Quantcast

Становиште Православне Цркве о човековом стању после смрти?

Шта се догађа после смрти, а пре свеопштег Васкрсења?

• Душа наставља да живи (рај/пакао), док је тело у земљи

• Душа спава заједно са телом

• Човек васкрсава у духовном телу

• Нешто четврто (описати)

Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

vcbccbc vcbcvb

Aktivan član
Poruka
1.639
Jedna od misli koja mi je bila jeste da oni koje Bog nagradi, odmah prelaze iz smrti u život, dok zli ostaju obamrli do Parusije.
Ali, ne ide mi to sa onim što se kaže

25. Zaista, zaista vam kažem, da dolazi čas, i već je nastao, kada će mrtvi čuti glas Sina Božijega, i čuvši ga oživeće.
26. Jer kao što Otac ima život u sebi, tako dade i Sinu da ima život u sebi
27. I dade mu vlast i da sudi, jer je Sin Čovečiji.
28. Ne čudite se tome, jer dolazi čas u koji će svi koji su u grobovima čuti glas Sina Božijega,
29. I izaći će oni koji su činili dobro u vaskrsenje života, a oni koji su činili zlo u vaskrsenje suda.

Dakle, Hristova pobeda nad smrću odnosi se na sve.
tu se vracamo na tvoju jednokratnu upotrebu reci BUKVALNO, kada ja nisam video kako i na sta se odnosi KONKRETNO, - ostavio si me zbunjenog

ovde se radi o dva razlicita casa, jer Hristos kada je ondasnjim umrlima propovedao jevandjelje u adu, nije mogao, niti imao razloga da ih ostavi tamo,.i oni se onda pokazase mngima.. ali rekoh ti vec, posle toga je vaskrsao i vazneo se - onima koji su umrli posle Hristovog vaskrsenja i vaznesenja sada nema ko u adu da propoveda jevandjelje - ne moze prostije da ti se objani, samo pratis vremenski tok, kao reka sto tece

Hristos je bio u adu, u grobu, u utrobi zemlje, ali vise nije, sada je vise svih nebesa, na nebu sa Ocem

'ajde, ziv bio, i pazi na treca nebesa, gde su i raj i pakao, jer tamo ne tece ova vremenska reka, pa zato nema prelazenja, izlazenja i sl. dok se nebesa ne upropaste kako rece Jeremija, i ne ukinu sva PITANJA

Poslednja izmena:

De_Sisti

Buduća legenda
Moderator
Poruka
34.684
Sada te ostavljam sa tvojim shvatanjem vaskrsenja, da je duhovno u casu smrti, a telesno o PARUSIJI, ali za mene je to definicija diverzije, primer izopacenja jer je prvo dusevno, potom duhovno, te mimikrija ovoga
2. Тимотију, глава 2
18. Који у истини погрешише говорећи да је васкрсење већ било; и сметају веру неких.
19. Тврдо дакле стоји темељ Божји имајући овај печат: Позна Господ своје; и: Да одступи од неправде сваки који спомиње име Господње.
Zanimljivo.
Ali, rekao bih da se ovde radi o specifično adresovanju jednog konkretnog pogrešnog učenja

De_Sisti

Buduća legenda
Moderator
Poruka
34.684
ovde se radi o dva razlicita casa, jer Hristos kada je ondasnjim umrlima propovedao jevandjelje u adu, nije mogao, niti imao razloga da ih ostavi tamo,.i oni se onda pokazase mngima.. ali rekoh ti vec, posle toga je vaskrsao i vazneo se - onima koji su umrli posle Hristovog vaskrsenja i vaznesenja sada nema ko u adu da propoveda jevandjelje - ne moze prostije da ti se objani, samo pratis vremenski tok, kao reka sto tece
"Propovedanje u Adu" je stilski prikaz.
Isus, kada oživljava ljude, on ne razgovara, nego ih prizove u život: "Lazare, izađi", "Devojko, ustani".
Ti, koji se "pokazaše mnogima", šta su to bili? Duše, fantomi, priviđenja ili vaskrsli?

vcbccbc vcbcvb

Aktivan član
Poruka
1.639
De_Sisti:
Ja te ucim kako se suzdrzava od Kreiranja [jeste Bog Kreator, i mi trebamo da budemo kao On], ali ovde ti trebas da pratis samo TOK, a ne da kreiras pravilo sta biva posle smrti, ...po pravilo, - pusti bolje druge neka ostvoraju ovo, a ti prati put
13. И биће им реч Господња, заповест по заповест, заповест по заповест, правило по правило, правило по правило, мало овде, мало онде, да иду и падају наузнако и разбију се, и да се заплету у замке и ухвате.

