Становиште Православне Цркве о човековом стању после смрти?

Шта се догађа после смрти?

  • Душа наставља да живи (рај/пакао), док је тело у земљи

  • Душа спава заједно са телом

  • Човек васкрсава у духовном телу - улази у Есхатон

  • Нешто четврто (описати)


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Kad smo vec kod citanja Jevandjelja ( koje doduse, nije tesko citati, ali je tesko razumeti) kako tumacis ovo?
Jovan 1.

21. И упиташе га: Шта дакле? Јеси ли ти Илија? И рече: Нисам. Јеси ли ти пророк? И одговори: Не.
pa ko ti kaze da je on morao sve da zna? jel sam ja znao da je zlatousti citirao onoga, secas se vrlo dobro - jel mislis da sam te lagao kada sam tvrdio da nije, jer sam tako procitao? pa si me onda ti razuverio - i ja sta cu, pogledam, kad ono...
tako i Krstitelj, znao je ko je Hristos, a ostalo je manje vazno njemu. Ali ne, vi bi da se bavite ljudima, ma...

da ja znam da cu da ostenem bez glave, i da znam ko je Spasitelj, pa jel mislis da bi me nesto drugo zanimalo osim Spasitelja i Njegovog puta? Sa mog stanovista nista i niko pa ni ja sam vise nisam bitan, nite me briga sta sam. Ali vi hocete pogace preko hleba Gospodnjeg.
 
Poslednja izmena:
Ako sam ja deo Crkve koja je organizam, pa bas me briga koji sam organ - to je sustina, nije me briga, dok god smo 1 organizam, telo kome je glava Hristos. Neka je Mojsije bio zakonodavni organ, i sta cemo sad, ako znamo da je dosao Hristos i hriscani iznad zakona?
Hocu da svi budete jedno, jel to rekao Hristos, ali ne vi hocete da vidite kako ce jevreji [kao rodjena grana da se pricepe] da postanu jedno sa nama - e pa ili ne znam ili necu da vam kazem, ili nisam nikad pitao, eto to je trece, pa nemam zato odgovor, mogu samo da verujem da ce preko Ilije, a ne preko Mojsija.
 
Poslednja izmena:
pa ko ti kaze da je on morao sve da zna? jel sam ja znao da je zlatousti citirao onoga, secas se vrlo dobro - jel mislis da sam te lagao kada sam tvrdio da nije, jer sam tako procitao? pa si me onda ti razuverio - i ja sta cu, pogledam, kad ono...
tako i Krstitelj, znao je ko je Hristos, a ostalo je manje vazno njemu. Ali ne, vi bi da se bavite ljudima, ma...

da ja znam da cu da ostenem bez glave, i da znam ko je Spasitelj, pa jel mislis da bi me nesto drugo zanimalo osim Spasitelja i Njegovog puta? Sa mog stanovista nista i niko pa ni ja sam vise nisam bitan, nite me briga sta sam. Ali vi hocete pogace preko hleba Gospodnjeg.

Cek malo. Znaci Jovan Krstitelj nije znao da li je Ilija ili nije. Da li je prorok ili nije....??? Njega su pitali svestenici i Leviti a ne narod. I on im sam kaze da nije Ilija, dok ti tvrdis da Jovan nije bio svestan sebe.
Kome verovati?
 
Cek malo. Znaci Jovan Krstitelj nije znao da li je Ilija ili nije. Da li je prorok ili nije....??? Njega su pitali svestenici i Leviti a ne narod. I on im sam kaze da nije Ilija, dok ti tvrdis da Jovan nije bio svestan sebe.
Kome verovati?
heh, sad se ti igras semantike, a lepo sam ti objasnio, da ponavljam isto?
veruj kome hoces, meni videh vec, ne verujes, ali bi trebao da verujes Hristu
Upitaše ga učenici: "Što dakle pismoznanci govore da prije treba da dođe Ilija?" On im odgovori: "Ilija će doduše doći i sve obnoviti. No velim vam: Ilija je već došao, ali ga ne upoznaše, već učiniše s njim što im se prohtjelo. Tako je i Sinu Čovječjemu trpjeti od njih." Tada razumješe učenici da im to reče o Ivanu Krstitelju.
koliko vi ne verujete Hristu, govori i ignorisanje Irodovog kvasca, a lepo sam molio da mi odgovri De Sisti, evo sad i tebe molim ovde sam citirao, a odnosi se direktno na Krstitelja.
 
