Srbin - građanin

E pa, brate mili, preterujes, kad Srbin bude pucao u Srbijanca, ja cu da pucam sebi u glavu.:roll:

Pa zato je i forsirana ta razlika . da bi AU mogla da vodi Srbe iz Bosne i iz Like Banije Korduna , na Srbijance i Srbiju .
to je jednini razlog tog tadasnjeg insistiranja . Pa se ipak predomislise . Ako sve te podele predugo potraju , od Srba ce se stvoriti jos nekoliko razlicitih naroda . Zivi bili pa videli . Protiv te ,podele SRbin - Srbijanac , kakve nema ni kod jednog drugog naroda , moramo se boriti .
 
Pa zato je i forsirana ta razlika . da bi AU mogla da vodi Srbe iz Bosne i iz Like Banije Korduna , na Srbijance i Srbiju .
to je jednini razlog tog tadasnjeg insistiranja . Pa se ipak predomislise . Ako sve te podele predugo potraju , od Srba ce se stvoriti jos nekoliko razlicitih naroda . Zivi bili pa videli . Protiv te ,podele SRbin - Srbijanac , kakve nema ni kod jednog drugog naroda , moramo se boriti .

Sanovnik, da li ti shvatas da su stanovnici Kosova bili Srbijanci (ne Srbi!) nikada se ne bi odvojili?
 
Protiv te ,podele SRbin - Srbijanac , kakve nema ni kod jednog drugog naroda , moramo se boriti .

Jeeeee....kako vi nacionalisti nista ne shvatate, to je za pricu!

Kako ne shvatate da je SRBIJANAC GEOGRAFSKI POJAM (to je svako ko ima srbijanski pasos, pasos DRZAVE SRBIJE), a SRBIN NACIONALNI POJAM

Svaki Srbijanac uopste ne mora biti Srbin, a svaki Srbin ne mora biti Srbijanac (ne mora ziveti u Srbiji.)

Sta vam je tu nejasno???????
 
Pa zato je i forsirana ta razlika . da bi AU mogla da vodi Srbe iz Bosne i iz Like Banije Korduna , na Srbijance i Srbiju .
to je jednini razlog tog tadasnjeg insistiranja . Pa se ipak predomislise . Ako sve te podele predugo potraju , od Srba ce se stvoriti jos nekoliko razlicitih naroda . Zivi bili pa videli . Protiv te ,podele SRbin - Srbijanac , kakve nema ni kod jednog drugog naroda , moramo se boriti .

Sta god da je ta podela znacila kroz istoriju, isforsirano je sada praviti od nje problem jer problema izmedju Srba i Srbijanaca nema ni u perspektivi jer se vecina nas oseca lepo pod oba naziva. Oba naziva imaju morfolosku osnovu u reci Srbija. Meni je za sada problematican samo naziv gradjanin. Njega ne mogu da smislim. Njegova morfoloska osnova je grad, totalno denacionalizovan pojam.
 
Sanovnik, da li ti shvatas da su stanovnici Kosova bili Srbijanci (ne Srbi!) nikada se ne bi odvojili?

A da li ti shvats , hrvat , da sam te ja prozreo .

Oni nisu hteli ni po koju cenu da budu nikakvi Srbijanci .
A ujedno , eto i Jeki odgovora . Da oni sebe dozivljavaju kao Srbijanci , ili oni muslimani u Raskiooj oblastii ,cela prica bi imala smisla sa gradjanskog osnova . Medjutim , niko ko nije Srbin , ne dozivljava sebe kao Srbijanca .
Nikada . Ni pre , ni sad .
A ovi sa strane , kad kazu Srbijanski , Srbijanci , Srbijanke , na primer HTV , Crnogorci , Bosljaci iz federacije ... oni svi iskljucivo misle na Srbe , kojii zive u centraloj Srbiji . Kad se desi da pomenu Rizu halimija , uvek kazu Albanac . Ili na primer , kad kazu Sulejman Ugljanin ,uvek kazu Bosnjacki lider , a raniuje su uvek govorili Lider sandzackih muslimana , i ako su sandzakati ukinuti jos za vreme otomanske imperije , kako Uzicki Sandzak , tako mi rasko -polimski , na koji ov zlonamernici ciljaju .
\
 
Poslednja izmena:
Jeeeee....kako vi nacionalisti nista ne shvatate, to je za pricu!

