Svetla buducnost u EU

Egzodus Hrvata ka Nemačkoj

Prosečno trideset autobusa dnevno sa mladima iz Zagreba kreće ka zapadu. Procenjuje se da će se narednih meseci oko 30.000 mladih iseliti


reg-hrvatska_620x0.jpg



ZAGREB - OD STALNOG DOPISNIKA „NOVOSTI“

OD najave da Nemačka 1. jula ukida radne dozvole za građane Hrvatske počeo je pravi egzodus novih gastarbajtera. Sa zagrebačkog autobuskog kolodvora svakodnevno odlazi tridesetak autobusa u pravcu nemačkih gradova sa mladim ljudima koji tamo traže posao.

U Nemačku je, i uz dosadašnju komplikovanu proceduru u poslednje dve godine otišlo 100.000 Hrvata, koji su dobili boravišnu dozvolu. Procena je da će se već narednih meseci bar oko 30.000 mladih iseliti u Nemačku,

Donedavno su Hrvati odlazili u Irsku i Švedsku, Kanadu i Australiju. Sada su u prvom planu Austrija i Nemačka. Za razliku od Nemaca, Austrijanci se još nisu odlučili hoće li ukinuti ograničenja za hrvatske radnike, što im EU omogućava.

Hrvatski građani u Nemačkoj se najlakše zapošljavaju kao građevinski radnici. Plata iznosi od 1.000 evra naviše, a mnogi koriste i beneficije socijalne države.

Najviše se u Nemačkoj traže informatičari, koji mogu da računaju i na platu od 5.000 evra, pa lekari i medicinske sestre. Mnoge agencije koje traže medicinski kadar nude hrvatskim lekarima odlične uslove. Lekari prolaze brzi kurs nemačkog, često i na račun poslodavca, i sklapaju povoljne ugovore o kojima ostali u Hrvatskoj mogu samo da sanjaju.

Dve godine od ulaska u EU, mladi su videli samo kao šansu za odlazak iz zemlje. Za razliku od ovih prostora, mladi koji dolaze sa Balkana u Nemačkoj pokazuju izuzetnu solidarnost. Po mnogima je novi egzodus hrvatskih građana i dokaz da je država u najtežoj krizi do sada, a da će se posledice tek osetiti.


SVE JEFTINIJE

Mnogo toga je u Nemačkoj jeftinije nego u Hrvatskoj. Tako, lekari koji su dobili posao u nekoj od nemačkih klinika imaju za 100 evra mesečno hranu u restoranu, dok ih u Hrvatskoj to košta tri puta više. I najam stanova u manjim nemačkim mestima je jeftiniji od onog u Hrvatskoj.


http://www.novosti.rs/vesti/planeta.300.html:554665-Egzodus-Hrvata-ka-Nemackoj


Vidim u Hrvatskoj sve cveta posle ulaska u EU i tece med i mleko na sve strane. Prosto je i njih sramota koliko im dobro ide. :cool:

Nova EU himna.
Robova, jeftinih robova dajte nam jeftinih mladih robova
Dok je sve vise nasih starih zivih grobova.
 
Lol,sta to dolazi na svoje mesto.
Ako ti verujes da ce taj sud ako ikada bude osnovan utvrditi da su Srbi zrtve i albanci agresori mislim daces veoma razocarati.No ja savakako pozdravljam takvu inicijativu i voleo bih da vidim da albanske glavesine odgovaraju za svoja nedela.

Smo sam se nakašljao, kašlj, kašlj :ceka:

Ivica Dačić posle vesti da Priština odbija da sudi za zločine nad Srbima na KiM. SAD najavile podršku osnivanju suda u Savetu bezbednosti
 
http://net.hr/danas/djeca-joj-gladna-kad-bi-me-netko-zaposlio-samo-da-zaradim-za-komad-mesa/

OČAJNA ZAGORKA
DJECA JOJ GLADNA: “Kad bi me netko zaposlio, da zaradim za komad mesa”



thinkstockphotos-187959137.jpg



Renata Mikulec, samohrana majka troje malodobne djece, već duže vrijeme uzaludno traži posao. U međuvremenu se teško snalazi s 1398 kuna od kojih mora platiti stanarinu, režije i hranu. Najteže joj je od svega što djeci nema što dati jesti.


