Sve o macama ...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Novo stanje.

Juče smo im taj otok trljali rastvorom žalfije i neke kreme protiv uboda insekata i jutros im je on pukao! Sada imaju veliku krastu i stalno se ližu :) Pošto nije prešlo na mačiće, verujem da nije ništa zarazno. Iskreno se nadam da je neki insekt (inače imamo tri smokve na koje se okomi roj pčela, a one se stalno tu motaju). Ne znam kako bi ih izolovali i lečili jer imaju šest malih mačića.

Ako Kitty ulovi nekog retkog insekta slobodno mi ga prosledi;) Mi ih se ne bojimo, a meni trebaju da popunim insektarijum...
 
E super! xD Bas mi je drago sto nije nista strasno (barem ja mislim da nije i da je ujed nekog insekta u pitanju), samo im cistite te rane ako je potrebno, pa ce proci.

E, da ima bar tih zanimljivih insekata, nego sve sami nocni leptiri, smrdibube, poneki skakavac i oni kojih se ne bojim (muve, pcele, ose, babamare...) xD
 
Jedna moja mačka je imala čir ispod vilice. Nezgodno mesto, mačka ne može da ga oliže (kao i tvojima na obrazu) pa sam joj ja to stalno čistila i mazala Flogocidom. Super je zaraslo, ali zašto se tu stvorio bog zna, možda je i nju nešto ujelo a ona češala pa inficirala...
 
Novo stanje.

Juče smo im taj otok trljali rastvorom žalfije i neke kreme protiv uboda insekata i jutros im je on pukao! Sada imaju veliku krastu i stalno se ližu :) Pošto nije prešlo na mačiće, verujem da nije ništa zarazno. Iskreno se nadam da je neki insekt (inače imamo tri smokve na koje se okomi roj pčela, a one se stalno tu motaju). Ne znam kako bi ih izolovali i lečili jer imaju šest malih mačića.

Ako Kitty ulovi nekog retkog insekta slobodno mi ga prosledi;) Mi ih se ne bojimo, a meni trebaju da popunim insektarijum...
To je verovatno bio apsces, ubodna rana od druge mačke...kada pukne izlazi gnoj može i više dana da se cedi rana. Ispira se rivanolom često, jod se ne koristi za mačke...
Ti apscesi na glavi nisu bezazleni pogotovu ako je blizu uva jer infekcija ode preko ušnog kanala na mozak i bude fatalno..........zato se piju antibiotici, tako da znaš za ubuduće....
 
Dragi forumaši i forumašice kao i ljubitelji maca :hvala:

da li ima od Vas neko iskustva u učenju maca da koriste WC šolju ( mislim na onu koju i mi koristimo) .

ja imam dve mace od 6 meseci, vole da ručkaju pa ima i puno " kake"...kako posip nije ni malo jeftin i postaje sve veći izdatak za budžet, htela sam da probam da ih naučim da koriste toalet...vidim da ih zanima kad se pušta voda u WC školjki ali se ne odvažuju da je koriste :D

Hvala.
 
Nemam iskustva, ali navodno ima da se kupe specijalni dodaci za wc solju koji se vezuju za dasku. Postupak se sastoji iz tri faze koje obicno traju po dve nedelje, menjaju se ti prstenasti plastini dodaci razlicite sirine prestena, od najsireg od vrlo uskog u koje se stavlaj malo posipa, (sigurno si to vidjala na negde a tv-u ima dosta o tome na netu, mislim da je kostalo oko 40e, mada nisam sigurna) da bi macka bila stimulisana da tu ide u wc, a u medjuvremenu se sklanja wc koji je do tada koristila, ali i saksije koje mogu da joj budu zgodinije od ovoga sto joj ti nudis. :mrgreen:
Uglavnom bude uspesno navikavanje, ali se desava i da macka u nekoj od tih faza posustane, pa poscne da ide u wc po celoj kuci. :D
Sada to mozda jeste jednostavnije, i svakako je jeftinije resenje, ali nisam sigurna da li su oni koji se bave ponasanjem macaka bas odusevljeni tom idejom. Za macku je to prilicno neprirodno ponasanje. Ali je zato bila je jedna forumasica koja je imala puno macaka i koja je bas pricala da je jedan macak spontano naucio da koristi wc solju, nikom nije bilo jasno kako.
 
