Quantcast

Sloveni - starosedeoci Evrope

Rujevit

Domaćin
Poruka
3.444
Pored toga sto smatram da su Srbi autohtono stanovnistvo Balkana postoje i mnoge veze izmedju srpske(slovenske) religije i religije Indije-Rg-Vede.Ako ste citali Velesovu knjigu videli ste mnoge slicnosti.Pored imena bogova postoje i slicnosti srpskog i indijskog jezika.

Poruka
22.425
DukeofSerbia:
А ја и даље тврдим да су од Срба Славени настали. 8-)

Коначно си се вратио Вишеславе. Историјска секција је скоро умрла. Ево, кад сам ја прешао на политику и тамо расправљам о историји. На какве сам ниске гране пао... :?
Срби и РУСИ су један народ који је из ПОДУНАВЉА населио остале просторе.
ИЗВОР:
Проф.Др.Ђорђе Јанковић
Шеф катедре за СТАРИ ВЕК Београдског Факултета, Богословија у Србињу

Wilkołak

Domaćin
Poruka
3.441
Ovako, da pocnemo iz pocetka....

Znaci ja zastupam tezu da su Sloveni starosedeoci Evrope tj. Podunavlja. Kao sto sam u prethodnim postovima napisao to mogu da povezem sa Etrurcima (ili Rasanima kako su se sami nazivali). Koga zanimaju detalji neka procita "Vincansko pismo" - prof.dr. Radivoje Pesic...

I dalje mislim da je preterano tvrditi da su svi Sloveni nastali od Srba, a i ako su nastali od nekih Srba, onda nisu nastali od nas, vec od naroda koji se zvao Srbi a od koga su posle nastali svi ostali, odnosno ostale grane slovenske lipe. Jednostavno, nemam dovoljno jako objasnjenje na osnovu koga bih mogao da poverujem da su svi nastali od Srba......

Ja sam blizi tezi da je Srbin bio naziv za klasu, za ratnicki sloj u prastarom rasanskom/slovenskom drustvu. Kao sto sam rekao nijedan slovenski jezik, pa ni nas, ne poznaje znacenje reci "SRB", ne postoji rec za koju mozemo tvrditi da je jasno proistekla od reci "SRB". Neki to povezuju sa "SRK" ili "SRP" ali ta dva cemo samo bujnom mastom moci da povezemo...

Uveren sam da Sloveni nisu dosljaci, a da je suprotno misljenje samo proizvod politike. Ne bih da zvucim kao da postoji neka zavera, ali teza da su Sloveni dosljaci je kroz povest odgovarala samo Germanima koji su imali namere za osvajanjem tada (a i sada) najplodnije zitnice - istocne evrope i prostora danasnje Poljske, Belorusije i Ukrajine - gde je opet, najbrojnije, ako ne i jedino stanovnistvo bilo SLOVENSKOG porekla. Da ne pominjem vekovnu teznja da se Sloveni porobe ... e pa od mene Germani mogu da dobiju samo srednjak i NO PASSARAN !!!

Ne bih se upustao u raspravu o rezultatima genetskih istrazivanja, i njihovom tumacenju. Ono sto meni nije jasno je sledece:

1.Ko je vrsio ta istrazivanja?
2.Sa kojim ciljem?
3.Ko su bili ispitanici?
4.U kojim mestima je vrseno ispitivanje?

Zbog cega ovo kazem? Zbog toga sto svaki cas izadje neko novo epohalno "genetsko istrazivanje", niti se zna ko ga je sproveo, ni kako ga je sproveo, ni koga su ispitivali, ni odakle im dozvola...NISTA, samo grunu "rezultate", naprave grafikone, puste na mrezu i to je to. Ne verujte svemu sto procitate na mrezi!!!

