Quantcast

Становиште Православне Цркве о човековом стању после смрти?

Шта се догађа после смрти, а пре свеопштег Васкрсења?

• Душа наставља да живи (рај/пакао), док је тело у земљи

• Душа спава заједно са телом

• Човек васкрсава у духовном телу

• Нешто четврто (описати)

Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

south railroad

Aktivan član
Moderator
Poruka
1.153
Dobro.
Kako tumačiš događaj Preobraženja kojeg je Hristos apostolima najavio kao gledanje Carstva Božijeg došlog u sili?
Pa su očevidci, Petar, Jakov i Jovan videli u njemu Mojsija i Iliju?
Moram priznati da mi je sve oko Ilije misticno. Uzet u telu, nije vaskrsnuo. Pojavljuje se sa Mojsijem. Opet ce doci...

Dusa poprima oblik tela u kome se nalazila. Tako i dusa dusu prepoznaje. Jankova prepoznaje Stankovu i Janko zna da je to Stanko iako vidi samo dusu bez tela.
Tako su i Apostoli prepoznali Mojseja ( kazem Ilija mi je ?????) Takodje kaze da se samo Gospod preobrazio a ne Mojsije ili Ilija.

Jos mi je vise nejasno oko Ilije kad procitam iz Zitija na Preobrazenje:

Док они спаваху, и расвит беше на помолу, Господ Христос се преобрази блистајући славом Свога Божанства, и по наређењу Његовом предстадоше Му два пророка: Мојсије од мртвих, Илија из раја, и говораху с Њим о изласку Његову који Му је требало свршити у Јерусалиму....
...... Док Петар то говораше, светао облак, који оба пророка беше донео Христу и који је опет по Божјем наређењу имао узети их и однети свакога на своје место, заклони апостоле окруживши врх горе;
http://www.spc.rs/sr/preobrazhenje_gospodnje_1

Jovan Prezviter

Ističe se
Poruka
2.921
Jos mi je vise nejasno oko Ilije kad procitam iz Zitija na Preobrazenje:

Док они спаваху, и расвит беше на помолу, Господ Христос се преобрази блистајући славом Свога Божанства, и по наређењу Његовом предстадоше Му два пророка: Мојсије од мртвих, Илија из раја,
Mojsije je mogao vaskrsnuti telom a Ilija koji je već uzet na nebo spustiti se...mislim da nije teško razumeti.

south railroad

Aktivan član
Moderator
Poruka
1.153
Mojsije je mogao vaskrsnuti telom a Ilija koji je već uzet na nebo spustiti se...mislim da nije teško razumeti.
Ovo za Iliju je ok. Spusten je u telu sa neba, ali za Mojsija ne verujem da se tamo javio u telu. Jednostavno zato sto se Vaskrsenje nije desilo. Tj tek ce se desiti.

Jovan Prezviter

Ističe se
Poruka
2.921
Ovo za Iliju je ok. Spusten je u telu sa neba, ali za Mojsija ne verujem da se tamo javio u telu. Jednostavno zato sto se Vaskrsenje nije desilo. Tj tek ce se desiti.
Postoje neka mišljenja da se radi o Mojsijevoj duši recimo. I to je jedno od stanovišta crkve. Međutim, ima i drugo mišljenje baš poput ovog teksta da se radi o Mojsijevom telu. Ako se radi o telu Mojsijevom onda je logično da je vaskrsao. Sa druge strane bliži sam verovanju da je upitanju doista Mojsijevo vaskrslo telo jer pošto je Ilija bio u telu a apostol samo ukazuje da su pojave Ilije i Mojsija u istom rangu (ne navodi recimo da je Mojsije u drugom pojavnom obliku u odnosu na Iliju) onda nemamo razloga da sumnjamo da je Gospod vaskrsao Mojsija. Mojsije može biti preteča vaskrslih u telu a imamo i vaskrsenja tokom Hristovog stradanja na krstu...mnogi sveti su vaskrsli i pojavili se u Jerusalimu. Zaista tekst Pisma ne navodi ni u jednom delu da bi se Mojsijev pojavni oblik razlikovao od Ilijinog pa sam mišljenja da je zaista u pitanju Mojsije.

