Studiram u USA, pa ako nekoga zanima nesto...

@dusko_bg
Nacin ocenjivanja je obicno ostavljen profesoru - kao i kod nas: imas neka "opsta pravila", ali profesor je taj koji kaze koju ocenu ces dobiti za predmet... ako se bas ne slazes sa ocenom, mozes da se zalis dekanu (ili nekoj sluzbi ako postoji) i onda tvoj ispit i ocena odlaze pred komisiju koja moze da pogleda tvoj rad sa ispita ili mogu da traze da polazes ispit ponovo... U svakom slucaju, nacin ocenjivanja je kao i kod nas: svaki profesor je drugaciji.
Nisam sigurna gde si ti studirao da ti je dovoljno 50% da bi izasao na usmeni... ja sam zavrsila redovne studije u Srbiji i trebalo je 60% (ili ocena 6) na pismenom delu ispita da bi se moglo izaci na usmeni... I nema svaki ispit i pismeni i usmeni - neki imaju samo pismeni, neki samo usmeni, a neki oba - ovo vazi i za Srbiju i za USA.
Za ocenjivanje na postdiplomskim studijama kriterijum je stroziji: prolazno je (80%) - to vazi i u Srbiji (ocena 8) i u USA (ocena B). Nisam cula za postdiplomske gde je prolazna ocena za rezultat ispod 80%.
Sto se studentske sluzbe tice - slazem se sa tobom (nazalost)... i necu da komentarisem o tome, jer ce ovo da postane duuuuugacak odgovor :).
 
redsonia, poslah ti ja mail ove sadrzine za pomoc ali nista od tebe...


Ovako:

Krećem u proceduru programa koji se zove CARRER TRAINING...

Pošto sam se odlučio na varijantu SELF EMPLOYMENT u programu, jer agencija nije mogla da mi garantuje da će mi naći poslodavca u MINNESOTI, moram sam da ga nađem...

Sada bih molio pomoć oko par stvari:

1. Ono što me interesuje jeste da li imate neki predlog gde bih mogao da tražim moguće poslodavce (poslovi u oblasti hotelijerstva i turizma), znači najviše bi mi odgovarali hoteli jer verujem da cu možda uspeti sa nekim da se dogovorim i za smeštaj.

2. Kako bi trebalo da izgleda mail kojim ću se predstaviti nekom, recimo hotelu(poslodavcu). Pretpostavljam da treba da sadrži moj CV, propratno pismo, diplome koje imam, sve što bi pomoglo...
E zanima šta je to sve i koju formu treba da ima taj mail?

(mislim da je sadržina i izgled ovog mail-a najbitnija jer će od toga zavisiti da li će se odlučiti da me prime)


Hvala unapred... ;)
 
@roberth2609: Nisam dobila mail koji spominjes... ali i da sam ga dobila, ne znam kakvu pomoc bih mogla da ti dam - ja nudim informacije vezane za studije u USA, ne sto se nalazenja posla tice...

Prvo: Nisam sigurna u kakvom si to programu...
Drugo: Ne znam ni da li si u USA ili u Srbiji - sto je takodje bitno...
Trece: Nisi spomenuo na kojoj si vizi (da li imas vizu koja ti omogucuje rad u USA)...
... koliko razumem, treba sam da pronadjes posao i hoces da ga nadjes u nekom hotelu u Minesoti... Odmah da ti kazem da nisam ekspert sto se trazenja posla tice - zato je i naslov teme da ja studiram u USA i voljna sam da ponudim informacije (vezano za studije).

Posto si spomenuo da imas neku "agenciju", mislim da nisi dobro resio kad si odabrao da sam pronadjes sebi posao. Ova opcija je za one koji znaju sta/gde/kako... a ti ovde pitas neke osnovne stvari... Sta hocu da kazem je da vidim da ne znas gde ces i kako ces. Posto si resio da ne koristis agenciju, nego da "na pola puta" uzmes stvari u svoje ruke - prva preporuka je da pitas njih gde i kako da trazis posao. Da li ti agencija nudi neki trening/informacije sto se trazenja posla tice?
Ustvari, moja "najjaca" preporuka je da se manes tog "Self employment" i da uzmes opciju gde ce agencija da ti pomogne u nalazenju posla, jer ce ti trebati svaka pomoc koju mozes dobiti od agencije/programa u koji se upustas. To da ti ne garantuju posao znaci da zavisi od tebe - jer ti si taj koji ide na intervju za posao i ako si osoba koja bude odbijena od strane poslodavca - oni nece da budu odgovorni za to.

