Оставио сам ти линк првобитно је било око 700000 што се слагало са немачким негде усташким изворима и оним што је писао Никола Николић.
Дакле 600-700000.

Aman bre, čoveče...po stoti put ponavljam, izbaci više te brojke iz glave. Apsolutno su nebitne, ma o kojima je reč. Zaboravi na njih; zamisli da nikakve brojke nikada u istoriji čovečanstva niko nije ni iznosio. Zamisli da ni ti ni ja ne znamo uopšte čak ni da brojimo u dekadnom sistemu, ako bi ti tako bilo tako lakše.

Pitanje glasi: Ko je od svih ostalih zapisao nešto i onda krenuo mnogo godina kasnije da tvrdi sve suprotno od onog što je sam pisao, i to ga usput živi svedok demantovao?

P. S. I moram nažalost da ponovim po ne znam više ni sam koji put; nemoj sad opet nekakve brojke ovde da nam ubacuješ (koje god bile; sve su krajnje irelevantne) nego odgovori na prilično jednostavno pitanje koje, evo, postavljam na 7 stranica mnogo puta.
 
Poslednja izmena:
@NickFreak da li da pretpostavim da izostanak odgovora znači da navedene kriterijume ne ispunjava - niko. Od tih svih.

Samo Srboljub Živanović. I ama baš niko više?
Није рекао сам ти поенту приче да се може оспорити наравно на многе начине али за ту конкретну ствар заправо иде све у пакету не само он уколико је нетачно.
Одговор прецизан би значио да се вратим на почетак и копи пејст и тако ћемо до прекосутра.
 
Није рекао сам ти поенту приче да се може оспорити наравно на многе начине али за ту конкретну ствар заправо иде све у пакету не само он уколико је нетачно.
Одговор прецизан би значио да се вратим на почетак и копи пејст и тако ћемо до прекосутра.

Ti si naveo nekakvu poentu neke sasvim svoje priče, koja nikakve veze nema ni sa čim što sam ja napisao, niti ima ikakve veze sa citatom koji ti repliciraš. Ti kontinuirano pričaš o sasvim drugim stvarima tj. celu ovu temu u suštini diskutuješ praktično sam sa sobom. Ne odgovaraš na pitanje koje ti je postavljeno, već odgovaraš na stvari koje te niko ovde nije upitao, pa čak ni spomenuo. I sada si to, još jednom, učinio. Ako sam dobro razumeo, ti si opet sad pokušao interpolisati procene brojnosti žrtava u diskusiju (iako si ispoštovao barem donekle moju molbu da ih opet ne ponavljaš, eksplicitno) zato što se stiče utisak da hoćeš da kažeš da ako je on slagao da je 700 hiljada ljudi stradalo u Jasenovcu, onda znači da je i neko drugi ko je isto to kazao slagao. A o tome ne pričamo, i nikada uopšte ni nismo; to nikakve veze nema sa našom diskusijom. Nije potreban apsolutno nikakav copy paste. Ne bi imao šta da kopiraš, jer se ti jednom nisi uopšte izjasnio, a ovu temu izbegavaš dosledno. Do svega se stiglo, i do popisa stanovništva, i o predloga Rezolucije UN o genocidu u Srebrenici i nema do čega nije, a do poente još nismo ni naizgled stigli.

Ono o čemu pričamo jeste da je Srboljub Živanović negde oko 1989. godine po prvi put u životu počeo da iznosi neke informacije koje su u potpunoj koliziji sa onim što je sam tvrdio. Tada njegov izveštaj još uvek nije objavljen bio i moguće je da nije očekivao da će laž biti proverljiva, pa je zato u studiju jedne beogradske emisije izjavio svoje senzacionalne tvrdnje, koje pritom nikada u emigraciji nije iznosio, iako su postojali srpski listovi u Americi i posebno u Britaniji i ako je postojala i cele emigracija, i četnička i svakakva, da je svakako imao svu priliku sveta zapisati neku svoju novu istinu, umesto što je se preko noći (navodno) naglo setio jednog dana krajem 1980-ih godina prošlog veka. Pričamo o tome da su posle raspada SFRJ 1992. godine oba njegova izveštaja objavljena i da ga jasno demantuju. Pričamo o tome da on na gostovanju na raznim emisijama tipa BalkanINFO poziva ljude da odu i pogledaju taj njegov izveštaj; da je čovek bukvalno mnogo puta ljudima rekao u suštini (karikiram, da me ne zavlačiš opet za jezik) eee ljudi odite u biblioteku da se lepo informišete i vidite koliko vas sve lažem.

Pa šta ti misliš kako sam ja došao do toga. Ja sam kad su mi popili svo strpljenje određeni forumaši sa prokletom knjigom nemačke Akademije krenuo da slušam i video šta sve bulazni čovek, toliko gluposti niže jednu za drugom koje veze nemaju nikakve sa istorijom, priča da je Konstantin Porfirogenit u DAI prvi izvor koji je ikada pomenuo Slovene (ne Srbe, već Slovene) i mislim da maltene jednu jedinu tačnu informaciju nije pogodio, sem tipa da se radi o Vizantiji. Ja sam isprva mislio da on jeste neki autoritet za Jasenovac, neki antropolog, koji tako u vezi istorije nema pojma u suštini ništa jer se informisao uglavnom od Jovana I. Deretića i njemu sličnih, i onda sam krenuo jednom prilikom proveravam njegove teme i iz znatiželje sam zamolio pošto imam dosta prijatelja u toj ekipi oko izdavačke kuće Catena mundi, da mi dostave jedan primerak te enciklopedije da pročitam šta piše u izveštaju. I onda kad sam pročitao izveštaj, video sam svojim očima da tamo nema ništa ni izbliza onome što Živanović tvrdi da tamo piše. Pošto sam se svojevremeno par puta bio i lično pozivao na Srboljuba Živanovića kao učesnika upravo dotične eksertize, posebno me je bilo sramota jer sam shvatio da sam nehotično i sam učestvovao u plasiranju dezinformacija, pa se zato sada trudim da se to nikome još ne dogodi i zbog toga koristim sintagmu dokazani lažov redovno.