south railroad

Aktivan član
Moderator
Poruka
1.153
Postoje neka mišljenja da se radi o Mojsijevoj duši recimo. I to je jedno od stanovišta crkve. Međutim, ima i drugo mišljenje baš poput ovog teksta da se radi o Mojsijevom telu. Ako se radi o telu Mojsijevom onda je logično da je vaskrsao. Sa druge strane bliži sam verovanju da je upitanju doista Mojsijevo vaskrslo telo jer pošto je Ilija bio u telu a apostol samo ukazuje da su pojave Ilije i Mojsija u istom rangu (ne navodi recimo da je Mojsije u drugom pojavnom obliku u odnosu na Iliju) onda nemamo razloga da sumnjamo da je Gospod vaskrsao Mojsija. Mojsije može biti preteča vaskrslih u telu a imamo i vaskrsenja tokom Hristovog stradanja na krstu...mnogi sveti su vaskrsli i pojavili se u Jerusalimu. Zaista tekst Pisma ne navodi ni u jednom delu da bi se Mojsijev pojavni oblik razlikovao od Ilijinog pa sam mišljenja da je zaista u pitanju Mojsije.
Malo se ne slazemo :)
Crkva uci da ce se Vaskrsenje tek desiti. Ono nije postepeno ili ``tu i tamo``. Za duse onih koji su ustali u casu Gospodnje smrti, Pismo kaze da su ustali a ne Vaskrsli.
Mat.27.
52. И гробови се отворише, и устадоше многа тијела светих који су помрли;
53. И изишавши из гробова по васкрсењу његову, уђоше у свети град и показаше се многима.

Ovo ``ustadose`` se razlikuje od Vaskrsenja. Takodje Pismo ne govori da su se Ilija i Mojsije pojavili u telu. Mozemo razmisljati o tome ali se to nigde ni u Svetootackim spisima ni u Pismu ne navodi.

south railroad

Aktivan član
Moderator
Poruka
1.153
a sta cemo sa ovim
Onda reče: 'Isuse, seti me se kada dođeš u carstvo svoje.' A on će mu: 'Zaista ti kažem: danas ćeš biti sa mnom u Raju'".
Ali mu ne kaze `` danas ces biti sa mnom u Carstvu Bozijem``! Da, uveo je razbojnika dusom u raj kao u mesto gde duse pravednika takodje cekaju Vaskrsenje mrtvih ( zato je to i uslo u Simbol Vere) ali se `` zivot buduceg veka`` ili Carstvo Bozije otvara tek u casu Vaskrsenja na danu Suda Gospodnjeg da primi dostojne.

hm337

Primećen član
Poruka
718
Ali mu ne kaze `` danas ces biti sa mnom u Carstvu Bozijem``! Da, uveo je razbojnika dusom u raj kao u mesto gde duse pravednika takodje cekaju Vaskrsenje mrtvih ( zato je to i uslo u Simbol Vere) ali se `` zivot buduceg veka`` ili Carstvo Bozije otvara tek u casu Vaskrsenja na danu Suda Gospodnjeg da primi dostojne.
čekaj jel raj prazan zato što se još nije desilo vaskrsenje i suđenje ili je bar neko naprimer razbojnik sa krsta u raju? da li pristaješ na mogućnost da raj i pakao postoje i sad i da su u funkciji ili ne? šta ćemo sa Isusovom pričom o Lazaru i bogatašu?

Arianna

Buduća legenda
Poruka
46.019
čekaj jel raj prazan zato što se još nije desilo vaskrsenje i suđenje ili je bar neko naprimer razbojnik sa krsta u raju? da li pristaješ na mogućnost da raj i pakao postoje i sad i da su u funkciji ili ne? šta ćemo sa Isusovom pričom o Lazaru i bogatašu?
Raj nije sada on je u buducnosti u Bozjem Carstvu
Zlocinac je umro pre Hrista i ne moze tog dana biti doslovno sa Isusom iz vise razloga
prvo Isus nije odmah tog dana vaskrsao nego posle 3 dana
drugo tek je Isus svojom smrcu otvorio put nebeskom uskrsenju
tako da pre Hriista svi cekaju zemaljsko uskrsenje u buducnosti
tako i zlocinac
a pakao ne postoji
Prica o Lazaru i bogatasu je simbolicna prica :)

Poslednja izmena:

south railroad

Aktivan član
Moderator
Poruka
1.153
Evo sam pogledaj kada se koristi rec raj a kada Carstvo Bozije. Takodje kada se koristi ad a kada pakao. U Mat. 24. 46 se jasno koristi rec pakao ( Κόλαση i detaljan opis istog) dok se u prici o bogatasu i Lazaru koristi rec Ad. Ad nije pakao vec medjumesto. Svi cekaju Vaskrsenje i mrtvi i mi poluzivi :)

hm337

Primećen član
Poruka
718
Evo sam pogledaj kada se koristi rec raj a kada Carstvo Bozije. Takodje kada se koristi ad a kada pakao. U Mat. 24. 46 se jasno koristi rec pakao ( Κόλαση i detaljan opis istog) dok se u prici o bogatasu i Lazaru koristi rec Ad. Ad nije pakao vec medjumesto. Svi cekaju Vaskrsenje i mrtvi i mi poluzivi :)
Ali da li su duše svesne u Adu, da li su žive ili zamrznute tj. usnule?
pakao podrazumeva večne muke
Marko 9,43I ako te ruka tvoja sablažnjava, otsijeci je: bolje ti je bez ruke u život ući, negoli s obje ruke ući u pakao, u oganj vječni,

raj se pominje u Isusovom obraćanju razbojniku na krstu. što sugeriše da se radi o mestu na koje idu mrtvi koji to zasluže...
a carstvo Božije je nešto drugo...to je stanje duše za života

