Srbin - građanin

Nisu svi Srbi ni ne mogu svi biti Srbi ni ne treba svi da budu Srbi.

Ja sam pokušao lepo da ti objasnim ovim postom.
Nacionalnost za razliku od drzavljanstva nije zakonski definisana kategorija iz prostog razloga sto je drzavljanstvo uslovljeno zakonskom vezom izmedju drzave i drzavljanina dok je nacionalnost specificna veza izmedju pripadnika nacije i same nacije to jest nacionalne drzave naroda kojem pripada. U slucaju kad pripadnik nacije zivi u svojoj nacionalnoj drzavi on je automatski i drzavljanin te drzave pa samim tim uziva prava po osnovu drzavljanstva i po osnovu nacionalnosti. U slucaju kad pripadnik odredjene nacije zivi izvan svoje nacionalne drzave i ima drzavljanstvo drzave u kojoj zivi on gubi prava drzavljanstva svoje nacionalne drzave a stice prava drzave ciji je drzavljanin. U tom slucaju on i dalje zadrzava specificna prava kao pripadnik nacije po osnovu svoje nacionalnosti ali gubi na primer pravo da bira i da bude biran u drzavi svoje nacije a to pravo ostvaruje u drzavi ciji je drzavljanin. Treba napomenuti da postoje izuzetci u slucaju kad dve drzave imaju ugovor o dvojnom drzavljanstvu. Zajedno sa ovim treba napomenuti da mnogobrojni pripadnici naroda u svetu koji nisu uspeli postati nacije nemaju nacionalnost i njihova jedina veza sa drzavom je drzavljanstvo. Privilegija nacionalnosti je rezervisana samo za pripadnike onih naroda koji su postali nacije to jest koji su uspeli izgraditi svoje nacionalne drzave.
Nema Srbijanaca utuli to u glavu,ima samo Srba
 
Zasto mene pitas kako se zovu Hrvati jednim imenom?

Pitaj to njihove lingviste, izmislice vec oni rec, ta izmislili su vec par hiljada novih reci.

Nema sta da pristanu ili ne pristanu. Pa kada bi trebalo na sve zakone svi da pristanu - nikad ne bi ni postojali zakoni!

Kada se dones Zakon, svako ko ne pristane ne moze dobiti licnu kartu ni pasos. I tacka.

Bice tretiran kao radnik na privremenom radu.

Kao u svim drugim zemljama.

Evo ti primer Madjara: oni NE PRIZNAJU za Madjare one iz Vojvodine!

Moraju brda papaira i dokaza da podnesu da bi dobili madjarsko drzavljanstvo.

I uz to 10 godine nakon dobijanja drzavljanstva ne smeju da se bave politikom u Madjarskoj.

pa ko voli nek izvoli, a ko ne voli nek ide u ....Honduras.

Panema nigde . Samo mi dajejedan primer iz efrope .

I kad si Madjarsku pomenuo ..
Ajed


Srbin - Srbijanac
Madjar -????" m

Ajd sad Muuuuuuu , eto koliko zanas .l Kaako bi tek mene srbina priznali za Madjara , da ocu nekim slucajem njihovo drzavljanstvo ..

Ja mnislim da se to pravis glup .

A da u stvari samo spamujes i trolujes .
 
Ajd sad Muuuuuuu , eto koliko zanas . .


rz3-applau.gif
 
Srbija je nastala 1835 hatišerifom (a i ranije) a mađarska tek 1918.
dakle nemaju naziv auz to 90% su Mađari- kao u Sloveniji Slovenci.

Srbin- srbijanac

Poljak - ????

Nemoa to veze sa tim ko je kad drzvu napravio . Pa Svedsko kraljevstvo je starije od Srbije ,jos od Upsale .

Svedjanin- ????

Nema bre .

A geografski ima i te kako

Sumadinac , Tooplicanin , Tamnavac , Moravac


Dalmatinac , Zagorac ,

Bavarac , Prus ,

Svegas ima , samo toga sto pricate nema nigde .
 