Ali hajde da pretpostavim da znas sta radis i imas neku vizu koja ti omogucuje da radis u USA.
Kad trazis posao - isto je kao i bilo gde drugde. Prvo, nadji gde hoces da radis. Posto hoces hotel u Minesoti, koristi internet pretrazivace da nadjes hotele u Minesoti i kontaktiraj ih (email/telefon) - napisi im da hoces da radis praksu (ili sta vec) kod njih i sta ti treba da bi poceo.
Bitno je da im kazes koji ti je status (viza) - pogotovo ako se nesto ocekuje od njih sto se toga tice. Takodje treba da im das informacije o tvom programu...

Format pisma za prijavu za posao? Tu nemas nikakvih pravila... to bi ti bio CV gde su osnovne informacije o tebi... da li ti trebaju propratna pisma ili sta vec - zavisi da li poslodavac to trazi/zahteva da bi te razmotrili za posao - a to ces saznati na njihovom sajtu (koji pronadjes preko internet pretrazivaca) ili email (koji dobijes kao odgovor na tvoj pocetni email gde trazis informacije kako da se prijavis za posao).
Ako bas hoces da imas neku formu - pronadji na internetu primere CV-a; Kao sto vec rekoh - nemas pravila tako da svaki primer koji budes nasao je primer kako neko misli da bi trebalo da izgleda... a kako ce tvoj CV da izgleda - zavisi od tebe.
 
Poslednja izmena:
Moj komentar o serviranju na tacni je zbog tvojeg pitanja: "Sta,da odemo na sajt doticne skole i da njuskamo da nadjemo nesto na tu temu?"... iz cega izgleda da ti je tesko da odes i pronadjes informacije koje ti trebaju - a to je upravo ono sta treba da uradis.
Iz tvog sarkazma zakljucujem da nisi zadovoljna odgovorom - ali bolji odgovor ne postoji od onoga koji sam dala: Svaki Univerzitet ima svoje zakone i razlike su cak i od slucaja do slucaja... i ne postoji uopstena prica koja ce vaziti za sve Univerzitete u Americi... a ovo vazi i kad pricamo o Univerzitetima u svetu (sire gledano nego samo u Americi).
Jedino pravilo koje postoji je da "njuskas" i pitas Univerzitet koji te zanima... ostalo sve zavisi od njih i od tebe, naravno.
Ne znam zasto se osecas prozvano... to mi nije bila namera.
Ovu temu sam otvorila da bih pruzila informacije o studijama u USA - jer nemam licna iskustva sa studijama u ostalim drzavama... a posto si sama rekla da te USA ne zanima: otvori temu za studije/stipendije za drzavu koja tebe zanima i tamo pitaj sta ti treba.

U pravu si,mene ne zanimaju Univerziteti u Americi,uopste.
Trebalo je da znam da ovde ne mogu da nadjem odgovor,jer nemam veze sa studiranjem u toj zemlji.
ipak,nisam bez razloga to pitala:
Hocu da uradim sto je jedna devojka koju poznajem uradila:
ona je otisla da zavrsi 3ci razred tamo,u usa,medjutim oni su je smestili u 4ti jer je bila ispred svojih vrsnjaka.Nija ona neki genije,niti slicno,jednostavno tamo je kriterijum mnogo nizi nego u srbiji.Svidela mi se ideja da ustedim tako jednu godinu,pa sad trazim neku mogucnost za tako nesto,tj njuskam.
Pa,nije na odmet da njusnem i na ovoj temi.
OK?
 