Luka 11,20A ako li ja prstom Božijim izgonim đavole, dakle je došlo k vama carstvo Božije.

Luka 17,20A kad ga upitaše fariseji: kad će doći carstvo Božije? odgovarajući reče im: carstvo Božije neće doći da se vidi;

Luka 17,21Niti će se kazati: evo ga ovdje ili ondje; jer gle, carstvo je Božije unutra u vama.

Rimljanima 14,17Jer carstvo Božije nije jelo i piće, nego pravda i mir i radost u Duhu svetome.

Jovan Prezviter

Ističe se
Poruka
2.921
Malo se ne slazemo :)
Crkva uci da ce se Vaskrsenje tek desiti.
Naravno. Vaskrs će se dogoditi u budućnosti.

Ono nije postepeno ili ``tu i tamo``.
Naravno, ja ovde uključujem Mojsija kao jedinstven slučaj...za ostale na kraju vremena.

Za duse onih koji su ustali u casu Gospodnje smrti, Pismo kaze da su ustali a ne Vaskrsli.
Mat.27.
52. И гробови се отворише, и устадоше многа тијела светих који су помрли;
53. И изишавши из гробова по васкрсењу његову, уђоше у свети град и показаше се многима.

Da, s tim da mi ne znamo njihovu sudbinu da li su ponovo umrli. Ako pak sagledamo kontekst njihovog pojavljivanja po Hristovom vaskrsu možemo zaključiti da su oni zapravo sa Hristom "prvine" kako je i praznik Prvina ili pentekost najavljivao. Možda su ponovo pomrli ali nekako deluje da je čas njihovog pojavljivanja u vreme Hristovog vaskrsa vezani za objavu te vesti...samim tim možemo zaključiti da su i oni vaskrsli za večnost. Ali opet to pitanje se može još izučiti.

Takodje Pismo ne govori da su se Ilija i Mojsije pojavili u telu.
Za Iliju možemo biti sigurni jer je uzet na nebo u telu. A Mojsije se pojavljuje zajedno sa Ilijom pa nekako kažem ne deluje ubedljivo da bi se Mojsije pokazao u obliku duše bez tela dok Ilija biva telom predstavljen. Jednostavno jezik Pisma koji se koristi gde se jednostavno konstatuje da su se pojavili Mojsije i Ilija jasno je da su se morali prikazati u istom pojavnom obliku a pošto za Iliju znamo da je telom otišao u nebesa ja ne vidim da bi se oni ikako drugačije predstavili osim telom.

Ali Mojsije kažem može biti preteča vaskrslih telom pre opšteg vaskrsa vernih. Nije neobično da Mojsije bude izuzetak jer i Ilija je izuzetak kao i Enoh jer oni ne behu doživeli zemljske smrti.

Mozemo razmisljati o tome ali se to nigde ni u Svetootackim spisima ni u Pismu ne navodi.
Ok, treba svakako razmisliti o ovome.

south railroad

Aktivan član
Moderator
Poruka
1.153
Marko 9,43I ako te ruka tvoja sablažnjava, otsijeci je: bolje ti je bez ruke u život ući, negoli s obje ruke ući u pakao, u oganj vječni,

raj se pominje u Isusovom obraćanju razbojniku na krstu. što sugeriše da se radi o mestu na koje idu mrtvi koji to zasluže...

Luka 11,20A ako li ja prstom Božijim izgonim đavole, dakle je došlo k vama carstvo Božije.

Luka 17,20A kad ga upitaše fariseji: kad će doći carstvo Božije? odgovarajući reče im: carstvo Božije neće doći da se vidi;

Luka 17,21Niti će se kazati: evo ga ovdje ili ondje; jer gle, carstvo je Božije unutra u vama.