“Više su mi djeca gladna što su nego sita. Često se dogodi da im nemam što dati jesti. Trenutačno nemam ni za kruh i mlijeko”, riječi su 38-godišnje Renate Mikulec iz Dolca kraj Krapine kojima opisuje situaciju u kojoj se nalazi njena obitelj. Renata je nezaposlena već godinama, jer kako kaže, nitko ne želi zaposliti majku s troje djece. Dvije djevojčice i sina koji su stari 4, 6 i 10 godina rodila je u izvanbračnoj zajednici s 44-godišnjim muškarcem, koji ih je kasnije napustio. Alimentaciju ne plaća.

Renatin jedini prihod je dječji doplatak od 1398 kuna mjesečno. “Kad dobijem dječji doplatak, napravim im bolonjez. Željni su mesa, a bolonjez obožavaju, ali i to im priuštim jednom na mjesec. Dok drugi jedu sladoled, meni srce puca jer ga ne mogu kupiti. Kad iz susjedstva miriše meso, vidim tugu i želju u njihovim očima, a ja nemam šniclu da im ispečem”, ispričala je za 24sata Renata sa suzama u očima.


Organizirala bi i čuvanje djece samo da radi

Da bi k svemu još platila stanarinu s režijama od doplatka joj nedostaje oko 200 kuna. Snalazi se tako da plaća u dijelovima da bi joj ostalo za hranu. “Kad bi me netko zaposlio, organizirala bih i čuvanje djece. Samo da zaradim za komad mesa”, kaže 38-godišnjakinja kojoj ni roditelji ne pomažu jer joj zamjeraju vezu u izvanbračnoj zajednici. I u Centru za socijalnu skrb kažu da ima samo još pravo na povremenu jednokratnu pomoć. Nesretnoj Zagorki u pomoć je priskočio Mirko Prelčec iz Krapine. “Nemoguće je da nema rješenja. Ona ne bi smjela biti bez posla, a djeca ne bi smjela biti gladna”, kazao je Mirko ističući da država razne naknade dodjeljuje i onima kojima one ne trebaju.

24sata/Danas.hr
 
Poslednja izmena:
Cuo sam da iz Hrvatske dolaze 1,5 mio-2 mio za Njemacku

MJK
Ne znam da li je tolika brojka, ali da odlaze za nemačku masovno to je tačno. To se dešavalo svim zemljama koje su skoro ušle u EU. Dolaze strani investitori koji kupuju sve živo, stanovništvo dobja pasoše da ide i da radi po EU gde hoće, većina se ne snadje nikako u drugim zemljama, posle se vraća na imovinu koju su prodali stranom investitoru i rade za njih kao najjeftinija radna snaga, na nekadašnjoj svojoj imovini, fabrici, kompaniji, poljoprivrednom dobru...itd. Verujući da oni to nisu mogli i da stranci to mogu i znaju bolje od njih. To je jedna velika prevara, to je zapravo kolonizacija....
 
Ne znam da li je tolika brojka, ali da odlaze za nemačku masovno to je tačno. To se dešavalo svim zemljama koje su skoro ušle u EU. Dolaze strani investitori koji kupuju sve živo, stanovništvo dobja pasoše da ide i da radi po EU gde hoće, većina se ne snadje nikako u drugim zemljama, posle se vraća na imovinu koju su prodali stranom investitoru i rade za njih kao najjeftinija radna snaga, na nekadašnjoj svojoj imovini, fabrici, kompaniji, poljoprivrednom dobru...itd. Verujući da oni to nisu mogli i da stranci to mogu i znaju bolje od njih. To je jedna velika prevara, to je zapravo kolonizacija....

Nije mi uopce zao:hahaha:

Ali ti sa tvojom izjavom imas absolutno pravo:ok:

MJK
 
Ne znam da li je tolika brojka, ali da odlaze za nemačku masovno to je tačno. To se dešavalo svim zemljama koje su skoro ušle u EU. Dolaze strani investitori koji kupuju sve živo, stanovništvo dobja pasoše da ide i da radi po EU gde hoće, većina se ne snadje nikako u drugim zemljama, posle se vraća na imovinu koju su prodali stranom investitoru i rade za njih kao najjeftinija radna snaga, na nekadašnjoj svojoj imovini, fabrici, kompaniji, poljoprivrednom dobru...itd. Verujući da oni to nisu mogli i da stranci to mogu i znaju bolje od njih. To je jedna velika prevara, to je zapravo kolonizacija....

Nije mi uopste zao. :hahaha:

Ali ti sa tvojom izjavom imas apsolutno pravo. :ok:

_niemand_
 

Back
Top