Još štošta bi se moglo tome dodati, kao npr. da je u suštini njegova koleginica, Vida Brodar, i sama rekla da je to sve Živanović izmislio.

Meni deluje da ti uopšte nisi ni razumeo zašto sam ja spomenuo Nikolu Nikolića. Čak si to preokrenuo kao da (!!!) dokazuje na neki način nešto suprotno od onog što sam tvrdio. Ja sam ti to postavio da ti pokažem da brojka od 700.000 žrtava nema u suštini veze sa Živanovićem i da ne potiče od njega. Odnosno, da ti pokažem šta je on iskoristio kao inspiraciju kad je krajem 1980-ih počeo da izmišlja sve ove priče u kojima se zavrtelo to klupko laži u koje je upao.

Koji su Živanovićev motivi, ne znam i nisam ulazio u to. Formaš @brundoje je izneo neke i možda je na tragu (a možda i nije). Svašta je tu moguće, da li da je Živanović ubačeni element hrvatske ili neke druge strane službe čiji je cilj da kompromituje što srpsku naučnu zajednicu, što javnost, ovakvim tvrdnjama čiji je cilj da se onda i ono što je legitimno vrlo lako diskredituje i odbaci po strani (kao što se npr. radi sa Međunarodnom komisijom za utvrđivanje istine o Jasenovcu. Ja sam pročitao te zbornike koji su izlazili, i to nekoliko, i tu zaista ima zanimljivih i pametnih stvari na više mesta, ali samo Živanovićevo prisustvo kao predsedvajućeg je do te mere toliko kompromitovalo celu komisiju da se u suštini niko na nju ni ne osvrće i ne libi ni 2% čisto da bi se izbegla kompromitacija zbog Živanovića), da li kako neki drugi kažu agent srpske UDBe čiji je cilj bio da malo zapali masu i nahuška na rat radi obračuna sa Hrvatima, ili da je čovek, prosto, budala. Kao što rekoh, ne ulazim u takve stvari zato što je to sve spekulativni teren na kome je vrlo teško jasnim činjenicama dokazati, šta god da bila suština, ijedna od te tri ili nešto sasvim četvrto. Ako se držimo samo onoga što su činjenice, bez obzira da li imamo objašnjenje kakvi bi bili njegovi povodi za izmišljanje tih priča i njihovo plasiranje, to je ono što sam izned ukratko izneo. I to niko nije nikada osporio; neki forumaši su me ovde kritikovali za njihovo iznošenje u javnost, među njima i ti, ali niko ni na koji nači nije nikada doveo u pitanje.

Je li ti sada konačno jasno ili moram još 30 puta da napišem ili još detaljnije li ćeš mi sad opet pisati o stvarima koje nemaju čak ni naizgled veze sa temom i opet krenuti da pišeš neke besmislice tipa da ide u paketu nešto i da iz nekog razloga ako je Živanović lažov to znači da je i Nikola Nikolić (???) što iskreno nemam bukvalno ni najblaže predstave kako si ti uspeo da asociraš (a ujedno i odbijaš da objasniš).
 
Све капирам само једно не!
Хајде да почнемо од Холокауста ако је пренадуван нека они први врше ревизију и нек се позабаве тиме јер би то одмах ланчано покренуло све друге процесе.
Зашто би ми предњачили у одрицњу од својих територија , у геноциду у ревизији и смањивању туђих злочина зашто?
Да ли је могуће да је то једини проблем да нам наука блиста , стандард блиста , култура , једини провлем је тај Јасеновац?

Ако ревидирамо хоће ли сви наши проблеми нестати?

Баш чудно овскви гласови долазе у сред доношења резолуције о Сребреници!

Рекли бисмо Perfect Timing!👍
Ja lično imam ozbiljan lični moralni problem sa time da ako, na primer, znam da je moj ujak proveo radni vek kao službenik bez posla ili biznisa sa strane i neko mu ukrade životnu ušteđevinu, sebe ubeđujem da mu je ukradeno pola miliona evra. Ti si ovde sjajno to sažeo u ovom "ako drugi lažu, zašto bismo mi morali da govorimo istinu?" Odgovor na to je, zbog toga što je istina da je nad našim narodom počinjen stvaran genocid i da su primenjivane stvarne monstruozne metode i da bez ikakvih laganja ili nadodavanja to naš narod čini najstradalnijim i najvećom žrtvom svih okupatora i susednih naroda u 20. veku i da smo mi ti koji imaju moralni kapital da u druge upere prst i označe ih kao direktne krivce za našu teritorijalnu, ljudsku i državnu katastrofu. I u tome nam nije lako jer ne znam koliko puta treba podsećati da za to nikoga nije briga, moderni sledbenici ideologije krivaca ne osećaju nikakvo pokajanje niti traže oproštaj, a ta politika je i dalje živa i planira se i izvršava njen nastavak. A šta dobijemo kad pred bilo kojim strancem pokušamo da ispričamo "svoju" (tj. komunističku) priču? Spremno nas dočekaju da nam pobijaju stavku po stavku, a sebe označavamo ne kao lažove, nego kao nespretne lažove.