Rimljanima 14,17Jer carstvo Božije nije jelo i piće, nego pravda i mir i radost u Duhu svetome.
U Pravoslavlju se razlikuju 4, da tako kazem, stanja duse. Ovo u kom se nalazi sada u telu. Stanje u trenutku razdvajanja od tela. Stanje do Vaskrsenja tela i stanje posle Vaskrsenja. U svakom od tih stanja je apsolutno svesna i sebe i svega sto je okruzuje. Poseduje slovesnost koju joj je Bog jednom dao i vise je ne uzima natrag.
Pogledaj reci sudjenja i kako se Gospod i Spas nas Isus Hristos obraca svesnim bicima: Mat.25.
34. Тада ће рећи Цар онима што му стоје са десне стране: Ходите благословени Оца мојега; примите Царство које вам је припремљено од постања свијета.
41. Тада ће рећи и онима што му стоје с лијеве стране: Идите од мене, проклети, у огањ вјечни који је припремљен ђаволу и анђелима његовим.

Jevreji su ocekivali, mozda pravilnije da jos uvek ocekuju, mesiju koji ce uspostaviti Carstvo Bozije ali na zemlji. Zato su i Njega propitivali takvim pitanjima, ne shvatajuci duhovnost Carstva. Pogledaj da su ga i njegovi ucenici, sami Apostoli odmah po Vaskrsenju upitali da li ce sada uspostaviti Carstvo Bozije. I oni su mislili da ce ono biti zemaljsko sve dok se nije spustio Car Nebeski, Duh Sveti Utesitelj, na njih. Tek su tada razumeli da im Gospod nije govorio o zemaljskom Carstvu.

vcbccbc vcbcvb

Aktivan član
Poruka
1.639
Jevreji su ocekivali, mozda pravilnije da jos uvek ocekuju, mesiju koji ce uspostaviti Carstvo Bozije ali na zemlji. Zato su i Njega propitivali takvim pitanjima, ne shvatajuci duhovnost Carstva. Pogledaj da su ga i njegovi ucenici, sami Apostoli odmah po Vaskrsenju upitali da li ce sada uspostaviti Carstvo Bozije. I oni su mislili da ce ono biti zemaljsko sve dok se nije spustio Car Nebeski, Duh Sveti Utesitelj, na njih. Tek su tada razumeli da im Gospod nije govorio o zemaljskom Carstvu.
samo da preciziramo da kada se molimo, mi se molimo -
da dodje carstvo Tvoje, da bude volja Tvoja i na zemlji kao na nebu -
a to znaci da mi sad ovakvi kakvi jesmo to trazimo, sada i ovde carstvo Bozije koje ce se , ocekujemo i verujemo, pokazati slavno/superiorno u odnosu na materijalno carstvo koga smo svi svesni oko nas, a koje najkrace receno sve nebesko izopaci. Mi hriscani molimo da se to promeni na zemlji i odmah.

Сале!

Buduća legenda
Poruka
33.438

tako sam i ja shvatio

south railroad

Aktivan član
Moderator
Poruka
1.153
Pismo kaže da su ih videli kao "ljude" i to "u slavi", za koje je Petar hteo i šatre da podigne?
Da to stoji. Tako i duse svetih Bozijih ugodnika izobrazavamo na ikonama sa telom iako ce telo tek vaskrsnuti. Kako bi drugacije? Pa i andjele, ikone prikazuju sa telom.

Ako se slazemo da je Isus prvi telom Vaskrsao iz groba i da pre Njega nije bilo Vaskrsenja, kao sto i Pismo svedoci, kako je onda moguce da je Mojsije vaskrsnut u telu na dan Preobrazenja ili pre?

Ako je on pre Hrista vaskrsnut koji je razlog da Pismo to precutkuje? Zar Hristos to ne bi napomenuo Jevrejima? Jer da je Mojsije vaskrsao, Hristos ne bi vaskrsavao Jairovu cerku, udovicinog sina i Lazara kao naznaku i potvrdjivanje istinitosti Vaskrsenja. Ono... imate Vaskrslog Mojsija, eto vam. :)

Iz Zitija Svetih znamo da je Gospod uzimao tela nekih vec preminulih raba svojih. Recimo i telo Presvete majke Svoje, ali to jos nije vaskrsenje. Njega cekamo.

