Sloveni - starosedeoci Evrope

Wieczeslaw:
U sustini ovo i treba da bude razgovor o Slovenima i njihovom doseljavanju.... Govorimo o starom veku i pocetku sredjeg veka.... 1300 godina nije stari vek.... malo smo odlutali od teme, cini mi se

Nista brate... Idi u izdavacku kucu Nikola Pasic i kupi knjigu "Povest minulih leta" od Nestora kijevskog, procitaj i saznaces mnoge istine. Letopis je napisan u XII veku i opisaju ranu istoriju Rusa, ali i poreklo Slovena (usput kupi i knjigu Odlomci istorije Srba i srpskih-jugoslavenskih zemalja u Turskoj i Austriji od Milosa S. Milojevica).
Tu saznajemo od Nestora da su Sloveni ziveli na Dunavu i Ilirikumu odakle su ih potisnuli Volosi (kako on naziva Rimljane - srpski Vlasi) i da su onda oni isli na istok i sever. Dakle Balkan je prapostojbina Slovena. Takodje on navodi da je apostol Pavle krstio Slovene (naravno ne sve) i da je postavio Slovenima za apostola Andronika.
Prvi koji su sebe poceli nazivati Slovenima su bili Novgorodjani da bi se razlikovali od okolnih (finskih) plemena, onda se to prosirilo na ostala plemena. Inace imena su dobijali po mestima boravka ili od osnivaca. Moravci jer su ziveli uz Moravu, Cesi od Ceha, Poljaci od Ljaha, Severjani jer su bili na severu, Drevljani jer su ziveli u sumama, Poljani jer su ziveli na poljima, Radimici po Radimiru, Vjatici od Vjata...
E sad tu nastaje problem - zapadnjaci zovu Slovene Slavenima-Sklavima - latinski robovima...
Takodje, prvo pismo je bila tzv. glagoljica sto je vrlo problematicno i neverovatno lici na gruzijsko pismo (http://members.tripod.com/ggdavid/georgia/language/anbani.htm).
Ja sam za diskusiju spreman...
 
Mislim da gresis....to sto zapadnjaci nas nazivaju Slavs nema nikakve veze sa robovima. Ako iole obratimo paznju na rana Slovenska imena mozemo primetiti da se 90% njih zavrsava sa nastavkom "slav". Primeri: MIroslav, Rastislav, Jaroslav, Mjeczeslaw, Czeslaw, Wiaczeslaw itd. UZ to, glagol "sloviti" znaci "oni koji govore". Takodje imamo i glagol "slaviti" koji se nadam svi znamo sta znaci.

Uz to, slazem se da je Evropa prapostojbina Slovena i da seobe nije ni bilo, u stvari, ne postoje dovoljno crvsti dokazi, tj. ne postoje arheoloski dokazi da je velike seobe uopste i bilo. Ne bih bas smeo da kazem da je uci Balkan pradomovina Slovena, ali smatram da Podunavlje sigurno jeste.

Ja tebi preporucujem da procitas knjigu "Vincansko pismo" od prof. Radivoja Pesica i njegovom radu na nalazistima u Lepenskom viru i sirom Srbiju. Pre sam sklon povezati Slovene sa Rasanima tj. Etrurcima nego sa nekakvim plemenom koje je doslo sa dalekog istoka i porobilo pola Evrope.

Ja NE zastupam tezu da su od SRBA nastali ostali Sloveni. Od Rasana tj. Etruraca DA, ali SRBI se kao organizovana skupina, tj. narod sa Drzavom pod tim imenom ne pominju sve do pocetka srednjeg veka. Vise verujem da je pojam "srbin" u tim prvim slovenskim drustvima bio koriscen za odredjivanje drustvenog statusa tj. najpribliznije "ratnika". Ne slazem se da su Srbi nastali pre Slovena..... Rasani da, ali Srbi ne.

Kakva je tvoja argumentacija?
 
