Šta određuje čovekovu sudbinu?

То јесте заиста тешко питање! Постоји један правац у науци који се зове предестинација која се бави тим питањима. У суштини, срж тог правца се бави питањем (сада карикирам) "шта је старије, кокошка или јаје".....

Иначе, Бог је тај који даје живот, и даје избор, ми бирамо, али Он прати сваки наш корак и усмерава.


Imamo život, imamo izbor, biramo.... ali ako nam neko usmerava korake, onda mi ne biramo, samo sledimo instrukcije... ovde već zapadamo u paradoks, jer koliki je onda naš udeo u olučivanju tada?!... kao da ta odluka i nije sasvim naša...
 
[/CODE][/HTML][/HTML]
Imamo život, imamo izbor, biramo.... ali ako nam neko usmerava korake, onda mi ne biramo, samo sledimo instrukcije... ovde već zapadamo u paradoks, jer koliki je onda naš udeo u olučivanju tada?!... kao da ta odluka i nije sasvim naša...

kazes imamo izbor i biramo e tu je tvoj PARADOKS sto si poslije toga napisao da ti neko usmjerava korake! usmjerava ti ako ti hoces da usmjerava, vidis tvoj je izbor! izbor covjeka nije sudbina!
 
karakter coveka je njegova sudbina - to je napisao dostojevski... sem ako nije prepisiv'o od heraklita... e fjodore fjodore, bas si krme.

covekovu sudbinu odredjuje on sam dan po dan, san po san. ali mu je obicno tesko da to prizna sebi (i drugima).

bravo! a ne priznaje ih zato sto se boji istine, ne boji se istine samo onaj ko karakterno odredjuje sudbinu u pozitivnom smislu!:wink:
 
[/CODE][/HTML][/HTML]

kazes imamo izbor i biramo e tu je tvoj PARADOKS sto si poslije toga napisao da ti neko usmjerava korake! usmjerava ti ako ti hoces da usmjerava, vidis tvoj je izbor! izbor covjeka nije sudbina!

Ne, ne.... nisi dobro shvatio... samo komentarišem Islanđaninovu pretpostavku koja se svodi na to da mi imamo pravo izbora, a da naše korake ipak usmerava neko drugi... TO je paradoks.... ali Islanđanin je diplomatski izvrdao pozivajući se na staru dilemu ,,kokoška ili jaje''...

Pročitaj prethodne postove.... pozz...
 
Aha. A šta je karakter? Ako neko postavi pitanje gde se podrazumeva sudbina kao sled događaja (i kao takvu je ne negiram niti ću ikada), ako je već potvrđeno da događaji utiču na njeno definisanje do kraja našeg postojanja, pa smo događaje mi kreirali po ličnom planu, svojim "karakterom", ipak to svakako ne objašnjava odluke koje smo doneli, jer za njih postoji mnogo, ali mnogo više faktora.....

Pa i sam karakter je nešto moralo usmeriti.

Da smo doneli suprotnu odluku od one koju jesmo, možda bi neko danas bio živ. Nama je dato da to ne znamo unapred, te je neizvesnost svakako ta koja nam određuje sudbinu. Kada bismo sve znali unapred, i sudbina bi nam bila unapred određena...
 
Ne, ne.... nisi dobro shvatio... samo komentarišem Islanđaninovu pretpostavku koja se svodi na to da mi imamo pravo izbora, a da naše korake ipak usmerava neko drugi... TO je paradoks.... ali Islanđanin je diplomatski izvrdao pozivajući se na staru dilemu ,,kokoška ili jaje''...

Pročitaj prethodne postove.... pozz...

imamo pravo i to nam niko ne moze oduzeti, pa makar kostalo zivota, tu je snaga! valjda sam odredjujes hoces li koracati necijim stopama, upravo kako si napisao! samo samo procitao ova dva citata tvoja, neda mi se citati ostalo;-)
 
Da, ali neki ljudi su od rođenja u prednosti, a neki uskraćeni u nekom pogledu. Šta ćemo sa tim slučajevima ? Ja sam na to mislila.

pa ok, to su cinjenice sto si rekla! neko kad se rodi od malog napravi bogatstvo a neko od tog velikog sto je dobio upropasti sve! mislim da u tome svemu postoji neka ravnoteza, nije taj dzabe dobio malo i nije taj dzabe dobio puno! sve je stvar nasih roditelja, djedova, pradjedova........kako oni tako se nama vraca, pa mi trebali konacno shvatiti i presjeci korjene losih stvari!:sad:
 
Судбину света одређује време, и како је рекао тај ''фамозни'' Хераклит, ''време је дете које се игра размештањем камичака''.
Ти камичци смо ми, тек мало ''озбиљнији'' организми а дете, тј. време је прости еволутивни процес са гомилом случајности.
 
''време је дете које се игра размештањем камичака''.
Ти камичци смо ми, тек мало ''озбиљнији'' организми а дете, тј. време је прости еволутивни процес са гомилом случајности.
da nije bio uduvan dok je to pricao?
a sta ako samo milijarde verzija jednih te istih kamencica stvara iluziju vremena?

umorile su mi se celije, a ova tema je otisla...
 
da nije bio uduvan dok je to pricao?
a sta ako samo milijarde verzija jednih te istih kamencica stvara iluziju vremena?

umorile su mi se celije, a ova tema je otisla...

Време није илузија. Време је проточно и котрља са собом увек нешто, е то нешто се расплињује унаоколо и тражи свој смисао без циља.
 
Dugo sam razmisljao o ovoj temi i lomio se oko stavova velikih umova koji su imali dosta toga da kazu na ovu temu. Medjutim posle puno mukotrpnog rada i razmisljanja u ovom pravcu dosao sam do jedne konacne istine.

Cela istina se sastojala u samo jednoj recenici !!!

I sada cu vam je otkriti, na vase veliko iznenadjenje!!!!!

Covekovu sudbinu odredjuje ona sama :)
HE HE HE HE HE Covekovu sudbinu odredjuje sudbina !!!!
 

Back
Top