Srbin - građanin

Па свакако да је битније јер је једно од детаља које формирају идентитет.
Твоја одредница идентитета се разлике дијаметрално супротно од моје.За тебе је лични идентитет - грађанин, за мене - националност.

И сама вокација -грађанин - грађанка, без обзира што ја мислим да је то бесмислена и недефинисана одредница, носи у себи дискриминативни елемент.

Годинама слушамо јавне личности и државнике који се јавности обраћају тим речима, што је недопустиво у односу на руралне средине и становнике сеоских општина.

Погодније би било обраћати се у том контексту ; становништу или држављанима Републике Србије, а не грађанима.

Ne govorim o nekim floskulama- i gradjanin i nacionalnost su floskule po pitanju identiteta, govorim o sadrzini tih identiteta, sta ti identiteti znace. Identitet je sve ono zbog cega se smejes, plasis se, volis, mastas, juris, tugujes, zelis, ne zelis, mislis, sve ono sto ne znas da je deo tvoje svakodnevnice a ne bi mogao bez njega, sve ono zbog cega si sazrela, napredovala, nazadovala; identitet su ljudi, jezik, dogadjaji iz tvog zivota,gradovi, sela, tehnologija itd. Ne moze valjda narodna istorija da bude vise deo tvog identiteta, od tvoje licne zivotne istorije? Isto tako, ne moze meni da istorija drzave Srbije bude bitnija od moje licne istorije.

Sto se tice diskriminacije, tacno je da sa stanovista srpskog jezika pravilnije reci drzavljanin Republike Srbije. Ali eto, nas Ustav koristi i pojam gradjanin, citirao sam 2. clan Ustava. U svakom slucaju, ti pojmovi su u ovom kontekstu sinonimi, tako da ovde gradjanin nema znacenje- stanovnik grada.
 
Poslednja izmena:
Ne govorim o nekim floskulama- i gradjanin i nacionalnost su floskule po pitanju identiteta, govorim o sadrzini tih identiteta, sta ti identiteti znace. Identitet je sve ono zbog cega se smejes, plasis se, volis, mastas, juris, tugujes, zelis, ne zelis, mislis, sve ono sto ne znas da je deo tvoje svakodnevnice a ne bi mogao bez njega, sve ono zbog cega si sazrela, napredovala, nazadovala; identitet su ljudi, jezik, dogadjaji iz tvog zivota,gradovi, sela, tehnologija itd. Ne moze valjda narodna istorija da bude vise deo tvog identiteta, od tvoje licne zivotne istorije? Isto tako, ne moze meni da istorija drzave Srbije bude bitnija od moje licne istorije.

Sto se tice diskriminacije, tacno je da sa stanovista srpskog jezika pravilnije reci drzavljanin Republike Srbije. Ali eto, nas Ustav koristi i pojam gradjanin, citirao sam 2. clan Ustava. U svakom slucaju, ti pojmovi su u ovom kontekstu sinonimi, tako da ovde gradjanin nema znacenje- stanovnik grada.

Идентитет - идентификација са нечим .

Моја идентификација је упућена на народ коме припадам, што подразумева, веру, језик, писмо, историју, културу и традицију. А то и јесте моја, или како ти кажеш, :)лична историја
Грађански идентитет не познајем.
 
Идентитет - идентификација са нечим .

Моја идентификација је упућена на народ коме припадам, што подразумева, веру, језик, писмо, историју, културу и традицију. А то и јесте моја, или како ти кажеш, :)лична историја
Грађански идентитет не познајем.

Ne moze nacionalni identitet biti jednak tvojoj licnoj istoriji, ma koliko ti to pokusavala na silu da uguras ;) On moze biti samo jedan deo tvog identiteta.
A poznat ti je i gradjanski identitet, samo na njega ne obracas paznju, pa ti se zbog toga cini da ti je to nesto strano ;)
 
Ne moze nacionalni identitet biti jednak tvojoj licnoj istoriji, ma koliko ti to pokusavala na silu da uguras ;) On moze biti samo jedan deo tvog identiteta.
A poznat ti je i gradjanski identitet, samo na njega ne obracas paznju, pa ti se zbog toga cini da ti je to nesto strano ;)

Па не знам како бих ти боље одјаснила, али веруј, да је моја , лична :) историја, везана за српску историју, културу и све што горе наведох и да је кроз генетски код који носим створила мој национални и лични идентитет.
 
