Racionalista na zrnu graška

Mada nisam mislila samo na to o čemu ti pričaš.
Stekla sam u poslednje vreme utisak da su neki ljudi grčevito i gotovo opsesivno racionalni iz jedinog razloga što time kompenzuju žestog manjak sposobnosti za iracionalno, uključujući intuiciju (kojom se dotiče to o čemu pričaš) ali i empatiju.
To ne znači da si ti ljudi loši, oni mogu da budu i dobri, ali su čak i onda kada su veoma angažovano dobri, dobri na površnom nivou, zaključujući o dobru više nego što su u stanju da ga zaista osete.

Stiven Fraj je jednom pomenuo slučaj čoveka koji je usled teške depresije u želji da se ubije izleteo na prometnu ulicu.
Stradao je, dakle, u udesu, imao je na desetine preloma, i tokom desetak godina su neprestano morali da mu rade nove i nove operacije.
Jedan njegov prijatelj, koji, inače, nikada nije uspeo da ga oseti, rekao mu je: "Kako si to mogao da učiniš? Vidiš li kakve bolove sada trpiš zbog toga?"
Na šta mu je ovaj odgovorio: "Pokušaj da zamisliš kakav je onda bio unutrašnji bol koji me je naveo da to učinim".
No ovaj to ne može da zamisli. Za zamišljanje takvog nečeg racio mu, prosto, nije dovoljan.

sto vezujes empatiju i racionalno na takav nacin?
iracionalne jedinke nemaju tapiju na empatiju + ta gola empatija se po pravilu svodi na puko samosazaljenje
i vrijedi koliko recimo dinar bacen u ciniju nekog prosjaka...missim, vrijedi ona i prosjaku, al puno je znacajnija
onome ko je dinar bacio...to je njegova licna petominutna katarza
u kategoriji plakanja nad tuznom sudbinom kucica po fejsbuku...
kao i bacanje pod kola...ta vrsta covjeka mozda cak i nije sposobna za istinsku empatiju koja podrazumijeva ofgovornost i /ili cak odricanje neke vrste...(depresija je, ipak, nesto trece
to stiven fraj vjerojatno dobro zna jer se s depresijom bori vec dugo)
u narodu popularno, i totalno pogresno, nazvano jos i - zrtvovanje....missim, za zrtvovanje su svakako sposobni isustinski iracionalni
to je odlican lajtmotiv svake dobre zivotne predstave...tagikomedije, uglavnom

meni djeluje da su upravo ekstremno iracionalni primjerci najpovrsniji posto su, kao i svi ekstremi, po defaultu lose izabalansirani
pa nemaju ni vremena, ni mogucnosti da se udubljuju...treba sve te drame igrati 24/7
 
Poslednja izmena:
Mudrost poseduje dva konja-racionalnog i iracionalnog! Vranca i belca!
Sad kanđija jednog ,sad drugog...
Empatija je nešto drugo...Osnov društva-njegova kolevka...
Empatija je emotivno proživljavanje doživljaja drugog bića...Ne mora samo čoveka...
Ljubitelj pasa ima empatiju za svog ljubimca...Oseća njegova osečanja,uživljava se...
Empatija je manje intenzivna ili više...S višom empatijom se deca lakše socijalizuju...
Ali kao što rekoh-nije to naročito značajno,tek životnost svesti je od fundamentalnog značaja-
ovo su samo noeze svesti...
 
sto vezujes empatiju i racionalno na takav nacin?
Empatija spada u domen iracionalnog. Nije to racionalna stvar.
Ali:
meni djeluje da su upravo ekstremno iracionalni primjerci najpovrsniji posto su, kao i svi ekstremi, po defaultu lose izabalansirani
Eto ga.
Konačno smo definisali temu :)

- - - - - - - - - -

Mudrost poseduje dva konja-racionalnog i iracionalnog! Vranca i belca!
Ten pojnts i za tebe.
Mada je vragana ubola iz prve, a ti si se baš našetao :malav:
 
Empatija spada u domen iracionalnog. Nije to racionalna stvar.
Ali:
Eto ga.
Konačno smo definisali temu :)