Čak i da imamo na svojoj strani CNN/N1 propagandnu mašineriju za domaću i inostranu javnost, plaćene "istoričare" i "eksperte", kojekakve rezolucije i sl., takve stvari su pogrešne i predstavljaju nepoštovanje, a ne poštovanje, prema žrtvama i razmerama tog državnog zločina. Taj sam mentalitet je stran našoj srpskoj radoznalosti, traganju za istinom, poštenju, čojstvu i junaštvu, Jevrosiminom zavetu "Nemoj, sine, govoriti krivo", ponašamo se kao Bošnjaci sa svojim kuranskim mentalitetom - koji primenjuju svugde - da ako je nešto nekad negde zapisano, mi sad ne samo da nemamo pravo da to preispitujemo, nego treba i kazniti one koji to čine. A istina je da se jedino istina ne boji preispitivanja, laž je ta koja se boji. Dobro, ovo je tema o pok. Živanoviću a ne broju žrtava genocida u NDH, ali te stvari su tesno povezane.
 
Evo, konkretno, Vojna enciklopedija. Tom 4, iz 1972. godine; str. 31:


Na osnovu dokumenata, izjava preživelih logoraša i zarobljenih ustaških zločinaca, ceni se da je u J. našlo smrt preko 600 000 ljudi, žena i dece.
Upravo tako. Dokumenta ne mogu da ispare, pisane izjave ne mogu da ispare. I neko danas uzima za pravo da tvrdi da je tokom par godina mlade komunističke vlasti, upostavljanja države i usred unutrašnjih i spoljnih borbi neko iole ozbiljno dokumentovao toliku masu ljudi, a u isto vreme da veruju kako predratni i posleratni popisi stanovništva nisu merodavni "jer je nemoguće sve ljude popisati". Degutantno je ulaziti u to uopšte, ali držeći se teme razgovora, a to su ponavljane Živanovićeve tvrdnje kako su komunističke vlasti prikrivale i umanjivale broj žrtava NDH i sabotirale istraživanja jer bi rezultati pokazali mnogo veći broj od proklamovanog jednostavno ne stoje i sramno su netačne za nekoga ko sebe predstavlja kao naučnog radnika.
 

Pa šta ti tu nije jasno.

Vidiš šta tu piše? I koja je godina. Godina 1971. Vojna enciklopedija Jugoslavije,

Ako se sećaš, vratiću te nekoliko stranica unazad, ti si čak mislio da izveštaj državne komisije iz 1945/6. uopšte nije bio nikada ni objavljen:

На против ови извештаји нису званично објављени јер није одговарало тадашњој интеграције младе државе.

Kao što vidiš, na primeru ovih stvari koje smo do sada pominjali, pa i Nikolića...pominjati te brojke apsolutno nije bilo zabranjeno ili nepoželjno. Ne postoje inidcije da je bila sprovođena nekakva sistemska državna politika u vreme vlasti Tita da se one ne pominju. Ukratko rečeno, kao što ti je i brundoje pokušao objasniti, radi se o narativu koji je počeo da se nanovo izmišlja krajem osamdesetih godina prošlog veka. O izmišljanju nove, drugačije prošlosti.

Ništa u Živanovićevoj priči ne štima. Bukvalno ništa, pa tako ni to da je on, tobože, morao da beži iz Jugoslavije za nešto što bi bilo itekako dobrodošlo i za šta bi se oni gore prvi oduševili, jer bi to mogli prikazati Švabama.
 
U gostovanju sa Vesnom Pešić kod Svetlane Đokić na OBN televiziji, Živanović je ponovio svoju više puta pominjanu tvrdnju da su njegova razmišljanja, navodno, utemeljena na istraživanjima još njegovog mentora, Branka Šljivića, u vreme Kraljevine Jugoslavije. Po Živanovićevom pripovedanju, Šljivić je primećivao isto što i on i zaključivao da nije bilo doseljavanja Slovena, već da je stanovništvo u biološkom smislu autohtono. Ovde, preciznije, u odgovoru na pitanje voditeljke da li su Sloveni autohtoni čak i zapadnoj Evropi, kaže (od 4:04) sledeće:


Ovde je spomenuo da je Šljivić radio 1930-im godinama na grobovima u Trebeništu, a potom i objavio jedan naučni rad o svojim saznanjima na nemačkom jeziku, u kojem je, navodno, napisao da su njemu rekli da su tamo nekakvi Iliri, a on naveo da ne postoje nikakve razlike između nađenih skeleta i onih savremenog stanovništva u Jugoslaviji.

Rad o kojem je reč je Knochenfunde in einem prähistorischen Grabe bei Trebenischte (Nalazi kostiju u praistorijskim grobljima kod Trebeništa) obj. u B. Schlyvitch Zeitschrift für Morphologie und Anthropologie, Bd. 37, H. 2 (1938), pp. 259-274. Čitava Šljivićeva rasprava se može pronaći na internetu, ovde.

Sljivic.jpg


U radu se ne pominje u suštini praktično ništa od onog onog što je Živanović tvrdio. Ne samo što nema ničeg sličnog, nego Šljivić nije ni naveo uopšte ni spomenuo nigde Ilire, a kamo li da je njemu neko ukazivao da je to bilo ilirsko groblje. Naprotiv, u raspravi čak Šljivić navodi da je groblje i značajno starije od ilirskog perioda, odnosno celih hiljadu godina stariji. Iz završnog dela, na 274. str.:

16 Jahrhundert.jpg


Niko Šljivića nije ubeđivao da su to Iliri, niti on to primio sa čuđenjem, ukazujući da su skeleti istovetni današnjim.
 