Meni se čini da je ovde prisutno jedno uveliko površno razumjevanjene pojma „građanin“.

Taj pojam se, ne samo kod nas nego u gotovo svim kulturama i jezicima izvodi se iz riječi „grad“, a stanovnik grada je ranije shvatan kao poseban fenomen. Radilo se o čovjeku sa specijalnim statusom, čovjeku koji udiše poseban gradski vazduh, vazduh za koji se vjerovalo da „čovjeka čini slobodnim“.
Uostalom, zato je i sloboda, od početka neraskidivo povezana sa pojmom građanina.

Osvajanje onoga što mi danas podrazumjevamo pod slobodom (i što tako olako shvatamo kao nešto normalno) krenulo je iz gradova i iz (nekome će to možda biti paradoksalno) katoličkih samostana.
Biti građanin značilo je biti član jedne političke zajednice i kao takav imati i prava i dužnosti, ali što je najvažnije i pristup distribuciji dobara, koje ta zajednica svojim aktivnostima priskrbljuje.

Tako da je građanin onaj koji, grubo rečeno, ima pravo da se bavi politikom, njegova se prava i dužnosti nalaze u nekoj vrsti simetrije sa pravima i dužnostima političke zajednice ili države.
Ne postoji slobodan Rus, Francuz ili slobodan Srbin ... postoji samo slobodan građanin Srbin, građanin Francuz ili građanin Rus. Svaki od njih kao član naciona (kolektiviteta) može biti slobodan kao dio tog kolektiviteta u odnosu na neki drugu političku zajednicu ili kolektivitet, ali van kolektiva, kao pojedinac u odnosu prema svim vrstama kolektiviteta on može biti slobodan samo kao građanin i nikako drugo.

Ne postoje prava Srbina, Rusa ili Francuza, postoje samo prava čovjeka i prava građanina. Prava Srbina, odnosno njegovo pravo na to da posjeduje partikularni identitet, tj. da bude Srbin, obezbjeđuju mu prava čovjeka i prava građanina.
Zato pojam građanina ne potire pojam Srbina, naprotiv on je njegova nadgradnja u individualističkom smislu, on je ono što od njega pravi pojedinca i ono što ga štiti od pretenzija svake vrste kolektiviteta.

Dilema Srbin ili građanin je lažna dilema, jedno drugom to dvoje ne mogu biti alternative ... građaninu alternativa je uvijek bila i uvijek će biti jedino podanik.
 
Meni se čini da je ovde prisutno jedno uveliko površno razumjevanjene pojma „građanin“.

Taj pojam se, ne samo kod nas nego u gotovo svim kulturama i jezicima izvodi se iz riječi „grad“, a stanovnik grada je ranije shvatan kao poseban fenomen. Radilo se o čovjeku sa specijalnim statusom, čovjeku koji udiše poseban gradski vazduh, vazduh za koji se vjerovalo da „čovjeka čini slobodnim“.
Uostalom, zato je i sloboda, od početka neraskidivo povezana sa pojmom građanina.

Osvajanje onoga što mi danas podrazumjevamo pod slobodom (i što tako olako shvatamo kao nešto normalno) krenulo je iz gradova i iz (nekome će to možda biti paradoksalno) katoličkih samostana.
Biti građanin značilo je biti član jedne političke zajednice i kao takav imati i prava i dužnosti, ali što je najvažnije i pristup distribuciji dobara, koje ta zajednica svojim aktivnostima priskrbljuje.

Tako da je građanin onaj koji, grubo rečeno, ima pravo da se bavi politikom, njegova se prava i dužnosti nalaze u nekoj vrsti simetrije sa pravima i dužnostima političke zajednice ili države.
Ne postoji slobodan Rus, Francuz ili slobodan Srbin ... postoji samo slobodan građanin Srbin, građanin Francuz ili građanin Rus. Svaki od njih kao član naciona (kolektiviteta) može biti slobodan kao dio tog kolektiviteta u odnosu na neki drugu političku zajednicu ili kolektivitet, ali van kolektiva, kao pojedinac u odnosu prema svim vrstama kolektiviteta on može biti slobodan samo kao građanin i nikako drugo.

