PLIN U AUTOMOBILU

Sto se tice sadrzaja sumpora to je bila pretpostavka(lupetanje) jer nisam konsultovao odgovarajucu literaturu. Pretpostavka je bila, mozda bezrazlozno, zasnovana na nedavnim podacima da u Hrvatskoj gorivo sadrzi vise sumpora od dozvoljenog, pa po "nekoj" analogiji...
CAIO! 8)
 
Candyman:
Sto se tice sadrzaja sumpora to je bila pretpostavka(lupetanje) jer nisam konsultovao odgovarajucu literaturu. Pretpostavka je bila, mozda bezrazlozno, zasnovana na nedavnim podacima da u Hrvatskoj gorivo sadrzi vise sumpora od dozvoljenog, pa po "nekoj" analogiji...
CAIO! 8)
Ne znam za Hrvatsku, ali su naša goriva (posebno dizel) po procentu sumpora ubedljivo najgora u Evropi. Mnoge fabrike na svoja vozila ne daju garantni rok kao za Evropu zbog goriva! :twisted:
 
da kazem i ja neku o ovome...
motori sa pogonom na tecni naftni gas (TNG) ...TNG se dovodi u motor u gasnoj fazi pa je raspodela i priprema smese po cilindrima bolja u poredjenju sa benzinom...pri parcijalnim rezimima, a to ce reci sa manjim "gasom" motor ima i manju potrosnju...nema kondenzovanja goriva po zidovima cilindara, slivanja u karter i razredjivanja ulja sto je pogubno za motor, a i ulje duze zadrzava potrebne karakteristike...kod najsevremenijih atestiranih sistema nema ni problema sa hladnim paljenjem...bezbednost, hmmmm...brige su neosnovane ako je ponavljam sve odradjeno korektno i od atestiranog proizvodjaca...pritisak gasa u rezervoaru je oko 10 bar, rezervoari se obavezno atestiraju na p=30bar...ekologija...u pogledu kvaliteta izduvnih gasova nadmasuju se i najmoderniji dizel motori sa naknadnim tretmanom izduvnih gasova...o ekonomskim momentima izlisno je i govoriti, sem ako ne prelazite ispod 2000km godisnje...
...ovo nije moj licni stav vec cinjenice (prednosti) - mane su zbog manje donje toplotne moci za oko 20% od benzina, ali obzirom da TNG potpunije sagoreva povecanje potrosnje u odnosu na benzin iznosi oko 7-10%...zbog istog je i snaga na punom rezimu manja oko 10%...pa ko sta voli
...da bilo je i nekih 'pouzdanih' izvora da TNG sredjuje kompjuter...bas me interesuje kako??!?
 
Imam dva pitanja za forumase koji prate ovu temu:
1. Da li pri prebacivanju sa gasa na benzin ili obrnuto dok je motor ukljucen (naravno) dovodi do kasljanja motora ili prekida u njegovom radu?
2. Jel TNG i butan jedno te isto ili postoji vise vrsta gasova koji se ugradjuju u kola?
Mislim da bi odgovori na ova pitanja interesovala mnoge.. poz :)
 
laik:
Imam dva pitanja za forumase koji prate ovu temu:
1. Da li pri prebacivanju sa gasa na benzin ili obrnuto dok je motor ukljucen (naravno) dovodi do kasljanja motora ili prekida u njegovom radu?
2. Jel TNG i butan jedno te isto ili postoji vise vrsta gasova koji se ugradjuju u kola?
Mislim da bi odgovori na ova pitanja interesovala mnoge.. poz :)
ovako:
1. Ne.Uslov je da ponovo ponavljam sve bude korektno odradjeno i da eventualno zbog toga sto TNG ima veci oktanski broj od benzina, da uprostim motor bude prestelovan u skladu sa tim
2.TNG(tecni naftni gas), u svetu poznat kao LPG(liquiefied petrol gas) je smesa propana i butana, kod nas je poznat kao propan-butan ili jos jednostavnije plin...znaci samo opusteno to je jedno te isto... :)
 