Eto, ja sam recimo slucajno nabasao na "Prokletsvo nacije" :shock: , i bas sam pomislio da je tip uspeo nesto novo da otkrije i da je to potpomogao sa jakim referencama. Sve sto sam tamo procitao je truc-truc-sio_mi_ga_Djura ..... Em, sto covek tumaci Sveto Pismo na svoj nacin (citaj: u zavisnosti od trenutka), em sto velica nekakvu Nordijsku rasu (pardnon: TIP) i njene osobine + sto izlaze neke rezultate bez detaljnijih podataka o onome ko je te rezultate dobio, tj. ko ih je uredio... Gomila slika, gomila upredjivanja...mislim, krajnje sarlatanski !!!

Iskreno, da li neko danas moze da bude siguran da je 100% dinaroid :-? , 100% mediteranoid :???: , 100% alpinoid :? ili %100 nordid :???: ? Ja mislim da ne moze, vec da neke osobine mogu da dodju do izrazaja ili da se "sakriju" u zavisnosti od pokoljenja.

Meni nije jasno kako to istrazivanje mene nikad ne zakaci, da i ja dam krv u naucne svrhe jednom....

@ BL - Mislim da su svi danasnji Sloveni su jedan narod koji govori jednim jezikom sa vise dijalekata. Pa postoje jezici koji u sebi sadrze dijalekte koji su medjusobno nerazumljivi, a mi Sloveni se ipak razumemo. Postoje odredjene poteskoce u razumevanju sa pojedinima, ali u sustini, sto su geografski blizi 8-) to je razumevanje izvesnije.

@ Rujevit
U vezi imena Bogova itd. Pa naravno da ce nasi Bogovi imati nazive slicne Indijskim, ipak smo mi Indo-Evropska grupa naroda. Ono sto mene golica su neka keltska bozanstva koja su se kod nas pojavila u gotovo istovetnom obliku, a neka su cak imala i veoma slicnu ulogu. Ovo me zanima zbog toga sto zvanicni stav Becke skole zastupa tezu da Kelti i Sloveni nikako nisu mogli ziveti jedni pored drugih, zaboga zbog toga sto su Kelti nestali iz podunavlja mnogo pre nego sto ce prvi Sloveni doci. U redu onda, ali otvorite negde indeks keltske mitologije pa kada pronadjete goddess/fairy "Ravioyla" :confused: zapitajte se otkuda nama "vila Raviojla".... ima tu jos imena, ali me mrzi da sada kopam po arhivi....posto sam taj moj uporednik strpao negde duboko.... Prosto ne mogu da verujem da bi grupa od recimo 1000-2000 autohtonih Kelta :roll: koji su zadrzali svoj jezik mogli da se zadrze svo vreme Rimske vladavine u podunavlju/pomoravlju pa da oni mnogobrojnom slovenskom stanovnistvu prenesu (koje je uzgred imalo svoj partenon Bogova) svoja Bozanstva... Klimavo, :shock: zar ne?

DukeofSerbia

Domaćin
Poruka
4.720
Wilkołak:
Ovako, da pocnemo iz pocetka....

Znaci ja zastupam tezu da su Sloveni starosedeoci Evrope tj. Podunavlja. Kao sto sam u prethodnim postovima napisao to mogu da povezem sa Etrurcima (ili Rasanima kako su se sami nazivali). Koga zanimaju detalji neka procita "Vincansko pismo" - prof.dr. Radivoje Pesic...

I dalje mislim da je preterano tvrditi da su svi Sloveni nastali od Srba, a i ako su nastali od nekih Srba, onda nisu nastali od nas, vec od naroda koji se zvao Srbi a od koga su posle nastali svi ostali, odnosno ostale grane slovenske lipe. Jednostavno, nemam dovoljno jako objasnjenje na osnovu koga bih mogao da poverujem da su svi nastali od Srba......

Ja sam blizi tezi da je Srbin bio naziv za klasu, za ratnicki sloj u prastarom rasanskom/slovenskom drustvu. Kao sto sam rekao nijedan slovenski jezik, pa ni nas, ne poznaje znacenje reci "SRB", ne postoji rec za koju mozemo tvrditi da je jasno proistekla od reci "SRB". Neki to povezuju sa "SRK" ili "SRP" ali ta dva cemo samo bujnom mastom moci da povezemo...