Па не знам како бих ти боље одјаснила, али веруј, да је моја , лична :) историја, везана за српску историју, културу и све што горе наведох и да је кроз генетски код који носим створила мој национални и лични идентитет.

A da li mozes da upotrebljavas izraz 'vaspitanje', umesto 'genetski kod', mislim da je pravilnije :)
 
A da li mozes da upotrebljavas izraz 'vaspitanje', umesto 'genetski kod', mislim da je pravilnije :)

Па не могу:D јер су то два различита појма.
Генетика је неизбежна и непроменљива константа,(извини на плеоназму) а васпитање је променљива категорија.;)
 
Па не могу:D јер су то два различита појма.
Генетика је неизбежна и непроменљива константа,(извини на плеоназму) а васпитање је променљива категорија.;)

Pa jesu razliciti pojmovi, i zato mislim da pojam 'genetski kod' ima veze sa tvojim prirodnim identitetom, identitetom ljudskog bica, a nacionalni identitet si stekla vaspitanjem.;)

Ili se i oko toga ne slazemo? :)
 
Pa jesu razliciti pojmovi, i zato mislim da pojam 'genetski kod' ima veze sa tvojim prirodnim identitetom, identitetom ljudskog bica, a nacionalni identitet si stekla vaspitanjem.;)

Ili se i oko toga ne slazemo? :)

Нормално не :)

Национални код је старији од оног који се бележи васпитањем јер је бележен генерацијама наших предака.Дакле дубље је кодиран од васпитног који се , васпитањем , које се може мењати у датим сутуацијама, може променити.
Мало га закомпликовах :roll:, али паметан си ти, разумећеш.:)
 
Razumem, i vidim da se mi skoro nikad ne slazemo :)

Ti mislis da bi ti bila Srpkinja da su te usvojili roditelji Nemci (ako su ti bioloski npr. Srbi), da su te vaspitavali Nemci, i da ti je maternji nemacki?
 
Pa dobro, izvini, eto mogao sam i Ruse :(

Срећом , наводио си само пример.

Него се присетих оне узречица."Мрзи их к,о Немце", шалим се заиста , Немци су радан и вредан народ, само мало ограничен и одан алкохолу, али то данас "краси" многе народе.;)
 
Srbijanci su Srbi iz Srbije a Srbi iz Vojvodine su Vojvodjani.
Vojvodjani Srbe iz Srbije zovu Srbijancima, kazu " idem u Srbiju...
To je uvek tako bilo i to promeniti je masta i zelja samo.
A tako je i sa druge strane.
Da nije ne bi samo trube docekale ( i to sto ) ruskog predsednika.
Bilo bi i tamburica makar jedna.
I ne bi patrijarha Pavla pratio samo decak u srbijanskoj narodnoj nosnji.
Bio bi i neko u srpskoj narodnoj nosnji iz Vojvodine. Nisu Srbi samo oni koji zxive u uzoj Srbiji.
Jos jedan detalj o ravnopravnosti.
I onda se cude sto hocemo autonomiju.
I zasto Ustav koji se donosio dva dana i dve noci
nije prosao u Vojvodini.?
To govori i kakav bi bio ishod referenduma.
 
A znas odakle taj termin ... evo sad ce drugar da ti objasni . Kad je hrvatski kler pravio planove za unistenje Srba u Lici , Baniji i Kordunu , uvek su od toga polazili . Uvek su govorili da je Srbe lakse pobiti ako se prvo rasrbe ... ma sta to znacilo . Nesto kasnije , rezultati tog rasrbljavana su bili vidljivi .
Dodju Partizani , pokupe najsnaznije muskarce i odvedu ih na neke njihove partiske sastanke , a preko noci dodju ustase , pa pobiju sve zene i decu .. ovi nemaju kud , pa hajd u partizane da se svete ,,.. E sad to rasrbljavanje se videlo kad su se posle po Sumadiji svetili srpskim domacinima , za ustaske zlocine nad svojom decom . Njih su ucili da je Srpski domacin kulak , sto je isto sto i ustasa .
A eto , oni rasrbljeni , verovali . I jos nesto ... za njih tada , u Srbiji nisu ziveli Srbi ,negoneki duginarod , koji se zove SRBIJANCI .
A inace , ta podela na Srbe i Srbijance i danas tome sluzi .