laik:
Imam dva pitanja za forumase koji prate ovu temu:
1. Da li pri prebacivanju sa gasa na benzin ili obrnuto dok je motor ukljucen (naravno) dovodi do kasljanja motora ili prekida u njegovom radu?
2. Jel TNG i butan jedno te isto ili postoji vise vrsta gasova koji se ugradjuju u kola?
Mislim da bi odgovori na ova pitanja interesovala mnoge.. poz :)
1. Ma nema nikakvog kasljanja oni koji to kazu verovatno imaju iskustvo sa starijim ili neispravnim autom.
2. Ovde gde ja zivim to se zove GPL i to je obican plin ili propan-butan(valjda se tako zove).Ima mali rezervoar tamo gde obicno stoji rezervna guma , a moze da bude i veliki ako je naknadno uradjeno.A ima i metan ali njegov rezervoar su nekoliko velikih boca iste kao one za varenje samo su krace.Jeftinije je i isplativije na metan ali boce su teske i zauzimaju ceo gepek.A i malo je opasnije od plina :lol:
 
Od kada sam ''otkrio'' plin a to je pre šest godina ne izlazim iz auta (osim kada je njegova nestašica ili kada idem do prodavnice). To ima i svoju negativnu stranu-pokvario sam liniju zbog fizičke neaktivnosti. Pozdravljam sve a naročito mašince i profi likove od kojih se stvarno može dosta naučiti! :D
 
Celavko:
laik:
Imam dva pitanja za forumase koji prate ovu temu:
1. Da li pri prebacivanju sa gasa na benzin ili obrnuto dok je motor ukljucen (naravno) dovodi do kasljanja motora ili prekida u njegovom radu?
2. Jel TNG i butan jedno te isto ili postoji vise vrsta gasova koji se ugradjuju u kola?
Mislim da bi odgovori na ova pitanja interesovala mnoge.. poz :)
1. Ma nema nikakvog kasljanja oni koji to kazu verovatno imaju iskustvo sa starijim ili neispravnim autom.
2. Ovde gde ja zivim to se zove GPL i to je obican plin ili propan-butan(valjda se tako zove).Ima mali rezervoar tamo gde obicno stoji rezervna guma , a moze da bude i veliki ako je naknadno uradjeno.A ima i metan ali njegov rezervoar su nekoliko velikih boca iste kao one za varenje samo su krace.Jeftinije je i isplativije na metan ali boce su teske i zauzimaju ceo gepek.A i malo je opasnije od plina :lol:
Velike i teške boce o kojima pričaš koriste se za tzv. "zemni gas" koji se tankuje pod pritiscima od preko 150 bara. Više nisu teške pošto se najčešće prave u kombinaciji aluminijum- karbon i fabrički se ugrađuju ispod poda automobila. Ipak, još uvek najveću primenu imaju kod dizel motora. U pojedinim evropskim gradovima sav gradski saobraćaj (busovi) radi na zemni gas. I kod nas je pre neku godinu Ikarus testirao jedan ovakav bus.
 
Mnogi ljudi koji voze na plin se žale da im je u poslednje vreme potrošnja pojačana. Meni autić od 1,6 počeo da troši 18 litara gasa(sa ovakvom potrošnjom ide ko nevreme), pa sam ga malo ''uškopio'' i podesio ler i smanjio na 15 lit.Međutim, i to je velika potrošnja za auto koji bi u gradskoj vožnji trošio uz prženje maksimalno 10 lit supera (pravilo da veća potrošnja plina u odnosu na benzin je + 20%). Uskoro menjam ulje i tada ću zameniti i svećice i visokonaponske kablove da bi isključio mogućnost da potrošnja skače zbog elektrike. Proverio sam membranu raspršivača i celu plinsku instalaciji i to je OK i sve sam bliži zaključku da se muva na kvalitetu auto-plina tj. odnosu skupljeg i kaloričnijeg propana i slabijeg butana. Koja su vaša iskustva i imate li neku ideju šta bi moglo da bude?
P.S. Razmišljao sam i o filteru za vazduh ali mi je majstor za gas rekao da mu je i onako zatvorio zimski dovod vazduha jer je usisavao više nego što je potrebno i kada bih stavio novi čisti filter da to nebi valjalo.
 