vcbccbc vcbcvb

Aktivan član
Poruka
1.639
Zanimljivo.
Ali, rekao bih da se ovde radi o specifično adresovanju jednog konkretnog pogrešnog učenja
1 pogresno, po 1 .., . pa zato i imamo jeresi, pa sekte, 1, po 1 , nema kraja na tom putu, djavo sve to izmislja da bi imali alibi, tj. da bi isli njegovim putem, pogresno je to, moze djavo da izmislja jeresi i sekte u nedogled, nema leba od tog posla sve ih raskrinkavati prateci djavola
"Propovedanje u Adu" je stilski prikaz.
heh, a da nije bozanski dogmat... nemoj tako, znamo se vec, nemoj da ja budem veci pravoslavac od tebe kao neki sto hoce sa kojima diskutujes, jer meni to nije cilj [ma sta baki, pa south mislili o meni]
Ti, koji se "pokazaše mnogima", šta su to bili? Duše, fantomi, priviđenja ili vaskrsli?
vaskrsli nisu, jer vaskrsenje cekamo, fantome znam samo iz stripova, heh, ali zasto ti je to bitno, zar ti nije dovoljna logika koju sam ti predocio jednako kako su se i oni PRED OCIMA pokazali?

Да одступи од неправде сваки који спомиње име Господње.
Zanimljivo.
ako hoces mozemo da se vratimo na PECAT vs NEPRAVDA

Poslednja izmena:

vcbccbc vcbcvb

Aktivan član
Poruka
1.639
Šta je bio Mojsije na Tavoru?
A sta je bio Ilija ako Hristos rece da je on Krstitelj Jovan? Sta te briga, jevreji neka brinu, jer je njima rekao da ce im Mojsije suditi, TJ DA IH ON OPTUZUJE, sad sam zaboravio, jer me nije bilo briga. Rekao sam ti vec - bitno je ODAKLE su dosli, iz VECNOSTI, a Isus je bio u SLAVI, secas se.

p.s. rekoh ti, moras da imas dobra/prava pitanja, dok se propitujemo, dok reka tece, a diskusija je pitka, jer samo u vecnosti ili iz vecnosti mi mozemo da budemo 1 organizam, crkva hriscanska - ovo ti je primenjeno jevandjelje Gospodnje, nista ja nisam izmislio, sve je to Gospod rekao, samo su ljudi lenji da citaju JEVANDJELJE.

kako je moguce da je Ilija Jovan Krstitelj - dva coveka, kad spojis ta dva, onda spoj dva coveka na Tavoru.

Poslednja izmena:

De_Sisti

Buduća legenda
Moderator
Poruka
34.684
A sta je bio Ilija ako Hristos rece da je on Krstitelj Jovan? Sta te briga, jevreji neka brinu, jer je njima rekao da ce im Mojsije suditi, TJ DA IH ON OPTUZUJE, sad sam zaboravio, jer me nije bilo briga. Rekao sam ti vec - bitno je ODAKLE su dosli, iz VECNOSTI, a Isus je bio u SLAVI, secas se.

p.s. rekoh ti, moras da imas dobra/prava pitanja, dok se propitujemo, dok reka tece, a diskusija je pitka, jer samo u vecnosti ili iz vecnosti mi mozemo da budemo 1 organizam, crkva hriscanska
Zaista mi je bitno to za Mojseja, kao i za ove iz Mateja.
I tom kontekstu, potpuno mi je nevažno uobičajeno tumačenje "Ilija predstavlja proroke, Mojsije zakon".
To je lepa erminevtika, ali time se prenebregava ono što je mnogo važnije, a to je šta su Petar, Jakov i Jovan na Tavoru videli.
Mojsije, ali i Ilija su se pojavili na Tavoru, u slavi, kao ljudi.
Ne kao aveti, ne kao prozaične duše, ne kao priviđenja, nego ljudi
Nema tu igre, Mojsije u Adu, Isus ga pozvao na razgovor i druženje sa Ilijom, da to vide apostoli, pa ga vratio u Ad.
To je neozbiljno.
Bog ne radi takve stvari.
Nema X vaskrsenja.
Ne, Mojsije je tu došao u vaskrslom proslavljenom telu, kakvim je i sada, kakvim će biti i o Drugom dolasku