U redu, hajde da objasnim polako. Naime ja zastupam TEZU da je slovenski narod (onaj kakvog ga mi poznajemo) nastao u srednjem toku Dunava od predaka koji su tu pre ziveli hiljadama godina unazad. Etrurci ili kako su se sami nazivali Rashani su ziveli u Podunavlju mnogo vekova, ili ako hoces, hiljada godina pre zvanicnog pomena naroda pod imenom Sloveni. Kazem da su sami sebe nazivali Rashani i o tome mogu da podnesem dokaze na osnovu njihovih pisanih dokumenata koja su prezivela Rimsko unistavanje. Na retkim, kamenim spisima jasno se moze videti da je taj narod, koji je tu ziveo sebe nazivao Rasani, a ime Etrurci tumacim iskvarenim grckim i rimskim izgovorom. Etruscani - Ruscani - Rashani . Stoga, pravim jasnu razliku izmedju Rashana koji su naseljavali podunavlje i Srba koji se kao narod, fakat, javljaju mnogo kasnije. Ko je iole gledao atlas moze videti da u slovenskim jezicima i zemljama postoji veliki broj toponima i hidronima sa korenom Ras....pa u krajnjem i neki slovenski narodi imaju taj koren u svom imenu (Rusi, Rusini itd). Smatram da su Srbi, Serbi bili deo tog praslovenskog drustva ali da njihovo ime nije oznacavalo pripadnost naciji kao sto to tumaci Deretic, vec da je to bila oznaka drustvenog polozaja. Takodje, mozemo primetiti da se veliki broj toponima i hidronima sa korenom srb/serb nalazi sirom slovenskih zemalja.

Znaci, ja sam govorio o predjasnjim Rasanima, ako hoces, potencijalnim ocevima slovenskih naroda, a ne o Rashanima iz srednjevekovne Srbije (Raske). Mada ako hoces, ovoo mozes tumaciti kao jednu potvrdu teze koju ja zastupam.

Znaci kada sam koristio pojam Rasani mislio sam na Etrurce...izvinjavam se sto nisam bio potpuniji u obrazlozenju.
 
Wieczeslaw:
...pa u krajnjem i neki slovenski narodi imaju taj koren u svom imenu (Rusi, Rusini itd)

Naziv Rusi nema nikakve veze sa Rasanima. Nestor je to lepo objasnio u "Povest minulih leta" - slovenska plemena su poslala preko Varjaskog mora (Baltickog) izaslanike da Varjazi (Vikinzi) vladaju medju njima, jer medju njima sloge nije bilo (stalno su napadali jedni druge). I tri brata Rurik, Truvor i Sineus dodjose i vladase nad slovenskim i finskim plemenima. A ti Varjazi su sebe zvali Rusima, kao sto su neki Danci, a neki Svedi. Tako su Sloveni dobili, ne narodno, ali bar drzavno ime da se vise ne bi medju sobom trvila i ratovala.

Wieczeslaw:
Mislim da gresis....to sto zapadnjaci nas nazivaju Slavs nema nikakve veze sa robovima. Ako iole obratimo paznju na rana Slovenska imena mozemo primetiti da se 90% njih zavrsava sa nastavkom "slav". Primeri: MIroslav, Rastislav, Jaroslav, Mjeczeslaw, Czeslaw, Wiaczeslaw itd. UZ to, glagol "sloviti" znaci "oni koji govore". Takodje imamo i glagol "slaviti" koji se nadam svi znamo sta znaci.

Sad si me prosvetlio brate... Salim se. Naravno da to znam. Lepo sam napisao da su se prvi poceli zvati Slovenima Novgorodjani da bi se razlikovali od okolnih finskih plemena.
Ali u zapadnim hronikama pise Sclavorum kao naziv za Slovene.

Wieczeslaw:
Kakva je tvoja argumentacija?

http://www.politika.co.yu/ilustro/2152/5.htm Tekst o Milosu Milojevicu

A sad sam pronasao zasto Englezi pisu umesto Serbia Servia i zasto ne Serbs nego Servi - pa to je latinska imenica koja znaci sluga, a lansirao ju je Konstantin Porfirogenot, jedan od najvecih falsifikatora (De Administratio Imperium) u istoriji.
 
Slazem se sa tvojim argumentom u vezi Rusa. Bar to nam kaze zvanicna povest. Elem, u svakom slucaju ne mozes poreci postojanje reci RAS u svim slovenskim jezicima kao i veliki broj toponima i hidronima koji imaju taj koren.

