Srbin - građanin

Ne. Srbijanac je državljanin Srbije, čovek iz Srbije.

Švedska je nastala kao mešavina više naroda- dakle svi iz Švedske nazivaju se Šveđani. do 20 veka Švedska je imala celu Norfvešku u svom sastavu i svi su se zvali Švedjani- po državi.

Poljska je nastala 1918 godine

Samo ti pronadji jos jedan takav primer u Evropi . Samo jedan jedini , a da je u pitanju bilo koja druga nacionalna drzava / I reci kako se ti zovu , i mirna Backa . Vidim da si rekao da su hrvati nastali kasnije kao drzva , pa su ti poljaci nastali 18 , pa svedjani mesavina raznih naroda , pa su Norvezani mnogi visoki , i zato su samo Norvezani , pa su finci ,mnogo niski i oda su oni samo Finci .

Svasta bre Aleksandre . Pa ar ti ne mozes da shvatis da toga nema nigde u Evropi i da toga ni ovde ne treba da bude .

Nemci su uvek Nemci ,


Svi su samo to sto jesu . Nema vise naziva za narod , ni u jednoj nacionalnoj drzvi u Evropi .

Pa ni sami Vojvoddjani ,koji su drzavljani Srbije ,ne kjzu za sebe , niti ih iko tako naziva ... SRBIJANCI , a eto , drzavljani su . Riza Halimi b ti okoizvadio da mu kazes da je on Srbijanac
 
Poslednja izmena:
Ne. Srbijanac je državljanin Srbije, čovek iz Srbije.

Švedska je nastala kao mešavina više naroda- dakle svi iz Švedske nazivaju se Šveđani. do 20 veka Švedska je imala celu Norfvešku u svom sastavu i svi su se zvali Švedjani- po državi.

Poljska je nastala 1918 godine

Ne. To j pripadnik srpskog naroda.
Dakle kako se zove čovek iz Srbije?

Nema Srbijanaca niti ima državljanstvo Srbijansko, pričaš totalno bezveze.
Da ponovim ovaj post i tebi.
Nacionalnost za razliku od drzavljanstva nije zakonski definisana kategorija iz prostog razloga sto je drzavljanstvo uslovljeno zakonskom vezom izmedju drzave i drzavljanina dok je nacionalnost specificna veza izmedju pripadnika nacije i same nacije to jest nacionalne drzave naroda kojem pripada. U slucaju kad pripadnik nacije zivi u svojoj nacionalnoj drzavi on je automatski i drzavljanin te drzave pa samim tim uziva prava po osnovu drzavljanstva i po osnovu nacionalnosti. U slucaju kad pripadnik odredjene nacije zivi izvan svoje nacionalne drzave i ima drzavljanstvo drzave u kojoj zivi on gubi prava drzavljanstva svoje nacionalne drzave a stice prava drzave ciji je drzavljanin. U tom slucaju on i dalje zadrzava specificna prava kao pripadnik nacije po osnovu svoje nacionalnosti ali gubi na primer pravo da bira i da bude biran u drzavi svoje nacije a to pravo ostvaruje u drzavi ciji je drzavljanin. Treba napomenuti da postoje izuzetci u slucaju kad dve drzave imaju ugovor o dvojnom drzavljanstvu. Zajedno sa ovim treba napomenuti da mnogobrojni pripadnici naroda u svetu koji nisu uspeli postati nacije nemaju nacionalnost i njihova jedina veza sa drzavom je drzavljanstvo. Privilegija nacionalnosti je rezervisana samo za pripadnike onih naroda koji su postali nacije to jest koji su uspeli izgraditi svoje nacionalne drzave.
 
Главни проблем лежи у томе, што је цела расправа на тему Србин - Грађанин , започета без главне премисе . А та премиса је она оромна и кањонска разлика , између појма слободни грађанин и појма грађанина у СССР , или у Титовој Југославији , или оног данашњег грађанина у Србији. (једнопартиијској држави , која има безброј фракција , само једне партије ) .