Poslednja izmena:

vcbccbc vcbcvb

Aktivan član
Poruka
1.639
Zaista mi je bitno to za Mojseja, kao i za ove iz Mateja.
I tom kontekstu, potpuno mi je nevažno uobičajeno tumačenje "Ilija predstavlja proroke, Mojsije zakon".
To je lepa erivmnetika, ali time se prenebregava ono što je mnogo važnije, a to je šta su Petar, Jakov i Jovan na Tavoru videli.
Ne kao aveti, ne kao prozaične duše, ne kao priviđenja, nego ljudi
Nema tu igre, Mojsije u Adu, Isus ga pozvao na razgovor i druženje sa Ilijom, da to vide apostoli, pa ga vratio u Ad.
To je neozbiljno.
Bog ne radi takve stvari.
Nema X vaskrsenja.
Ne, Mojsije je tu došao u vaskrslom proslavljenom telu, kakvim je i sada, kakvim će biti i o Drugom dolasku
a zasto ti je Mojsije bitan a Ilija nije, pusti zakon jevrejima, nisi subotar, Zakon-Proroci su ta poslednja titla/jota koja se treba ostvariti?! vidi, editovao sam prethodni post, meni je bitniji Ilija od ta dva coveka, - rekoh ti iz vecnosti su dosli i vecnoscu se jedino mogu objasniti, a u slavi je bio Isus, vec sam ti citirao ranije.
ja se ne igram, samo ti kazem, pusti Mojsija, sta cemo sa Ilijom ako je dosao u telu Jovana Krstitelja i bio pogubljen od Iroda?
Zasto nema x vaskrsenja, - jer se cuvamo kvasca Irodovog - i to si preskocio ne komentarisuci.

De_Sisti

Buduća legenda
Moderator
Poruka
34.684
ja se ne igram, samo ti kazem, pusti Mojsija, sta cemo sa Ilijom ako je dosao u telu Jovana Krstitelja i bio pogubljen od Iroda?
Jovan Krstitelj je posebna osoba u odnosu na Iliju. Rodio se, bio čak telesni rođak Isusov, odrastao itd...
Hristove reči o JOvanu kao Iliji odnose se na ispunjenje Malahijinog proročanstva (glava 4) da će Bog poslati Iliju, ali u smislu proroka revnog i snažnog kao Ilija
Ево, ја ћу вам послати *Илију пророка прије него дође велики и страшни дан Господњи;

Arianna

Buduća legenda
Poruka
46.019
Jovan Krstitelj je posebna osoba u odnosu na Iliju. Rodio se, bio čak telesni rođak Isusov, odrastao itd...
Hristove reči o JOvanu kao Iliji odnose se na ispunjenje Malahijinog proročanstva (glava 4) da će Bog poslati Iliju, ali u smislu proroka revnog i snažnog kao Ilija
Ево, ја ћу вам послати *Илију пророка прије него дође велики и страшни дан Господњи;
Da i sam Isus kaze za Jovana Krstitelja da je on Ilija koji treba doci
(Mat. 11:12-14).

south railroad

Aktivan član
Moderator
Poruka
1.153

p.s. rekoh ti, moras da imas dobra/prava pitanja, dok se propitujemo, dok reka tece, a diskusija je pitka, jer samo u vecnosti ili iz vecnosti mi mozemo da budemo 1 organizam, crkva hriscanska - ovo ti je primenjeno jevandjelje Gospodnje, nista ja nisam izmislio, sve je to Gospod rekao, samo su ljudi lenji da citaju JEVANDJELJE.

kako je moguce da je Ilija Jovan Krstitelj - dva coveka, kad spojis ta dva, onda spoj dva coveka na Tavoru.
Kad smo vec kod citanja Jevandjelja ( koje doduse, nije tesko citati, ali je tesko razumeti) kako tumacis ovo?
Jovan 1.

21. И упиташе га: Шта дакле? Јеси ли ти Илија? И рече: Нисам. Јеси ли ти пророк? И одговори: Не.

vcbccbc vcbcvb

Aktivan član
Poruka
1.639
Kad smo vec kod citanja Jevandjelja ( koje doduse, nije tesko citati, ali je tesko razumeti) kako tumacis ovo?
Jovan 1.