Poslednja izmena:
Jovan Krstitelj je posebna osoba u odnosu na Iliju.

Jovan Krstitelj je došao "u slili i duhu" Ilije i zato je nazvan "Ilijom". Isto će tako pri kaju vremena pojaviti se "Ilija" tj. neko u duhu i sili Ilijonoj..tj. revnosti njegovoj....i jako je važno da znamo zato šta je zapravo Ilija radio. On je revnovao za zakon Mojsijev i jasno uništio idolopoklonstvo tadašnjih Jevreja koji su prihvatili ove sve stvari od oklonih naroda. Tako i "Ilija" mora isto činiti.

Ali zato je bitno istaći jasno šta znači "Ilija"...Jovan Krstitelj je "Ilija" po revnosti i zato je nazvan Ilija a tako će i Ilija u posledenje vreme činiti.

Hristove reči o JOvanu kao Iliji odnose se na ispunjenje Malahijinog proročanstva (glava 4) da će Bog poslati Iliju, ali u smislu proroka revnog i snažnog kao Ilija
Ево, ја ћу вам послати *Илију пророка прије него дође велики и страшни дан Господњи;


Upravo tako..to se odnosi i na Jovana Krstitelja ali i na nekoga ili neki broj onih koji će u poslednje dane pred Hristov ponovni dolazak isto činiti...Malahija govori o poslednjim danima a i Isus govori da će "Ilija" doći...u budućnosti a i da je došao kroz Jovana Krstitelja.

Mojsije, ali i Ilija su se pojavili na Tavoru, u slavi, kao ljudi.

Tako je. Pravi Ilija se pojavio a ne simbolični...i Mojsije pravi a ne simbolični.
 
Cek malo. Znaci Jovan Krstitelj nije znao da li je Ilija ili nije. Da li je prorok ili nije....??? Njega su pitali svestenici i Leviti a ne narod. I on im sam kaze da nije Ilija, dok ti tvrdis da Jovan nije bio svestan sebe.
Kome verovati?
mogu samo da verujem da ce preko Ilije, a ne preko Mojsija
htedoh reci mi preko proroka do Ilije, a oni preko Mojsijevog zakona
ali ti mi pravis problem sad, jer mi pre jevreja [rodjene grane] imamo pitanje ovih koji veruju u reinkarnaciju iz azije, a znamo da je renikarnacija isto prokletstvo... ono sto ne znamo je preko koga ce oni postati hriscani - hoces li ti da i njih pitas KOME VEROVATI https://www.gotquestions.org/Hrvatski/ivan-krstitelk-ilija.html
apostol Pavle kaze tamo nekim Grcima, e taj neznani Bog, bas vam njega ja propovedam, pa sta mislis kako bi on pristupio onima koji veruju u reinkarnaciju? ej bre, pa nama prebacuju zasto smo zadrzali svece zastitnike, kao da smo pagani, i koji je nas odgovor? nama se moze, ali ne i vama? ne, nego cemo im reci, Hristos je i vas iskupio iz prokletstva reinkarniranja, kao sto je jevreje od kletve zakonske. E ja tako, iz vere u veru, svakome cu da budem sve da bih sve pridobio, ap. PAVLE ME NAUCI, isti onaj koji je dobio Otkrivenje Gospodnje, citirao sam ga i opet cu, to je zakon i to je svedocanstvo. AMIN.
 
Poslednja izmena:
Po ucenju Pravoslavne Crkve nema ni jednog jedinog coveka ni u raju ni u paklu. Tek posle vaskrsenja mrtvih ce se poceti puniti jer se i na jedno i na drugo mesto ulazi samo sa telom koje vaskrsava u danu suda Gospodnjeg.
Ne zameri što odgovaram ovde.
Ako sam dobro razumeo, kolega, nema međustanja?
 