Zar treba da kazem da su nas neki Slovenski narodi (Cesi i Slovaci) sve do 1848 nazivali Raci/Rasi a deo koji se sada zove Vojvodina "mala Raska". Naravno, treba skrenuti paznju na pojam Raska koja je svima poznata, a opet ima veze sa mojim pocetnim stavom. Etrurci --> Rasani
 
Wieczeslaw:
Slazem se sa tvojim argumentom u vezi Rusa. Bar to nam kaze zvanicna povest. Elem, u svakom slucaju ne mozes poreci postojanje reci RAS u svim slovenskim jezicima kao i veliki broj toponima i hidronima koji imaju taj koren.

Zar treba da kazem da su nas neki Slovenski narodi (Cesi i Slovaci) sve do 1848 nazivali Raci/Rasi a deo koji se sada zove Vojvodina "mala Raska". Naravno, treba skrenuti paznju na pojam Raska koja je svima poznata, a opet ima veze sa mojim pocetnim stavom. Etrurci --> Rasani

A sta je sa srpskim toponima kojih ima more?

Za mene su Etrurci jednu u nizu srpskih plemena kao sto tvrde srpski autohtoni istoricari.
 
Pa upravo o tome ti pricam. Ili ja pisem nejasno ili ti lose citas moje komentare. Srbi da, ali kao narod tek kasnije. U pocetku drustveno/ratnicka klasa. To nije u suprotnosti sa tvojim stavom o toponimima koji imaju koren serb/srb. Cak znam i za naziv jednog malog jezera i gradica na severu Poljske koje se naziva "Serbowo" ili "Srbinovo". Opet tamo veruju da je postojao neki Serb i koji je izgradio to naselje jos davnih dana. Opet, poljaci nemaju Srb/Serb u svom jeziku....

Opet, mnogo je smelije tvrditi da su od Srba nastali svi Sloveni jer za to takodje nemamo dokaze! Traziiti srpske toponime u Indiji i govoriti da odatle poticemo je za mene neozbiljno a Deretic je sarlatan koji prica bajke, tumaci pogresno i rusi kredibilitet nekih naucnih pretpostavki svojim povrsnim gledanjem.

Koji srpski autohtoni istoricari tvrde da su Etrurci srpsko pleme? Daj mi njihovo imena i knjige u kojima to tvrde. Ja priznajem da TEZA koju ja zastupam za sada nije zvanica jer ceka jos arheoloskih i istorijskih potvrda.

Opet, ako su Etrurci (Rasani) bili deo veceg, srpskog etnosa zasto nisu ostavili nijedan podatak o tome na spomenicima koji su preziveli rimska razaranja? Sebe su nazivali Rasanima, a naziv Srbin se ne pominje ni u jednom njihovom dokumentu. Nijedan do danas nadjeni Etrurski spomenik ne pravi vezu Etrurci podskup Srba vec naprotiv, potvrdjuje od Etruraca - Sloveni, a posle, u Slovenima ratnici Srbi - a od ratnika narod! Zasto nijedan slovenski narod osim Luzickih Srba nema u svom jeziku "srb" ili "serb"? Opet, kod svih je ukorenjen naziv SLAV i RAS.....
 
Wieczeslaw:
Pa upravo o tome ti pricam. Ili ja pisem nejasno ili ti lose citas moje komentare. Srbi da, ali kao narod tek kasnije. U pocetku drustveno/ratnicka klasa. To nije u suprotnosti sa tvojim stavom o toponimima koji imaju koren serb/srb. Cak znam i za naziv jednog malog jezera i gradica na severu Poljske koje se naziva "Serbowo" ili "Srbinovo". Opet tamo veruju da je postojao neki Serb i koji je izgradio to naselje jos davnih dana. Opet, poljaci nemaju Srb/Serb u svom jeziku....

Srbi pa Sloveni - duuuga prica.

Wieczeslaw:
Opet, mnogo je smelije tvrditi da su od Srba nastali svi Sloveni jer za to takodje nemamo dokaze! Traziiti srpske toponime u Indiji i govoriti da odatle poticemo je za mene neozbiljno a Deretic je sarlatan koji prica bajke, tumaci pogresno i rusi kredibilitet nekih naucnih pretpostavki svojim povrsnim gledanjem.

Ko je spominjao Deretica (uz to nije sarlatan, mada dosta nepovezanog ima u njegovom delu "Anticka Srbija"). Ja se pozivam na Milojevica i on je ziveo u drugoj polovini XIX veka. Savremenik Stojana Novakovica sa kojim je isao zajedno u skolu, ali se u svemu razilaze.