Moja macka je naucena da ide u wc u tus kabinu, takva je dosla kod mene i posip nikad nije htela da koristi iako joj je nudjen. Medjutim, ona voli da obavi poslic i na jos nekim mestima (npr. ispred ulaznih vrata i na terasi), sto meni nije problem jer macke imaju cvrsta govanca koja se za cas pokupe i samo dezinfikujem to mesto sircetom, ali macke koje koriste posip se mnogo vise pridrzavaju pravila da je kutija sa posipom jedan jedini njihov wc, a to je i najprirodnije za njih.
I jos jedna stvar, posto imate mlade mace, nadam se da nemate one cupave tepihe, a ako ih imate, savetujem vam da kupite neko sredstvo koje odbija mace od piskenja na odredjenim mestima jer se ne bas retko desava da im dune da piske po tim tepisima xD
 
Hvala svima na korisnim savetima :hvala:

ja bih ipak pokušala da ih naučim jer pokazuju interesovanja za WC solju, odnosno popnu se na nju i bulje u vodu u njoj, pogotovo Leo, Maša je plašljivija.Suprug je čak pre neki dan "uhvatio" Lea da pije vodu iz Wc solje...ne pitajte zašto, to samo on zna...jer im se redovno menja voda u posudama. Leo čak voli i da se kupa :D

Videla sam na netu te plastične dodatke, naručuju se iz inostranstva, pa predpostavljam da sa poštarinom koštaju sigurno oko 60e. Razmišljala sam da kupim onaj plastični dodatak za WC šolju za decu i on ima uži otvor pa da pokušam. Verujem da će im trebati vremena da nauče. Nisu od onih maca koje vrše nuždu po stanu ili terasi. Jednom ili čak dva puta se desilo da su najpre Maša a zatim i Leo ostali zatvoreni u našoj spavaćoj sobi dok smo mi bili na poslu. U oba slučaja su trpeli skoro ceo dan bez nužde. Naravno posle su samo trčkali na posip :mrgreen:

Neću po svaku cenu da ih teram ako ne pokažu preveliko interesovanje. Mislila sam da pokušam, jer priznaćete posip ma koliko da ga menjate i perete posudu ipak ima onaj " šmek" na amonijak koji i meni i suprugu izaziva mučninu. Čitala sam da u inostranstvu vlasnici maca instaliraju neki sistem mini WC solja za mace ali to kod nas ne postoji.

Hvala još jednom i čujemo se, tj. kuckamo se :zper:
 
Pretpostavljam da im stavljaš upijajući posip?
Ja godinama koristim grudvajući i nema šanse da se iz kutije oseti neki miris, a i ne troši se mnogo jer izbacujem samo "kugle" a ne kompletan sadržaj kutije. Pre dve nedelje sam greškom uzela upijajući, koji je to horor bio - meni se gadilo da čistim a mačoru da ga koristi, toliko je smrdeo amonijak. Za dve nedelje otišlo je celo pakovanje i još smo se namučili. Juče sam opet kupila neki što se grudva, ništa spektakularno, 280 dinara 5 kila, ali u kupatilu opet caruju mir i miomirisi...
 
Probala sam i grudvajući i upijajući i običan...problem je što je kupatilo malo, bez prirodne ventilacije...a i njih je dvoje...hvala Bogu ješni su i vola bi pojeli :mrgreen: pa ima dosta " kake"...ne znam , nešto ćemo morati što pre preduzeti...čistim im posip svaki dan, kupatilo ribam svaki dan, nabavila sam sve moguće osveživače prostorija, antiseptik maramice i sprejeve ali " davimo se" i mi i oni,,,vodim ih danas kod vet na revakcinu pa ću da ih pitam šta oni predlažu...:rtfm:
 
To kada ima vise macaka je stvarno problem. Moze da pomogne cesca promena wc i cesca zamene celog posipa, sto jos povecava troskove. :neutral:

Moj je macak sada nasao foru, kada mu ne dam da jede koliko bi hteo, a hteo bi stalno, sada je deblji nego ikad, popne se na policu blizu svojih cinija za hranu i jede i kida sve sto se nadje, racune, knjige. Prestaje cim mu sipam klopu, pa kada opet ogladni, kada ne pali uobicajeno mujaukanje, opet se popne i sve zivo unisti. :sad2:
 
Blesav je. :lol: Moji su što se toga tiče dobri, Mirko samo preti da će da ode u komšiluk ako za večeru ne dobije još nešto osim granula. Malog sam razmazila, bučan je i dosadan, tek sam se uz njega uverila koliko sam u stvari Mirku pogodila ime, ali ništa strašno, kakvih mačaka ima.
 
Ima tih bucnih i dosadnih macaka, kojma malo treba da budu takvi. Kao da imaju neku ludu crtu. Bese imao je neku bracu i sestre koji su stradali?
Novica, onaj sa amputiranim repom, sada se navadio da se stalno penje na prozor i trazi da jede, mjauce ne tako glasno, ali onim mjaukom kada macke traze nesto.:lol: I tako par puta puta dnevno. Kada otvorim prozor gura glavu da udje, da se mazi. Jednom ga i pustimo da udje, mi sedimo na kaucu, on snjura po sobi (Jovica naravno zatvoren u drugoj sobi).
I kako je mm ustao, Novica se prepade, a kako je prozor bio odskrinut, ne potpuno otvoren skoci da pobegne, ali kao golub udari u okno, pa panicno dva tri puta isto, dok mu muzi nije skroz otovorio prozor, a onda je stao sa spoljasnje strane prozora na lim, opet pun samopouzdanja i gleda muza lezerno u oci. :lol:
 
Joj, mukica! :lol:

Ovom malom je sestra uginula kad su je napojili nepodgrejanim mlekom a brata sam mu videla zgaženog koju stotinu metara niz put. Ne smem da tvrdim da je isto leglo, ali iste veličine su bili sve troje i sa oranž tabby uzorkom.
 
Joj, mukica! :lol:

Ovom malom je sestra uginula kad su je napojili nepodgrejanim mlekom a brata sam mu videla zgaženog koju stotinu metara niz put. Ne smem da tvrdim da je isto leglo, ali iste veličine su bili sve troje i sa oranž tabby uzorkom.
:( Znam da si spominjala negde, ali se Ginger (? kako se bese zove, tako nekako :think:) zato i izvukao, te dosadne mace nadju nacin da prezive. :)
 
Moj Leo je velika izjelica, ljuti se kad mu ograničimo hranu, svađa se sa mnom kad perem posude jer on uvek ima sta da poliže:mrgreen: Maša je kao svaka ženka nežna i slabije jede, odnosno u poslednje vreme moram da stojim kraj njih jer Leo halapljivo pojede svoje pa navali na njenu činiju. Ona je blesava jer juri sve što leti po stanu...preključe je pojela pčelu dok nismo gledali i bila joj je otekla vilica par sati...zvala sam vet on je rekao da stavim hlade obloge i da je vodim ako počne da se guši...inače smo je jedva spasli pre mesec dana...skačući za leptirom na terasi, bacila se u prazan prostor...sa petog sprata...u deliću sekunde...hteli smo da umremo, noć... ne možemo da je nađemo jer živimo u okruženju više parkova...više od pola sata smo je tražili...kad smo je pronašli ona krvari...na rukama pa u taksi kod vet...celu noć je bila u komori sa kiseonikom, pet dana smo je vodili na infuziju i koktele vitamina, sredstava protiv bolova..imala je kontuziju pluća i srca...davali su joj 10% šanse da preživi, ali se izvukla...tri dana sam je pazila ko bolesno dete...spavala je samnom...nosila sam je na wc...grejala je, mazila i plakala...užas...mislim da se ona psihički još nije oporavila, nekako je tužna i povučena...ali vrlo zahvalna..pre toga je retko kad htela da se mazi...sad se sama gura, čupka mi kosu, masira me...baš se volimo nas dve:heart:
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top