ja zalazem.

A Italija ti je primer odlican, da imaju liru a ne prejak evro vecinu problema ne bi ni imali. Usrecili su se Italijani za jakom valutom.

Naravno Nemci su kasnije bili poznati po tvrdoj valuti ali oni su napravili prvo dobru privredu i onda cvrstu valutu. Srbo Srbic hoce obrnuto.
Da, evo Argentina razbija sa tim stampanjem para. Oni cak i kada su imali kvazi-fiksni kurs su lagali da ne stampaju pare. Evo ga i Erdogan sada, takav tip genijalca koji misli da je izmislio vrucu vodu u bojleru.

Zapravo, ova monetarna politika koju vodi Vucic je jedina dobra stvar u njegovoj ekonomiji, bez nje bi se Srbija raspala u roku od par meseci. Samo treba da nastave ovako, i da ne slusaju prethodene DOS-ovce i tebe, i da sada da pocnu da pokusavaju da nesto kao oni naucnici vode monetarnu politiku.

Onda to batali ne radi se o inflaciji, nego o odnosu jacine privrede i valute. Jer valuta i treba da oslikuje tvoju privredu.

Na pocetku je pozeljno da bude malo slabija nego sto bi trabalo. Srbija od Dinkica vodi politiku relativno jakog Dinara.

Ovo sta pises nema veze za onim sto se ja zalazem.

A Italija ti je primer odlican, da imaju liru a ne prejak evro vecinu problema ne bi ni imali. Usrecili su se Italijani za jakom valutom.
Svi problemi italijanske ekonomije danas uglavnom poticu jer su stampali lire od 70ih do 90ih. Sva sreca pa imaju evro sada, inace bi usli u Argentina mod. Drzave sa ok realnom ekonomijom koje unistava monetarna politika.

. Oni cak i kada su imali kvazi-fiksni kurs su lagali da ne stampaju pare. Evo ga i Erdogan sada, takav tip genijalca koji misli da je izmislio vrucu vodu u bojleru.

Zapravo, ova monetarna politika koju vodi Vucic je jedina dobra stvar u njegovoj ekonomiji, bez nje bi se Srbija raspala u roku od par meseci. Samo treba da nastave ovako, i da ne slusaju prethodene DOS-ovce i tebe, i da sada da pocnu da pokusavaju da nesto kao oni naucnici vode monetarnu politiku.

Druze nemoj od mene praviti coveka od slame, kritikuj me za stvari sta ja tvrdim, a ne za fatamorgane koje ti hoces.

Inace Argentina se 2000 oporavila bas stim sto je drasticno devalujirala Peso.

Inace DOS ili bolje receno Dinkic je vodio politiku jakog Dinara a opet nije sredio inflaciju.

Primarnu emisiju bi samo koristio umereno i to u investiije a ne potrosnju nikako.

Svi problemi italijanske ekonomije danas uglavnom poticu jer su stampali lire od 70ih do 90ih. Sva sreca pa imaju evro sada, inace bi usli u Argentina mod. Drzave sa ok realnom ekonomijom koje unistava monetarna politika.

Niko ne brani da srpska valuta jaca, tad kada je i ekonomija jaka i moze da podneses.

Ne mozes imati jaku valutu u slaboj ekonomiji, jer nekad cete pre ili kasnije spoljni dug ubiti. Argentinu je 2000 ubijo spoljni dug, a tada je Peso bio vezan za Dolar.

Глупо је да тако очигледно лажеш око тога шта значи та омиљена скраћеница босанских форумаша.
Јужњак назива Шумадинца босанском увредом.
Срамота
nemam pojma o cemu pricas? samo za u bojnu sam priznao da sam sve strpao u isti kos, uklj. i ovog benediktanca koji zali za naci nemackom, koji me uci istoriji bizmarku, itd

dakle EU ili BRICS, gde cemo biti pozvani da pristupimo, ali iskreno

Niko ne brani da srpska valuta jaca, tad kada je i ekonomija jaka i moze da podneses.

Ne mozes imati jaku valutu u slaboj ekonomiji, jer nekad cete pre ili kasnije spoljni dug ubiti. Argentinu je 2000 ubijo spoljni dug, a tada je Peso bio vezan za Dolar.

Lagali su Konstantine u Argentini 2000-e, lagali su, to nije bio pravi currency board, stampali su pare i tada.

Cekaj da ti objasnim sta se desava sa desetinama hiljada srpskih firmi u prvim mesecima tvoje monetarne politike. Posto su srpske firme danas uglavnom nelikvidne, one funkcionisu tako sto svaka svakoj duguje, u sustini, davajuci robe i usulge jedna drugoj na veresiju. I na crno, i na belo. Ekonomska aktivnost tako nekako funkcionise, jer postoji fakticki fiksni kurs, i firme mogu jedna drugoj da duguju u dinarima. Kada krene ovo tvoje, istog trenutka ce da traze naplatu dugova jedna od druge. Niti jedan od tih dugova nece moci da se isplati, ekonomska aktivnost staje, firme postaju nesolventne i propadaju, robe i usloge ne struje kroz potrosnju i Srbiju, radnici gube posao, i Srbija se raspada. Naravno, ovo je samo jedan prostacki primer, postoji citav niz sirih razloga zasto je lose dati Narodnoj Banci Srbije da vodi monetarnu politiku. Makar imamo to kod Vucica, i ti hoces i to da nam oduzmes :sad2:

Druze nemoj od mene praviti coveka od slame, kritikuj me za stvari sta ja tvrdim, a ne za fatamorgane koje ti hoces.