E moj Viseslave... Posle svega sto sam iskucao ti i dalje istu pricu pricas. Srbin nije naziv za klasu i to sam dokazao. Znacenje Srb je poznato u slavenskim jezicima i ako hoces prekucacu ti iz Milojeviceve knjige, jer on u pocetku upravo to objasnjavao. O sto se o tome nisu bavili srpski istoricari to je vec njihov problem. Safarik je dokazao da je prvo Srb pa ostalo.

„Тако г. Шафарик, као до сада најјезгровитији и најученији слависта за име Срб, за које је доказао да су се сва словенска данашња племена тако звала, тумачи овако: „Име тако старо, домаће и укорењено међу свим Словенима, а у странаца ретко употребљавано, могло је само у својој домовини добити свој почетак и јестаствени значај.“

Wilkołak

Domaćin
Poruka
3.441
Uz duzno postovanje, nisi mi dao DOKAZE vec pretpostavke! Ja nemam stopostotni dokaz za ono sto pricam. Moze biti i da gresim, ali ti nisi dao dokaze vec misljenja istoricara. Nijedan od istoricara se nije jasno odredio sta znaci SRB. Tako i Safarik koga citiras daje prilicno uopsteno vidjenje naziva Srb. Rekao je da je Srb samo u domovini moglo dobiti svoj pocetak i jedinstveni znacaj.

Ja kazem da je Serb oznaka za sloj drustva, ti kazes da je to ime za narod. U redu, ja se slazem da je to ime za narod, ali tek kasnije!

Jednostavno, nisi mi dao dovoljno dobre dokaze da ja poverujem u to sto ti pricas! Znacenje SRB nije poznato u drugim slovenskim jezicima! Silom prilika znam poljski i pomalo ceski i NIJEDAN jezik nema rec koja je nastala iz korena SRB. Uzgred, cesto nas nazivaju RASI/RACI !!!

Daj neki arheoloski dokaz gde se pominje narod Srba od kojih nastaju ostali Sloveni, a da to nije Velesova knjige jer je sama po sebi vrlo sumnjiva tj. predstavlja istorijski falsifikat.

Jos jednom Safarik NIJE objasnio sta znaci SRB i NIJE rekao da je SRB naziv za protoslovenski narod. Tako je pa da svinje lete!

DukeofSerbia

Domaćin
Poruka
4.720
Wilkołak:
Jednostavno, nisi mi dao dovoljno dobre dokaze da ja poverujem u to sto ti pricas! Znacenje SRB nije poznato u drugim slovenskim jezicima! Silom prilika znam poljski i pomalo ceski i NIJEDAN jezik nema rec koja je nastala iz korena SRB. Uzgred, cesto nas nazivaju RASI/RACI !!!

Ти мене баш форсираш да прекуцавам. А Срб има значење и у санскриту. И на другим језицима. И у словенским. Добићеш од недеље.

А оно што сам навео јесу цитати, као што кажеш и то историчара који су компентенти и који су живели у античко доба.

Poruka
22.425
Wilkołak:
@ BL - Mislim da su svi danasnji Sloveni su jedan narod koji govori jednim jezikom sa vise dijalekata. Pa postoje jezici koji u sebi sadrze dijalekte koji su medjusobno nerazumljivi, a mi Sloveni se ipak razumemo. Postoje odredjene poteskoce u razumevanju sa pojedinima, ali u sustini, sto su geografski blizi 8-) to je razumevanje izvesnije.

То и ја сматрам, само сам од оних који сматрају да је колевка ПОДУНАВЉЕ то је теза Проф.Др.Ђорђа Јанковића и неких Руских Академика

Rujevit

Domaćin
Poruka
3.444
pa nabavi Istoriju Srba Milosa S. Milojevica ili od Sime Lukin Lazica.Imas dosta o poreklu Srba u Srpskoj mitologiji Sretena Petrovica.Dobra je knjiga i Sorabi od Draska Scekica al nigde ne mogu da nadjem Srbi narod najstariji od Olge Lukovic Pjanovic.

