Православље и СВЕТ

Mislim da

  • Crkva predstavlja istninu Isusa Hrista

  • tu istinu treba traziti na drugom mestu

  • ne verujem u takve istine (dogme)


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Duh Sekire:
Еремита, па логично је да ће хришћани бити антисемити, јер Јевреји су издали Исуса, сад што је и он био Јеша... Уосталом, лепо је рекао Ниче: Једина исптавна личност ту је Понтије Пилат, а гледајући филм Мела Гибсона и сам сам дошао до таквог закључка.

Вау, на основу ФИЛМА си закључио које исправан - невероватно. :p

На основу филма "Небеско краљевство", једини је закључак да је ислам једина права религија и да су муслимани невини староседеоци које су напали хришћани крсташи...
 
Duh Sekire:
Колико ја знам Црква (уопште различите хришћанске конфесије, а код над је то СПЦ) се представља као "тело Исусово на земљи". Црква већ две хиљаде година тумачи Исусову реч. Са друге стране имамо аргумент како Црква ту нема монопол, односно да је "истина Исуса Христа" нешто малте-не од Цркве одвојено.

Лично сам тамо рекао како не мислим да је Црква = Исус, односно лично не верујем у "апсолутне истине", ма одакле долазиле. У суштини и не сматрам себе хришћанином. Али, како је тема занимљива волео бих да видим ваше мишљење:
Колико Црква стварно репрезентује учење Исуса Христа?
Рецимо да сам отворена ума, а после можда и изнесем неки свој став.

Мало филозофије - ако ДухизСекире каже да нема апсолутних истина, самим тиме си изговорио апсолутну истину - сваки бруцош филозофије ће ти то рећи. Значи, твоја теза пада у воду у старту. Нек Бл потврди да сам у праву.
Црква јесте тело Христово, али теби то не вреди објашњавати...
 
Duh Sekire:
Написано је НЕ УБИЈ!
Није написано НЕ УБИЈ ОСИМ У САМООДБРАНИ.
Ако неко потегне пушку на тебе и ти будеш бржи и убијеш га бранећи се, опет кршиш божију заповед. Осим тога, Исус је рекао да се НЕ ОПИРЕ ЗЛУ. Пар постова горе сам изнео...
Не кажем да је у Сребреници учињено било шта лоше, само вам објашњавам зашто разни зилоти и мондијалисти тврде да СПЦ није хришћанска. Лично да сам неки владика рек'о би ПАГАНИ СМО, ПА ШТА
Јудеохришћанске вредности нису примењиве ван манастира.
А и у манастиру је питање...

А кад је Исус рекао да се не опире злу? Интересује ме... Само немој ми вадити из контекста.

Бл интервениши - кажи човеку да пређе у неку протестантску секту, овај конфесију - они тако ваде цитате и врбују!
 
Duh Sekire:
Шта трућаш несретниче!? Јеси ли читао неку од Веда?!?
Прво - веровање у Природу је једино логично. Једино што се не може негирати.
Друго - ко каже да се нико не пита?!? Па поента је у томе што су се сви значајнији мислећи многобошци (рецимо грчки мислиоци пре Сократа, или аутори Веда) управо ПИТАЛИ ко је створио Природу, како је настала и да ли је уопште настала - јер можда постоји ОДУВЕК); дакле самим тим што су се питали нису претендовали да знају одговоре за питања на којих коначног одговора нема. А хришћани и остале догмате су те одговоре ЗНАЛИ - читај: имали су СЛЕПУ ВЕРУ да те одговоре знају самим тиме што некоме верују на реч.

Основна разлика између паганства и монотеизма, између антике и средњег века, је та што код пагана имаш СПЕКУЛАТИВНУ МИСАО, а код монотеиста СКУП ДОГМИ. У хришћанству су те догме међусобно котрадикторне - што сте и показали кроз ову дискусију. Ја кажем у Библији пише једно, а ви кажете 'јесте, али пише и друго које је супротно са првим. Ово можда постане посебна тема...

Оно за Ничеа и остало си се излупетао само тако. Ако будем имао времена и живаца можда и на то одговорим.

Природа не постоји одувек - она је створена Божијом речју. Ако си спреман, срушићу ефикасно твоју тезу.
И Свето Писмо није контрадикторно.
 
Бл:
КОНТРАДИКТОРАН ТИ МОЗАК,
ПОЕНТА ЈЕ ПОШТО СИ СПОР ПА ДА ТИ ОБАЈСНИМ:
ГРЕХ ЈЕСТЕ УБИТИ ЗА СВОЈУ КОРИСТ, АЛИ НАЈВЕЋЕ ПОДВИЖНСТВО ЈЕ СПАСИТИ БЛИЖЊЕГ И ЖРТВОВАТИ СЕ ЗА ЊЕГА.
То ви секташи неби знали, код вас је све себично.

Велики аплауз за Бл!!!
 
DukeofSerbia:
Природа не постоји одувек - она је створена Божијом речју. Ако си спреман, срушићу ефикасно твоју тезу.
И Свето Писмо није контрадикторно.

:D :D :D

dogma je stvar u koju se bezpogovorno veruje iz prostog razloga jer racio je ne prihvata, besmislena je
a veruje se, jer ako ne verujesh, onda cesh na lomachu ;)
 
DukeofSerbia:
Велики аплауз за Бл!!!
cd69aa30.gif
 
DukeofSerbia:
А кад је Исус рекао да се не опире злу? Интересује ме... Само немој ми вадити из контекста.