Ne postoje prava Srbina, Rusa ili Francuza, postoje samo prava čovjeka i prava građanina. Prava Srbina, odnosno njegovo pravo na to da posjeduje partikularni identitet, tj. da bude Srbin, obezbjeđuju mu prava čovjeka i prava građanina.
Zato pojam građanina ne potire pojam Srbina, naprotiv on je njegova nadgradnja u individualističkom smislu, on je ono što od njega pravi pojedinca i ono što ga štiti od pretenzija svake vrste kolektiviteta.

Dilema Srbin ili građanin je lažna dilema, jedno drugom to dvoje ne mogu biti alternative ... građaninu alternativa je uvijek bila i uvijek će biti jedino podanik.

Vidis , ovde se radi o sasvim drugim stvarima , te mi se cini da si promasio malo temu
Daklem , da li si citaoa Slucaj gradjanina Harms ...l
p\Potpuno je drugacije ono sto se zvalo gradjanin u kraljevini Srbiji , sa onim sto se zove gradjanin u SSSR ili u titovoj Jugoslaviji ,.

Tu lezi poenta . Nase polliticke stranke , takozavane gradjanske orijentacije , na celu sa Gradjanskim Savezom Srbije , nemaju nikakve veze sa gradjanskim udruzenjima u Norveskoj i Svedskoj . Cak , reko bih da su dijametralno suprotne .



Na primer , Gradjanski savez Srbije je konglomerat umivenih komunista sa opranim zubima, zlonamernih hrvata , kao i militantnih anacionalista , sto nikakve veze nema sa tim pojmom gradjanski i gradjanin , o kome ti govoris , pozivajuci se na slobodne gradjane Rima .

Kod nas , pojam gradjanski , oznacava grotesku mondijalisticikih ( citaj internacionalistickih ), militantno anacionalnih mrzitelja kulturne bastine ovog naroda, kao i to da se, do prostakluka insistira na nevaznosti nacije , kojoj se pripada . To i ne bi bio takav problem , da se gotovo vojnicki takav stav ne natura drugima i da isti ti bastinici takvog stava ne posezu za najgnsnijim uvredama , i klevetama , prema svakom ko ne oseca isto i ko ima osecaja za narod kome pripada .

Daklem , ipak si temu promasio . Iza tog imena , kod nas , u Srbiji ,krije se potreba raznih losijiih ljudskih materijala , da po svaku cenu sakriju identitet .

To o cemu ti pricas , vazi za sve ostale drzave , kao i za Srbiju , ali tek onda , kad se resimo ovh mracnih dusa i promasenih , vecitih pubertetlija , koji su ne samo uvek na strani svakog naseg neprijatelja , nego su i beskrajno agresivni i konstantno strasno gnevni .
 
Poslednja izmena:
Meni se čini da je ovde prisutno jedno uveliko površno razumjevanjene pojma „građanin“.

Taj pojam se, ne samo kod nas nego u gotovo svim kulturama i jezicima izvodi se iz riječi „grad“, a stanovnik grada je ranije shvatan kao poseban fenomen. Radilo se o čovjeku sa specijalnim statusom, čovjeku koji udiše poseban gradski vazduh, vazduh za koji se vjerovalo da „čovjeka čini slobodnim“.
Uostalom, zato je i sloboda, od početka neraskidivo povezana sa pojmom građanina.

Osvajanje onoga što mi danas podrazumjevamo pod slobodom (i što tako olako shvatamo kao nešto normalno) krenulo je iz gradova i iz (nekome će to možda biti paradoksalno) katoličkih samostana.
Biti građanin značilo je biti član jedne političke zajednice i kao takav imati i prava i dužnosti, ali što je najvažnije i pristup distribuciji dobara, koje ta zajednica svojim aktivnostima priskrbljuje.