Zdravo.Zovem se David Gertner i hteo bih da studiram medicinu u USA.Pa me interesuje da li mogu da iz srednje medicinske skole u srbiji idem za USA da studiram medicinu.I da li se to nesto placa i kakav je prijemni ispit.Sve sto znas o tim peripetijama molio bih te da mi kazes
hvala unapred
David

Da li mozes? Naravno da mozes... Procedura je ista, bez obzira za koje studije se prijavljujes - razlike su minimalne.
U globalu, upisivanje skole u USA i u Srbiji se razlikuje u tome sto treba da prevedes dokumentaciju na engleski i onda je posaljes i treba da polazes jezik... i kad te prime, imas kao dodatak da trebas da dobijes vizu u US ambasadi. Uopsteno postupak je: Treba da nadjes skolu (Univerzitet) u koju hoces da se upises, da ih kontaktiras i vidis sta oni traze da bi se upisao kod njih na studije (svaki Univerzitet moze imati svoja pravila/zahteve). Najverovatnije ces trebati polagati neki prijemni (koji prijemni - zavisi od toga sta Univerzitet trazi) i ispit Engleskog (TOEFL najverovatnije) - to verovatno mozes polagati online ili u BG-u.
Da bi dobio preciznije informacije o prijemnom, treba prvo da nadjes Univerzitet gde hoces da upises - onda ces saznati koji ispit treba da polazes... e, onda mozes i saznati vise o tom prijemnom.
Da li se placa? Da. Nisam jos nikoga cula da je dobio 100% troskove pokrivene za studije u USA.

Posto iz tvojih opsirnih pitanja vidim da se nisi bas mnogo raspitivao o skolovanju u USA moja preporuka je da nazoves neke agencije koje se bave posredovanjem... imas ih dosta po BG-u (mozes pronaci linkove/telefone po ovom forumu). Njih pitaj sta i kako - bar da dobijes neku uopstenu ideju o proceduri i mogucnostima... to ne bi trebalo da ti naplate.
Agencije nude usluge da ti pomognu oko papirologije i trazenja skole/Univerziteta - to mozes i sam, ako imas volju i vreme (dugotrajan je to proces). Ako se resis sam da trazis - ustedeces novac.
 
Dragi moji,
s obzirom da nisam mnogo informisana, molim za savete :)

situacija je sledeca: Znaci, imam zavrsenu osnovnu, srednju (gimnazija) i trenutno studiram pravo. Uskoro odlazim u USA (za stalno :) ) i zanima me kako ja tamo da zavrsim neku skolu, ustvari da imam neko obrazovanje, diplomu, s obzirom da ovdje necu zavrsiti fax (a sve i da zavrsim, nikakve koristi).

Kao prvo: Postoji li sansa da mi nesto bude priznato u americi, sto sam ovdje vec zavrsila (npr.osnovna i srednja skola)?
Drugo: Koje su mi sanse da nastavim u americi studirati pravo, (jer fakat sam rodjena za to :mrgreen: ) ? ili cu morati sve ispocetka ako bas zelim pravo?
Trece: bilo kakva skola, bilo koja struka/zanat, za sta se odlucim - koliko mi treba vremenski i finansijski da imam diplomu u rukama?( 3godine, 4,5,...) ?

Ponavljam da zelim imati bilo koju skolu/fax zavrsen i da se smatram obrazovanom sa diplomom u rukama.Kad bih mogla pravni fax, bilo bi super..ali nije frka i nesto drugo, bilo sta...samo ne znam sa kojeg nivoa cu poceti ici u skolu i zato me zanima hoce li mi ista biti priznato...nigdje veze da moram ponovo ici u osnovnu ili srednju skolu...kad bih sa ovim statusom koji sada imam mogla automatski nastaviti fax u usa i dobiti njihovu diplomu ja bih bila na konju! ma sve bih vas castila :mrgreen:

Molim komentaros! Hvala i sorry ako je tema duplak
 
Kao prvo: Postoji li sansa da mi nesto bude priznato u americi, sto sam ovdje vec zavrsila (npr.osnovna i srednja skola)?
Drugo: Koje su mi sanse da nastavim u americi studirati pravo, (jer fakat sam rodjena za to :mrgreen: ) ? ili cu morati sve ispocetka ako bas zelim pravo?
Trece: bilo kakva skola, bilo koja struka/zanat, za sta se odlucim - koliko mi treba vremenski i finansijski da imam diplomu u rukama?( 3godine, 4,5,...) ?