Kako ne shvatate da je SRBIJANAC GEOGRAFSKI POJAM (to je svako ko ima srbijanski pasos, pasos DRZAVE SRBIJE), a SRBIN NACIONALNI POJAM

Svaki Srbijanac uopste ne mora biti Srbin, a svaki Srbin ne mora biti Srbijanac (ne mora ziveti u Srbiji.)

Sta vam je tu nejasno???????

Nejasno je , kako tebi nije jasno , da oni koji nisu Srbi a zive u Srbiji , ne osecaju se Srbijancima , i niko ih tako ne naziva . geografski pojam je Sumadinac , Toplicanin , Homoljac , pa i Era
A Srbin - Srbijanac je nesto sasvim drugo .

Ajde , hrvat , daj neki primer

evo
Srbin-Srbijanac
Hrvat - ?????
Slovenac ????
Bugarin -????

A sasvim je drugo

Sumadinac - tolicanin
Dalmatinac - Zagorac .

to su pdijametralno supriotne strane .


Zasto takvih podela , kao sto je Srbin - Srbijanac ,nema kod drugih naroda
 
Sta god da je ta podela znacila kroz istoriju, isforsirano je sada praviti od nje problem jer problema izmedju Srba i Srbijanaca nema ni u perspektivi jer se vecina nas oseca lepo pod oba naziva. Oba naziva imaju morfolosku osnovu u reci Srbija. Meni je za sada problematican samo naziv gradjanin. Njega ne mogu da smislim. Njegova morfoloska osnova je grad, totalno denacionalizovan pojam.

Pazi Jeko . Gradjanin je uzas od uzasa .... znas gde su se oslovljavali tako nekad . U SSSRu i u Jugoslaviji . A danas , samo u Francuskoj .
To je tek nakaradno .
 
A da li ti shvats , hrvat , da sam te ja prozreo .

Oni nisu hteli ni po koju cenu da budu nikakvi Srbijanci .
A ujedno , eto i Jeki odgovora . Da oni sebe dozivljavaju kao Srbijanci , ili oni muslimani u Raskiooj oblastii ,cela prica bi imala smisla sa gradjanskog osnova . Medjutim , niko ko nije Srbin , ne dozivljava sebe kao Srbijanca .
Nikada . Ni pre , ni sad .
A ovi sa strane , kasd kazu Srbijanski , Srvijanci , Srbijanke , 9 na primer HTV , Crnogorci , Bosljaci iz federacije ... oni svi iskljucivo misle na Srbijance . Kad se desi ada pomenu Rizu halimija , uvek kazu Albanac . Ili na primer , kad kziu Sulejman Ugljanin ,uvek kazu Boslnjacki lider , a raniuje su uvek govorili Lider sandzackih muslimana , i ako su sandzakati ukinuti jos za vreme otomanske imperije , kako Uzicki Sandzak , tako mi rasko -polimski , na koji ov zlonamernici ciljaju .
\

Pa Rizo ce uvek po nacionalnosti biti Albanac, a Sandor Madjar...

Niko ne treba u to da dira.

Ali, ako zive u Srbiji, ako imaju srbijanski pasos, onda su svi oni JEDNIM IMENOM SRBIJANCI!


Ne znam sta tu nije jasno?

Probaj u Americi da trazis americki pasos, a da im kazes: "Ja hocu vas pasos i vase drzavljanstvo, ali necu da budem Amerikanac".

Ma moras DA POTPISES da prihvatas da budes Amerikanac!
 
Pa Rizo ce uvek po nacionalnosti biti Albanac, a Sandor Madjar...

Niko ne treba u to da dira.

Ali, ako zive u Srbiji, ako imaju srbijanski pasos, onda su svi oni JEDNIM IMENOM SRBIJANCI!


Ne znam sta tu nije jasno?

Probaj u Americi da trazis americki pasos, a da im kazes: "Ja hocu vas pasos i vase drzavljanstvo, ali necu da budem Amerikanac".

Ma moras DA POTPISES da prihvatas da budes Amerikanac!

Jesqam li te lepo pitao . kao ide

Srbin - Srbijanc
Hrvat - ????

Niti Riza sebe smatra Srbijancem , niti bilo ko evropi Riszu smatra Srbijancem . Pa i ti ga ne smatras Srbijancem . Zamisili . Pa RIza bi te na mestu ubio , kad bi mu rekao ulice da je Srbijanac, zbog pasosa .
 
Pa Rizo ce uvek po nacionalnosti biti Albanac, a Sandor Madjar...

Niko ne treba u to da dira.

Ali, ako zive u Srbiji, ako imaju srbijanski pasos, onda su svi oni JEDNIM IMENOM SRBIJANCI!


