Србија-земља у којој се најбоље живи с обзиром колико се ради

Zanimljiva tema u kojoj ima istine,i za neke bi mogla poslužiti i kao odgovor na pitanje
zašto je danas dobro živeti u Srbiji!?
Neverovatno je samo kako naš čovek,kada ode u pečalbu,dobije karakteristiku jako vrednog
i odgovornog radnika,a ovde ne zna šta bi sam sa sobom
!?:think:

Veoma bitno i interesantno pitanje!
 
Kada bi i ovde imao uslove kao na zapadu ne bi se nista razlikovalo u smislu primanja i postovanja prava , jedino je dobro ovima sto rade za drzavu

Bivalo je dana kada je i ovde bilo ako ne istih,a ono sličnih uslova,ali nije bivalo
kao da je na zapadu.Čudo od zdravstvene službe,nazvano medicina rada ,koja je
zamišljena da se bavi prevencijom bolesti koje nastaju kao posledica radnih uslova
i prirode zanimanja,nije imala vremena da se bavi preventivom,posebno *nekako s proleća*,
već je delila namenska bolovanja ,kapom i šakom.
Da ne govorimo o zanimanjima koja se mogu lako unovčiti *sa strane*,pa kad se pogodi neki
poslić,daj bolovanje,jer taman posla da se za to iskoristi neki dan od odmora.
Ma Srbija je meka i dan danas.Kad se pomene rad za koji se ne može dobiti onoliko koliko
je zamišljeno,prva rečenica je - ma ne može malo da me plati,koliko mogu malo da radim.
 
Ma banda je to , evo ove budale u Celarevu strajkuju sto ne mogu da locu pivo deo dan na radnom mestu , nego samo u pauzi za rucak.... i onda jos to trazi neka prava

Sećam se kad su Zastavini radnici svojevremeno dok su još tamo radili kad ih sretneš na ulici posle radnog vremena komentarisali - auu, što smo danas čitali romane...američke klasike: Pustolovine Vajata Erpa i Doživljaji Doka Holideja :worth:
 
Bivalo je dana kada je i ovde bilo ako ne istih,a ono sličnih uslova,ali nije bivalo
kao da je na zapadu.Čudo od zdravstvene službe,nazvano medicina rada ,koja je
zamišljena da se bavi prevencijom bolesti koje nastaju kao posledica radnih uslova
i prirode zanimanja,nije imala vremena da se bavi preventivom,posebno *nekako s proleća*,
već je delila namenska bolovanja ,kapom i šakom.
Da ne govorimo o zanimanjima koja se mogu lako unovčiti *sa strane*,pa kad se pogodi neki
poslić,daj bolovanje,jer taman posla da se za to iskoristi neki dan od odmora.
Ma Srbija je meka i dan danas.Kad se pomene rad za koji se ne može dobiti onoliko koliko
je zamišljeno,prva rečenica je - ma ne može malo da me plati,koliko mogu malo da radim.

Radio sam jednom u Nemackoj, sa njihovim profesionalcima i zapazio nesto interesantno:

kod njih je najveci frajer onaj koji najvise i najbolje radi!

A kod nas je najveci frajer onaj koji najvise - zabusava!

Zasto je to tako?

Ima li to nekih istorijskih osnova?

Kod nas je gazda (kroz istoriju) uvek bio tudjin, okupator koga je trebalo zaznuti, ostetiti....

pa je to KOD NAS ostalo u genima...

Kada smo napolju - svesni smo da radimo za drugog. Pa prionemo na posao.
 
Bivalo je dana kada je i ovde bilo ako ne istih,a ono sličnih uslova,ali nije bivalo
kao da je na zapadu.Čudo od zdravstvene službe,nazvano medicina rada ,koja je
zamišljena da se bavi prevencijom bolesti koje nastaju kao posledica radnih uslova
i prirode zanimanja,nije imala vremena da se bavi preventivom,posebno *nekako s proleća*,
već je delila namenska bolovanja ,kapom i šakom.
Da ne govorimo o zanimanjima koja se mogu lako unovčiti *sa strane*,pa kad se pogodi neki
poslić,daj bolovanje,jer taman posla da se za to iskoristi neki dan od odmora.
Ma Srbija je meka i dan danas.Kad se pomene rad za koji se ne može dobiti onoliko koliko
je zamišljeno,prva rečenica je - ma ne može malo da me plati,koliko mogu malo da radim.