De_Sisti

Buduća legenda
Moderator
Poruka
34.684
Ako se slazemo da je Isus prvi telom Vaskrsao iz groba i da pre Njega nije bilo Vaskrsenja, kao sto i Pismo svedoci, kako je onda moguce da je Mojsije vaskrsnut u telu na dan Preobrazenja ili pre?
Ako je on pre Hrista vaskrsnut koji je razlog da Pismo to precutkuje? Zar Hristos to ne bi napomenuo Jevrejima? Jer da je Mojsije vaskrsao, Hristos ne bi vaskrsavao Jairovu cerku, udovicinog sina i Lazara kao naznaku i potvrdjivanje istinitosti Vaskrsenja. Ono... imate Vaskrslog Mojsija, eto vam. :)
Iz Zitija Svetih znamo da je Gospod uzimao tela nekih vec preminulih raba svojih. Recimo i telo Presvete majke Svoje, ali to jos nije vaskrsenje. Njega cekamo.
Ne, nije Mojsije vaskrsao pre Hrista, nego su u Hristovom vaskrsenju svi vaskrsli.
A u Božijoj stvarnosti, vreme ne koincidira ovom našem ("dolazi čas, i već je nastao"). U Bogu, vreme ne postoji.
Bog je iznad vremena, jer je vreme kategorija tvorevine.
To što je apostolima u ovom svetu bilo u kategorijama pre i posle, u Božijoj perspektivi, sve je SADA.
I ako su dvojica proroka sa Hristom na Tavoru pričala o događajima koji se imaju zbiti i Hristovom stradanju u Jerusalimu, to je ne zato što su to dobro pretpostavljali, nego zato što su te događaje videli u Hristu i kroz Hrista.

Takodje Pismo ne govori da su se Ilija i Mojsije pojavili u telu.
Takođe, Pismo ne govori ni da su se Ilija i Mojsije pojavili samo kao duše.
Ono što Pismo govori, jeste da su ih apostoli prepoznali kao ljude, kao dva čoveka koja su razgovarala s Hristom.

Mozemo razmisljati o tome ali se to nigde ni u Svetootackim spisima ni u Pismu ne navodi.
Ja bih se, opet, vratio na Jefrema Sirina (pošto se malo tumačenja Preobraženja odmiče dalje od primarne priče o pokazivanju HRistovog božanstva i sekundarne priče o alegorijskom značenju Mojsija i Ilije i njihovog prisustva), koji vrlo decidirano iskazuje da se Mojsije na Tavoru pojavio u vaskrslom telu

"Tumačenje 4 jevanđelja"
Зар није Христос призвао Мојсеја у живот, а Илију с неба? Гле, Он их је привео из претходног времена Праведног ? . Ако је пак насилно спустио Илију са неба, онда Он није благ, јер је Илију отео из мишице Праведнога и довео га за Свог сведока. Ако је Благи без знања Праведнога пронашао Мојсеја и присвојио га, онда је крив за краду, јер га је отео из гроба, изневши на видело кости које је Праведни сакрио од људских оцију (в. 5. Мојс. 34; 6).
....
када силажаху са горе заповеди им Исус говорећи: Никоме не казујте што сте видели (Мт. 17; 9). Знао је да им неће поверовати него да ће их сматрати безумницима и речи: можда знате и одакле је дошао Илија? Мојсеј је пак био погребен, али нико није знао место где је његов гроб, тако да би се појавило богохуљење и саблазан. И још каже: Будите мирни док се не отворе гробови и док из њих не изаду праведници Старог и Новог Завета и не појаве се у Јерусалиму, граду великог Цара (упор. Мт. 5; 35). Након тога ће поверовати да је Онај, Који је њих призвао у живот, васкрсао и Мојсеја. На глас Господњи појавило се много праведника из преисподње, и уместо једног дошли су многи. И ако су се мртви јавили зацувши Његов глас, да ли је онда утолико пре требало да се јави живи Илија? Због тога је рекао: Никоме не казујте што сте видели док Син човечији из мртвих не васкрсне (Мт. 17; 9).

Važno je da napravimo razliku između vaskrsenja kao reanimacije tek preminulih i vaskrsenja kao konačnog događaja svakog ljudskog bića.

S jedne strane:
Jairova kćer, sin udovice iz Sarepte, Evtiha, to su reanimacije, vraćanje u ovaj život i za ovaj život.
TO se ne događa svima, nego nekima, kao čudo, kao pouka i primer za utemeljenje vere.

S druge strane:
Vaskrsenje svih za večni život, to je ono što Bog obećava svima i što se događa svima. I to samo jednom, kao trajna i nepovratna promena.

Moramo se, opet, vratiti na Mateja 27, 52-53
I grobovi se otvoriše, i ustadoše mnoga tijela svetih koji su pomrli;
I izišavši iz grobova po vaskrsenju njegovu, uđoše u sveti grad i pokazaše se mnogima.

Ovo ``ustadose`` se razlikuje od Vaskrsenja.
U čemu se razlikuje?
Kakvo je stanje davno preminulog koji "ustane", a da nije vaskrsao?