U pomenutoj emisiji, od 16:08 Srboljub Živanović kaže sledeće:


Ovde je izjavio jednu dezinformaciju vezano za rad i nasleđe profesora Miloja M. Vasića, arheologa koji je razotkro Vinču. Živanović je izjavio da je, navodno, Vasić bio u naučnoj zajednici prokazan zato što mu se učinilo da bi vinčanski znaci mogli biti neki oblik pismenosti (specifično, Vasić je smatrao vinčanske simbole svojinskim oznakama, koji su predstavljali pripadnost odgovarajućem klanu ili porodici, odnosno mesto izrade u odgovarajućoj radionici). Izjavio je da su 3 čoveka odlučivala ko će biti akademik, univerzitetski profesor i sl., posle Drugog svetskog rata: Josip Korošec, Alojz Benac i Milutin Garašanin, Vasićevih učenika. Oni su okrenuli leđa Vasiću i zbog toga je priča o najstarijoj pismenosti pala u zaborav, zato što je bila proglašena za tabu temu.

Živanović je u celosti preskočio suštinu i predstavio priču naopačke. Pozni Vasić jeste u naučnim krugovima odbačen i sva istina se tu završava. Vasić nije prokazan zbog svojih komentara o vinčanskim znacima, već zato što je imao jednu dosta radikalnu hipotezu; u suštini, da su Vinčanci bili stari Grci; efektivno tuđinska populacija koja se ovamo doselila sa juga. U prevodu, da je Vinča bila jonska kolonija, značajno mlađa nego što stvarno jeste i da je pripadala vremenu VI st. pre naše ere; arhajskom dobu. Vremenu Solonove Atine i Spartinog Peloponeskog saveza. On je u forsiranju te svoje ideje bio strahovito rigidan, nije želeo ni trunku da od nje odstupi, usled čega je u toj fazi kasnog Vasića bilo i izuzetno otežano studirati ako vam je on mentor. Koliko je bio u svom viđenju tvrdoglav, najbolje oslikava i priča o tome da je Milutinu Garašaninu pred smrt rekao da nikada ne bi odustao od svoje ideje, čak i da zna da nije u pravu.

Alternativci tipa Živanovića u suštini gotovo ništa ne znaju o Vasiću, već samo prepričavaju tu jednu urbanu legendu u krug i onda kompletan narativ konstruišu oko te jedne glasine. Kada bi barem neko znao punu istinu o Vasiću, verovatno bi njega prvog odstranili kao antisrpskog izdajnika i proizvod bečko-berlinske agenture. Zato što je Vasić:
* tvrdio da je Vinča 5 hiljada godina mlađa nego što je bila (!), što samo po sebi automatski višestruko umanjuje značaj vinčanske pismenosti, zato što je Vasić smatrao da je mlađe od grčkog pisma.
* tvrdio da su Vinčanci stranci, Grci. Dakle, da to nije proizvod autohtone populacije balkanskog središnjeg Podunavlja, već kolonija tuđinaca koji su došli ovamo, sa značajno razvijenijom kulturom i na značajno većem civilizacijom stupnju. Vasić je pokušavao da dostignuća vinčanske kulture pripiše staroj helenističkoj civilizaciji, samim time upisijujući je u kulturno nasleđe Grka.
* u svemu ovome bio izuzetno tvrdokoran i nepokolebljiv, vanredno čak i za tadašnje naučne standarde
Potpuna je ironija da je kod novoromantičara nastao neki čudnovati kult M. Vasića, a da oni činjenicu da je naučno prokazan zbog gorepomenutih stavova, doslovno koriste kako bi pokušali da diskredituju naučni mejnstrim. Šizofreno, najkraće rečeno.

Živanović je nekoliko puta izjavio da zna vrlo dobro Vasića. Tvrdio je da je čak i u Narodnoj biblioteci Srbije, navodno, čitao i Vasićevu rukopisnu zaostavštinu. Toliko temeljno ga je proučavao, da ne zna ni najosnovnije činjenice, sem gluposti koje se danas prepričavaju od strane onih koji su za života jedva uopšte i čuli za bilo Vasića, bilo Vinču.

Jedina logična konkluzija je da laže. Ili izmišlja, zato što ništa ne zna o tim stvarima i nogom nije kročio u NBS. Ili zaista jeste i zna punu priču, ali namerno predstavlja na ovaj način sa specifičnom namerom da obmane gledaoce, što opet znači da je slagao. Dakle, sve je to jedna velika izmišljotina, kao i ostalo.

Do kojih razmera ide ovde izvrtanje elementarnih činjenica je bukvalno neverovatno. Npr. dovoljno je pročitati i naslov Vasićeve rasprave, Colons grecs à Vinča. U prevodu sa francuskog: Grčke kolonije u Vinči. Pa da se i neke najelementarnije stvari povežu. A dovoljan je i, prosto, Gugl. Koga zanima nešto detaljnije o Vasićevom grkomanskom pristupu Vinči, nešto više može pročitati o tome ovde: https://istrazivanja.ff.uns.ac.rs/index.php/istr/article/view/2159
 
U pomenutoj emisiji, od 16:08 Srboljub Živanović kaže sledeće:


Ovde je izjavio jednu dezinformaciju vezano za rad i nasleđe profesora Miloja M. Vasića, arheologa koji je razotkro Vinču. Živanović je izjavio da je, navodno, Vasić bio u naučnoj zajednici prokazan zato što mu se učinilo da bi vinčanski znaci mogli biti neki oblik pismenosti (specifično, Vasić je smatrao vinčanske simbole svojinskim oznakama, koji su predstavljali pripadnost odgovarajućem klanu ili porodici, odnosno mesto izrade u odgovarajućoj radionici). Izjavio je da su 3 čoveka odlučivala ko će biti akademik, univerzitetski profesor i sl., posle Drugog svetskog rata: Josip Korošec, Alojz Benac i Milutin Garašanin, Vasićevih učenika. Oni su okrenuli leđa Vasiću i zbog toga je priča o najstarijoj pismenosti pala u zaborav, zato što je bila proglašena za tabu temu.