Wieczeslaw:
Koji srpski autohtoni istoricari tvrde da su Etrurci srpsko pleme? Daj mi njihovo imena i knjige u kojima to tvrde. Ja priznajem da TEZA koju ja zastupam za sada nije zvanica jer ceka jos arheoloskih i istorijskih potvrda.

Npr. Svetislav Bilbija je protumacio etrursko pismo koristeci srpsku cirilicu. Tekst o tome imas na http://www.politika.co.yu/ilustro/2133/9.htm. Neko je izdao njegovu knjigu, ali nisam siguran (mozda IPA Miroslav, oni i Nikola Pasic uglavnom izdaju "kontraistoriju").
Takodje imam to tumacenje u Dereticevoj "Anticka Srbija", ali nemam skener da objavim na netu (moram se raspitati). Puno mi je dati 15din za skeniranu stranu.

Wieczeslaw:
Opet, ako su Etrurci (Rasani) bili deo veceg, srpskog etnosa zasto nisu ostavili nijedan podatak o tome na spomenicima koji su preziveli rimska razaranja? Sebe su nazivali Rasanima, a naziv Srbin se ne pominje ni u jednom njihovom dokumentu. Nijedan do danas nadjeni Etrurski spomenik ne pravi vezu Etrurci podskup Srba vec naprotiv, potvrdjuje od Etruraca - Sloveni, a posle, u Slovenima ratnici Srbi - a od ratnika narod! Zasto nijedan slovenski narod osim Luzickih Srba nema u svom jeziku "srb" ili "serb"? Opet, kod svih je ukorenjen naziv SLAV i RAS.....

Zanimljivo - dobices odgovor - dole.
 
Нестор о пореклу Словена (Повест минулих лета, XII век):

После много времена сели су Словени уз Дунав, где су данас Угарска земља и Бугарска. Од ових Словена разиђоше се Словени по земљи и назваше се по именима својим по местима где седоше. Они који дошавши седоше уз реку по имену Морава, и назваше се Моравци, а други се Чеси назваше. А ово су још ти исти Словени: Бели Хрвати, Срби и Хорутани. Када Волоси (to su Римљани) нападоше на Словене на Дунавске, и седоше међу њих и угњетаваху их, Словени пак ови дођоше уз Вислу, и прозваше се Љаси, а од ових Љаха назваше се Пољаци; други Љаси су – Љутићи, неки - Мазовшани, а неки - Поморјани...
Словени пак који седоше крај језера Иљмена, прозваше се својим именом – Словени (прва употреба термина Словен), и саградише град и назваше га Новгород. А други седоше уз Сулу, и назваше се Северјани. И тако се разиђе словенски народ, а по њему се и писмо назва „словенско“.
...
У Моравску је, наиме, ишао апостол Павле, и учио је тамо; тамо је и Илирик, до њега је долазио апостол Павле; ту, наиме, најпре бејаху Словени (значи Илири су Словени-Срби). Због тога је словенскоме народу Павле учитељ, а од тог народа смо и ми Руси; зато је и нама, Русима, учитељ Павле, пошто је учио народ словенски и поставио, после себе, Словенима за епископа и намесника Андроника (то је апостол из 70-орице). А словенски народ и руски – једно су, од Варјага се, наиме, назваше Русима, а пре бејаху Словени;

Prvi put se Sloven upotrebljava oko Novgoroda...
 
Овакво нешто нам заиста треба. Вишеславе релативно си тачан. Чему та западно словенска верзија прелепог српског имена? Војводо од Србије сви поздрави!
 
Pazi, nemam sada vremena (imam goste) ali od ponedeljka cu se aktivirati i napisati jos koji redak o ovome sto ja mislim. Ja ponavljam da je ovo TEZA....nemam previse cvrstih dokaza za ovo, ali dacu vam one koje imam.

Cemu Wieczeslaw....pa deda mi se zvao Wieczeslaw, tj. Wiaczesław pa od tada i moj nadimak
 
U redu, sada sam napokon slobodan i mogu da odgovorim na sve pristigle poruke. Da krenemo....