To je bio komunizam i ne treba ga porediti sa kapitalizmom a ja sam vec u ranijim postovima i napisao da ima firmi gde se radi svaki dan po 12 h i da su ljudi slabo placeni tako da predrasude treba ostaviti po strani , drugo ti sto imaju takvu matricu razmisljanja uglavnom rade za drzavu jer to jos samo tamo prolazi buduci da se ne gleda strucnost vec politicka podobnost
 
Radio sam jednom u Nemackoj, sa njihovim profesionalcima i zapazio nesto interesantno:

kod njih je najveci frajer onaj koji najvise i najbolje radi!

A kod nas je najveci frajer onaj koji najvise - zabusava!

Zasto je to tako?

Ima li to nekih istorijskih osnova?

Kod nas je gazda (kroz istoriju) uvek bio tudjin, okupator koga je trebalo zaznuti, ostetiti....

pa je to KOD NAS ostalo u genima...

Kada smo napolju - svesni smo da radimo za drugog. Pa prionemo na posao.

Zato sto je tamo takav radnik nagradjen i cenjen a ovde nije , drugo takav nacin razmisljanja je recidiv komunizma gde su svi radili za drzavu , takav profil ljudi nema sta da trazi danas kod privatnika pogotovo nasih krimosa koji su privatizovali dosta preduzeca vec momentalno leti napolje ostaju im samo javna preduzeca i slicno
 
To je bio komunizam i ne treba ga porediti sa kapitalizmom a ja sam vec u ranijim postovima i napisao da ima firmi gde se radi svaki dan po 12 h i da su ljudi slabo placeni tako da predrasude treba ostaviti po strani , drugo ti sto imaju takvu matricu razmisljanja uglavnom rade za drzavu jer to jos samo tamo prolazi buduci da se ne gleda strucnost vec politicka podobnost

Kažete da je to bio komunizam,kolega ?!
Ne bih se složila ,komunizam nikako nije loš kao ideja,ali je na ovom stepenu
razvoja ljudske svesti,utopijska i bojim se da će takva i ostati.
Ono o čemu ja govorim je samoupravljanje,ostalo u našim glavama,kao model koji nam
daje privid nekog odlučivanja,samo ne znam o čemu.Danas ste ili gazda ili radnik,treće je doduše najzastupljenije- penzioneri i nezaposleni,četvrte opcije nema.
Kod gazde se radi,i u nadnicu kad se ide zna se kako se radi.
Ima ljudi koji su navikli na odgovoran odnos prema radu,i njima nije teško da se tome i
posvete.Takvim radnicima će poslodavac znati da se oduži,jer njega zanimaju oni koji su
u stanju da mu obezbede profit.
Drugi par rukava je što mi još uvek nemamo uredjen sistem odnosa u toj sferi,pa niti sindikati funkcionišu u privatnom sektoru,niti privatni sektor država obavezuje sankcionisanjem za nepoštivanje ugovorenih obaveza.
 
Bre, Ugo, otkud ti takve bludne misli - Srbin, pa neradnik, gde to ima?
Znaš ti kako to ide samo se praviš lud: dođe radnik kod stranca gazde i kaže hoću da radim. - Šta znaš da radiš? - 30 godina sam obavljao jednu radnju na jednoj mašini - I ništa drugo ne znaš? - Ništa mi drugo ne treba - Hoćeš da učiš nešto i usavršavaš se? - Neću pod stare dane - Koliku platu želiš? - Minimum hiljadu evra za početak, plus topli obrok, odmor od 30 radnih dana i bolovanje kad god uganem zglob malog prsta - Važi, primljen si.
Tako u srpskom mozgu izgleda razgovor za posao ;)

Zato taj ode u Shvicu i dobije duple pare...
 
Neverovatno je samo kako naš čovek,kada ode u pečalbu,dobije karakteristiku jako vrednog
i odgovornog radnika,a ovde ne zna šta bi sam sa sobom !?:think:

Zaista neverovatno!:whistling: Da neko dobije platu 2000 eur i stvarno radi za te pare...
A da za 150 eur ga mrzi da mrdne malim prstom...
 
Pa ljudi verovatno misle da ako pocnu da rade za koreance da od onoga sto im ova lopovska drzava i njihovi lopovski tajkuni duguju mogu da se oproste a to tako i jeste. Tako da im je to neka poslednja slamka za koju se hvataju da dodju do te love.


Sto se rada tice....koreanci ce verovatno tj 100% doneti nove masine pa samim tim nece ni biti problema sa falsom.....a sad ljudi znaju da su imali verovatno malo veci fals sa raspalim masinama na kojima su radili pa mozda su zato u nekom strahu.
Ali tu je vise problem u komunikaciji novog vlasnika i radnika. Novi vlasnik lepo treba da objasni ljudima sve a kada dosta toga ostane nedoreceno onda se i desavaju takve stvari.