Zar nije smislenije da se pojava tih svetih, tumači u svetlu Hristovih reči iz Jovana 5, 25-29

25. Zaista, zaista vam kažem, da dolazi čas, i već je nastao, kada će mrtvi čuti glas Sina Božijega, i čuvši ga oživeće.
26. Jer kao što Otac ima život u sebi, tako dade i Sinu da ima život u sebi;
27. I dade mu vlast i da sudi, jer je Sin Čovečiji.
28. Ne čudite se tome, jer dolazi čas u koji će svi koji su u grobovima čuti glas Sina Božijega,
29. I izići će oni koji su činili dobro u vaskrsenje života, a oni koji su činili zlo u vaskrsenje suda.

U tome treba i tumačiti i ono Petrovo o "silasku u Ad" i "propovedanju duhovima u tamnici".
Taj "silazak u Ad", nije trodnevna propoved, već jedna rečenica poziva preminulima za ustajanje.
Tren.
U kojoj oživljavaju.
Svi

Podsetio bih i na Vaskršnje slovo sv. Zlatousta:
Васкрсе Христос, и ад се стропошта! Васкрсе Христос, и падоше демони. Васкрсе Христос, и радују се анђели! Васкрсе Христос, и живот живује! Васкрсе Христос, и ниједног мртвог у гробу!
Јер Христос, уставши из мртвих, постаде првина преминулих. Њему слава и власт кроза све векове. Амин!

Takođe, ako polazimo od toga da je se molimo onako kako verujemo (Lex orandi lex credendi est), onda bih priložio iz stihove iz Statija, te čudesne službe u kojoj mi ništavi, stojimo pred, za ljude i anđele, nepojmljivim paradoksom u kojoj se ovaploćeni Bog vidi mrtav na ovom svetu.

• Živote kako umireš? Kako i u grobu boraviš, a rušiš carstvo smrti, i mrtve iz Ada vaskrsavaš?
  • Kao zrno pšenično, zašavši u nedra zemlje, uzvratio si prebogat klas, vaskrsavši ljude koji su od Adama
  • Skinuvši Te, Reči, s drveta mrtva, u grob Te sada Josif položi, no vaskrsni spasavajući sve kao Bog
  • Uznesen bivši na drvo, i žive ljude sauznosiš, a budući pod zemljom, vaskrsavaš one koji pod njom leže
  • Poslušavši, Reči, Oca Tvoga, sišao si čak do Ada strašnoga, i vaskrsao si rod ljudski
  • Voljom pokazao si se, Reči, u grobu mrtav, no živiš, i ljude kao što si predrekao, podižeš Spase moj, vaskrsenjem svojim
  • Ti Reči, kao davalac života, na Krstu prostrt Judejce nisi umrtvio, nego si vaskrsao i njihove mrtve
  • Usnuo si malo, i oživio si pomrle, a vaskrsavši, Dobri, vaskrsao si usnule od veka
  • Da ste se, o Judejci, postideli bar onih mrtvih, koje vaskrse Životodavac, Kojega vi iz zavisti ubiste
  • Iako si bio viđen mrtav, no živeći kao Bog, umrtvljene ljude oživeo si, umrtvivši moga umrtvitelja
  • Iako se u grob sahranjuješ, iako u Ad silaziš, ipak si, Spase, grobove ispraznio, i Ad si obnažio, Hriste
  • Premudrost Božija koja izliva struje života, zalazeći u grob oživljava, one koji su u nezalaznim mestima Ada
  • Kada si položen u Grob, Sazdatelju Hriste, temelji se Ada pokolebaše, i grobovi se ljudi otvoriše

Када си сишао к смрти, Животе бесмртни, тада си Ад умртвио блистањем Божанства; а када си умрле из преисподње васкрсао, све Силе Небеске клицаху: Животодавче Христе Боже наш, слава Теби

south railroad

Aktivan član
Moderator
Poruka
1.153
Ne, nije Mojsije vaskrsao pre Hrista, nego su u Hristovom vaskrsenju svi vaskrsli.
A u Božijoj stvarnosti, vreme ne koincidira ovom našem ("dolazi čas, i već je nastao"). U Bogu, vreme ne postoji.
Bog je iznad vremena, jer je vreme kategorija tvorevine.
To što je apostolima u ovom svetu bilo u kategorijama pre i posle, u Božijoj perspektivi, sve je SADA.
I ako su dvojica proroka sa Hristom na Tavoru pričala o događajima koji se imaju zbiti i Hristovom stradanju u Jerusalimu, to je ne zato što su to dobro pretpostavljali, nego zato što su te događaje videli u Hristu i kroz Hrista.

Takođe, Pismo ne govori ni da su se Ilija i Mojsije pojavili samo kao duše.
Ono što Pismo govori, jeste da su ih apostoli prepoznali kao ljude, kao dva čoveka koja su razgovarala s Hristom.