Ne znam sta tu nije jasno?

Probaj u Americi da trazis americki pasos, a da im kazes: "Ja hocu vas pasos i vase drzavljanstvo, ali necu da budem Amerikanac".

Ma moras DA POTPISES da prihvatas da budes Amerikanac!

Kakve veze ima sa nama Amerika , po tom pitanu . Amerika je gradjanska drzva , ko i Francuska i Svajcarska , za razliku od svih evropskih drzava .

Nas Amerikanci i ne zovu Srbijancima ,nego ,Srbima .

AJd hrvat , mani demagogiju , pa odgovori na pitanje koje sam ti postavio .
 
Niti Riza sebe smatra Srbijancem , niti bilo ko evropi Riszu smatra Srbijancem . Pa i ti ga ne smatras Srbijancem . Zamisili . Pa RIza bi te na mestu ubio , kad bi mu rekao ulice da je Srbijanac, zbog pasosa .

Pa onaj ko se ne smatra Srbijancem u Srbiji je onda tamo samo na - privremenom radu, sa svim pravima i obavezama kojie to stanje odredjuje po Zakonu. (Onda je Albanac ili Madar, zitelj Alabanije ili Madjarske jer tamo zive Albanci i Madjari)

Tako to sve zemlje regulisu.

Sta je tu nejasno?
 
Kakve veze ima sa nama Amerika , po tom pitanu . Amerika je gradjanska drzva , ko i Francuska i Svajcarska , za razliku od svih evropskih drzava .

Nas Amerikanci i ne zovu Srbijancima ,nego ,Srbima .

AJd hrvat , mani demagogiju , pa odgovori na pitanje koje sam ti postavio .

Ma NE MOZE covece biti Srbin u Americi i imati americko drzavljanstvo!

Zaboravi to!

Moze SAMO PO POREKLU biti Srbin i vise NISTA!
 
Vidi majuku mu . Eto ja iz Banata , a Srbin i bas eto nisam Vojvodjanin . A ocu i da bijem , kad neko iz Banata kaze , idem u Srbiu ... Pa gde si sad , sunce ti poljubim neobrazovano?????? Pa onda sljis po tamburi .

I posle ja siladzija ?

nepravda .

Ako si iz Vojvodine onda ovo treba da ti bude jasno.
Retko koji Srbin iz Vojvodine ce za sebe reci da je Srbijanac.
Istorija kriva,
Kao i sto vecina Srba iz uze Srbije ne misli da su Vojvodjani Srbijanci.
Kriva istorija.
Na osnovu nje se formirala i svest.
I to se promeniti za nekoliko godina ne moze.
To je tako..........
 
Pa onaj ko se ne smatra Srbijancem u Srbiji je onda tamo samo na - privremenom radu, sa svim pravima i obavezama kojie to stanje odredjuje po Zakonu. (Onda je Albanac ili Madar, zitelj Alabanije ili Madjarske jer tamo zive Albanci i Madjari)

Tako to sve zemlje regulisu.

Sta je tu nejasno?

Prvo , sta mislis , kad bi nasa drzava trazila , kao Amerika , da onaj ko uzima drzavaljanstvo i pasos , potpise da je Srbijanac , kako bi ti Madjari , Albanci i ostali bosnjaci reagovali . Pa pobuna bi izbila , tuzili bi nas strazburu odma , a EU bi nas optuzila za nacionalnu mrznju i ugrozavanje ljudskih prava .

S druge strane , to na taj nacin resavaju samo gradjanske drzave , kao sto su SAD , Svajcarska , Franciska . OStale Evropske drzave , ne resavaju to na taj nacinn . Zar ne znas to . U Nacionalnim drzavama , kao sto su sve ostale evroopske drzave , postajes drzavljanin te drzave , a po nacionalnosti si sta god hoces .
 
Ako si iz Vojvodine onda ovo treba da ti bude jasno.
Retko koji Srbin iz Vojvodine ce za sebe reci da je Srbijanac.
Istorija kriva,
Kao i sto vecina Srba iz uze Srbije ne misli da su Vojvodjani Srbijanci.
Kriva istorija.
Na osnovu nje se formirala i svest.
I to se promeniti za nekoliko godina ne moze.
To je tako..........

To SAMO JEDAN ZAKON moze da uredi: da NIKO ne moze dobiti srpsko drzavljanstvo ko perfektno ne govori srpski i ne zeli da potpise da je SRBIJANAC.