Та разлика , између Грађанина Кејна или Грађанина Мике Аласа , са једне , и Грађанина Х , или грађанина Хармса је с друге, огромна . Толико веклика и суштинска , да је једнака разлици измеђи Миланске Скале и Падинске Скеле .
Данашњи грађани (они који инсистирају на том свом грађанству у Србији) су гротеска , скеч и виц о Грађанима који су проистекли из Фанцуске револуције . Што је можда најважније , ми смо и те како имали развијену грађанску свест , али само док смо били Краљевина .Од 45 годне , ма колико се баш инсистирало на појму грађански, тај појам је постао цртани филм, шега и увреда , на свако грађанство и има искључиву улогу да се сакрије идентитет , баш као и у СССРу . До дана данашњег , овај појам , као ни људи који га баштине , се ни за милиметар није променио на боље . Може се само рећи да је мутирао и да се малко изобличавао , али се поправио није .
 
Poslednja izmena:
Главни проблем лежи у томе, што је цела расправа на тему Србин - Грађанин , започета без главне премисе . А та премиса је она оромна и кањонска разлика , између појма слободни грађанин и појма грађанина у СССР , или у Титовој Југославији , или оног данашњег грађанина у Србији. (једнопартиијској држави , која има безброј фракција , само једне партије ) .

Та разлика , између Грађанина Кејна или Грађанина Мике Аласа , са једне , и Грађанина Х , или грађанина Хармса је с друге, огромна . Толико веклика и суштинска , да је једнака разлици измеђи Миланске Скале и Падинске Скеле .
Данашњи грађани (они који инсистирају на том свом грађанству у Србији) су гротеска , скеч и виц о Грађанима који су проистекли из Фанцуске револуције . Што је можда најважније , ми смо и те како имали развијену грађанску свест , али само док смо били Краљевина .Од 45 годне , ма колико се баш инсистирало на појму грађански, тај појам је постао цртани филм, шега и увреда , на свако грађанство и има искључиву улогу да се сакрије идентитет , баш као и у СССРу . До дана данашњег , овај појам , као ни људи који га баштине , се ни за милиметар није променио на боље . Може се само рећи да је мутирао и да се малко изобличавао , али се поправио није .

Meni se čini da mi još mislimo da živimo u Jugoslaviji a zaboravljamo da imamo Srbiju zato se valjda jedino u Srbiji Srbin mora zvati građaninom a ne Srbinom
 
U čemu je kvaka?
Zašto je teško, neugodno, odvratno Suzani Grubješić, Nadi Kolundžiji, Nenadu Čanku ili Slavici Djukić- Dejanović kazati , da ja sam Srbin ili Srpkinja,
Čega se gade ti ljudi u srpskom parlamentu kada tako olako pristaju da se odreknu svoga srpskog identiteta i podređuju ga jednom neodređenom pojmu kakav je građanin?

Zašto je samo u državi Srbiji sramota biti Srbin a ponos i dika je biti građanin i na
kraju krajeva zašto su oni koje sebe vole zvati građanima (većina njih) glasali za postojeći
Ustav Republike Srbije u kojem jasno piše da su Srbi nosioci suverenosti i državotvornosti u državi Srbiji na osnovu čega država Srbija i nosi svoje ime

Građanin je lice bez identiteta, nešto iz čega ne izvire ništa i ni jedna država koliko ja znam ne nosi ime po građaninu pa ni Srbija i zato imam neki osećaj da vlast u Srbiji želi Srbina pretvoriti u građanina ne bi li mu tako oduzela identitet, korene, poreklo i sve ono što ga čini Srbinom a ne građaninom.

Sve ovo pišem podsećajući na šizofrenu situaciju u kojoj su na jednoj strani isti ljudi pisali Ustav koji su pisali i Statut Vojvodine i sada ti isti ljudi Srbina mutiraju u građanina ukidajući mu tako identitet i izvor suvereniteta na delu svoje teritorije.