Ja bih se, opet, vratio na Jefrema Sirina (pošto se malo tumačenja Preobraženja odmiče dalje od primarne priče o pokazivanju HRistovog božanstva i sekundarne priče o alegorijskom značenju Mojsija i Ilije i njihovog prisustva), koji vrlo decidirano iskazuje da se Mojsije na Tavoru pojavio u vaskrslom telu

"Tumačenje 4 jevanđelja"
Зар није Христос призвао Мојсеја у живот, а Илију с неба? Гле, Он их је привео из претходног времена Праведног ? . Ако је пак насилно спустио Илију са неба, онда Он није благ, јер је Илију отео из мишице Праведнога и довео га за Свог сведока. Ако је Благи без знања Праведнога пронашао Мојсеја и присвојио га, онда је крив за краду, јер га је отео из гроба, изневши на видело кости које је Праведни сакрио од људских оцију (в. 5. Мојс. 34; 6).
....
када силажаху са горе заповеди им Исус говорећи: Никоме не казујте што сте видели (Мт. 17; 9). Знао је да им неће поверовати него да ће их сматрати безумницима и речи: можда знате и одакле је дошао Илија? Мојсеј је пак био погребен, али нико није знао место где је његов гроб, тако да би се појавило богохуљење и саблазан. И још каже: Будите мирни док се не отворе гробови и док из њих не изаду праведници Старог и Новог Завета и не појаве се у Јерусалиму, граду великог Цара (упор. Мт. 5; 35). Након тога ће поверовати да је Онај, Који је њих призвао у живот, васкрсао и Мојсеја. На глас Господњи појавило се много праведника из преисподње, и уместо једног дошли су многи. И ако су се мртви јавили зацувши Његов глас, да ли је онда утолико пре требало да се јави живи Илија? Због тога је рекао: Никоме не казујте што сте видели док Син човечији из мртвих не васкрсне (Мт. 17; 9).

Važno je da napravimo razliku između vaskrsenja kao reanimacije tek preminulih i vaskrsenja kao konačnog događaja svakog ljudskog bića.

S jedne strane:
Jairova kćer, sin udovice iz Sarepte, Evtiha, to su reanimacije, vraćanje u ovaj život i za ovaj život.
TO se ne događa svima, nego nekima, kao čudo, kao pouka i primer za utemeljenje vere.

S druge strane:
Vaskrsenje svih za večni život, to je ono što Bog obećava svima i što se događa svima. I to samo jednom, kao trajna i nepovratna promena.

Moramo se, opet, vratiti na Mateja 27, 52-53
I grobovi se otvoriše, i ustadoše mnoga tijela svetih koji su pomrli;
I izišavši iz grobova po vaskrsenju njegovu, uđoše u sveti grad i pokazaše se mnogima.

U čemu se razlikuje?
Kakvo je stanje davno preminulog koji "ustane", a da nije vaskrsao?

Zar nije smislenije da se pojava tih svetih, tumači u svetlu Hristovih reči iz Jovana 5, 25-29

25. Zaista, zaista vam kažem, da dolazi čas, i već je nastao, kada će mrtvi čuti glas Sina Božijega, i čuvši ga oživeće.
26. Jer kao što Otac ima život u sebi, tako dade i Sinu da ima život u sebi;
27. I dade mu vlast i da sudi, jer je Sin Čovečiji.
28. Ne čudite se tome, jer dolazi čas u koji će svi koji su u grobovima čuti glas Sina Božijega,
29. I izići će oni koji su činili dobro u vaskrsenje života, a oni koji su činili zlo u vaskrsenje suda.

U tome treba i tumačiti i ono Petrovo o "silasku u Ad" i "propovedanju duhovima u tamnici".
Taj "silazak u Ad", nije trodnevna propoved, već jedna rečenica poziva preminulima za ustajanje.
Tren.
U kojoj oživljavaju.
Svi

Podsetio bih i na Vaskršnje slovo sv. Zlatousta:
Васкрсе Христос, и ад се стропошта! Васкрсе Христос, и падоше демони. Васкрсе Христос, и радују се анђели! Васкрсе Христос, и живот живује! Васкрсе Христос, и ниједног мртвог у гробу!
Јер Христос, уставши из мртвих, постаде првина преминулих. Њему слава и власт кроза све векове. Амин!

Takođe, ako polazimo od toga da je se molimo onako kako verujemo (Lex orandi lex credendi est), onda bih priložio iz stihove iz Statija, te čudesne službe u kojoj mi ništavi, stojimo pred, za ljude i anđele, nepojmljivim paradoksom u kojoj se ovaploćeni Bog vidi mrtav na ovom svetu.