- - - - - - - - - -


Ten pojnts i za tebe.
Mada je vragana ubola iz prve, a ti si se baš našetao :malav:
nope
empatija sustinski nema veze s racionalnim / iracionalnim
nacin na koji ces iznijeti tu empatiju ima veze s tim sta u tvom karakteru dominira
tu...primarno iracionalni rijetko zablistaju
 
probacu ja...plasticnije
u nasem braku ja sam ta koja je iracionalnija
zmuom vecinski gospodari racio...bar dok mu ne padne klapna
sto je kod njega jos rjedje nego kod mene
a u mene je, ruku na srce, medvjedji temperament
kad odvrtim film unatrag savrseno mi je jasno da sam ja tu, kvantitativno, veca stetocina
moje odluke uvijek nas vise kostaju
kad on odnese prevagu obicno bolje prodjemo i to dugorocno
ok, mozda cemo ostati uskraceni za neko zivotno uzbudjenje, al manje ce nas kostati, a nerijetko i profitiramo
s druge strane, da ja nisam vako krasno razuzdana i luda ne bismo se ni upoznali
eto :zper:
 
probacu ja...plasticnije
u nasem braku ja sam ta koja je iracionalnija
zmuom vecinski gospodari racio...bar dok mu ne padne klapna
sto je kod njega jos rjedje nego kod mene
a u mene je, ruku na srce, medvjedji temperament
kad odvrtim film unatrag savrseno mi je jasno da sam ja tu, kvantitativno, veca stetocina
moje odluke uvijek nas vise kostaju
kad on odnese prevagu obicno bolje prodjemo i to dugorocno
ok, mozda cemo ostati uskraceni za neko zivotno uzbudjenje, al manje ce nas kostati, a nerijetko i profitiramo
s druge strane, da ja nisam vako krasno razuzdana i luda ne bismo se ni upoznali
eto :zper:

To su dva karaktera, gdje jedan ishitren, a drugi stalozeniji ... gdje jedan brza stihijski jer vjeruje u tu enregiju, a drugi je svjesniji kako tiha voda brege nosi itd ...

Nisi ti iracionalna, vec si manje racionalana od svog klempe :D
 
Imaju ali su osećanja (konkretno empatija) produkt racionalnog i iracionalnog...
Nismo kokosi al nismo ni daleko...:lol:

To ocigledno zavisi od samosvjenosti .... zato su jedni blize, a drugi dalje od koke :lol:

- - - - - - - - - -

ja i nisam napisala da sam iracionalna
a klempom zovi cacu svog :heart:

Upravu si, ti si se opisala vise iracionalnom, mada tacnije bi bilo manje racionalnom ... nije isto

Ajde, to ja od milja ... nemoj da se srdis :D
 
To su dva karaktera, gdje jedan ishitren, a drugi stalozeniji ... gdje jedan brza stihijski jer vjeruje u tu enregiju, a drugi je svjesniji kako tiha voda brege nosi itd ...

Nisi ti iracionalna, vec si manje racionalana od svog klempe :D
Ako je Vragana iracionalna,žmu joj robot!:hahaha:
Racionalna je Vragana i to veoma...Emocije na kašićicu ili tek kad ih pusti!
Hm...Izvinjavam se zbog male analize,ako smeta -brišem...
 
nope
empatija sustinski nema veze s racionalnim / iracionalnim
nacin na koji ces iznijeti tu empatiju ima veze s tim sta u tvom karakteru dominira
tu...primarno iracionalni rijetko zablistaju
Ali karakter je upravo u domenu iracionalnog.
Nema tu međuprostora.
Ja pod iracionalnim podrazumevam sve ono što ne spada pod racionalno.

Ti izgleda imaš neku dosta užu definiciju, pa se tu ne razumemo.

- - - - - - - - - -

A osjecanja nemaju veze sa racijom ? :D

... cekaj malo, pa nismo kokosi

Nismo kokoši zato što balansiramo.
A ne zato što osećanja spadaju u domen racionalnog.
 
Ali karakter je upravo u domenu iracionalnog.
Nema tu međuprostora.
Ja pod iracionalnim podrazumevam sve ono što ne spada pod racionalno.