Kad smo vec kod citanja Jevandjelja ( koje doduse, nije tesko citati, ali je tesko razumeti) kako tumacis ovo?
Jovan 1.

21. И упиташе га: Шта дакле? Јеси ли ти Илија? И рече: Нисам. Јеси ли ти пророк? И одговори: Не.

Ljudi su mislili da je Jovan bukvalni Ilija koji je sisao sa neba.

I Jovan im kaze da nije.
Niti ce on ikada vise bukvalno doci ni u drugom prorocanstvu ni u trecem.

Kada Isus kaze da je Jovan Ilija, on misli na prorocanstvo na duhovnog Iliju, ne na bukvalnog Iliju.
Na prorocsnstvo kohe kaze da ce doci Ilija. Ocigledno se to prorocabstvo ne odnosi na bukvalnog Iliju, vec na nekoga koji ce kao Ilija, pozivati narod na pokajanje.
To jest u sili i duhu Ilijinoj.
I to je bio Jovan.

Da je Isus imao diskusiju sa jevrejskim biblijskim ucenjacima, oni bi mu dokazivali da ce doci bukvalni Ilija.
I cime bi im on dokazao da nije tako?

Tako ce treci Ilija biti duhovni Ilija ne bukvalni.
A opet ce neki kao u Isusovo vreme, cekati i uciti da ce doci bukvalni Ilija.
Sada ti njima dokazi da nece doci bukvalni vec duhovni Ilija?
 
Da, medjustanje dusa postoji ali su vrata i Carstva Nebeskog i Pakla zatvorena. Na to sam mislio.
Dobro.
Kako tumačiš događaj Preobraženja kojeg je Hristos apostolima najavio kao gledanje Carstva Božijeg došlog u sili?
Pa su očevidci, Petar, Jakov i Jovan videli u njemu Mojsija i Iliju?
 
Dobro.
Kako tumačiš događaj Preobraženja kojeg je Hristos apostolima najavio kao gledanje Carstva Božijeg došlog u sili?
Pa su očevidci, Petar, Jakov i Jovan videli u njemu Mojsija i Iliju?

Moram priznati da mi je sve oko Ilije misticno. Uzet u telu, nije vaskrsnuo. Pojavljuje se sa Mojsijem. Opet ce doci...

Dusa poprima oblik tela u kome se nalazila. Tako i dusa dusu prepoznaje. Jankova prepoznaje Stankovu i Janko zna da je to Stanko iako vidi samo dusu bez tela.
Tako su i Apostoli prepoznali Mojseja ( kazem Ilija mi je ?????) Takodje kaze da se samo Gospod preobrazio a ne Mojsije ili Ilija.

Jos mi je vise nejasno oko Ilije kad procitam iz Zitija na Preobrazenje:

Док они спаваху, и расвит беше на помолу, Господ Христос се преобрази блистајући славом Свога Божанства, и по наређењу Његовом предстадоше Му два пророка: Мојсије од мртвих, Илија из раја, и говораху с Њим о изласку Његову који Му је требало свршити у Јерусалиму....
...... Док Петар то говораше, светао облак, који оба пророка беше донео Христу и који је опет по Божјем наређењу имао узети их и однети свакога на своје место, заклони апостоле окруживши врх горе;
http://www.spc.rs/sr/preobrazhenje_gospodnje_1








 
Jos mi je vise nejasno oko Ilije kad procitam iz Zitija na Preobrazenje:

Док они спаваху, и расвит беше на помолу, Господ Христос се преобрази блистајући славом Свога Божанства, и по наређењу Његовом предстадоше Му два пророка: Мојсије од мртвих, Илија из раја,

Mojsije je mogao vaskrsnuti telom a Ilija koji je već uzet na nebo spustiti se...mislim da nije teško razumeti.
 