• Živote kako umireš? Kako i u grobu boraviš, a rušiš carstvo smrti, i mrtve iz Ada vaskrsavaš?
  • Kao zrno pšenično, zašavši u nedra zemlje, uzvratio si prebogat klas, vaskrsavši ljude koji su od Adama
  • Skinuvši Te, Reči, s drveta mrtva, u grob Te sada Josif položi, no vaskrsni spasavajući sve kao Bog
  • Uznesen bivši na drvo, i žive ljude sauznosiš, a budući pod zemljom, vaskrsavaš one koji pod njom leže
  • Poslušavši, Reči, Oca Tvoga, sišao si čak do Ada strašnoga, i vaskrsao si rod ljudski
  • Voljom pokazao si se, Reči, u grobu mrtav, no živiš, i ljude kao što si predrekao, podižeš Spase moj, vaskrsenjem svojim
  • Ti Reči, kao davalac života, na Krstu prostrt Judejce nisi umrtvio, nego si vaskrsao i njihove mrtve
  • Usnuo si malo, i oživio si pomrle, a vaskrsavši, Dobri, vaskrsao si usnule od veka
  • Da ste se, o Judejci, postideli bar onih mrtvih, koje vaskrse Životodavac, Kojega vi iz zavisti ubiste
  • Iako si bio viđen mrtav, no živeći kao Bog, umrtvljene ljude oživeo si, umrtvivši moga umrtvitelja
  • Iako se u grob sahranjuješ, iako u Ad silaziš, ipak si, Spase, grobove ispraznio, i Ad si obnažio, Hriste
  • Premudrost Božija koja izliva struje života, zalazeći u grob oživljava, one koji su u nezalaznim mestima Ada
  • Kada si položen u Grob, Sazdatelju Hriste, temelji se Ada pokolebaše, i grobovi se ljudi otvoriše

Када си сишао к смрти, Животе бесмртни, тада си Ад умртвио блистањем Божанства; а када си умрле из преисподње васкрсао, све Силе Небеске клицаху: Животодавче Христе Боже наш, слава Теби
Svemu ovome recenom bih nadovezao i tropar Vaskrsenja: HRISTOS VASKRESE IZ MRTVIH, SMRĆU SMRT UNIŠTI I SVIMA U GROBOVIMA ŽIVOT DAROVA.
Koliko sam mogao razumeti nase malo neslaganje je u boldovanom. Ovako ja to razumem sa ogromnim prostorom da nisam bas razumeo. Hristos koji sam jeste Zivot nije sebe, tj Svoj domostroj spasenja ljudskog, ogranicio samo na one koji tada ziveli i na one koji ce se roditi i cuti Jevandjelje kasnije, vec i na one koji su vec bili mrtvi. I njima Bog daje mogucnost Vaskrsenja. To je to darovanje zivota koje se razlikuje od Vaskrsenja.

Mozda malo zaboravljamo najglavniju poruku preobrazenja: .... Njega poslusajte!!!
A evo sta On, koga trebamo poslusati kaze: Jn. 6.

39. А ово је воља Оца који ме посла, да све што ми је дао ништа од тога не изгубим, него да то васкрснем у посљедњи дан.
40. А ово је воља Оца који ме посла, да сваки који види Сина и вјерује у њега има живот вјечни; и ја ћу га васкрснути у посљедњи дан.

Ili 1.Kor. 15:

22. Јер као што у Адаму сви умиру, тако ће и у Христу сви оживјети.
23. Но сваки у своме реду: првенац Христос, потом, о његову доласку, они који су Христови;
52. Уједанпут, у трену ока, при посљедњој труби; јер ће затрубити, и мртви ће васкрснути нераспадљиви, и ми ћемо се промијенити.

Kako bi se mogle uklopiti ove reci Jevandjelja u teoriju o vaskrsenju svih u casu hristovog Vaskrsenja?

vcbccbc vcbcvb

Aktivan član
Poruka
1.639
Kako bi se mogle uklopiti ove reci Jevandjelja u teoriju o vaskrsenju svih u casu hristovog Vaskrsenja?
problem nastaje kada se jevandjelje uklapa u knj. otkr., i dva zasebna vaskrsenja, ili se knj. otkr. uklapa u jevandjelje

npr. ozivese, a ostali NE OZIVESE, zig, pa vaskrsenje samo nezigosanih, blazeni koji od sad umiru, itd

aha, znaci dva svedoka/proroka iz knj. otkr. su reanimirana, tj. tek ce da budu, a nisu Irodov kvasac za koji upozori Hristos, a ja na to i dalje cekam odgovor.

Poslednja izmena: