PLIN U AUTOMOBILU

Rec je o Volvu 850 T5 iz 94 godine. Ima ugradjen plin koji nije atestiran i stvara probleme.

Na vecem broju obrtaja se cuje kao neka eksplozija... Neko mi rece da je to zato sto visak vazduha dolazi do plina i da treba zameniti ventil, ali da li je tako jednostavno ili moze biti u pitanju neki tezi kvar?
Takodje, unutar auta se oseca neprijatan miris, pretpostavljam od plina...?

Moze li to lako da se opravi ili treba menjati ceo sistem (kao sto mi preporucuju neki iz gasnih servisa, moguce samo zbog navlacenja..? :o

Hvala!
 
Atest ti je obavezan i kod nas, regulisan ti je zakonom o osnovama bezbednosti saobraćaja na putevima, odnosno njegovom dopunom o pravilniku o dimenijama, masama, brzini i dr. U zakonu ti stoji da se u vozilo mogu ugradjivati dodatni uredjaji ali koji moraju biti atestirani jer si promenuo tehničke karakteristike vozila. Kod nas se sada primenjuje samo to kao i u nekim slučajevima i zatamnjivanje stakala,jer po nasem zakonu procenat propustljivosti svetlosti mora biti 70%, na nekim vozilima je to fabricki i pise ti na oznaci stakla. U protivnom sto se tice gasa ako neposedujes dokumetaciju o boci, isparivacu i dr. sledi ti prijava kod sudije i to od 10.000 do 30.000 din i mogu ti biti uzete tablice sa kola ( cl. 226 st.1 tac.32 ZOOBS-a), ako posedujes to na nije ti upisano u saobracajnu mandatna kazna od 2000 din. (cl. 229 st.1 tac.34 ZOOBS-a) Za stakla te upucuju vanrednim tehni;ki pregled institut Vinca-Beograd na procenu zatamnjenja.
 
Ova tema je velika da bih je celu prelistavao, zato molim da mi ostavite linkove poruka gde ste detaljno obrazložili princip rada motora na plin, ali od strane stručnjaka objašnjeno, ne od strane onih što prepričavaju priče naših automehaničara. Mogu i linkovi od drugih sajtova, ako znate neke dobre.

I jedno pitanje: Zašto su tolko svi istripovani da će im plin upropastiti motor??
Ionako mnogi od njih menjaju kola na 3-4 godine. :D
 
Evo ja malo da nas vratim na temu. Imam BMW 318i E30 87' M10 motor. Imam ugradjen plin. Auto je presao 325 000km bez generalne. Nemam primedbe na performanse auto lepo ide na plin, mada malo bolje ide na benzin. Desilo mi se par puta da prilikom paljena auto cuje se mala eksplozija i spadne crevo za vazduh kod motora, ja ga vratim i sve normalno. Poslednji put i posle vracanja creva nije hteo da upali, tad sam vec znao da je vreme da se servisira plin. Zamenjene su svecice,bombina i prociscen je uredjaj. Evo vec dva meseca vozim bez problema. Jedina stvar koja mi smeta je velika potrosnja plina! Na otvorenom trosi 8 do 10l sto je odprilike ok mada u gradu zna da dodje i do 20l na 100km! Ne znam dali to ima neke veze sa protokomerom posto mi je on iskljucen? :confused: Ali kad ga povezem onda nece da upali na benzin??? Takodje me zanima dali je obavezno potrositi oko 5-10l benzina nedeljno da bi se produzio vek motoru i diznama? I dali ne valja konstantvo voziti na plin? Hvala unapred na odgovorima:ok:
 

Back
Top