Tako da je građanin onaj koji, grubo rečeno, ima pravo da se bavi politikom, njegova se prava i dužnosti nalaze u nekoj vrsti simetrije sa pravima i dužnostima političke zajednice ili države.
Ne postoji slobodan Rus, Francuz ili slobodan Srbin ... postoji samo slobodan građanin Srbin, građanin Francuz ili građanin Rus. Svaki od njih kao član naciona (kolektiviteta) može biti slobodan kao dio tog kolektiviteta u odnosu na neki drugu političku zajednicu ili kolektivitet, ali van kolektiva, kao pojedinac u odnosu prema svim vrstama kolektiviteta on može biti slobodan samo kao građanin i nikako drugo.

Ne postoje prava Srbina, Rusa ili Francuza, postoje samo prava čovjeka i prava građanina. Prava Srbina, odnosno njegovo pravo na to da posjeduje partikularni identitet, tj. da bude Srbin, obezbjeđuju mu prava čovjeka i prava građanina.
Zato pojam građanina ne potire pojam Srbina, naprotiv on je njegova nadgradnja u individualističkom smislu, on je ono što od njega pravi pojedinca i ono što ga štiti od pretenzija svake vrste kolektiviteta.

Dilema Srbin ili građanin je lažna dilema, jedno drugom to dvoje ne mogu biti alternative ... građaninu alternativa je uvijek bila i uvijek će biti jedino podanik.

Poenta je tacna i nije promasena.

Sanovnik, ako ti imas neke predrasude o nekim liberalnim udruzenjima u Srbije, to ne znaci da ja za sebe ne mogu da kazem i da sam gradjanin, i da sam Srbin. I na hiljade onih koji razmisljaju slicno kao ja. Zar ti zaista mislis da pera Lukovic za sebe ne bi rekao da je Srbin?

Ako ti mislis da je neko 'los ljudski materijal', to ne znaci da si apsolutno u pravu, meni je npr. takav 'los ljudski materijal' Kosta Cavoski.
 
Poenta je tacna i nije promasena.

Sanovnik, ako ti imas neke predrasude o nekim liberalnim udruzenjima u Srbije, to ne znaci da ja za sebe ne mogu da kazem i da sam gradjanin, i da sam Srbin. I na hiljade onih koji razmisljaju slicno kao ja. Zar ti zaista mislis da pera Lukovic za sebe ne bi rekao da je Srbin?

Ako ti mislis da je neko 'los ljudski materijal', to ne znaci da si apsolutno u pravu, meni je npr. takav 'los ljudski materijal' Kosta Cavoski.

Ti nisi javna licnost . Politicka figura , niti osoba koja utice na javno mnjenje . Daklem na tebi i ne lezi odgovornost .

Niti se odnosi na tebe .
Ti, naravno sebe mozes zvati kako hoces .


Naravno . Svako moze biti u prilici da ne bude u pravu , ali eto ja tako mislim . Al naravno , ne mislim za tebe da si losiji ljudski materijal . Nema to veze sa civilima , i sa tobom . tebe ne poznajem , pa to ne mogu reci za tebe . U ostalom , pokazao si sasvim finu dozu pristojnosti , tako da ...

Znas ti , na koga se to odnosi tacno .

A za LUkovica zaista mislim da je katastrofalan covek i jedan od najnizih tipova za koga znam . Al drugo je to . On jeste i javna licnost i bavi se medijima i pise .

O Cavoskom malo znam da bi rekao nesto o njemu .
 
Poslednja izmena:
Pazi, ja mogu da nabrajam neke 'sa moje strane' o kojima imam lose misljenje, ali nemam neku preteranu zelju da to radim.