Ja bih zamolio DukeOfSerbia da mi izlozi tu njegovu etnogenezu Slovena od Srba. Meni je to vrlo apstraktno i ne bas realno, prvenstveno iz tog razloga sto mislim da se to danas koristi u politicke svrhe, kao sto se koristilo i pre 10 godina - "Srbi narod najstariji". Malo je neverovatno da poverujem u to, ali dobro, ukoliko zaista izlozis cvrste dokaze za to sto pricas....sto da ne!

Etrursko pismo protumacio je i prf. Radivoje Pesic pa nista. Nije dosao do tog zakljucka vec do zakljucka da su Etruri preci Slovena (a ne Srbi). Uostalom i da u Srbi preci Slovena mi nemamo pravo da kazemo da smo mi 100% potomci tih predaka jer NISMO. To sto nosimo ime Srbi, ne znaci nista. E sada, fakat je da je tumacenje najlaske kada se koristi cirilica, ali bitno je napomenuti zasto cirilica. Samo laik i zlonameran covek ce povezati cirilicu, vincansko pismo i Srbe u nekakvu grdobnu celinu kojoj ce se podsmevati. Naime, rad prof. Pesica se zasniva na tome da pokaze kako odredjeni znaci jednostavno moraju uz sebe nositi odredjeni glas... Recimo, misionari koji su pokusali da pokrste Indijance u severnoj Americi su slucajno napravili celu elementu za njih koja je u 80% znakova odgovarala elementi Vincanskog pisma (koje je pronadjeno tek kasnije). Ja uproscavam pricu, ali se nadam da me razumete. Pricam o nekom univerzalnom pravilu. E sada, vincansko pismo i etrursko pismo u velikoj meri odgovaraju nasoj cirilici...zasto? Ne znam ali je tako! Mozda zato sto se se Cirilo i Metodije pre dolaska na Balkan bavili proucavanem nekakvih knjiga u Vatikanu (o cemu postoje pisani izvori)? Nije jos jasno sta su Cirilo i Metodije radili u Vatikanu pre nego sto ce doci da opismenjavaju Slovene. Sve se krece od nivoa krajnje slucajnost do svesno uradjenih stvari. Da li su oni osnov za Slovensku cirilicu pronasli u Etrurskom pismu ili je tih 30-tak identicnih elemenata samo slucajnost?

@DukeOfSerbia
U tvom postu u kome si zeleo da mi skrenes paznju da su svi Sloveni Srbi ja ne nalazim dovoljno jasnu konstataciju da je to tako! Pa Sloveni mogu biti i Beli Hrvati, Horutani i Srbi. Ne vidim zasto bas mi imamo ekskluzivitet da budemo ocevi svih Slovena.... Nejasan je post, da li mozes dodati jos neku podatak..

@Oximoron
Etruscani - Ruscani - Rashani.... ovim sam pokusao i da objasnim zasto se na Etrurskim spomenicima nigde ne pominje "Etrurac/Etruscian" vec "Rashan/Rasen". Oni sebe nisu nazivali imenom Etruri vec imenom Rashani...

@crow
Oko Etrurskog tena....pa kako mi da znamo kakav je bio Etrurski ten? Video si Etrurca? Ja nisam! Opet, za tvoju primedbu o vezi Etrurac-Rashanin procitaj prethodni paragraf, da se ne ponavljam. Za primedbu u veci srpskog pisma procitaj treci paragraf.

@all
Hehhe, ne znam zasto je moje ime toliko neobicno. Objasnio sam zbog cega koristim ovaj nadimak. Meni lepse zvuci na luzickosrpskom nego na nasem srpskom....vise je umeksano ;-) Da ne bih bio prozvan da sam komunista objasnicu i sta se nalazi u mom avataru....
Slika u avataru je DOMOWINA - grb luzickih Srba. Moze se naci u dve boje, zelenoj i crvenoj (kako ja koristim). U centralnom polju iksvarene zvezde nalazi se LIPA, omiljeno Slovensko drvo na kojoj se nalaze TRI lista koja predstavljaju tri grane SLOVENSKE LIPE, odnosno tri dela jednog naroda (SLOVENA) koji poticu od istog drveta/korena. Boje koje se nalaze na grbu su plava, bela i crvena...uobicajene slovenske boje. Postavicuu svoj profil i luzicko Srpsku zastavu koja ima ovim redosledom vodoravno slozene boje - plava, crvena, bela. Malo slici nasoj zastavi.... :-D Slucajno? Hej da li ste znali da oni za nas kazu Juzni Serbi a nasu zemlju zovu Juzna Serbja. Simpa!
Nadam se da sam sada razjasnio sve nedoumice :-) u vezi mog imena i znaka koji me predstavlja.
 