Posto nisi bas informisana: procitaj temu o studijama u USA (lepljiva na ovom forumu). Tu ces dobiti dosta informacija - a jedna od njih je da nema pravila sto se studija tice - ovde mislim na to koliko ce ti priznati i koliko ce kostati. Zavisi od slucaja do slucaja i od Univerziteta/smera koji upises.

Prvo: Da - osnovna i srednja ce ti biti priznate. Jos nisam cula nikoga da je imao problema sa ovim.
Drugo: Priznavanje redovnih studija vec moze biti problem. Ali dogadja se (meni su komplet redovne studije bile priznate). Neces znati koliko ce ti priznati dok se ne prijavis na Univerzitet, onda im das plan i program po kojem si polozila ispit i oni ce to uporediti sa njihovim predmetima... i onda ce odluciti da li ce ti priznati neki predmet ili ne.
Trece: Finansije/trajanje skolovanja zavise od toga za koji Univerzitet/koledz se odlucis i za koji smer. Dok to ne odaberes, neces moci da dobijes nikakve precizne informacije o trajanju i/ili ceni studija.
 
1. koliko si dobila na GMAT-u?
2. koliko po tvom misljenju rezultat GMAT-a utice na selekciju kandidata koji nisu amerikanci ili sa nekog engleskog govornog podrucja?
3. da li znas nekog ko je upisao doktorske studije?
4. da li imas uvid u to koliko se zahtevi za doktorske studije i MBA studije razlikuju u smislu rezultata na GMAT-u, tj. da li je za phd program potreban veci ili isti broj poena?

imam jos puno pitanja, ali za nekog ko se razume u doktorske studije, na BS u USA... pa ako ima neki phd student, molim da se prijavi da ga detaljno preispitam za neke detalje :lol:

Cuo sam za agenciju College Satr za posredovanje u sportu, da li si cula za njih?
 
po meni je najbolja agencija za nalazenje stipendije LZSport (www.lzsport.com) . Potpuno su profi , meni su nasli fakultet u SAD i par mojih drugova je islo preko njih. Nemojte ni probati moj savet je preko drugih jer su ostai prevaranti.

Lepo sto delis svoje iskustvo u vezi LZSport agencije, ali se ne slazem da su ostale agencije prevaranti.
Vidim da ima ljudi koji idu u USA na studije preko ostalih agencija i zadovoljni su. Moje iskustvo sa Wizantianom je pozitivno: nisu mi nasli skolu/stipendiju, ali su mi sav novac vratili - to postujem. A znam par ljudi kojima je Wizantiana pomogla i nasla im skole/smestaj/stipendije.
 
Imam jedno pitanje...da li znash neki nachin da se dobije stipendija za 4 razred gimnzazije??...pa onda bih nastavio fax tamo...najverovatnije elektrotehniku....ili neshto vezano za programiranje....molim te odgovori....hitno mi je potrebno....hvala unapred...:)

Vidi da li skola koju hoces da upises daje stipendije za inostrane studente. Takodje vidi preko agencija - da li oni nude neke pakete koji ukljucuju i trazenje stipendije... Imas dosta agencija u BG koje sredjuju skolovanje u inostranstvu - linkove mozes naci na ovom forumu.
 
moze li neko da mi kaze kako ide sa nostrifikacijom diplome za americko trziste?