(Ne mora da peva himnu na javnom mestu u prisustvu svedoka, kao sto mora recimo u Turskoj da bi dobio njihovo drzavljastvo)
 
Blajbingeru

Nacionalnost za razliku od drzavljanstva nije zakonski definisana kategorija iz prostog razloga sto je drzavljanstvo uslovljeno zakonskom vezom izmedju drzave i drzavljanina dok je nacionalnost specificna veza izmedju pripadnika nacije i same nacije to jest nacionalne drzave naroda kojem pripada. U slucaju kad pripadnik nacije zivi u svojoj nacionalnoj drzavi on je automatski i drzavljanin te drzave pa samim tim uziva prava po osnovu drzavljanstva i po osnovu nacionalnosti. U slucaju kad pripadnik odredjene nacije zivi izvan svoje nacionalne drzave i ima drzavljanstvo drzave u kojoj zivi on gubi prava drzavljanstva svoje nacionalne drzave a stice prava drzave ciji je drzavljanin. U tom slucaju on i dalje zadrzava specificna prava kao pripadnik nacije po osnovu svoje nacionalnosti ali gubi na primer pravo da bira i da bude biran u drzavi svoje nacije a to pravo ostvaruje u drzavi ciji je drzavljanin. Treba napomenuti da postoje izuzetci u slucaju kad dve drzave imaju ugovor o dvojnom drzavljanstvu. Zajedno sa ovim treba napomenuti da mnogobrojni pripadnici naroda u svetu koji nisu uspeli postati nacije nemaju nacionalnost i njihova jedina veza sa drzavom je drzavljanstvo. Privilegija nacionalnosti je rezervisana samo za pripadnike onih naroda koji su postali nacije to jest koji su uspeli izgraditi svoje nacionalne drzave.
 
Ako si iz Vojvodine onda ovo treba da ti bude jasno.
Retko koji Srbin iz Vojvodine ce za sebe reci da je Srbijanac.
Istorija kriva,
Kao i sto vecina Srba iz uze Srbije ne misli da su Vojvodjani Srbijanci.
Kriva istorija.
Na osnovu nje se formirala i svest.
I to se promeniti za nekoliko godina ne moze.
To je tako..........

Ja nikad za sebe nisam rekao da sam Srbijanac . Za mene Srbijanci ne postoje . Ja sam Srbin . Lala iz Banata , a nisam Vojvodjanin , ni srbijanac .
to Srbijanac , uz ono gradjanin je prosto glnusno i e vidim zasto bi ti , kao Srbin forsirao razliku izmedju Srba i izmisljaenih Srbijanaca . To moze biti u interesu , u koliko si Majdar , ili Hrvat .
 
Poslednja izmena:
To SAMO JEDAN ZAKON moze da uredi: da NIKO ne moze dobiti srpsko drzavljanstvo ko perfektno ne govori srpski i ne zeli da potpise da je SRBIJANAC.

(Ne mora da peva himnu na javnom mestu u prisustvu svedoka, kao sto mora recimo u Turskoj da bi dobio njihovo drzavljastvo)

Oma bi nas bombardovakli . Samo to i cekaju , da ucenimo manjine , kao sto ih ucenjuje Amerika , Francuska , Svajcarska . A s druge strane , mi to ne mozemo , jer po ustavu mi nismo Grqadjanska drzava , kao sto su one ,nego smo nacionalna , kao sto je Nemacka , Italija , ..... ma sve ostale u Evropi .
 
Oma bi nas bombardovakli . Samo to i cekaju , da ucenimo manjine , kao sto ih ucenjuje Amerika , Francuska , Svajcarska . A s druge strane , mi to ne mozemo , jer po ustavu mi nismo Grqadjanska drzava , kao sto su one ,nego smo nacionalna , kao sto je Nemacka , Italija , ..... ma sve ostale u Evropi .

Pa ni Ustav nije Sveto pismo.

Ako ce njegova promena resiti problem - treba ga promenuti jednom ENMIENDOM (promena samo dela Ustava)
 
Pa ja bih to pitanje ostavio da rese hrvatski lingvisti.

Oni su se pokazali vrlo uspesni u izmisljanju novih reci i pojmova.

Nek se potrude.

Nema . Nema ni u nasem redcniku . Ni u jednom recniku na svetu . Ne postoji . A znas zasto ? jer ne treba da postoji .

E ni nama ne treba . A kako ide , bar na Srpskom jeziku

Srbin - Srbijanac
Bugarin -???
Madjar-????
ceh - ????
Norvezanin-????
SSlovenac-????

nema . Nema nigde i niko . A zasto ? Pa jer ne treba .
 

Back
Top