Sve veći problemi sa strujom u EU, nestanci svakodnevni

Ovaj crna linija je realan rast plata tj rast plate min inflacija u 2023 i 2024 je rast plata dosta veci od inflacije. Plava je rast plata.

Screenshot_2024-03-30-00-14-40-913_com.android.chrome.jpg

Ovaj crna linija je realan rast plata tj rast plate min inflacija u 2023 i 2024 je rast plata dosta veci od inflacije. Plava je rast plata.

Pogledajte prilog 1523215
Ok, 2020-21 je otisao u minus pa se povratio ali 2022-23 Eurozona je opet imala pad. Mozes da das nastavak tog grafikina za taj period?

Ispada da je u 1.kvartalu 2021 12% realan pad plata u odnosu na porast tj inflacija je bila najmanje toliko.

Ok, 2020-21 je otisao u minus pa se povratio ali 2022-23 Eurozona je opet imala pad. Mozes da das nastavak tog grafikina za taj period?

Ispada da je u 1.kvartalu 2021 12% realan pad plata u odnosu na porast tj inflacija je bila najmanje toliko.
Ne mogu kad je clanak iz tog perioda ovo je malo novije i u 2024 su plate dobro porasle moja je np 7.5% porasla to je dosta iznad inflacije. Ova zelena linina je realan rast plata min inflacija, zuto je inflacija a tamno zeleno rast plata

Screenshot_2024-03-30-00-52-09-882_com.android.chrome.jpg

Racunica je sledeca, EV trosi 16-165 kWh el energije na 100km, pa posto prosecan Evropljanin predje 12 hiljada km za tu kilometrazu mu treba oko 2000kWh za godinu dana ili 5,5 kWh dnevno. 450 hiljada EV u Holandiji znaci potrosi 2,475 GWh dnevno a ne kao sto kazes 6,5 - sto je 2, 6 puta manje od toga sto prikazujes. Pa bi % dnevne potrosnje od ukupne potrosnje na EV bio i toliko manji, ako uzmemo tvoj podatak o ukupnoj dnevnoj potrosnji/proizvodnji u Holandiji od 500 GWh, onda je to ispod 0,5%. Skoro zanemarljiva cifra.
Nije dobra računica ni tebi ni meni, ali ne mogu sad, bio sam sa društvom u kafiću,
sutra kad budem bio trezniji, napravićemo novu računicu, pa da vidimo...

Nije dobra računica ni tebi ni meni, ali ne mogu sad, bio sam sa društvom u kafiću,
sutra kad budem bio trezniji, napravićemo novu računicu, pa da vidimo...
Tvoja u startu nije, jer ako (po tebi) sadasnjih 450 hiljada EV u Holandiji trosi 1,5-2,5% struje u Holandiji za 20 puta vise EV %( to bi bilo 100 %) bi trosili od 30 do 50 a ne od 50-80% od ukupne struje u Holandiji.
A moja racunica je za prosecnog vozaca tacna (proverio sam i na meni), kasnije sam racunao na tvoje cifre broja EV i proizvodnje el.energije Holandije koliko se danas potrosi u %. Gore dole, ali vrti se oko 0,5% sto je zanemarljivo i NE MOZE da izazove nestasice struje. Cak i kad ode na 100% EV u Holandiji to nece biti pri sadasnjoj prouzvodnje uznad 10%. A valjda ce vremenom povecavati proizvodnju i modernizovati mrezu, ipak je to ozbiljna zemlja.

Električni automobili postaju ogroman problem

Stanovnici Utrehta, Roterdama, Amsterdama i Haga izuzetno su nezadovoljni situacijom u kojoj se nalaze, a slično iskustvo imaju i neki gradovi u Nemačkoj.
Mrežni operater je upozorio vladu da bi za izbegavanje nestanaka struje bilo potrebno ugraditi više od 54.000 električnih transformatora i više od 100.000 kilometara novih instalacija, što je u kratkom roku nemoguće, pored toga što to dugoročno ne bi rešilo situaciju kada bude još više EV.
Ako danas u Holandiji ima skoro 450.000 električnih i elektrifikovanih automobila, što izaziva zagušenje na mreži, onda će 2035. godine kada prestane proizvodnja automobila sa SUS motorima, nastati prava katastrofa, piše b92.

Bice kao u Severnoj Koreji...

PRDNULI SU U CABAR :maramica:

Električni automobili postaju ogroman problem

Stanovnici Utrehta, Roterdama, Amsterdama i Haga izuzetno su nezadovoljni situacijom u kojoj se nalaze, a slično iskustvo imaju i neki gradovi u Nemačkoj.
Mrežni operater je upozorio vladu da bi za izbegavanje nestanaka struje bilo potrebno ugraditi više od 54.000 električnih transformatora i više od 100.000 kilometara novih instalacija, što je u kratkom roku nemoguće, pored toga što to dugoročno ne bi rešilo situaciju kada bude još više EV.
Ako danas u Holandiji ima skoro 450.000 električnih i elektrifikovanih automobila, što izaziva zagušenje na mreži, onda će 2035. godine kada prestane proizvodnja automobila sa SUS motorima, nastati prava katastrofa, piše b92.