Mojsije je mogao vaskrsnuti telom a Ilija koji je već uzet na nebo spustiti se...mislim da nije teško razumeti.
Ovo za Iliju je ok. Spusten je u telu sa neba, ali za Mojsija ne verujem da se tamo javio u telu. Jednostavno zato sto se Vaskrsenje nije desilo. Tj tek ce se desiti.
 
Ovo za Iliju je ok. Spusten je u telu sa neba, ali za Mojsija ne verujem da se tamo javio u telu. Jednostavno zato sto se Vaskrsenje nije desilo. Tj tek ce se desiti.

Postoje neka mišljenja da se radi o Mojsijevoj duši recimo. I to je jedno od stanovišta crkve. Međutim, ima i drugo mišljenje baš poput ovog teksta da se radi o Mojsijevom telu. Ako se radi o telu Mojsijevom onda je logično da je vaskrsao. Sa druge strane bliži sam verovanju da je upitanju doista Mojsijevo vaskrslo telo jer pošto je Ilija bio u telu a apostol samo ukazuje da su pojave Ilije i Mojsija u istom rangu (ne navodi recimo da je Mojsije u drugom pojavnom obliku u odnosu na Iliju) onda nemamo razloga da sumnjamo da je Gospod vaskrsao Mojsija. Mojsije može biti preteča vaskrslih u telu a imamo i vaskrsenja tokom Hristovog stradanja na krstu...mnogi sveti su vaskrsli i pojavili se u Jerusalimu. Zaista tekst Pisma ne navodi ni u jednom delu da bi se Mojsijev pojavni oblik razlikovao od Ilijinog pa sam mišljenja da je zaista u pitanju Mojsije.
 
Postoje neka mišljenja da se radi o Mojsijevoj duši recimo. I to je jedno od stanovišta crkve. Međutim, ima i drugo mišljenje baš poput ovog teksta da se radi o Mojsijevom telu. Ako se radi o telu Mojsijevom onda je logično da je vaskrsao. Sa druge strane bliži sam verovanju da je upitanju doista Mojsijevo vaskrslo telo jer pošto je Ilija bio u telu a apostol samo ukazuje da su pojave Ilije i Mojsija u istom rangu (ne navodi recimo da je Mojsije u drugom pojavnom obliku u odnosu na Iliju) onda nemamo razloga da sumnjamo da je Gospod vaskrsao Mojsija. Mojsije može biti preteča vaskrslih u telu a imamo i vaskrsenja tokom Hristovog stradanja na krstu...mnogi sveti su vaskrsli i pojavili se u Jerusalimu. Zaista tekst Pisma ne navodi ni u jednom delu da bi se Mojsijev pojavni oblik razlikovao od Ilijinog pa sam mišljenja da je zaista u pitanju Mojsije.
Malo se ne slazemo :)
Crkva uci da ce se Vaskrsenje tek desiti. Ono nije postepeno ili ``tu i tamo``. Za duse onih koji su ustali u casu Gospodnje smrti, Pismo kaze da su ustali a ne Vaskrsli.
Mat.27.
52. И гробови се отворише, и устадоше многа тијела светих који су помрли;
53. И изишавши из гробова по васкрсењу његову, уђоше у свети град и показаше се многима.

Ovo ``ustadose`` se razlikuje od Vaskrsenja. Takodje Pismo ne govori da su se Ilija i Mojsije pojavili u telu. Mozemo razmisljati o tome ali se to nigde ni u Svetootackim spisima ni u Pismu ne navodi.


 
a sta cemo sa ovim
Onda reče: 'Isuse, seti me se kada dođeš u carstvo svoje.' A on će mu: 'Zaista ti kažem: danas ćeš biti sa mnom u Raju'".
Ali mu ne kaze `` danas ces biti sa mnom u Carstvu Bozijem``! Da, uveo je razbojnika dusom u raj kao u mesto gde duse pravednika takodje cekaju Vaskrsenje mrtvih ( zato je to i uslo u Simbol Vere) ali se `` zivot buduceg veka`` ili Carstvo Bozije otvara tek u casu Vaskrsenja na danu Suda Gospodnjeg da primi dostojne.
 