Ti izgleda imaš neku dosta užu definiciju, pa se tu ne razumemo.

- - - - - - - - - -



Nismo kokoši zato što balansiramo.
A ne zato što osećanja spadaju u domen racionalnog.
Emocije su samo iznimno racionalne-racionalisane-dozirane logikom i predviđanjem logičnim...
Balansiranje između je svakodnevica...:roll:Mudrost opstanka...

- - - - - - - - - -

Logičko-analitički deo svesti.
i sintetičko imaginativni uz to.
 
Elem,setim se jedne zime koju sam zimovao u Kaštel starom,nekom starom hotelu s pet zvezdica,a imao sam
jedva dvadeset , index pun desetki i novčanik nagojen od prvog večeg biznisa...
Poluprazan hotel kao Smrt u Veneciji i upoznam jednu babu (sad bi i ona bila dobra:mrgreen:)guvernantu i derle
od jedva osamnajst-princezu talijansku...Krakata i razmažena ,nije mi nešto zapinjala za oko,ali baba je bila đavolasta
i s njom sam puno priča menjao za oblake duvanskog dima...Elem,ono krakato derle mi na matine upade u sobu i sve
sa sebe...Ništa erektivno nije imala i baš se potrudila da dobije po šta došla...
Uveče s babom razvezao o monadama i evangeliji u oblaku od četir pljuge (po dve svakom gorele),a nalivrejisani samo nosaju espreso,
kad eno prinčese..."Nemoj mi više onako ujutru upadati-ceo dan sam umoran..."prebacio sam joj...
"Valjda si popila kontraceptivnu...?" Klimnula je babi glavom ,a meni rekla da nikad dvaput ne seksira istog...:mrgreen:
Ma sve koze na broju...
Posle sam u Lavu u Splitu upoznao onu čuvenu koja me baš ono...impresionirala...:hahaha:
Princeze i nisu nešto...
Iz bajksne Princeza i filozof mozete izvuci vise naravoucenija. Evo jedno:

Filozof moze postici samo platonsku erekciju. :rotf:
 
Ali karakter je upravo u domenu iracionalnog.
Nema tu međuprostora.
Ja pod iracionalnim podrazumevam sve ono što ne spada pod racionalno.

Ti izgleda imaš neku dosta užu definiciju, pa se tu ne razumemo.

- - - - - - - - - -



Nismo kokoši zato što balansiramo.
A ne zato što osećanja spadaju u domen racionalnog.

sta ti je to domen iracionalnog?
missim, sta ti podrazumijevas pod tim?

- - - - - - - - - -

Ako je Vragana iracionalna,žmu joj robot!:hahaha:
Racionalna je Vragana i to veoma...Emocije na kašićicu ili tek kad ih pusti!
Hm...Izvinjavam se zbog male analize,ako smeta -brišem...

to vragana sa 4 banke :P

- - - - - - - - - -

Logičko-analitički deo svesti.

tako je
al tu nema sukoba
recimo da si apsolutno nesposoban za logicno, racionalno rasudjivanje
to ti je zivot u gumenoj sobi, u onoj kosuljici sto se vezuje na ledjima
mema druge, inace ces nekog ozlijediti, bukvalno, vjerojatno sebe
 
inace, mislim da su ljudi koji sebe tako lako pustaju s lanca, a izasli su iz puberteta
pod devizom da su spontani i vodjeni emocijama...mahom zesce povrsni, da ne kazem glupi, posto
nisu nuzno glupi, samo su dovoljno sebicni i nesposobni upravo za empatiju
to bi valjda bilo ono sto se popularno zove sociopata - jedinka u dovoljnoj mjeri sebicna da ignorira tudju egzistenciju
narcis, neobuzdan u svojoj povrsnosti, al pragmatican kad treba; kad je opstanak u pitanju...
al kad ga pitas cemu, brate, svo to preseravanje...po pravilu ide traktat o emocijama...kojih zapravo nema, kad zagrebes malo...niceg nema...
osim veeelikog ogledala : )
 

Back
Top