Бл интервениши - кажи човеку да пређе у неку протестантску секту, овај конфесију - они тако ваде цитате и врбују!
Србине тај ти је неки будиста
 
crow:
:D :D :D

dogma je stvar u koju se bezpogovorno veruje iz prostog razloga jer racio je ne prihvata, besmislena je
a veruje se, jer ako ne verujesh, onda cesh na lomachu ;)

Ха, ха... Не верује се безпоговорно. Многе догме су научно доказане. Стварање свемира, света и човека је доказана ствар - еволуција је догма за коју не постоје докази...
Могу данима да ти доказујем...
 
DukeofSerbia:
Ха, ха... Не верује се безпоговорно. Многе догме су научно доказане. Стварање свемира, света и човека је доказана ствар - еволуција је догма за коју не постоје докази...
Могу данима да ти доказујем...

:D :D :D :D :D :D ...

xa xa xa xa xa

:D :D :D :D :D :D ...
simpatichan mladic
a kako da dokazesh, da non stop ponavljash "u bibliji lepo pishe da je tako i tako je"
a, moracu da te razocharam, citat iz biblije se ne vodi kao nauchni dokaz.

e, smejao bi se tvojim nebulozama malo duze, al idem u shkolicu danas, na jedno 3 nedelje tako da ce mo morati da odlozimo humoristichki program.

a iskreno, postali ste smeshniji i od najsmeshnijih sektashkih smorova, adventista i jehovinih, a njih sam se bar naslusho u nishu, imali neke objekte u komshiluku, pa nisi mogo da odesh na burek a da ih ne registrujesh...

al vi ste i njih nadmashili!
 
crow:
:D :D :D

dogma je stvar u koju se bezpogovorno veruje iz prostog razloga jer racio je ne prihvata, besmislena je
a veruje se, jer ako ne verujesh, onda cesh na lomachu ;)

апсолутно све религије света казују да је рацио најнижи степен човечије личности.
пошто 99,9 посто света верује, остајејеш ти да нам доказујеш како си паметан :shock:
друго: пусти западно-хришћанску религију, ваљда знаш понешто и нашу. :confused:
 
tamanite:
апсолутно све религије света казују да је рацио најнижи степен човечије личности.
пошто 99,9 посто света верује, остајејеш ти да нам доказујеш како си паметан :shock:
друго: пусти западно-хришћанску религију, ваљда знаш понешто и нашу. :confused:

znam i o vashoj i o "западно-хришћанску религију" kako je ti zovesh mnogo vishe od tebe, al shta to vredi kad se u svakoj raspravi vi drzite onog
1) 1000 ponovljena laz postaje istina
kao i
2) ako govorim glasnije i vishe puta ponovim neistinu mozda mi neko i poveruje
 
Бл:
Ја стварно нисам у стању да се убеђујем, обиђи Србску сирочад по Сребреници и питај како је деловала та зона У.Н, лда су им муслимани клали родитеље.

Ти изгледа намерно одбијаш да видиш поенту.
Рецимо ове Христове речи: "A ja vam kazem da se ne branite od zla nego ako te ko udari po desnom tvom obrazu, obrni mu i drugi: I ko hoce da se sudi s tobom i kosulju tvoju da uzme, podaj mu i haljinu, i ako te potera ko jedan sat, idi s njime dva.”
Зар је толико тешко признати да је Исус погрешио?!?

Бл:
НАРАВНО
СВЕ ШТО НИЈЕ ИСТИНА(ПРАВОСЛАВЉЕ)
ЈЕСТЕ ЛАЖ(СЕКТЕ,ЈЕРЕСИ,САТАНИСТИ)

А у претходном примеру (Сребреница и Христова порука да се против зла не треба борити) видимо да ни хришћанство није само по себи истина.
 
DukeofSerbia:
На основу филма "Небеско краљевство", једини је закључак да је ислам једина права религија и да су муслимани невини староседеоци које су напали хришћани крсташи...

То што иронишеш је у ствари истина.
Крсташи су први почели.
Осим тога, они су опљачкали и Константинопољ много горе него Турци.
О темпларима и осталим претечама западне "демократије" и да не говорим.

DukeofSerbia:
Мало филозофије - ако ДухизСекире каже да нема апсолутних истина, самим тиме си изговорио апсолутну истину - сваки бруцош филозофије ће ти то рећи. Значи, твоја теза пада у воду у старту. Нек Бл потврди да сам у праву.
Црква јесте тело Христово, али теби то не вреди објашњавати...

То што сам рекао да нема апсолутних истина је (само још) једна апстракција.
Могуће је да постоји апсолутна истина, али човеку је немогуће да је спозна. Чак и кад би је спознао не би је могао пренети.
А апстракција је и то да је Црква тело Христово. То се може тако само фигуративно рећи. Немам ништа против таквог изражавања. Ја не потцењујем снагу митова.

DukeofSerbia:
Природа не постоји одувек - она је створена Божијом речју. Ако си спреман, срушићу ефикасно твоју тезу.
И Свето Писмо није контрадикторно.

А како је гласила та Божија реч?
И када је то природа настала?
Шта је Бог радио пре него је створио Природу?
Са којом прецизношћу Природа мора бити створена да би функционисала оваква каква је сад?
Ако ми одговориш на ова питања доказао си да је један Бог створио свет. Али тиме ниси доказао да је то баш онај Бог који је описан Светим Писмом. Можда је то био Алах? Или Јехова?
А контрадикторност Светог Писма се види у односу Исуса Христа према борби против зла. На једном месту стоји да се не треба борити, на другом да је то дужност.
Стари завет је такође контрадикторан. Бог је рекао НЕ УБИЈ, а онда је натерао Аврама да убије свог сина. Тек кад је овај подигао нож рекао је - у реду, не мораш. Шта је тиме хтео доказати? Да човек треба да крши Богом дани Устав?!? Извини, али то ми све делује некако много политички...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top