Bice kao u Severnoj Koreji...
Ma daj, šta ti pričaš kao neki stručnjak? Ako ti je izvor b92, onda je to kao da se informišeš iz stripa. Nešto ti tu smrdi na propagandu. Pa da li ti stvarno veruješ da će električni automobili pretvoriti Holandiju u Severnu Koreju? Jel' ti shvataš koliko je to smešno? Ajde, malo manje gledaj crno-belo, pa se informiši pravim izvorima pre nego što izvališ ovakve gluposti.

Moje misljenje je da kada stvarno bude neki problem sa strujom, naci ce se resenje problema sa EV....Jer sadavidim jasno opredeljenje da nema problema sa EV i po nacinu na koji ide razvoj kupovine i trzista i ulaganja u tehnologije..

U prevodu svaki problem je resiv i to vrlo lako , samo treba calnuti lovu...

Ima naravno i neresivih problema koje moze da rese samo talenti , e tu moram da vas obavestim da je civilizacija ozbiljno resila da unisti talente....
Zato se ne moze ocekivati u skorije vreme da se stvarno formira medjugalakticko putovanje i opstanak ljudske civilizacije....
Jasna je pobeda animalizma i samo je pitanje da li ce ta pobeda biti do nivoa istrebljenja ljudi na Zemlji ili ce biti do nivoa elitnog prava na zivot samo odredjenog broja i pasmine tj porodicne pripadnosti ....

Struje nece biti dovoljno u sledecem periodu u EU ali ne zbog toga nego zato sto ce se trositi velika kolicina struje na vojsku i vojnu opremu i vojne objekte....
Logika nije da nece biti struje, nego da privremeno nece biti dovoljno struje, jer vojska je dobar platisha, gradjanstvo los platisha i nebitni su....i onda zna se gde ce biti sta..

Kule sa laserima ce postati stvarnost, pre ili kasnije..

Lažu. Nikada uređaji nisu bili štedljiviji a cene tako visoke. Nikada nikada čovek nije bio tako siromašan nego danas.
Uredjaji, hrana, odeca i troskovi tipa el.energija, gas, benzin, telefoni, interMet su mali delovi troskova koje jedan obican zaposleni covek na Zapadu ima. Nisu zanemarljivi ali svakako ti ne stravicno smeta kad porastu za 20-25%, zapravo te troskove skoro i ne primetis. Za razliku od troskova za kupovinu automobila, nekretnine, oni su ti poprilicna stavka. Tako da danas covek na Zapadu primeti da su cene vise nego pre 6 meseci ili 1-2 godine ali nije to dramaticno za pad standarda i nikako se ne oseca siromasnijim nego pre 3 ili 5 godina. Zapravo taj osecaj imas u zavisnosti od licne situacije, ako si zivotno i poslovno napredovao svakako se ne osecas siromasnijim, naprotiv, ako si izgubio posao, nekretninu ili se razboleo osecas se svakako siromasnijim i nemocnijim.

Licno iskustvo (a i mnogih drugih nasih iseljenika sa kojima sam o tome pricao), osecaj na Zapadu je da si sigurniji, zasticeniji, da mozes da pocnes iz pocetka i opet nesto napravis cak iako si pukao na prethodnom poslu. Pa tako smo supruga i ja imali iznad prosecne plate u Srbiji ali smo na kraju meseca sve to trosili, dodje kraj meseca i racuni su nam prazni, ne ostaje ista od tih dosta iznad prosecnih plata, da nisam privatno radio projekte i davao svoju licencu za gradilista ne bi imali ni za letovanja, ni za skole jezika deci, ni za exkurizje, ni za kredit za stan i automobil (za razliku od tebe ja sam dosao do svog krova nad glavom, nisam morao kod taste na stan i hranu). 15 godina tako zivis i vidis da ce ti se zivot svesti na to da cekas da te neko unajmi da mu odradis posao za neku sicu za njega a sicu koju ti moras da juris, pa da ga vuces za rukav da ti plati za mesec/dva... sa tom "sicom" omogucujes taj pristojan zivot ali da gledas racun u Intesa banci, da li ces imati 50 hiljada dinara da platis ratu kredita za stan, da li imas da platis karticom racun za benzin na NIS-u.

I onda kad prelomis i odes negde iz te zemlje, kad se uklopis i skucis pocnes da zivis totalno drugacije sa te neke finansijske strane, dve redovne plate u kuci znaci da si prebrinuo te brige zadnjih 10 dana u mesecu koje su te godinama mucile u Srbiji. Pa onda se desi da u jednom trenutku vise ni ne vodis racuna koliko imas novca na racunu u banci, znas otprilike koliko imas ali znas da ga ima dovoljno. To se zove rasterecen zivot, zivot koji je u Srbiji veoma tesko imati ako si obican i noramalan covek. Zato i mnogi dijasporci koji po ovom forumu i slicnim mestima kukaju o zivotu na Zapadu samo kukaju iz svog nekog licnog nezadovoljstva (nedostaju im kao roditelji, drustvo iz mladosti, splavovi sa Keja...), kukakju kako je Zapad ovakav ili onakav ali se nikako ne vracaju u Srbiju i ne napustaju to mesto koje ih ubija. Osecaj sigurnosti je ipak dublji od svega pobrojanog.

Zato za takve kenjace imas samo jedan lek, kad pocnu tako da s.e.r.u krenes sa pricom da cete poceti da mu skupljate donacije za povratak kuci u Srbiju. Momentalno se "o'lade".

Back