На то сам и мислила кад сам рекла да се расрбљавање СРбије дешава на свим нивоима. Као и:
- Убацивање "хрваштине" у наш језик и осталих страних израза а да не спомињем оно рогобаћење језика са "родним" називима (логопеткиња, хируршкиња и сл.).
- Удаљавање цркве од народа и исмевање православља.
- Увођење неких нових "вредности" у друштво, нарочито (не)моралних.
- Прекрајање историје и намерно ниподаштавање величине српске историје уз напомену да "гледамо у будућност а заборавимо прошлост".
- Уништавање свих набитнијих институција - школство, здравство, војска (војска у земљи која више неће водити ратове?)
Примера је пуно...

Имала сам ја својевремено једну тему "хрватизација Србије", сад схватам да је то само део великог плана расрбљавања Србије.


П.С. Хвала на објашњењу о пореклу термина. :)
 
Poslednja izmena:
Srbijanci su Srbi iz Srbije a Srbi iz Vojvodine su Vojvodjani.
Vojvodjani Srbe iz Srbije zovu Srbijancima
, kazu " idem u Srbiju...
To je uvek tako bilo i to promeniti je masta i zelja samo.
A tako je i sa druge strane.
Da nije ne bi samo trube docekale ( i to sto ) ruskog predsednika.
Bilo bi i tamburica makar jedna.
I ne bi patrijarha Pavla pratio samo decak u srbijanskoj narodnoj nosnji.
Bio bi i neko u srpskoj narodnoj nosnji iz Vojvodine. Nisu Srbi samo oni koji zxive u uzoj Srbiji.
Jos jedan detalj o ravnopravnosti.
I onda se cude sto hocemo autonomiju.
I zasto Ustav koji se donosio dva dana i dve noci
nije prosao u Vojvodini.?
To govori i kakav bi bio ishod referenduma.


Дакле ако су Срби из уже Србије Србијанци а у Војводини Војвођани - куд нестадоше СРБИ???

То је то - још један доказ о расрбљавању Србије.
 
Poslednja izmena:
Srbijanci su Srbi iz Srbije a Srbi iz Vojvodine su Vojvodjani.
Vojvodjani Srbe iz Srbije zovu Srbijancima, kazu " idem u Srbiju...
To je uvek tako bilo i to promeniti je masta i zelja samo.
A tako je i sa druge strane.
Da nije ne bi samo trube docekale ( i to sto ) ruskog predsednika.
Bilo bi i tamburica makar jedna.
I ne bi patrijarha Pavla pratio samo decak u srbijanskoj narodnoj nosnji.
Bio bi i neko u srpskoj narodnoj nosnji iz Vojvodine. Nisu Srbi samo oni koji zxive u uzoj Srbiji.
Jos jedan detalj o ravnopravnosti.
I onda se cude sto hocemo autonomiju.
I zasto Ustav koji se donosio dva dana i dve noci
nije prosao u Vojvodini.?
To govori i kakav bi bio ishod referenduma.
Autonomaš ne pričaj gluposti, pojam vojvođanin je lokalna pripadnost isto kao i sremac, banaćanin, nišlija, beograđanin, novosađanin itd... Srbin je nacionalna pripadnost
 
Vidi majuku mu . Eto ja iz Banata , a Srbin i bas eto nisam Vojvodjanin . A ocu i da bijem , kad neko iz Banata kaze , idem u Srbiu ... Pa gde si sad , sunce ti poljubim neobrazovano?????? Pa onda sljis po tamburi .

I posle ja siladzija ?

nepravda .
 
Vidi majuku mu . Eto ja iz Banata , a Srbin i bas eto nisam Vojvodjanin . A ocu i da bijem , kad neko iz Banata kaze , idem u Srbiu ... Pa gde si sad , sunce ti poljubim neobrazovano?????? Pa onda sljis po tamburi .

I posle ja siladzija ?

nepravda .
Treba praviti razliku izmedju pojma Centralna (uza) Srbija i pojma Republika Srbija odnosno Srbija kada se podrazumeva cela teritorija drzave!
 
Дакле ако су Срби из уже Србије Србијанци а у Војводини Војвођани - куд нестадоше СРБИ???

То је то - још један доказ о расрбљавању Србије.