Zavisi koja diploma i ko ti nostrifikuje. Proces nostrifikacije je u stvari uporedjivanje slusanih predmeta i polozenih ispita (plan i program) sa njihovim. Kada ti je diploma nostrifikovana - priznato ti je kao da si zavrsio studije po njihovom planu i programu. Ovde treba da sakupis "Units" koje dobijes nakon odslusanog/polozenog ispita.
Imas opcije:
  1. Svaki Univerzitet ima svoje zakone/planove/programe i moze da ti nostrifikuje diplomu u zavisnosti od njihovog plana i programa. Znaci mozes ocekivati razlicite ishode u zavisnosti koji Univerzitet ti nostrifikuje diplomu. Neko moze da ti prizna diplomu, neko ce ti traziti da polazes za 2 units, a neko ce traziti 5 dodatnih units... ne znas dok ne probas.
  2. Imas "globalnu" US nostrifikaciju. Kad ti oni nostrifikuju diplomu onda to vazi za celu drzavu - ova nostrifikacija je "visa" na hijerarhiji od onih koje dobijes od Univerziteta. Ako ti oni kazu da ti treba jos 5 units, onda to pokriva sve Univerzitete.
Opet: ne znas dok ne probas. Preciznu informaciju kako ces ti da prodjes mozes dobiti od osobe koja je zavrsila isti smer na istom Univerzitetu i po istom planu i programu kao i ti... i nostrifikovala diplomu.

Primer kako se ovde racunaju studije: Ja imam MSCS diplomu i da bi je dobila na mom Univerzitetu, trebalo mi je 36 units of Computer Science courses od kojih bar 8 units mora da bude za predmete koji su nivo 500 ili vise.
Svaki predmet ima nivo koji mu odredjuje tezinu - manji broj je za "lakse" kurseve.
 
Hvala na veoma iscrpnom odgovoru.Samo bih te zamolila da mi das i informaciju da li neka obavestenja mogu dobiti i ovde u Srbiji u smislu da vec ovde mogu nesto pri Americkoj citaonici da polazem.Ako ne molim te reci mi koja je precica u smislu odlaska ili ne odlaska odn. zavrsavanja tog posla ovde u Evropi ako nije mogice pri Americkoj citaonici?Unapred zahvalna.
 
Hvala na veoma iscrpnom odgovoru.Samo bih te zamolila da mi das i informaciju da li neka obavestenja mogu dobiti i ovde u Srbiji u smislu da vec ovde mogu nesto pri Americkoj citaonici da polazem.Ako ne molim te reci mi koja je precica u smislu odlaska ili ne odlaska odn. zavrsavanja tog posla ovde u Evropi ako nije mogice pri Americkoj citaonici?Unapred zahvalna.

Nostrifikacija se radi kod onoga ko ce ti priznati diplomu (ili ne). Ne mozes raditi nostrifikaciju u Srbiji/Evropi za Americki Univerzitet... bar koliko ja znam...
Zasto hoces da bude nesto blize? Ne moras biti fizicki prisutna tokom nostrifikacije. Sve sto njima treba je da vide koje si predmete slusala/polagala i sa kojom ocenom... ti ne moras to licno da dostavis ili da budes prisutna.
Ja sam poslala spisak polozenih ispita i plan i program postom. Na Univerzitetu su pregledali/nostrifikovali i javili mi rezultate.
 
Petak? Racunaj da obicno ne rade subotu i nedelju.
Kad ce da odgovore, zavisi od mnogo faktora, kao: sadrzine tvoje poruke, osobe koja je primila e-mail, da li zna odgovor ili treba da ga sazna pre nego sto tebi odgovori, koliko drugih e-mail poruka je primljeno (od drugih ljudi), itd. Tvoj email je najverovatnije stigao do nekog referenta koji obradjuje prijave, ako ima jos 10 prijava, verovatno ces dobiti odgovor uskoro; ako ima jos 2000 prijava, treba da sacekas da dodje red na tvoj e-mail... Nemogu da kazem: za 3 dana ces dobiti odgovor.
Kad sam se prijavljivala, na prvi email/prijavu cekala sam odgovor 2-3 nedelje... Nakon toga sam na ostale email-ove dobijala odgovor nakon 2-3 (radna) dana.
Znam da iscekujes odgovor, ali u pocetku treba imati strpljenja. Odgovor ce stici, samo treba da se doceka...
Sretno!
 

Back
Top