A sto se tice Lukovica- pa meni on pokazuje konstantno klasican srpski karakter. Ako on nije Srbin, Srbenda...Pa on bi bio glup kad bi za sebe rekao da nije Srbin, svaki delic njegovog identiteta je povezan sa srpskim karakterom. Jedino sto mu je misljenje potpuno razlicito od ovih koji sebe dozivljavaju kao srpske patriote.
 
Pazi, ja mogu da nabrajam neke 'sa moje strane' o kojima imam lose misljenje, ali nemam neku preteranu zelju da to radim.

A sto se tice Lukovica- pa meni on pokazuje konstantno klasican srpski karakter. Ako on nije Srbin, Srbenda...Pa on bi bio glup kad bi za sebe rekao da nije Srbin, svaki delic njegovog identiteta je povezan sa srpskim karakterom. Jedino sto mu je misljenje potpuno razlicito od ovih koji sebe dozivljavaju kao srpske patriote.

Pa vidis Kami . ( hebo te , dopisujem se sa kmaijem , koga sam citao jos kao decko .)

Upravo te neke strane moraju nestati , ili ce mo mi nestati .

Nema napretka , ni u jednom smislu , u koliko nema koncenzusa , bar po nekim pitanjima . Od svih problema , eto nas je zapao taj problem .

Ne sme biti srtrana nikakvih ..
Samo jedna Srpska . razlicita misljenja sui te kako potrebna , ali u okviru nacionalnog kloncenzusa , ako sto sje u drugih naroda .
A petar Lukovic misli drugacije od Patriota , Rodoljuba , ljudi koji vole svoju zemlju , i kojii zele prosperitet . Naravno ,. Misli drugacije .

Znaci , Kami , U koliko Petar Lukovic misli drugacije od mene , to znaci da on podrzava kloanje srpske dece i u jasenovcu u Jaa\strebarskom i ono masovno njihovo ubijanje , cekicem u potiljak , samo zato sto su m majke srpkinje ?
 
Ma gde, ja sam samo obican mali covek, koji je zloupotrebio ime kami ;)

Pera Lukovic ne misli drugacije od tebe da je Jasenovac bio nesto sto su organizovale odvratne, bedne i prljave ustase, sa tim se slazete.

On samo nema isto misljenje sa tobom sta je to patriotizam, danas u Srbiji.
 
Poslednja izmena:
Ma gde, ja sam samo obican mali covek, koji je zloupotrebio ime kami ;)

Pera Lukovic ne misli drugacije od tebe da je Jasenovac bio nesto sto su organizovale odvratne, bedne i prljave ustase, sa tim se slazete.

On samo nema isto misljenje sa tobom sta je to patriotizam, danas u Srbiji.

Patriotizam je patriotizam .
Depresija je depresija
Svrab je svrab

Danasna Sbija je u povlacenju i opadanju . to je druga stvar ,. A u povlacenju i opadanju je , izmedju ostalog upravo zbog sveopsteg defetizma koji je zahvatio naicju . A zahvatio je i zbog sveopsteg stava nase satro-elite . Pogledajte medije susednih drzava , pa uiporedite sa nasim medijima , i sve ce vam buiti jasno .

Pera Lukovic misli drugacije od mene po , zaista mnogim pitanjima .
 
Srbin- srbijanac

Poljak - ????

Nemoa to veze sa tim ko je kad drzvu napravio . Pa Svedsko kraljevstvo je starije od Srbije ,jos od Upsale .

Svedjanin- ????

Nema bre .

A geografski ima i te kako

Sumadinac , Tooplicanin , Tamnavac , Moravac


Dalmatinac , Zagorac ,

Bavarac , Prus ,

Svegas ima , samo toga sto pricate nema nigde .

Ne. Srbijanac je državljanin Srbije, čovek iz Srbije.

Švedska je nastala kao mešavina više naroda- dakle svi iz Švedske nazivaju se Šveđani. do 20 veka Švedska je imala celu Norfvešku u svom sastavu i svi su se zvali Švedjani- po državi.

Poljska je nastala 1918 godine
 

Back
Top