Mislim da nijedan od tih naziva nije opasan za urusavanje nacionalnog identiteta Srba. Ko sto postoje jos i Sumadinci i Gedze i Bachvani i Timochani i sl...sve su to nazivi Srba na tim teritorijama i svi su ti nazivi ok, ukljucujuci i Srbijanci. Ja volim da budem i Srpkinja i Srbijanka oba naziva su mi jednako simpaticna kakva god da je istorijska osnova reci Srbijanac (ne zanima me).

Medjutim, rec gradjanin, kao zamena za Srbin, perfidan je nacin da se naziv Srbi stopi u rec gradjanstvo i da se kasnije kroz zakone, tom recju manipulise:rtfm: a samim tim i srpskim narodom.

Da ne postoji zla namera kod forsiranja te reci, onda bi i druge zemlje dozvoljavale to na svojim teritorijama, a to nije slucaj. U drugim zemljama se upravo obrnuto radi, forsira se naziv nacije pa cak i kad je ta nacija nastala kao smetliste mnogih drugih...(you know what the country is). Recimo tamo su uspeli da prevare mnoge druge nacije da batale svoje nazive i da svi postanu veseli i tupi ponosni ameri. I njima se manipulise, itekako, samo sto je razlika izmedju nas i njih sto je na ovom podrucju, manipulacija pojmom nacije, mnogo osetljivija stvar nego u belom svetu. Mi smo zbog takvih manipulacija (izmedju ostalog) gubili i teritorije i postali ozloglasen narod.
 
Mislim da nijedan od tih naziva nije opasan za urusavanje nacionalnog identiteta Srba. Ko sto postoje jos i Sumadinci i Gedze i Bachvani i Timochani i sl...sve su to nazivi Srba na tim teritorijama i svi su ti nazivi ok, ukljucujuci i Srbijanci. Ja volim da budem i Srpkinja i Srbijanka oba naziva su mi jednako simpaticna kakva god da je istorijska osnova reci Srbijanac (ne zanima me).

Medjutim, rec gradjanin, kao zamena za Srbin, perfidan je nacin da se naziv Srbi stopi u rec gradjanstvo i da se kasnije kroz zakone, tom recju manipulise:rtfm: a samim tim i srpskim narodom.

Da ne postoji zla namera kod forsiranja te reci, onda bi i druge zemlje dozvoljavale to na svojim teritorijama, a to nije slucaj. U drugim zemljama se upravo obrnuto radi, forsira se naziv nacije pa cak i kad je ta nacija nastala kao smetliste mnogih drugih...(you know what the country is). Recimo tamo su uspeli da prevare mnoge druge nacije da batale svoje nazive i da svi postanu veseli i tupi ponosni ameri. I njima se manipulise, itekako, samo sto je razlika izmedju nas i njih sto je na ovom podrucju, manipulacija pojmom nacije, mnogo osetljivija stvar nego u belom svetu. Mi smo zbog takvih manipulacija (izmedju ostalog) gubili i teritorije i postali ozloglasen narod.



Ovo upravo vazi i za podelu ma SRBIN - SRBIJANAC .

Nije u opste isto , Sumadinac - Timmocanin-Bacvanin , i s druge strane , SRBIN -SRBIJANAC ,. to su potpuno oprecne stvari . Zbog toga je i moguce tako lako cepati srpski narod i od njega stvarati nove narode . Ako Ssrbi i Srbijanac nisu jedno te isto , sto ne bi Srbin pucao u Srbijanca sutradan , obzirom da su svi ratovi koji se na Balkkanu vode nacionaljni . E a utim ratovima , jako je vazno ko je sta . To mu odredjuje i stranu i uniformu .

Takve vrste podele nema bas nigde . Ni kod jednog naroda .
 
Ovo upravo vazi i za podelu ma SRBIN - SRBIJANAC .

Nije u opste isto , Sumadinac - Timmocanin-Bacvanin , i s druge strane , SRBIN -SRBIJANAC ,. to su potpuno oprecne stvari . Zbog toga je i moguce tako lako cepati srpski narod i od njega stvarati nove narode . Ako Ssrbi i Srbijanac nisu jedno te isto , sto ne bi Srbin pucao u Srbijanca sutradan , obzirom da su svi ratovi koji se na Balkkanu vode nacionaljni . E a utim ratovima , jako je vazno ko je sta . To mu odredjuje i stranu i uniformu .

Takve vrste podele nema bas nigde . Ni kod jednog naroda .

E pa, brate mili, preterujes, kad Srbin bude pucao u Srbijanca, ja cu da pucam sebi u glavu.:roll:
 

Back
Top