Zagor BG:
Mnogi ljudi koji voze na plin se žale da im je u poslednje vreme potrošnja pojačana. Meni autić od 1,6 počeo da troši 18 litara gasa(sa ovakvom potrošnjom ide ko nevreme), pa sam ga malo ''uškopio'' i podesio ler i smanjio na 15 lit.Međutim, i to je velika potrošnja za auto koji bi u gradskoj vožnji trošio uz prženje maksimalno 10 lit supera (pravilo da veća potrošnja plina u odnosu na benzin je + 20%). Uskoro menjam ulje i tada ću zameniti i svećice i visokonaponske kablove da bi isključio mogućnost da potrošnja skače zbog elektrike. Proverio sam membranu raspršivača i celu plinsku instalaciji i to je OK i sve sam bliži zaključku da se muva na kvalitetu auto-plina tj. odnosu skupljeg i kaloričnijeg propana i slabijeg butana. Koja su vaša iskustva i imate li neku ideju šta bi moglo da bude?
P.S. Razmišljao sam i o filteru za vazduh ali mi je majstor za gas rekao da mu je i onako zatvorio zimski dovod vazduha jer je usisavao više nego što je potrebno i kada bih stavio novi čisti filter da to nebi valjalo.
Problem je samo u kvalitetu plina u poslednje vreme, zato ne čačkaj bez potrebe ništa drugo. Ista je stvar i sa benzinom lošeg kvaliteta.
 
Nije reprezentativno vozilo, ali ja vozim Yuga. Kada sipam na OMV pumpi plin, trosi mi oko 13L, a kada sipam na Naftagasovim pumpama, potrosnja mi nikada ne prelazi 9, pa i da mu dusu vadim. U podesavanju nista nisam menjao.
Pa ti zakljuci.
 
UltraZvuk:
Nije reprezentativno vozilo, ali ja vozim Yuga. Kada sipam na OMV pumpi plin, trosi mi oko 13L, a kada sipam na Naftagasovim pumpama, potrosnja mi nikada ne prelazi 9, pa i da mu dusu vadim. U podesavanju nista nisam menjao.
Pa ti zakljuci.
Osim jedne pumpe koja toči odlični uvozni mađarski plin, sve ostale se snabdevaju iz istog domaćeg izvora. Sve zavisi koga dana si i gde sipao poslednju partiju, tj. kakva je bila mešavina propan- butan. Formula je jednostavna, više butana u smeši= manji troškovi proizvodnje= manja kalorična vrednost goriva = veća potrošnja. OMV toči isto što i svi ostali.
 
Espanol:
UltraZvuk:
Nije reprezentativno vozilo, ali ja vozim Yuga. Kada sipam na OMV pumpi plin, trosi mi oko 13L, a kada sipam na Naftagasovim pumpama, potrosnja mi nikada ne prelazi 9, pa i da mu dusu vadim. U podesavanju nista nisam menjao.
Pa ti zakljuci.
Osim jedne pumpe koja toči odlični uvozni mađarski plin, sve ostale se snabdevaju iz istog domaćeg izvora. Sve zavisi koga dana si i gde sipao poslednju partiju, tj. kakva je bila mešavina propan- butan. Formula je jednostavna, više butana u smeši= manji troškovi proizvodnje= manja kalorična vrednost goriva = veća potrošnja. OMV toči isto što i svi ostali.
Espanol je u pravu. Imao sam ''samo'' četiri automobila na plin, tj. ''big expirians'' :lol:
 
Espanol:
UltraZvuk:
Nije reprezentativno vozilo, ali ja vozim Yuga. Kada sipam na OMV pumpi plin, trosi mi oko 13L, a kada sipam na Naftagasovim pumpama, potrosnja mi nikada ne prelazi 9, pa i da mu dusu vadim. U podesavanju nista nisam menjao.
Pa ti zakljuci.
Osim jedne pumpe koja toči odlični uvozni mađarski plin, sve ostale se snabdevaju iz istog domaćeg izvora. Sve zavisi koga dana si i gde sipao poslednju partiju, tj. kakva je bila mešavina propan- butan. Formula je jednostavna, više butana u smeši= manji troškovi proizvodnje= manja kalorična vrednost goriva = veća potrošnja. OMV toči isto što i svi ostali.
Da ne zvuci kao reklama, ali stvarno je kvalitetniji na toj pumpi plin?Manje i trosi auto onda?
Da li je to pumpa bivseg predsednika opstine Vozdovac? :wink:
 