Ali mu ne kaze `` danas ces biti sa mnom u Carstvu Bozijem``! Da, uveo je razbojnika dusom u raj kao u mesto gde duse pravednika takodje cekaju Vaskrsenje mrtvih ( zato je to i uslo u Simbol Vere) ali se `` zivot buduceg veka`` ili Carstvo Bozije otvara tek u casu Vaskrsenja na danu Suda Gospodnjeg da primi dostojne.
čekaj jel raj prazan zato što se još nije desilo vaskrsenje i suđenje ili je bar neko naprimer razbojnik sa krsta u raju? da li pristaješ na mogućnost da raj i pakao postoje i sad i da su u funkciji ili ne? šta ćemo sa Isusovom pričom o Lazaru i bogatašu?
 
čekaj jel raj prazan zato što se još nije desilo vaskrsenje i suđenje ili je bar neko naprimer razbojnik sa krsta u raju? da li pristaješ na mogućnost da raj i pakao postoje i sad i da su u funkciji ili ne? šta ćemo sa Isusovom pričom o Lazaru i bogatašu?
Raj nije sada on je u buducnosti u Bozjem Carstvu
Zlocinac je umro pre Hrista i ne moze tog dana biti doslovno sa Isusom iz vise razloga
prvo Isus nije odmah tog dana vaskrsao nego posle 3 dana
drugo tek je Isus svojom smrcu otvorio put nebeskom uskrsenju
tako da pre Hriista svi cekaju zemaljsko uskrsenje u buducnosti
tako i zlocinac
a pakao ne postoji
Prica o Lazaru i bogatasu je simbolicna prica :)
 
Poslednja izmena:
čekaj jel raj prazan zato što se još nije desilo vaskrsenje i suđenje ili je bar neko naprimer razbojnik sa krsta u raju? da li pristaješ na mogućnost da raj i pakao postoje i sad i da su u funkciji ili ne? šta ćemo sa Isusovom pričom o Lazaru i bogatašu?
Evo sam pogledaj kada se koristi rec raj a kada Carstvo Bozije. Takodje kada se koristi ad a kada pakao. U Mat. 24. 46 se jasno koristi rec pakao ( Κόλαση i detaljan opis istog) dok se u prici o bogatasu i Lazaru koristi rec Ad. Ad nije pakao vec medjumesto. Svi cekaju Vaskrsenje i mrtvi i mi poluzivi :)
 
Evo sam pogledaj kada se koristi rec raj a kada Carstvo Bozije. Takodje kada se koristi ad a kada pakao. U Mat. 24. 46 se jasno koristi rec pakao ( Κόλαση i detaljan opis istog) dok se u prici o bogatasu i Lazaru koristi rec Ad. Ad nije pakao vec medjumesto. Svi cekaju Vaskrsenje i mrtvi i mi poluzivi :)
Ali da li su duše svesne u Adu, da li su žive ili zamrznute tj. usnule?
pakao podrazumeva večne muke
Marko 9,43I ako te ruka tvoja sablažnjava, otsijeci je: bolje ti je bez ruke u život ući, negoli s obje ruke ući u pakao, u oganj vječni,


raj se pominje u Isusovom obraćanju razbojniku na krstu. što sugeriše da se radi o mestu na koje idu mrtvi koji to zasluže...
a carstvo Božije je nešto drugo...to je stanje duše za života

Luka 11,20A ako li ja prstom Božijim izgonim đavole, dakle je došlo k vama carstvo Božije.

Luka 17,20A kad ga upitaše fariseji: kad će doći carstvo Božije? odgovarajući reče im: carstvo Božije neće doći da se vidi;

Luka 17,21Niti će se kazati: evo ga ovdje ili ondje; jer gle, carstvo je Božije unutra u vama.

Rimljanima 14,17Jer carstvo Božije nije jelo i piće, nego pravda i mir i radost u Duhu svetome.
 

Back
Top