21. И упиташе га: Шта дакле? Јеси ли ти Илија? И рече: Нисам. Јеси ли ти пророк? И одговори: Не.
pa ko ti kaze da je on morao sve da zna? jel sam ja znao da je zlatousti citirao onoga, secas se vrlo dobro - jel mislis da sam te lagao kada sam tvrdio da nije, jer sam tako procitao? pa si me onda ti razuverio - i ja sta cu, pogledam, kad ono...
tako i Krstitelj, znao je ko je Hristos, a ostalo je manje vazno njemu. Ali ne, vi bi da se bavite ljudima, ma...

da ja znam da cu da ostenem bez glave, i da znam ko je Spasitelj, pa jel mislis da bi me nesto drugo zanimalo osim Spasitelja i Njegovog puta? Sa mog stanovista nista i niko pa ni ja sam vise nisam bitan, nite me briga sta sam. Ali vi hocete pogace preko hleba Gospodnjeg.

Poslednja izmena:

vcbccbc vcbcvb

Aktivan član
Poruka
1.639
Ako sam ja deo Crkve koja je organizam, pa bas me briga koji sam organ - to je sustina, nije me briga, dok god smo 1 organizam, telo kome je glava Hristos. Neka je Mojsije bio zakonodavni organ, i sta cemo sad, ako znamo da je dosao Hristos i hriscani iznad zakona?
Hocu da svi budete jedno, jel to rekao Hristos, ali ne vi hocete da vidite kako ce jevreji [kao rodjena grana da se pricepe] da postanu jedno sa nama - e pa ili ne znam ili necu da vam kazem, ili nisam nikad pitao, eto to je trece, pa nemam zato odgovor, mogu samo da verujem da ce preko Ilije, a ne preko Mojsija.

Poslednja izmena:

south railroad

Aktivan član
Moderator
Poruka
1.153
pa ko ti kaze da je on morao sve da zna? jel sam ja znao da je zlatousti citirao onoga, secas se vrlo dobro - jel mislis da sam te lagao kada sam tvrdio da nije, jer sam tako procitao? pa si me onda ti razuverio - i ja sta cu, pogledam, kad ono...
tako i Krstitelj, znao je ko je Hristos, a ostalo je manje vazno njemu. Ali ne, vi bi da se bavite ljudima, ma...

da ja znam da cu da ostenem bez glave, i da znam ko je Spasitelj, pa jel mislis da bi me nesto drugo zanimalo osim Spasitelja i Njegovog puta? Sa mog stanovista nista i niko pa ni ja sam vise nisam bitan, nite me briga sta sam. Ali vi hocete pogace preko hleba Gospodnjeg.
Cek malo. Znaci Jovan Krstitelj nije znao da li je Ilija ili nije. Da li je prorok ili nije....??? Njega su pitali svestenici i Leviti a ne narod. I on im sam kaze da nije Ilija, dok ti tvrdis da Jovan nije bio svestan sebe.
Kome verovati?

vcbccbc vcbcvb

Aktivan član
Poruka
1.639
Cek malo. Znaci Jovan Krstitelj nije znao da li je Ilija ili nije. Da li je prorok ili nije....??? Njega su pitali svestenici i Leviti a ne narod. I on im sam kaze da nije Ilija, dok ti tvrdis da Jovan nije bio svestan sebe.
Kome verovati?
heh, sad se ti igras semantike, a lepo sam ti objasnio, da ponavljam isto?
veruj kome hoces, meni videh vec, ne verujes, ali bi trebao da verujes Hristu
Upitaše ga učenici: "Što dakle pismoznanci govore da prije treba da dođe Ilija?" On im odgovori: "Ilija će doduše doći i sve obnoviti. No velim vam: Ilija je već došao, ali ga ne upoznaše, već učiniše s njim što im se prohtjelo. Tako je i Sinu Čovječjemu trpjeti od njih." Tada razumješe učenici da im to reče o Ivanu Krstitelju.
koliko vi ne verujete Hristu, govori i ignorisanje Irodovog kvasca, a lepo sam molio da mi odgovri De Sisti, evo sad i tebe molim ovde sam citirao, a odnosi se direktno na Krstitelja.

Poslednja izmena:

Jovan Prezviter

Ističe se
Poruka
2.921
Jovan Krstitelj je posebna osoba u odnosu na Iliju.
Jovan Krstitelj je došao "u slili i duhu" Ilije i zato je nazvan "Ilijom". Isto će tako pri kaju vremena pojaviti se "Ilija" tj. neko u duhu i sili Ilijonoj..tj. revnosti njegovoj....i jako je važno da znamo zato šta je zapravo Ilija radio. On je revnovao za zakon Mojsijev i jasno uništio idolopoklonstvo tadašnjih Jevreja koji su prihvatili ove sve stvari od oklonih naroda. Tako i "Ilija" mora isto činiti.

