Pravoslavni odgovori na teološka pitanja

Da li Bog kažnjava ljude zbog njihovih grehova, ili pak potomke zbog grehova predaka?
"Која душа згријеши она ће умријети, син неће носити безакоња очина нити ће отац носити безакоња синовљега; на праведнику ће бити правда његова, а на безбожнику ће бити безбожност његова." (Језекиљ 18:20).

Међутим треба напоменути да посљедице родитељских гријехова могу утицати на дјецу иако дјеца немају кривице у тим гријеховима. Наравно прародитељски гријех је главни примјер.
 
Poslednja izmena:
"Која душа згријеши она ће умријети, син неће носити безакоња очина нити ће отац носити безакоња синовљега; на праведнику ће бити правда његова, а на безбожнику ће бити безбожност његова." (Језекиљ 18:20).

Међутим треба напоменути да посљедице родитељских гријехова могу утицати на дјецу иако дјеца немају кривице у тим гријеховима. Наравно прародитељски гријех је главни примјер.
Deca su posle sama zgresila i umiru onda zbog svog greha.
Da nisu mogla su da prodju kao Enoh.
Mi nasledjujemo gresnu smrtnu prirodu jer su roditelji odlucili da se mnoze pa nemaju sta dugo da nam prenesu.
Tako umire priroda pra roditelja koja je u nama
Ali onda i mi ucinimo greh i to potvrdimo.
Tada umiremo svojom zaslugom.

Propovjednik 7,20Doista nema čovjeka pravedna na zemlji koji tvori dobro i ne griješi.

Ali kada bi ziveli kao Enoh 100% sa Bogom bez prekida, i ne bi gresili, prosli bi kao Enoh.
Naravno zahvaljujuci Hristovoj zrtvi.

1. Mojsijeva 5,24I živeći Enoh jednako po volji Božjoj, nestade ga, jer ga uze Bog.

Jevrejima 11,5Vjerom bi Enoh prenesen da ne vidi smrti; i ne nađe se, jer ga Bog premjesti, jer prije nego ga premjesti, dobi svjedočanstvo da ugodi Bogu.
 
Zašto Bog dopušta patnju koja nije uzrokovana slobodnom voljom drugom živog bića? Na primjer, bolesti i prirodne nepogode koje pogađaju nevine.
Зато што су патње Крст који треба сви Хришћани да носе јуначки...

Јунаци постају, кад Богу за тај Крст благодаре као заслужен - за грехе којих су свесни или нису свесни...

Благодариће кад увиде, да је већи Крст Христових патњи од његових личних и свих заједно укупно...
 
Zašto Bog dopušta patnju koja nije uzrokovana slobodnom voljom drugom živog bića? Na primjer, bolesti i prirodne nepogode koje pogađaju nevine.
"беде и несреће. Оне су, наиме, будући да су болне, наизглед зле, а у ствари оне су добре: јер бивају узрок повратка Богу и спасења онима који су благоразумни; Писмо, дакле, вели да само оне од Бога бивају.
Ваља, пак, знати да смо ми и тих зала узрочници: јер невољна зла потомци су добровољних зала.
" (Тачно изложење православне вјере св. Јована Дамаскина).
 
Odgovorite mi na sledeće:
Da li duša raste i razvija se i uči sa organizmom? Kako duša bebe nema pojma ni o čemu, dok duša doktora nauka ima poprilično znanje. Koliko znanja ima duša izlapelog čoveka? Da li to koliku će inteligenciju imati duša zavisi od mozga pokojne osobe pre smrti?
 
"беде и несреће. Оне су, наиме, будући да су болне, наизглед зле, а у ствари оне су добре: јер бивају узрок повратка Богу и спасења онима који су благоразумни; Писмо, дакле, вели да само оне од Бога бивају.
Ваља, пак, знати да смо ми и тих зала узрочници: јер невољна зла потомци су добровољних зала.
" (Тачно изложење православне вјере св. Јована Дамаскина).
Pa može i tako da se kaže. Ali ipak, oni koji brzo poginu u njima se neće povratiti Bogu, bar u ovozemaljskom životu.
 

Back
Top