Inace Argentina se 2000 oporavila bas stim sto je drasticno devalujirala Peso.

Inace DOS ili bolje receno Dinkic je vodio politiku jakog Dinara a opet nije sredio inflaciju.

Primarnu emisiju bi samo koristio umereno i to u investiije a ne potrosnju nikako.
Dinkic i DOS-ovci su umereno stampali i ciljali inflaciju, ne previse kako su neki koji misle da je srpska ekonomija kao Americka i Japanska, da pa centralne banke mogu da stampaju; ali jesu to tvoje pomagali izvoznicima pomalo smanjujuci kurs. Ali Vucicevi sada rade jos bolje od njih, i drze fakticni fiksni kurs, slicno kao Letonija, Litvanija i Estonija posle oslobadjanja od komunista.

A Argentina treba da predje na dolar skroz.

Dinkic i DOS-ovci su umereno stampali i ciljali inflaciju, ne previse kako su neki koji misle da je srpska ekonomija kao Americka i Japanska, pa centralne banke mogu da stampaju; ali Vucicevi sada rade jos bolje od njih, i drze fakticni fiksni kurs.

Daj dokaz za tvoje tvrdnje. Dinkic je centralnu banku napravio nezavisno i reko da se drzava ne moze direktno kod nje zaduziti. Ako se pare stampalo onda onda kad je preko stranog kredita dosle devize i one su se pretvarale u Dinar.

Naravno ne bi mogao danas devalujirati naglo Dinar ali polako. Inace usli smo u govna sad je to sve tesko resiti bila je greska da se Srbija zaduzila u inostranstvu, da je devizna klausula bila dozvoljena. Greska je bila dovesti Dinara na ovaj nivo, sve bi bilo lakse da se to pametno radilo vec 2000te.

Dal je Argentina stampala ili ne, nju je slomio spoljni dug, kao i Irsku iako drzava maltene nista nije dugovala ali privatnici.

Daj dokaz za tvoje tvrdnje.

Naravno ne bi mogao danas devalujirati naglo Dinar ali polako. Inace usli smo u govna sad je to sve tesko resiti bila je greska da se Srbija zaduzila u inostranstvu, da je devizna klausula bila dozvoljena. Greska je bila dovesti Dinara na ovaj nivo, sve bi bilo lakse da se to pametno radilo vec 2000te.

Dal je Argentina stampala ili ne, nju je slomio spoljni dug, kao i Irsku iako drzava maltene nista nije dugovala ali privatnici.
Jeste, monetarna politika sluzi da bi namestao izvoz, pobedio si me u argumentima.

Idem sada sa tim saznanjem da pokusam da se zaposlim kod Erdogana.

Ja gledam da smanjim cenu rada i tako budemo konkurentni na svetskom trzistu, kao pravi 'neoliberal'.

Za konkuretnost je svejedno dal ti smanjues cenu rada ili drzis slabu valutu (sta opet nema veze za inflacijom). Cak je manje bolnije slabljenje valute.

Najbolje je veca produktivnost po radniku kroz obrazovanje i nove masine.

Ali dosta citaj neku ozbiljnu ekonomsku literaturu da makar znas nesto vise nego fraze, ja idem spavati idem u crkvu sutra.

Neki se ovde brecaju na samu pomisao o primarnoj emisiji .
Pobogu kako će cc 90% stranih poslovnih banaka u našem bankarskom sistemu da razvije srpsku privredu. Šta njih interesuje razvoj zemlje njima je bitan siguran profit a to im obezbeđuju potrošački krediti stanovništva gde imaju potpuno obezbeđenje u vidu hipoteka. S druge strane ne interesuje ih ulaganje u srpska preduzeća ne samo zbog rizika već i stoga što već imaju svoja preduzeća na našem tržištu . Jedino gde ulažu a nije potrošnja stanovništva jeste stanogradnja pošto imaju sigurnost i velike profite . (Uzgred rečeno oni su u tom smislu sebi obezbedili profitni krug ; kreditiraju stanogradnju gde ostvaruju visoku dobit a istovremeno kreditiraju kupovinu tih istih stanova od stnovništva gde takođe ostvaruju visok profit. Praktično oni bez imalo rizika , uz obezbeđenje sa obe strane ostvaruju velike profite)
Elem da se vratim na glavni tok , kako potsnuti strane banke i smanjiti im udeo na nivo kao u razvijenim zemljama. Primarna emisija nije nešto što je dobra stvar sama po sebi ali ona je u toj situaciji mnogo manje zlo od pozamica od mmf-a . Znači primarna emisija u kombinaciji sa deviznim rezervama koje inače držimo u inostranstvu i strane banke ih koriste za kreditiranje od čega imamo dobit od cc 2% a istovremeno pozajmljujemo kredit od mmf-a sa kamatom od 5 ili 6% , pa to može samo debil.

Poslednja izmena:

Back