Sokrat o nama

Manga Hilux

Legenda
Moderator
Poruka
73.161

U životu postoje samo dve istinske tragedije​

Sokrat, jedan od najznačajnijih i najvećih filozofa antičke Grčke, čiji je uticaj na zapadnjačku filozofiju i logiku nemerljiv, dao nam je važne filozofske savete koji nam mogu biti od ogromne koristi za življenje svrsishodnijeg, lepšeg i boljeg života.

Neki od tih saveta slede u nastavku teksta, a vi se sa njima možete složiti a i ne morate, možete ih usvojiti i primeniti, a i ne morate. Bez obzira na to, pročitajte ih jer puni su bezvremene mudrosti.

Spoznaj samoga sebe.
Prava mudrost počiva na shvatanju koliko malo znamo o životu, o sebi i o svetu oko nas.
Ne mogu nikoga ničemu da naučim. Ali mogu da ih navedem da misle.
Sokrat FOTO: Vikipedia
Sokrat FOTO: Vikipedia

Klevete ne mogu da me povrede, jer me ne pogađaju.
Onaj ko nije zadovoljan onim što ima, ne bi bio zadovoljan ni onim što bi želeo da ima.
Jedino što znam jeste da ništa ne znam.
Priroda nam je dala dva uveta, dva oka i jedan jezik, kako bismo više slušali i gledali, a manje pričali.
Neka onaj koji bi da menja svet, prvo promeni sebe.
Neistražen život nije vredan življenja.

Obrazovanje kupljeno novcem gore je od neobrazovanja.
Laži nisu samo same po sebi loše, one i dušu zagađuju zlom.
U životu postoje samo dve tragedije. Prva je da ne dobiješ ono što želiš, druga je da to dobiješ.
Zapamti, nijedno stanje nije trajno.
Začuđenost je početak mudrosti.
Budi ljubazan jer svako koga sretneš bije svoju bitku.
Ne možemo živeti bolje ukoliko ne težimo da i mi sami budemo bolji.
FOTO: Shutterstock
FOTO: Shutterstock
Tajna promene leži u fokusiranju energije na izgradnju novog, umesto na borbu protiv starog.
Pametni ljudi uče od svih i svega, prosečni ljudi uče iz svojih iskustava, a glupi ljudi već imaju odgovore na sva pitanja.
Porok i ravnodušnost, dve su bolesti koje pogađaju dušu.
Onome ko gubi u raspravi, klevete postaje glavno oružje.

Сократ је говорио:
"Шта више волите? Да имате душе разумних или неразумних људи?"
- "Разумних."
"А каквих разумних? Здравих или рђавих?"
- "Здравих."
"Па зашто такве душе онда не тражите?"
- "Зато што их већ имамо."
"Ако их имате, зашто се онда свађате и препирете међу собом?"

Цитирао Марко Аурелије у делу "Самом себи"

Ово би требао свако да се запита у оним ситуацијама када његов сасвим "нормалан" и "здрав" разум уступи место вољи.

Jedino je zaboravio da se niti jedno od ovih njegovih životnih pravila ne može ostvariti bez jedinstvenog potpuno pravednog drršptvenog i ekonomskog poretka. Poretka bez političkih, verski,nacionalnih i klasnih podela, institucija i vođa. Poretka u kojem nikakvih drugih podeljenoszi nema, sem pravedne podele rada i rezultata rada. Kao što su to uradile elementarne čestice prilikom gradnje atoma, pa atomi prilikom gradnje ćelija, pa ćelije prilikom gradnje tela. biljaka. životinja i ljudi.

Samo ova životna filozofija ima svoju praktičnu vrednost, koja važi uvek i ni jedna druga, pa ni Sokratova, jer bez pravednog poretka ova njegova filozofija je phičkin dim.

Seronja...

Klevete ne mogu da me povrede, jer me ne pogađaju.

Covek koji je prekrsio dva najveca pravila i vrednosti....
Trajnost daje najvisi rezultat...
I
Okruzenje je bitnije od pojedinacnog stava ili misljenja..

