Quantcast

Sloveni - starosedeoci Evrope

DukeofSerbia

Domaćin
Poruka
4.720
Wilkołak:
Od sanskrita do srpskog......dugacak je put...... Budimo realni, ne mozemo sve sto pocinje na "S" svojatati tek tako bez detaljne analize. Takvim povrsnim gledanjem na stvari samo mozemo navuci bedu na tezu da su Sloveni starosedeoci Evrope.....

Nesto ne vidim da sreca ima neke veze sa svastikom (mislim na rod)......

Од свих живих језика српски и бенгал су најближи санскриту. Доказано.

Wilkołak

Domaćin
Poruka
3.441
Neces valjda da predjes na politiku?
Ne znam kako su uspeli da srpski tako decidno odvoje od ostalih slovenskih jezika npr. bugarskog ili ceskog ili slovackog (npr.) ali dobro, procitacu to i dacu neko svoje misljenje...

Uzgred, nema potrebe da napustas temu. Mislim da je fazon ovakvih tema bas razmena misljenja. Bilo bi glupo kada bi svi mislili isto, zar ne? Daj svoj doprinos ovoj temi, ako si Sloven i ako ti je do Slovenstva!

Toliko od mene. Pozdrav!

Stark_85

Zainteresovan član
Poruka
289
Neznam sto se dize tolika prasina oko tih Veneta!! Kao sto smo mi germansko pleme sa kojim smo dosli u dodir nazvali nemcima( jer smo mislili da su nemi) tako su i oni nas nazvali venetima ili vednima jer smo bili bledi tada! Sto je najveci cirkus oni i dan danas koriste taj termin kada hoce da nas potcene! Hitler je naprimer imao tacan program(dugogodisnji) kako da iskoreni venetsku rasu iz Nemacke ( tj Germanije u tacnom prevodu) Mozete da ga procitate na sajtu Luzickih Srba jel se o njima zapravo radilo! A jos jedna od zanimljivosti koja govori u prilog ratnickih osobina srpskog plemena(vec sam negde zapisao ali da ponovim:) U jednom dokumentu iz vremena Karla franackog se kaze da ako Cesi ugroze franacke granice u rat krece pola vojske, a ako ih ugroze Srbi u rat krece cela vojska o_O Cudno zar ne! Verovatno se misli na luzicke Srbe koji su tada bili brojniji nego danas! Stvarno sam maksimalno skeptican sto se tice sanskrita mada postoji mnogo reci koje se podudaraju sto nebi trebalo uzeti kao puku slucajnost!

Wilkołak

Domaćin
Poruka
3.441
@Stark_85

Znacenje imena Nemac nije da je "nem" vec da je "nemust" - nerazumljiv tj. da ne govore....

Uzgred, Luzicki Srbi nikada nisu bili toliko brojni, mada jesu bili veoma ratoborni. No, ipak oni nikada kroz istoriju nisu osnovali drzavu vec su bili u sastavu Nemacke, Poljske i Ceske......

Stark_85

Zainteresovan član
Poruka
289
Luzicki Srbi su bili veoma brojni i ratoborni! Nebise dzabe franacko carstvo vise plasilo njih nego Ceha! Medjutim oni su kroz istoriju toliko proganjani i bukvalno istrebljivani da danas od njih nije ostala ni trunka nekadasnjeg naroda! Tuzno ali istinito! A inace razlika izmedju reci nem i nemust nije tolika da se sad oko toga raspravljamo! :) Chinjenica je da su sloveni mislili da nemci neznaju da govore! Tj. da se sporazumevaju zivotinjskim(nemustim) jezikom!
Sto se tice Rujevitove pretpostavke, tesko je zaista da tolika skupina naroda predje toliku razdaljinu za kratko vreme i toliko se masovno naseli u Evropi! Ali isto je tako tesko i da ona postoji kao autohtona grupacija a da pri tome o njoj nema nekih konkretnijih podataka vec samo neki sumnjivi toponimi i sl. Tako da ja ipak mislim da smo odnekud iz Sibira ili zakarpatja dosli ovamo! A gde smo bili pre toga.... :) Mada najlogicnije je da smo se zapravo izmesali sa autohtonim stanovnistvom! Otuda slicnost u pojedinim nazivima mesta i nasim jezikom!

Angelico_Payne

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
402
Stark_85:
Luzicki Srbi su bili veoma brojni i ratoborni! Nebise dzabe franacko carstvo vise plasilo njih nego Ceha! Medjutim oni su kroz istoriju toliko proganjani i bukvalno istrebljivani da danas od njih nije ostala ni trunka nekadasnjeg naroda! Tuzno ali istinito! A inace razlika izmedju reci nem i nemust nije tolika da se sad oko toga raspravljamo! :) Chinjenica je da su sloveni mislili da nemci neznaju da govore! Tj. da se sporazumevaju zivotinjskim(nemustim) jezikom!
Sto se tice Rujevitove pretpostavke, tesko je zaista da tolika skupina naroda predje toliku razdaljinu za kratko vreme i toliko se masovno naseli u Evropi! Ali isto je tako tesko i da ona postoji kao autohtona grupacija a da pri tome o njoj nema nekih konkretnijih podataka vec samo neki sumnjivi toponimi i sl. Tako da ja ipak mislim da smo odnekud iz Sibira ili zakarpatja dosli ovamo! A gde smo bili pre toga.... :) Mada najlogicnije je da smo se zapravo izmesali sa autohtonim stanovnistvom! Otuda slicnost u pojedinim nazivima mesta i nasim jezikom!