Skromno mislim da tu nešto nije u redu sa mentalnog aspekta pisaca Ustava i pisaca Statuta a pošto je predsednica parlamenta psihijatar rada sam joj kazati da nije stramota za psihijatra da ode kod kolege psihijatra i popriča sa njime u vezi sa svojim stanjem prevrtljivog šizofrenog ponašanja i da povede celu vladu sa sobom kako bi stručno i kompetentno lice ustanovilo kako je Srbin u roku 3 godine uspeo da mutira u građanina i tako nestao kao suveren sa dela svoje teritorije.

I još nešto poštovana godpođo Đukić-Dejanović, ako je Vas sramota kazati da ste
Srpkinja, mene nije i to Vam ne daje pravo da od moje države pravite Građaniju, jer ona od davnina nosi ime Srbija, po nama Srbima.

А ја мислио ти чедиста?
У сваком случају свака част за речено.
 
Gospodjo,ne moze meni niko nista da podmetne.Ni Evroatlansko,ni Rusko,nista ako,ja ne prepoznam to kao stvarno napredno ili ne.Ko meni moze da kaze da nisam Srbin,da mi ne pise u LK i pasosu Srbija,da istetoviram na celu Ratko Mladic,ako hocu?:dontunderstand:
Наравно да може и може да те убједи да требаш истетовирати Младића на чело (иако им то сугурно неби пало на памет).
Мислим да се то зове "манипулисање јавним мњењем", и најчешће се користи она Гебелсова формула.
 
Главни проблем лежи у томе, што је цела расправа на тему Србин - Грађанин , започета без главне премисе . А та премиса је она оромна и кањонска разлика , између појма слободни грађанин и појма грађанина у СССР , или у Титовој Југославији , или оног данашњег грађанина у Србији. (једнопартиијској држави , која има безброј фракција , само једне партије ) .

Та разлика , између Грађанина Кејна или Грађанина Мике Аласа , са једне , и Грађанина Х , или грађанина Хармса је с друге, огромна . Толико веклика и суштинска , да је једнака разлици измеђи Миланске Скале и Падинске Скеле .
Данашњи грађани (они који инсистирају на том свом грађанству у Србији) су гротеска , скеч и виц о Грађанима који су проистекли из Фанцуске револуције . Што је можда најважније , ми смо и те како имали развијену грађанску свест , али само док смо били Краљевина .Од 45 годне , ма колико се баш инсистирало на појму грађански, тај појам је постао цртани филм, шега и увреда , на свако грађанство и има искључиву улогу да се сакрије идентитет , баш као и у СССРу . До дана данашњег , овај појам , као ни људи који га баштине , се ни за милиметар није променио на боље . Може се само рећи да је мутирао и да се малко изобличавао , али се поправио није .

Мени се баш и не свиђа тај поглед на свет (и на грађанина) који се изродио из Француске револуције.
 
Мени се баш и не свиђа тај поглед на свет (и на грађанина) који се изродио из Француске револуције.

I to je lose , ni to nije zapravo ono , sto bi moze biti trebalo da bude . No , zaista je velika razlika izmedju gradjanina tamo i gradjanina u Srbiji i u bivsem SSSRu .
 
Мени се баш и не свиђа тај поглед на свет (и на грађанина) који се изродио из Француске револуције.

Mo\e se reci i oni koji su proistekli na demokratskim tekovinama , ili iz slobodnih gradjana Rima . Bilo kako bilo , velika je razlika izmedju gradana , koji su ziveli u Kraljevini Srbiji i Kraljevini Jugoslaviji , od onih koji su zivelui u drugoj , , hrvatskoj - titovoj Jugoslaviji ,ili u SSSR
 
U čemu je kvaka?
Zašto je teško, neugodno, odvratno Suzani Grubješić, Nadi Kolundžiji, Nenadu Čanku ili Slavici Djukić- Dejanović kazati , da ja sam Srbin ili Srpkinja,
Čega se gade ti ljudi u srpskom parlamentu kada tako olako pristaju da se odreknu svoga srpskog identiteta i podređuju ga jednom neodređenom pojmu kakav je građanin?