Covek je imao Skolu , okruzenje....imao je autoritet.....imao je trajnost....
Izabrao je ono sto je suprotno od ovog sto je citirano.....jer nije umeo da nadje analogiju ili adekvatan odgovor na klevetu.....pa je otisao u prevelik radikalizam...postao je fanatik svoje popovedi....dakle seronja....
Nadao se da ce postati seronja za pamcenje, i jeste, postao je seronja za pamcenje...

On je primer da je svaka pamet adekvatna za jedan odredjen segment Inteligencije od i do.....da i od i do....
To je uzas inace u proizvodnji, zadrzati organizacione i psiholoske okvire jednog a razviti se u drugi nivo proizvodnje.....zadrzati mentalitet radnje od 6 radnika a imati 20 , ili mentalitet firme od 20 radnika a doci do 50 itd itd...

To sve zveci bukvalno cujes pistanje i kloparanje kad udjes u takvu firmu....
Kao parna masina pod pritiskom...

Poslednja izmena:
Ono sto bih ja zakljucio iz Sokrata je da je pogresno biti usmeren na svoje vreme i na ono sto si zatekao , jer se oseca duh sofista u njegovim recima, on je prirodni nastavak tih sofista....
I umesto da evoluira sam na dalje pa ko ga stigne stigne, on zaglibi u svojoj poziciji i naravno sagori..

Sa druge strane je pravilno zakljucio da vreme pamti samo uspehe....tj dela su za kradju , uspeh za pamcenje...
Jedan od razloga zasto mnogi pronalasci nisu objavljeni....ne postoji motiv

Poslednja izmena:
Mi imamo slinu borbu u nasem vremenu i jasno je ko pobedjuje..

Познати Афоризам од Протагоре је: „Човек је мера свих ствари, при чему сваки човек има своју посебну истину“.Такође: „Човек је мера свих ствари, оне које постоје да постоје и оне које не постоје да не постоје“.По Платоновом објашњењу то би значило: „Ономе коме је зима и ветар му је хладан, а ономе коме није зима, напротив, ни ветар није хладан“. Или «за једног је флаша полупразна, а за другог полупуна». То је то извртање речи које спомињу Сократ и Платон а после њих и Аристотел у свом «Трактату».

Ovo sam naveo da vidite koliko je slicnosti sa savremenim ""zenskim istinama"" i obojenjima i Sofista....
A jasno je ko danas pobedjuje, moderni sofisti i life coach tehnicari ili mislioci i objektivci..

to je već komunizam
a komunizam je utopija
To je kapitalistička propaganda protiv komunizma, a nije tako.

Cilj i svrha života i sveukupnog postojanja je opšte duhovno i materijalno blagostanje. Ono se ne može ostvariti pomoću robovlasničkog, kappitalističkog ili fašističkog principapricipa "prava jačega i prirodne selekcije", već pomoću principa "svi za jednoga, jedan za sve ", a to je ono što bi trebalo da se podrazumeva pod "komunizmom". Ne komunizmom kakav smo imali, jer to nije bio pravi komunizam. Primer pravog komunizma su materijalne forme od kojih je sagrađen Svemir. To su društva elementarnih čestica u atomima, atoma u nebeskim telima i nebeskih tela u galaksijama. Ili atoma i ćelijama i čelija u telima biljaka, životinja i ljudi. Za primer mogu poslužiti i društva pčela i mrava. To su dokazi da komunizam nije utopija, već dokazi da je komunizam najviši razvojni stupanj organizacije života i rada nekog društva u prirodi. A to što ljudsko društvo još uvek nije komunističko, samo je dokaz da ono još uvek nije evoluiralo do kraja. I da će to na kraju morati da se desi, ako ljudsko društvo ne bude želelo da se, živeći po principu "prirodne selekcije i prava jačega", (a to je princip haosa i zla) na kraju ne samouništi. A taj kraj je većblizu, a ne postoje velike mogućnsti izbora. Ili opšta kataklizma i propast, ili jedinstveni pravedni svetski društveni i ekonomski poredak, bez političkih, verskih, nacionalnih i klasnih podela i pripadnosti, koje su do danas postojale i još uvek postoje, koje se neđusobno bore za svoj primat i opstanak i u toj borbi uništavaju sve.

Back