Živanović je u celosti preskočio suštinu i predstavio priču naopačke. Pozni Vasić jeste u naučnim krugovima odbačen i sva istina se tu završava. Vasić nije prokazan zbog svojih komentara o vinčanskim znacima, već zato što je imao jednu dosta radikalnu hipotezu; u suštini, da su Vinčanci bili stari Grci; efektivno tuđinska populacija koja se ovamo doselila sa juga. U prevodu, da je Vinča bila jonska kolonija, značajno mlađa nego što stvarno jeste i da je pripadala vremenu VI st. pre naše ere; arhajskom dobu. Vremenu Solonove Atine i Spartinog Peloponeskog saveza. On je u forsiranju te svoje ideje bio strahovito rigidan, nije želeo ni trunku da od nje odstupi, usled čega je u toj fazi kasnog Vasića bilo i izuzetno otežano studirati ako vam je on mentor. Koliko je bio u svom viđenju tvrdoglav, najbolje oslikava i priča o tome da je Milutinu Garašaninu pred smrt rekao da nikada ne bi odustao od svoje ideje, čak i da zna da nije u pravu.

Alternativci tipa Živanovića u suštini gotovo ništa ne znaju o Vasiću, već samo prepričavaju tu jednu urbanu legendu u krug i onda kompletan narativ konstruišu oko te jedne glasine. Kada bi barem neko znao punu istinu o Vasiću, verovatno bi njega prvog odstranili kao antisrpskog izdajnika i proizvod bečko-berlinske agenture. Zato što je Vasić:
* tvrdio da je Vinča 5 hiljada godina mlađa nego što je bila (!), što samo po sebi automatski višestruko umanjuje značaj vinčanske pismenosti, zato što je Vasić smatrao da je mlađe od grčkog pisma.
* tvrdio da su Vinčanci stranci, Grci. Dakle, da to nije proizvod autohtone populacije balkanskog središnjeg Podunavlja, već kolonija tuđinaca koji su došli ovamo, sa značajno razvijenijom kulturom i na značajno većem civilizacijom stupnju. Vasić je pokušavao da dostignuća vinčanske kulture pripiše staroj helenističkoj civilizaciji, samim time upisijujući je u kulturno nasleđe Grka.
* u svemu ovome bio izuzetno tvrdokoran i nepokolebljiv, vanredno čak i za tadašnje naučne standarde
Potpuna je ironija da je kod novoromantičara nastao neki čudnovati kult M. Vasića, a da oni činjenicu da je naučno prokazan zbog gorepomenutih stavova, doslovno koriste kako bi pokušali da diskredituju naučni mejnstrim. Šizofreno, najkraće rečeno.

Živanović je nekoliko puta izjavio da zna vrlo dobro Vasića. Tvrdio je da je čak i u Narodnoj biblioteci Srbije, navodno, čitao i Vasićevu rukopisnu zaostavštinu. Toliko temeljno ga je proučavao, da ne zna ni najosnovnije činjenice, sem gluposti koje se danas prepričavaju od strane onih koji su za života jedva uopšte i čuli za bilo Vasića, bilo Vinču.

Jedina logična konkluzija je da laže. Ili izmišlja, zato što ništa ne zna o tim stvarima i nogom nije kročio u NBS. Ili zaista jeste i zna punu priču, ali namerno predstavlja na ovaj način sa specifičnom namerom da obmane gledaoce, što opet znači da je slagao. Dakle, sve je to jedna velika izmišljotina, kao i ostalo.

Do kojih razmera ide ovde izvrtanje elementarnih činjenica je bukvalno neverovatno. Npr. dovoljno je pročitati i naslov Vasićeve rasprave, Colons grecs à Vinča. U prevodu sa francuskog: Grčke kolonije u Vinči. Pa da se i neke najelementarnije stvari povežu. A dovoljan je i, prosto, Gugl. Koga zanima nešto detaljnije o Vasićevom grkomanskom pristupu Vinči, nešto više može pročitati o tome ovde: https://istrazivanja.ff.uns.ac.rs/index.php/istr/article/view/2159

Овако да не одговарам под ставкама 1. 2 . 3. 4. 5.

Овде је почело.

Screenshot_2024_0509_011017_com.krstarica.krstarica.png


Моја реакција нигде Јасеновца нити те је неко натерао на то!

Твој одговор на мој пост!

Screenshot_2024_0509_011051_com.krstarica.krstarica.png


Ево ти твог одговора и види се од почетка да те нико на то није натерао. Јасно се види да ти је била потребна ова тема и баш да скрене у жељеном правцу да би имао алиби да отвориш онај крш од теме.
Није случајно сачекати да сви преживели сведоци напусте овај свет па да неко почне да се бави овом темом баш уочи Сребренице где се не осврће на очигледно такође преувеличане цифре и ту каже недвосмислено резолуција ће бити изглаана политички!

Не разумем зашто би ми жртве бројали минимслистичком методом?
Да си поштен , искрен душебрижљив и савестан знам да ниси увек је код тебе интерес у питању и типичан си каријериста који би све продао и подавио у јами и своје и туђе само да би три дсна био битан и на неком месту попут Тибора Живковића да се његова реч прати са пажњом и одјекује Балканом.

Као што си ти какав јеси нисам ни ја добар ја само можда нисам лош а не требају ни Срби да буду добри превише немају разлога за то да неко пред биолошким нестанком се брине шта ће свет да мисли о његовој причи о Јасеновцу.
Не може Србољуб Живановић компромитовати међународну комисију за истину о Јасеновцу ако је та међународна комисија пристала да им неко такав буде на челу.

Немам неко специјално мишљење о њему али ти баш имаш најгоре могуће од свих људи у јавном животу.