Wieczeslaw:
@DukeOfSerbia
U tvom postu u kome si zeleo da mi skrenes paznju da su svi Sloveni Srbi ja ne nalazim dovoljno jasnu konstataciju da je to tako! Pa Sloveni mogu biti i Beli Hrvati, Horutani i Srbi. Ne vidim zasto bas mi imamo ekskluzivitet da budemo ocevi svih Slovena.... Nejasan je post, da li mozes dodati jos neku podatak..

Nejasan? Zasto? Napisao sam da se prvi put ime Sloven spominje u okolini Novgoroda, a Grci prvi put u VI veku spominju Slave (latinski Sclavorum).




Wieczeslaw:
@all
Hehhe, ne znam zasto je moje ime toliko neobicno. Objasnio sam zbog cega koristim ovaj nadimak. Meni lepse zvuci na luzickosrpskom nego na nasem srpskom....vise je umeksano ;-) Da ne bih bio prozvan da sam komunista objasnicu i sta se nalazi u mom avataru....
Slika u avataru je DOMOWINA - grb luzickih Srba. Moze se naci u dve boje, zelenoj i crvenoj (kako ja koristim). U centralnom polju iksvarene zvezde nalazi se LIPA, omiljeno Slovensko drvo na kojoj se nalaze TRI lista koja predstavljaju tri grane SLOVENSKE LIPE, odnosno tri dela jednog naroda (SLOVENA) koji poticu od istog drveta/korena. Boje koje se nalaze na grbu su plava, bela i crvena...uobicajene slovenske boje. Postavicuu svoj profil i luzicko Srpsku zastavu koja ima ovim redosledom vodoravno slozene boje - plava, crvena, bela. Malo slici nasoj zastavi.... :-D Slucajno? Hej da li ste znali da oni za nas kazu Juzni Serbi a nasu zemlju zovu Juzna Serbja. Simpa!
Nadam se da sam sada razjasnio sve nedoumice :-) u vezi mog imena i znaka koji me predstavlja.

Nismo znali stvarno... (malo cinizma)
The Sorbs call themselves, "Serbja" (Upper Sorbian) and "Serby" (Lower Sorbian). In addition to these terms the Germans still use the term "Wenden" (Wends), especially in Lower Lusatia . This term can be traced back to Roman historians who used the term "Veneti" to describe tribes in the east, which were not known to them individually by name. From this the Germans derived the terms "Wenden" or "Winden" to describe the Slavs.

Dakle i Serbja i Serby. Skinuto sa www.domowina.de
 
Wieczeslaw:
@crow
Oko Etrurskog tena....pa kako mi da znamo kakav je bio Etrurski ten? Video si Etrurca? .
Khm...shto se toge tiche...ajmo sada malo razmishljati logichki:
Udzbenici iz ... valda 5og razreda osnovne shkole kazhu nam da je Rim dok je josh bio graditj ratovao sa Eetrurcima...da su Etrurci bilo shta osim beli oni bi bili robowi a ne ratnici...a inache...od tog pomena Etruraca proshlo je vishe od 2000 god dakle uticaji Sunca sigurno su mogli za to vreme da deluju...
 
@DukeOfSerbia
Naravno...sve to stoji na .de ali preporucujem www.luzice.cz

@Oximoron
Mislim da ne bi trebali preterano da se bavimo Etrurskim tenom....ipak govorimo o narodu koji je prvenstveno ziveo i ponikao u Podunavlju koje nije ni Apeninsko poluostrvo a ni juzni Balkan (tj. Grcka). Nemamo nikakvu sliku njih samih vec samo pisane izvore....

Samim tim sto ih Grci i Rimljani nisu razumeli mozemo pretpostaviti da nisu bili kao oni, ni ista jezicka ni ista etnicka grupa. Sve preko toga je nagadjanje....da li su bili smedji ili plavi ili crni...mislim da je to nebitno. Bitna je njihova kultura i ono sto su ostavili svetu....
 

Back
Top