Sto se tice placanja tog ne znam zasto je, pa da ne izmisljam.. Znam lepo da treba Mladju i slicne za gusu,i op:lol:

Sto se radnika tice, ima dobrih, a ima i losih.. U toj fabrici ima ljudi koji,pa jedno 15 godina, ne rade nista.. I onda je tesko s konja na magarca.. Vlasnik je imao razgovor sa svakim radnikom ponaosob(tj.ne vlasnik,on se i ne pojavljuje,vec njegovi direktori,rukovodioci..). Na primer, radnik obezbedjenja na ulazu sada postoji-kod korejanca nece postojati jer je sve obezbedjeno elektronikom,kapija,vrata..Kamere.. I na pitanje sta jos zna da radi covek odgovara-pa nista ja drugo necu,ja sam uvek bio obezbedjenje..:p Znaci nema sta vise da radi.. Ali ovaj je jos i dobre volje pa ce nesto da se prekvalifikuje..

Elem,ako si video po vestima vodju nekog sindikata Slobodana Gajica, to mi je neki rodjak dalji.. :D Covek recimo ima 8 razreda skole,i on je glavni,a nema pojma o cemu se radi tu..
 
Pre bih rek'o da taj onda živi od ženine plate u Srbiji. U Švici te mašine na kojima on radi su izbačene iz upotrebe pre nekih 30-ak godina.

Kakve masine... Taj pere sudove i cisti kanalizaciju,a da to radi ovde tek se ne bi najeo 'leba... Tamo mu ne traze 3 jezika i znanje programiranja za takve poslove...
 
Zaista neverovatno!:whistling: Da neko dobije platu 2000 eur i stvarno radi za te pare...
A da za 150 eur ga mrzi da mrdne malim prstom...

Kolega,kada bi svi po malo mrdnuli malim prstom,možda bismo došli u poziciju,
da budemo zemlja u kojoj se radi i za 2000 eur,ali naša filozofija života je generalno
da kukamo na život,psujemo kapetanu majku iz potoka i čekamo da nam neko drugi reši problem.
Kao i u sportu,uvek nam neki plasman zavisi od nekog tudjeg rezultata...nažalost!
Ni u tim zemljama nisu cvetale ruže odmah na početku,i njima je trebalo i rada i borbe da do toga
dodju,a ni danas nije svima ni tamo baš onako kako bi želeli da bude,ali oni mrdaju sa svih deset
istovremeno,a ne samo malim prstom.Nas i mali zabole ,uglavnom.
 
Poslednja izmena:
Kakve masine... Taj pere sudove i cisti kanalizaciju,a da to radi ovde tek se ne bi najeo 'leba... Tamo mu ne traze 3 jezika i znanje programiranja za takve poslove...

Ja znam dosta ljudi koji su napolje otisli bez ikakvih posebnih kvalifikacija i svi su dobro prosli, nikome ne pada na pamet da se vrati pritom su za kratko vreme uspeli da se obezbede
 
Zaista neverovatno!:whistling: Da neko dobije platu 2000 eur i stvarno radi za te pare...
A da za 150 eur ga mrzi da mrdne malim prstom...

Ako baš hoćeš...znam i druge primere. Naš čovek koji je proveo životni vek u Nemačkoj i bio upravnik nekog auto-otpada tamo, odluči da primi dvojicu naših, da im pomogne. Kad li, jednog dana, posle par meseci, zatekne ih iza pomoćnog objekta kako pričaju: E, jeste ovde dobra plata, ostaje kinta od plate, može da pretekne fino...al' brate, mnogo se radi. Ebg, u Srbiji primaš onu kintu sa biroa, al' bar ništa ne radiš...i tako oni dođu kod ovog našeg gazde da mu kažu da daju otkaz, a on ih preduhitri i otpusti ih da mu ništa nisu rekli.
 
Ako baš hoćeš...znam i druge primere. Naš čovek koji je proveo životni vek u Nemačkoj i bio upravnik nekog auto-otpada tamo, odluči da primi dvojicu naših, da im pomogne. Kad li, jednog dana, posle par meseci, zatekne ih iza pomoćnog objekta kako pričaju: E, jeste ovde dobra plata, ostaje kinta od plate, može da pretekne fino...al' brate, mnogo se radi. Ebg, u Srbiji primaš onu kintu sa biroa, al' bar ništa ne radiš...i tako oni dođu kod ovog našeg gazde da mu kažu da daju otkaz, a on ih preduhitri i otpusti ih da mu ništa nisu rekli.