Zašto je samo u državi Srbiji sramota biti Srbin a ponos i dika je biti građanin i na
kraju krajeva zašto su oni koje sebe vole zvati građanima (većina njih) glasali za postojeći
Ustav Republike Srbije u kojem jasno piše da su Srbi nosioci suverenosti i državotvornosti u državi Srbiji na osnovu čega država Srbija i nosi svoje ime

Građanin je lice bez identiteta, nešto iz čega ne izvire ništa i ni jedna država koliko ja znam ne nosi ime po građaninu pa ni Srbija i zato imam neki osećaj da vlast u Srbiji želi Srbina pretvoriti u građanina ne bi li mu tako oduzela identitet, korene, poreklo i sve ono što ga čini Srbinom a ne građaninom.

Sve ovo pišem podsećajući na šizofrenu situaciju u kojoj su na jednoj strani isti ljudi pisali Ustav koji su pisali i Statut Vojvodine i sada ti isti ljudi Srbina mutiraju u građanina ukidajući mu tako identitet i izvor suvereniteta na delu svoje teritorije.

Skromno mislim da tu nešto nije u redu sa mentalnog aspekta pisaca Ustava i pisaca Statuta a pošto je predsednica parlamenta psihijatar rada sam joj kazati da nije stramota za psihijatra da ode kod kolege psihijatra i popriča sa njime u vezi sa svojim stanjem prevrtljivog šizofrenog ponašanja i da povede celu vladu sa sobom kako bi stručno i kompetentno lice ustanovilo kako je Srbin u roku 3 godine uspeo da mutira u građanina i tako nestao kao suveren sa dela svoje teritorije.

I još nešto poštovana godpođo Đukić-Dejanović, ako je Vas sramota kazati da ste
Srpkinja, mene nije i to Vam ne daje pravo da od moje države pravite Građaniju, jer ona od davnina nosi ime Srbija, po nama Srbima.

Vec u drugoj - trecoj recenici ovog teksta se vidi gde je kurc shlus kod koleginice zebre.......Naime, ona insistira na netacnoj cinjenici da poslanici sede u "srpskom parlamentu" .....naime , poslanici sede u " parlamentu republike srbije" , sto je fundamentalno razlicito od "srpskog parlamenta"..

Samim tim , u parlamentu se nalazi i dobar deo poslanika koji , jednostavno, nisu Srbi...te je politicki nekorektno u parlamentu govoriti stalno o srbima , pod tim podrazumevajuci sve ljude koji zive u srbiji......zato se neki poslanici trude da budu upravo toliko pristojni i politicki korektni, nazivajuci zitelje srbije "gradjanima"......a ne "srbima"..prosto zato sto trecinu stanovnika srbije , ne cine srbi......a srbija je njihova domovina isto kao i onoga koji je srbin "do koske" , kako vole mnogi da naglasavaju.

Dakle, nema tu nikakve "svetske zavere sorosha i pape " , vec se radi o obicnom, dobrom vaspitanju , i politicki razumnom govoru u parlamentu republike srbije..........

Nije , takodjer tacno , da se pomenute poslanice ili poslanici ne smatraju srbima, vec samo nemaju tu primitivno naglasenu potrebu da nose na sebi tablu "ja sam srbin"...i time iritiraju ili unizavaju upravo najvise srbe , pa potom i ostale..

Mozda bi resenje bilo da predsednik skupstine kada daje glas poslaniku , ubuduce kaze"

" rec ima Petrovic Petar, srbin"........ili " rec ima RIza Haljimi, siptar"........mozda bi to godilo uvu onih koji ne razumeju o cemu se radi, i iskrivljuju cinjenice ne bi li srbe u srbiji prikazali kao zrtve nekoga ili necega , sto je omiljena pozicija "kalimero srbina".....ali, ruku na srce .........em bi zvucalo rasisticki, em glupavo........no, moguce je da rasisticki i glupavo upravo i prija tim usima kojima para bubnu opnu rec "gradjanin"
 
Јесте дилема лажна.

Јер, си и грађанин, и Србин, и неки, конкретни нпр. Петар Петровић лично све у исто време.

А проблем идентитета, било ког, је, пре свега, проблем - личности, односно свих фактора под којима је формирана, од гена, до средине.
 

Back
Top