Зашто претиш тим Умељићем?
Никад чуо и јако оригинално презиме никад чуо ни за једног.
Представљаш га овде ксо папу или светог Петра.
Боли ме патак шта каже Умељић!?!
Или ти пази који иза себе има шта?!?
На чему градиш и постављаш себе ксо ауторитет ? За шта?
За србократију?
Свашта!🤣👍
 
Овако да не одговарам под ставкама 1. 2 . 3. 4. 5.

Овде је почело.

Pogledajte prilog 1544519

Моја реакција нигде Јасеновца нити те је неко натерао на то!

Твој одговор на мој пост!

Pogledajte prilog 1544521

Ево ти твог одговора и види се од почетка да те нико на то није натерао. Јасно се види да ти је била потребна ова тема и баш да скрене у жељеном правцу да би имао алиби да отвориш онај крш од теме.
Није случајно сачекати да сви преживели сведоци напусте овај свет па да неко почне да се бави овом темом баш уочи Сребренице где се не осврће на очигледно такође преувеличане цифре и ту каже недвосмислено резолуција ће бити изглаана политички!

Не разумем зашто би ми жртве бројали минимслистичком методом?
Да си поштен , искрен душебрижљив и савестан знам да ниси увек је код тебе интерес у питању и типичан си каријериста који би све продао и подавио у јами и своје и туђе само да би три дсна био битан и на неком месту попут Тибора Живковића да се његова реч прати са пажњом и одјекује Балканом.

Као што си ти какав јеси нисам ни ја добар ја само можда нисам лош а не требају ни Срби да буду добри превише немају разлога за то да неко пред биолошким нестанком се брине шта ће свет да мисли о његовој причи о Јасеновцу.
Не може Србољуб Живановић компромитовати међународну комисију за истину о Јасеновцу ако је та међународна комисија пристала да им неко такав буде на челу.

Немам неко специјално мишљење о њему али ти баш имаш најгоре могуће од свих људи у јавном животу.

Зашто претиш тим Умељићем?
Никад чуо и јако оригинално презиме никад чуо ни за једног.
Представљаш га овде ксо папу или светог Петра.
Боли ме патак шта каже Умељић!?!
Или ти пази који иза себе има шта?!?
На чему градиш и постављаш себе ксо ауторитет ? За шта?
За србократију?
Свашта!🤣👍

Ako si se dovoljno zabavio i završio konačno, je li može sad da se zaista vratimo na temu? Šta imaš da kažeš o Živanovićevim kontradiktornim tvrdnjama?

Зашто претиш тим Умељићем?
Никад чуо и јако оригинално презиме никад чуо ни за једног.
Представљаш га овде ксо папу или светог Петра.
Боли ме патак шта каже Умељић!?!
Или ти пази који иза себе има шта?!?

Ne razumem ko preti.

Nikad u životu nisam ni ja čuo za Vladimira Umeljića, dok nisam otvorio zbornik Živanovićeve komisije za utvrđivanje istine o Jasenovcu.

Nisam ga tako predstavio. Ako si ti tako to razumeo, reč je isključivo o tvom doživljaju, kao i sa drugim stvarima ovde rečenim tj. kontinuiranim projekcijama koje konstantno praviš. Odgovaraš na nepostojeća pitanja i komentarišeš tvrdnje i argumente koje niko nije izneo, da ponovim.

Na Umeljića se nisam pozvao ni sa kakvom dozom autoriteta, niti smatram da je on sad nužno nekav ozbiljan autoritet po ovom pitanju. Potpuno si promašio fudbal.
 
Ja lično imam ozbiljan lični moralni problem sa time da ako, na primer, znam da je moj ujak proveo radni vek kao službenik bez posla ili biznisa sa strane i neko mu ukrade životnu ušteđevinu, sebe ubeđujem da mu je ukradeno pola miliona evra. Ti si ovde sjajno to sažeo u ovom "ako drugi lažu, zašto bismo mi morali da govorimo istinu?" Odgovor na to je, zbog toga što je istina da je nad našim narodom počinjen stvaran genocid i da su primenjivane stvarne monstruozne metode i da bez ikakvih laganja ili nadodavanja to naš narod čini najstradalnijim i najvećom žrtvom svih okupatora i susednih naroda u 20. veku i da smo mi ti koji imaju moralni kapital da u druge upere prst i označe ih kao direktne krivce za našu teritorijalnu, ljudsku i državnu katastrofu. I u tome nam nije lako jer ne znam koliko puta treba podsećati da za to nikoga nije briga, moderni sledbenici ideologije krivaca ne osećaju nikakvo pokajanje niti traže oproštaj, a ta politika je i dalje živa i planira se i izvršava njen nastavak. A šta dobijemo kad pred bilo kojim strancem pokušamo da ispričamo "svoju" (tj. komunističku) priču? Spremno nas dočekaju da nam pobijaju stavku po stavku, a sebe označavamo ne kao lažove, nego kao nespretne lažove.

Čak i da imamo na svojoj strani CNN/N1 propagandnu mašineriju za domaću i inostranu javnost, plaćene "istoričare" i "eksperte", kojekakve rezolucije i sl., takve stvari su pogrešne i predstavljaju nepoštovanje, a ne poštovanje, prema žrtvama i razmerama tog državnog zločina. Taj sam mentalitet je stran našoj srpskoj radoznalosti, traganju za istinom, poštenju, čojstvu i junaštvu, Jevrosiminom zavetu "Nemoj, sine, govoriti krivo", ponašamo se kao Bošnjaci sa svojim kuranskim mentalitetom - koji primenjuju svugde - da ako je nešto nekad negde zapisano, mi sad ne samo da nemamo pravo da to preispitujemo, nego treba i kazniti one koji to čine. A istina je da se jedino istina ne boji preispitivanja, laž je ta koja se boji. Dobro, ovo je tema o pok. Živanoviću a ne broju žrtava genocida u NDH, ali te stvari su tesno povezane.