Ali zato je bitno istaći jasno šta znači "Ilija"...Jovan Krstitelj je "Ilija" po revnosti i zato je nazvan Ilija a tako će i Ilija u posledenje vreme činiti.

Upravo tako..to se odnosi i na Jovana Krstitelja ali i na nekoga ili neki broj onih koji će u poslednje dane pred Hristov ponovni dolazak isto činiti...Malahija govori o poslednjim danima a i Isus govori da će "Ilija" doći...u budućnosti a i da je došao kroz Jovana Krstitelja.

Tako je. Pravi Ilija se pojavio a ne simbolični...i Mojsije pravi a ne simbolični.

vcbccbc vcbcvb

Aktivan član
Poruka
1.639
Kome verovati?
mogu samo da verujem da ce preko Ilije, a ne preko Mojsija
htedoh reci mi preko proroka do Ilije, a oni preko Mojsijevog zakona
ali ti mi pravis problem sad, jer mi pre jevreja [rodjene grane] imamo pitanje ovih koji veruju u reinkarnaciju iz azije, a znamo da je renikarnacija isto prokletstvo... ono sto ne znamo je preko koga ce oni postati hriscani - hoces li ti da i njih pitas KOME VEROVATI https://www.gotquestions.org/Hrvatski/ivan-krstitelk-ilija.html
apostol Pavle kaze tamo nekim Grcima, e taj neznani Bog, bas vam njega ja propovedam, pa sta mislis kako bi on pristupio onima koji veruju u reinkarnaciju? ej bre, pa nama prebacuju zasto smo zadrzali svece zastitnike, kao da smo pagani, i koji je nas odgovor? nama se moze, ali ne i vama? ne, nego cemo im reci, Hristos je i vas iskupio iz prokletstva reinkarniranja, kao sto je jevreje od kletve zakonske. E ja tako, iz vere u veru, svakome cu da budem sve da bih sve pridobio, ap. PAVLE ME NAUCI, isti onaj koji je dobio Otkrivenje Gospodnje, citirao sam ga i opet cu, to je zakon i to je svedocanstvo. AMIN.

Poslednja izmena:

De_Sisti

Buduća legenda
Moderator
Poruka
34.684
Po ucenju Pravoslavne Crkve nema ni jednog jedinog coveka ni u raju ni u paklu. Tek posle vaskrsenja mrtvih ce se poceti puniti jer se i na jedno i na drugo mesto ulazi samo sa telom koje vaskrsava u danu suda Gospodnjeg.
Ne zameri što odgovaram ovde.
Ako sam dobro razumeo, kolega, nema međustanja?

Glasnik.

Elita
Poruka
21.874
Jovan 1.

Ljudi su mislili da je Jovan bukvalni Ilija koji je sisao sa neba.

I Jovan im kaze da nije.
Niti ce on ikada vise bukvalno doci ni u drugom prorocanstvu ni u trecem.

Kada Isus kaze da je Jovan Ilija, on misli na prorocanstvo na duhovnog Iliju, ne na bukvalnog Iliju.
Na prorocsnstvo kohe kaze da ce doci Ilija. Ocigledno se to prorocabstvo ne odnosi na bukvalnog Iliju, vec na nekoga koji ce kao Ilija, pozivati narod na pokajanje.
To jest u sili i duhu Ilijinoj.
I to je bio Jovan.

Da je Isus imao diskusiju sa jevrejskim biblijskim ucenjacima, oni bi mu dokazivali da ce doci bukvalni Ilija.
I cime bi im on dokazao da nije tako?

Tako ce treci Ilija biti duhovni Ilija ne bukvalni.
A opet ce neki kao u Isusovo vreme, cekati i uciti da ce doci bukvalni Ilija.
Sada ti njima dokazi da nece doci bukvalni vec duhovni Ilija?

De_Sisti

Buduća legenda
Moderator
Poruka
34.684
Da, medjustanje dusa postoji ali su vrata i Carstva Nebeskog i Pakla zatvorena. Na to sam mislio.
Dobro.
Kako tumačiš događaj Preobraženja kojeg je Hristos apostolima najavio kao gledanje Carstva Božijeg došlog u sili?
Pa su očevidci, Petar, Jakov i Jovan videli u njemu Mojsija i Iliju?