Pa niko nije rekao kojeg BIVSEG predsednika! Ima ih vise.... Mozda jos neki od njih ima pumpu, vozi nekakvog ficu (mozda cak i sportskog)... Ali kada bih rekao na koga mislim to bi bila rekalma, a to necu
:lol: verovatno niko nije provalio o kome je rec :wink:
 
Zdravo,
Imam jednu veliku molbu za svakoga ko bi mogao da mi pomogne. Naime, zanima me ugradnja pogona na tecni naftni gas u motorna vozila. Ma koliko pokusavao na internetu nalazim samo najuopstenije stvari. Hteo bih nesto konkretnije – ugradnja u razlicite tipove vozila, shematski prikazi, konkretni delovi za konkretna vozila, prednosti jednih u odnosu na druge i slicno.
Molim svakoga ko ima bilo kakvu elektronsku dokumenrtaciju na ovu temu da mi posalje ako nije problem ili da me uputi na neki sajt.
Zahvaljujem se
Pisite na tox242000@yahoo.com
Pozdrav svima
Toma
 
hristic:
Zdravo,
Imam jednu veliku molbu za svakoga ko bi mogao da mi pomogne. Naime, zanima me ugradnja pogona na tecni naftni gas u motorna vozila. Ma koliko pokusavao na internetu nalazim samo najuopstenije stvari. Hteo bih nesto konkretnije – ugradnja u razlicite tipove vozila, shematski prikazi, konkretni delovi za konkretna vozila, prednosti jednih u odnosu na druge i slicno.
Molim svakoga ko ima bilo kakvu elektronsku dokumenrtaciju na ovu temu da mi posalje ako nije problem ili da me uputi na neki sajt.
Zahvaljujem se
Pisite na tox242000@yahoo.com
Pozdrav svima
Toma
U našoj zemlji možeš da zaboraviš na ovu varijantu iz vrlo prozaičnog razloga, ne postoji NI JEDNA pumpa za točenje TNG (ili "zemnog") gasa. U većini evropskih zemalja koristi se za pogon autobusa u gradskom saobraćaju ili kamiona. Pakuje se u prilično glomazne i teške čelične boce pod pritiskom od 150- 200 bara. u Švedskoj u poslednje vreme koriste boce izrađene od aluminijuma i kevlara, lagane ali vrlo skupe.
 
Espanol:
hristic:
Zdravo,
Imam jednu veliku molbu za svakoga ko bi mogao da mi pomogne. Naime, zanima me ugradnja pogona na tecni naftni gas u motorna vozila. Ma koliko pokusavao na internetu nalazim samo najuopstenije stvari. Hteo bih nesto konkretnije – ugradnja u razlicite tipove vozila, shematski prikazi, konkretni delovi za konkretna vozila, prednosti jednih u odnosu na druge i slicno.
Molim svakoga ko ima bilo kakvu elektronsku dokumenrtaciju na ovu temu da mi posalje ako nije problem ili da me uputi na neki sajt.
Zahvaljujem se
Pisite na tox242000@yahoo.com
Pozdrav svima
Toma
U našoj zemlji možeš da zaboraviš na ovu varijantu iz vrlo prozaičnog razloga, ne postoji NI JEDNA pumpa za točenje TNG (ili "zemnog") gasa. U većini evropskih zemalja koristi se za pogon autobusa u gradskom saobraćaju ili kamiona. Pakuje se u prilično glomazne i teške čelične boce pod pritiskom od 150- 200 bara. u Švedskoj u poslednje vreme koriste boce izrađene od aluminijuma i kevlara, lagane ali vrlo skupe.
Ima u Novom Sadu u krugu NIS gasa ali je samo za njihove potrebe :wink:
 
Prelistavam ja matore teme, pa naisao i na ovu te mi sinulo da postavim pitanje a da ne otvaram novu temu..

Da li je moguce ugraditi gas (a i da funkcionise normalno) u automobile sa kompresorom i turbo punjacem?
mislim da cu ovime zagolicati mastu par forumasa.. :lol:
 

Back
Top