Их бре толико начина да помогнеш , болесним , деци без родитеља , људима без домова.
Па да неко од вас бар отвори тему о страдањима у 20. веку не него је Јасеновац битан то је наша морална одговорност!
Још да казнимо ове што су наводно преувеличавали а ове што су клали и жене и децу да љубимо у доопе и да им пожелимо добродошлицу и црвен тепих при доласку из Аргентине у своју отаџбину.
Да скинемо љагу с њихових имена да могу да постану нормални грађани републике Хрватске
Нема разлога да се крију у Аргентини шта је бре 100000 за Србе ништа као што си описао све боли уво нико не размишља о томе нити се каје нити носи кривицу нити ће свет то занимати.
А ти добио од Бога директно упут да ми имамо моралну одговорност и глас савести да ми ипак нешто урадимо.
Логично да кажњавамо оне што преувеличавају злочин а да убице рехабилитујемо и још им се извинемо што смо ставили љагу на њихово име Боже 7000000 а оно било 100000 ево ја им се јавно извињавам!
И слажем се са вама да ни питање глади , сиромсштва , Косова , биолошког опстанка нису од превасходног значаја већ морална обавеза Срба према преувеличаној цифри жртава Јасеновца!?

Па нормално! Јашта!
Хајде ми да се помиримо и поједемо нешто и попијемо и нестанемо с лица земље пунога стомака.

Дакле осећаш моралну одговорност само према томе кад су Срби у питању?
Дивно све заједно са Шешељем албанофилијом како си се изјаснио ономад као другосрбијанцем по питању Албанаца! Албанофил!
Сад полако те речи добијају смисао иако испрва нисам разумео шта то значи нити икад чуо да неко тако себе представља.

Не знам шта се муче ови из Београда из музеја жртава геноцида са цифром од 100000 хиљада Туђман је одавно то изјавио могли су само да прихвате као што и јесу.
 
Poslednja izmena:
Ako si završio konačno, je li može sad da se zaista vratimo na temu? Šta imaš da kažeš o Živanovićevim kontradiktornim tvrdnjama?



Ne razumem ko preti.

Nikad u životu nisam ni ja čuo za Vladimira Umeljića, dok nisam otvorio zbornik Živanovićeve komisije za utvrđivanje istine o Jasenovcu.

Nisam ga tako predstavio. Ako si ti tako to razumeo, reč je isključivo o tvom doživljaju, kao i sa drugim stvarima ovde rečenim tj. kontinuiranim projekcijama koje konstantno praviš. Odgovaraš na nepostojeća pitanja i komentarišeš tvrdnje i argumente koje niko nije izneo, da ponovim.

Na Umeljića se nisam pozvao ni sa kakvom dozom autoriteta, niti smatram da je on sad nužno nekav ozbiljan autoritet po ovom pitanju. Potpuno si promašio fudbal.

Аман не прети смараш са тим. Умељићем кога боли уво за њега никад чуо!?
Вадиш неке партијске другове из нафталина
 
Аман не прети смараш са тим. Умељићем кога боли уво за њега никад чуо!?
Вадиш неке партијске другове из нафталина

U replici povodom pogrešnih tvrdnji Srboljuba Živanovića o otkrićima, putu i sudbini Miloja Vasića u prvoj polovini XX stoleća ti postavljaš pitanje zašto pretim čovekom koji se nigde u toj objavi uopšte ni ne pominje, nego jedino u tvom odgovoru?

Ako te taj čovek smara (možeš da smaraš jedino sam sebe, zato što ga vraćaš u diskusiju), zašto njegovo ime uopšte pominješ, i to posebno u kontekstu (ni manje ni više) no Vinče i Vasića?

Bukvalno vraćaš u diskusiju čoveka kojeg jedno desetak dana i pet stranica (jedno pola teme) niko ovde uopšte nije ni spomenuo, a onda pokrećeš pitanje čemu to?
 
Ах зелени смајлић? Укапирао си ипак да неко капира и прати да су марифетлуци јефтине форме и фолускуле за људе јако слабе концентрације. На жалост баш нисам од тих кад омиришем сакривену поквареност и извитопереност више нема куд.....
 
Ах зелени смајлић? Укапирао си ипак да неко капира и прати да су марифетлуци јефтине форме и фолускуле за људе јако слабе концентрације. На жалост баш нисам од тих кад омиришем сакривену поквареност и извитопереност више нема куд.....

Ako je to pitanje zašto sam lupio zeleni smajlić kao reakciju na objavu i ukoliko je zaista potrebno diskutovati o tome, to je zato što se zove (piše slovima) ironija.

Je li može bar ova poddiskusija da se ovim završi, ili je sad potrebno otvarati zasebnu temu još i o tome šta znače reakcije na objave, da se ne bi opet zatrpavala ova?
 
U replici povodom pogrešnih tvrdnji Srboljuba Živanovića o otkrićima, putu i sudbini Miloja Vasića u prvoj polovini XX stoleća ti postavljaš pitanje zašto pretim čovekom koji se nigde u toj objavi uopšte ni ne pominje, nego jedino u tvom odgovoru?

Ako te taj čovek smara (možeš da smaraš jedino sam sebe, zato što ga vraćaš u diskusiju), zašto njegovo ime uopšte pominješ, i to posebno u kontekstu (ni manje ni više) no Vinče i Vasića?
Па душо моја па сад сам те управо вратио на почетак где си сам ничим изазван почео да приговараш Србољубу Живановићу на бројкама око Јасеновца и још припретио немој сад да извадим Умељића!!!?
И извадио си га и вероватно нисам први који ти је рекао да је мали.

Дакле тврдио ди под тачкама и бројевима 12345
Како сам е ја тобож натерао да о томе причаш и пишеш а то ниси желео уопште већ сам те ја терао!