Rujevit

Domaćin
Poruka
3.444
ako ste citali Velesovu knjigu pa kad se spominje 'sura' ili 'surica' nesto sam konto da ima veze sa nasom surutkom.Ovaj nastavak 'su' na sanskrtskom znaci dobro,zdravo pa sam nesto konto da ima veze i sa imenom Srbin jer su se ranije pominjala plemena Surbi,Surabi,Sorbi,Sorabi itd. sto sve znaci sabraca ili sobraca.

Poruka
22.425
Wilkołak:
Takodje smatram da je kolevka Podunavlje i da su Sloveni starosedeoci..... Bicu slobodan da kazem i potomci Etrura tj. Etruraca koji su sebe nazivali Rasani
Као "Архитекта" има доста сличности са Архитектуром, али то кажу да је утицај, Етурије па после и Рима и Византа
Етурија - Грчка - (Словени) - Рим - Византија - Срби

Wilkołak

Domaćin
Poruka
3.441
Od sanskrita do srpskog......dugacak je put...... Budimo realni, ne mozemo sve sto pocinje na "S" svojatati tek tako bez detaljne analize. Takvim povrsnim gledanjem na stvari samo mozemo navuci bedu na tezu da su Sloveni starosedeoci Evrope.....

Nesto ne vidim da sreca ima neke veze sa svastikom (mislim na rod)......

Poruka
22.425
Rujevit:
ako ste citali Velesovu knjigu pa kad se spominje 'sura' ili 'surica' nesto sam konto da ima veze sa nasom surutkom.Ovaj nastavak 'su' na sanskrtskom znaci dobro,zdravo pa sam nesto konto da ima veze i sa imenom Srbin jer su se ranije pominjala plemena Surbi,Surabi,Sorbi,Sorabi itd. sto sve znaci sabraca ili sobraca.
За корен речи СРБ и РУС који су једини мислим такве форме, кажу да имају порекло још из Азије

Wilkołak

Domaćin
Poruka
3.441
Ajd' mi ti povezi ta tri logicnom vezom i mislicu da oznacavaju isto! Ja stvarno ne vidim nikavu lingvisticku vezu izmedju ta tri pojma.
Slav - ime za slovene, one koji slove ili mozda rec za skup ljudi cija se imena zavrsavaju na slav;
Wend - germanski naziv za slovene, i to zapadne! cini mi se da wend u starogermanskom znaci traziti/lutati (imas slican glagol u savremenom engelskom)
Serb - naziv naroda u Evropi, a ja zastupam tezu i, naziv ratnickog sloja u protoslovenskom drustvu

Ja zaista ne vidim veze izmedju ova tri, osim da u sirem rezonovanju odredjuju vecu grupu naroda koja je medjusobno srodna, ali samo na relaciji Srbi podskup od Sloveni, Vendi podskup od Sloveni. Pitanje je da li vazi relacija srbi podskup od Vendi... verovatno da, ali ne bih smeo da se kladim tek tako.

Rujevit

Domaćin
Poruka
3.444
Slazem se sa tobom uvezi imena Srbi da je ratnickog karaktera.Ali pogledaj ovu verziju:pozvacu se na mitologiju jer slovenska boginja Slawa ima svoju parnjakinju u induskoj religiji u boginji vatre Suaha ili Agni sto se povezuje sa srpskim ognjem.Ono sto na sanskrtskom znaci Suaha isti znacaj ima i Vand tj. Slava.A vec sam naveo da su postojala plemena kao Surbi ili Surabi sto se povezuje sa Suaha tj. Slaw odnosno Vand.

DukeofSerbia

Domaćin
Poruka
4.720
Wilkołak:
Nema potrebe da prekucavas, posalji referencu uz kratak komentar

Mилош С. Милојевић - Одломци историје Срба и српско-југославенских земаља у Аустрији и Турској, Београд, 1872.

Имаш књигу у издању Николе Пашића и Етхоса, па уживај.

О пореклу имена Срб и његовом значењу имаш 15 страна на почетку.

Ја се повлачим из ове теме.

stanje
Ova tema je zatvorena zbog neaktivnosti. Molim objavite novu temu i pridružite se diskusiji.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.