To za biro vise ne pije vodu jer je vlast prosle god pre pocetka krize drasticno skresala prava na nadoknadu za nezaposlene , uglavnom ljudi imaju prava na dva tri meseca po 11 000 i kraj izuzetak su oni dve god do penzije koji imaju prava na nadoknadu do sticanja uslova za penziju za sve ostale ta prava su simbolicna
 
Ako baš hoćeš...znam i druge primere. Naš čovek koji je proveo životni vek u Nemačkoj i bio upravnik nekog auto-otpada tamo, odluči da primi dvojicu naših, da im pomogne. Kad li, jednog dana, posle par meseci, zatekne ih iza pomoćnog objekta kako pričaju: E, jeste ovde dobra plata, ostaje kinta od plate, može da pretekne fino...al' brate, mnogo se radi. Ebg, u Srbiji primaš onu kintu sa biroa, al' bar ništa ne radiš...i tako oni dođu kod ovog našeg gazde da mu kažu da daju otkaz, a on ih preduhitri i otpusti ih da mu ništa nisu rekli.

Ima i takvih slucajeva. Ali ti kolone gastosa kojima vidjas ledja svakog leta govore suprotno...
 
To za biro vise ne pije vodu jer je vlast prosle god pre pocetka krize drasticno skresala prava na nadoknadu za nezaposlene , uglavnom ljudi imaju prava na dva tri meseca po 11 000 i kraj izuzetak su oni dve god do penzije koji imaju prava na nadoknadu do sticanja uslova za penziju za sve ostale ta prava su simbolicna

Naravno, i to je odličan potez.
Ovo o čemu pričam se dešavalo pre dobrih 20, pa možda i više godina, kad ni ovde nije bila još toliko loša situacija...
 
Kolega,kada bi svi po malo mrdnuli malim prstom,možda bismo došli u poziciju,
da budemo zemlja u kojoj se radi i za 2000 eur,ali naša filozofija života je generalno
da kukamo na život,psujemo kapetanu majku iz potoka i čekamo da nam neko drugi reši problem.
Kao i u sportu,uvek nam neki plasman zavisi od nekog tudjeg rezultata...nažalost!
Ni u tim zemljama nisu cvetale ruže odmah na početku,i njima je trebalo i rada i borbe da do toga
dodju,a ni danas nije svima ni tamo baš onako kako bi želeli da bude,ali oni mrdaju sa svih deset
istovremeno,a ne samo malim prstom.Nas i mali zabole ,uglavnom.

Da bi dosao u poziciju da imas zemlju u kojoj ce se raditi za 2000 evra prvo moras na vlast da dovedes sposobne ljude koji zele dobro drzavi u kojoj zive a da ove sto su sada na vlasti bacis u okove do kraja zivota i konfiskujes im svu imovinu. Zatim da se usvoje pravi zakoni i da se isti sprovode.

E onda ces mozda doci u situaciju jednog dana da se ovde radi z ate pare. A pored ovakvog olosha na vlasti dzabe ti sav rad.....mozes da radis 24h ...bez prestanka i bices golja. Jedino ako si lopina mozda profitiras.
 
Sećam se kad su Zastavini radnici svojevremeno dok su još tamo radili kad ih sretneš na ulici posle radnog vremena komentarisali - auu, što smo danas čitali romane...američke klasike: Pustolovine Vajata Erpa i Doživljaji Doka Holideja :worth:
Aj ti sto su citali stripove u Zastavi koja nije ni imala posla , pa jos da ih razume , a ovo oce da loce po ceo dan neograniceno Carlsbergu , jednoj od najuspesnijih firmi iz te oblasti u svetu , a i kod nas su jedna od najjacih i najboljih kompanija i fabrika i sigurno im ne sede radnici besposleni ... :dash:
 
Da bi dosao u poziciju da imas zemlju u kojoj ce se raditi za 2000 evra prvo moras na vlast da dovedes sposobne ljude koji zele dobro drzavi u kojoj zive a da ove sto su sada na vlasti bacis u okove do kraja zivota i konfiskujes im svu imovinu. Zatim da se usvoje pravi zakoni i da se isti sprovode.

E onda ces mozda doci u situaciju jednog dana da se ovde radi z ate pare. A pored ovakvog olosha na vlasti dzabe ti sav rad.....mozes da radis 24h ...bez prestanka i bices golja. Jedino ako si lopina mozda profitiras.

Slažem se kolega,da od odgovornih ljudi najviše toga zavisi,ali mi i tu imamo problem sa mrdanjem malim prstom,znate.
Kod nas su sofa-birači,tj. oni koji apstiniraju svake izbore,iz godine u godinu sve brojniji,tako da i od tog posla slaba vajda,
jer i tu preovladava defetizam i uverenost da će problem rešiti neko drugi umesto nas.
 

Back
Top