Сад сам ископирао!

Сам си почео и то ти је требало и тема и Бундоје и статистика јавног мнења и можда неки податак који би украо или извидео шта људи знају шта не!

Изгледа да си се препознао у Живановићу зато те излуђују лажи је сматраш да је ЛАЖ само твој фаус и Божје право!
.Ако неко други лаже подкрада те!
Угрожава права и одмах зубима на њега!
 
Poslednja izmena od moderatora:
Па душо моја па сад сам те управо вратио на почетак где си сам ничим изазван почео да приговараш Србољубу Живановићу на бројкама око Јасеновца и још припретио немој сад да извадим Умељића!!!?
И извадио си га и вероватно нисам први који ти је рекао да је мали.

Дакле тврдио ди под тачкама и бројевима 12345
Како сам е ја тобож натерао да о томе причаш и пишеш а то ниси желео уопште већ сам те ја терао!

Сад сам ископирао!

Сам си почео и то ти је требало и тема и Бундоје и статистика јавног мнења и можда неки податак који би украо или извидео шта људи знају шта не!

Изгледа да си се препознао у Живановићу зато те излуђују лажи је сматраш да је ЛАЖ само твој фаус и Божје право!
.Ако неко други лаже подкрада те!
Угрожава права и одмах зубима на њега!

Pa vidim da si vratio natrag, ali ako kažeš da te čovek smara, zašto?

Mislim, je li želiš da se sad ponovo otvori diskusija o Vladimiru Umeljiću, ili želiš da se prestane sa pričom o njemu; koje od ta dva, pošto ne može biti i jedno i drugo u isto vreme?
 
Poslednja izmena od moderatora:
Pa vidim da si vratio natrag, ali ako kažeš da te čovek smara, zašto?

Mislim, je li želiš da se sad ponovo otvori diskusija o Vladimiru Umeljiću, ili želiš da se prestane sa pričom o njemu; koje od ta dva, pošto ne može biti i jedno i drugo u isto vreme?
Не вратио сам се на твоју ЛАЖ јер си мене оптужио да сам окренуо тему о Јасеновцу као спам!
Из приложеног се види да то није истина! За дотичног човека сам 5 пута рекао да ме не интересује листом редом сви анонимуси које промовишеш ме такође не интересују!

"Džaba vam novci moji sinovci, džaba vam bilo dobre volje.
I pogledi čvrsti, lepljivi prsti, ja ipak varam malo bolje.
E, pa da!
Al karta je *****, izvin te me što psujem,
jer ja samo pričam onako kako čujem.
I ako su lagali mene i ja lažem vas.
Tu priču zna svako, od vraga do popa,
jer mnogi su mangupi ostali tropa.
Kockar se krije i čuči u svakom od nas
i čeka pravi čas."

Е па да.....
 
Je li iko procitao tu knjigu o Jasenovcu? Je li se zna koji su mu argumenti za cifre, ili se samo bavi opisom logora i metoda?
Не то није апсолутно битно нити иког занима поента је само да није 700000 хиљада како тврди наша банда франачка!
(иронија да не схватиш као први пут)
 
Не вратио сам се на твоју ЛАЖ јер си мене оптужио да сам окренуо тему о Јасеновцу као спам!
Из приложеног се види да то није истина! За тотичног човека сам 5 пута рекао да ме не интересује листом редом сви анонимуси које промовишеш ме ракође не интересују!

"Džaba vam novci moji sinovci, džaba vam bilo dobre volje.
I pogledi čvrsti, lepljivi prsti, ja ipak varam malo bolje.
E, pa da!
Al karta je *****, izvin te me što psujem,
jer ja samo pričam onako kako čujem.
I ako su lagali mene i ja lažem vas.
Tu priču zna svako, od vraga do popa,
jer mnogi su mangupi ostali tropa.
Kockar se krije i čuči u svakom od nas
i čeka pravi čas."

Е па да.....

Nigde ja nisam naveo da si ti tu temu otvorio. Naprotiv, neizbežna je diskusija o tome, ako pričamo specifično o izveštaju njegove komisije i njegovim kontroverznim temama u skorije vreme, neminovno je pomenuti Jasenovac. Problem nije u tome, nego što se konstantno vraćaš na to i nikako ne dopuštaš da idemo dalje od Jasenovca. I što temu usmeravaš vrlo specifično na baš jedino Jasenovac. Izignorisao si bukvalno sve objave i svako pitanje, a ima ih bar jedno dvadesetak, kontinuirano i uporno se vraćajući samo i jedino na Jasenovac. Odbijaš čak i da razgovaraš o pitanju Izveštaja komisije iz 1964. godine, a što jeste od značaja za temu, ali ti si uporno odbijao da se o tome diskutuje i čak vrlo specifično rekao stavi popis stanovništva dok te ostalo apsolutno ne zanima.

Mislim, evo, sad si opet to učinio. Opet Jasenovac. I to u replici koja se tiče Miloja M. Vasića i Vinče. Ne znam još šta više treba da napišem i koliko puta da te zamolim da se s tim završi i pređe na drugo (a što si opet sve izignorisao)?
 
Не то није апсолутно битно нити иког занима поента је само да није 700000 хиљада како тврди наша банда франачка!
(иронија да не схватиш као први пут)

Zanima me jer se knjiga bavi Jasenovcem i metodama Franjevaca u ubijanju ljudi. Samo jedan dio te price su cifre. Na pojavljivanjima u emisijama, kolko se ja sjecam, on striktno pominje arheoloske nalaze. U stilu brojali su kosti pa su to valjda extrapolirali da dobiju neku cifru. Zanima me je li ima ikakve druge argumente, ili je samo tako od oka procjenio.
 

Back
Top