Били су толико ратоборни да су их морали све поклати, чудно :? , чак и ненаоружану децу, жене,...итд :-?

Лужичких Срба је било више него траве у пролеће, и да су били ратоборни, нико не би преживео, али као и сви Срби, радије су изабрали да буду клани него да кољу.

Angelico_Payne

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
402
Fibus Wallachia:
Pravo je cudo koliko se daleko moze otici u trazenju svojih korena i to po svoj prilici uvek u pogresnom smeru, najcesce vodjeni pustim zeljama...

Tesko je prihvatiti surovu realnost o Srbima...

Јесте брате у праву си, веома тешко, не знам што их толико погађа што припадају часном и посвећеном народу који вуче корене од почетака света... треба да су посносни, зар не?? :? 8)

komandir

Zainteresovan član
Poruka
170
"Istovetnost luzickih i balkanskih Srba nije slucajna. Ona potice iz pradavnih vremena kada su se srpskim imenom zvali svi tadasnji Sloveni - pre nego je nastalo slovensko ime." Pavle Josif Safarik
Pod "srpskim imenom" Safarik podrazumeva ime Soraba. Ovo prastaro ime potice jos iz podunavlja a tokom vremena se prosirilo od britanije do Indije i oznacavalo je sabracu, saplemenike itd. sto se vidi iz komponente "rab" npr. " rab Boziji"

komandir

Zainteresovan član
Poruka
170
Da svi danasnji Slovenski narodi poticu iz podunavlja, dokazuje nam i rec (nazalost samo jedna) u letopisu Nestora Kijevskog koja kaze: "... U Moravsku je, naime isao apostol Pavle , i ucio je tamo, tamo je Ilirik, do njega je dolazio Pavle, tu naime, najprije bijahu Sloveni..."
Dalje govori o tome da je Pavle novim hriscanima iz Ilirije za episkopa postavio Andronika, sto otvara novo pitanje, da li je srpsko pravoslavlje starije nego sto se misli?
Po isprepletenosti narodnih i hriscanskih obicaja jasno nam je da hriscanstvo nasi preci nisu primili na silu, ali kad su prvi od Srba zaista krsteni, ostaje zagonetka.

Wilkołak

Domaćin
Poruka
3.441
Komandir:
"Istovetnost luzickih i balkanskih Srba nije slucajna. Ona potice iz pradavnih vremena kada su se srpskim imenom zvali svi tadasnji Sloveni - pre nego je nastalo slovensko ime." Pavle Josif Safarik
Pod "srpskim imenom" Safarik podrazumeva ime Soraba. Ovo prastaro ime potice jos iz podunavlja a tokom vremena se prosirilo od britanije do Indije i oznacavalo je sabracu, saplemenike itd. sto se vidi iz komponente "rab" npr. " rab Boziji"

Ih ljudi, koliko vas ima! Uzgred, gde je to Safarik rekao? Ja sam citao Safarikovu "Istoriju Srba", prvi deo (do zavrsetka turskog osvajanja) i nigde nisam naisao na tu recenicu. Mozda imam neko drugo izdanje, ali bio bih ti zahvalan ukoliko bi mogao da navedes knjigu iz koje si ovo citirao i naravno, okvirno gde se ta recenica nalazi. Zeleo bih da se uverim da ona zaista postoji....

Uzgred, rab je koren glagola rabota/rabotati u znaceju raditi, a sama rec rab oznacava onog koji radi tj. ROBA. Ne vidim kakvu vezu imaju rab/rob i brat? Sorab je mozda jednako saradnik ili sarob (grubo zvuci ali razumes na sta mislim - onaj koji robuje zajedno sa nekim).

Uzgred, brat je korenska rec koja oznacava bliskog muskog rodjaka! Njen koren mi je napoznat mada je istovetna u svim slovenskim jezicima a u germanskim jezicima nalazimo slicne reci sa istim znacenjem. Svejedno, od reci BRAT do reci SRB/SRBIN dugacak je put a ja mislim da si ti omasio stazu.....

komandir:
Da svi danasnji Slovenski narodi poticu iz podunavlja, dokazuje nam i rec (nazalost samo jedna) u letopisu Nestora Kijevskog koja kaze: "... U Moravsku je, naime isao apostol Pavle , i ucio je tamo, tamo je Ilirik, do njega je dolazio Pavle, tu naime, najprije bijahu Sloveni..."
Dalje govori o tome da je Pavle novim hriscanima iz Ilirije za episkopa postavio Andronika, sto otvara novo pitanje, da li je srpsko pravoslavlje starije nego sto se misli?
Po isprepletenosti narodnih i hriscanskih obicaja jasno nam je da hriscanstvo nasi preci nisu primili na silu, ali kad su prvi od Srba zaista krsteni, ostaje zagonetka.

Slazem se sa tobom u misljenju da Sloveni poticu iz podunavlja.... Naravno, medjutim, arheoloski dokazi nisu dovoljno dokumentovani i potrebno je mnogo rada da bi se ta pretpostavka zaista i potvrdila.

Inace, mislim da je najvece dostignuce ovog (i ostalih Slovenskih naroda) sto je primio HRISCANSTVO. Povest je pokazala zasto... Ipak trenutak primanja Hriscanstva nece nas uciniti vecim vernicima...

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.