Peta beogradska :))

Ako ces da ucis ZBOG SEBE, ne zbog ocena,hoces steknes prave prijatelje,i dobro drustvo uopste..peta je savrsena. Pre svega, ljudi u petoj su visemanje normalni, za razliku od III (govorim o III kao burzujskoj gimnaziji )..ne znam, ja sam upisala V, druga sam godina sada...i, teze je nego u prvoj godini,ali kad imas dobro drustvo sve je lakse..jer, ocene mozes da popravis a drustvo ne. Barem je meni to dosta bitno :) Ja ti preporucujem Petu, mada ni Prva nije losa, samo mislim da je u prvoj dosta teze, po pitanju odnosa profesor-ucenik, nekako je sve strogo poslovno i meni monotono..barem kako mi drugar iz prve prica..dok u petoj, profesori i djaci uspostave neki odnos, da ti na casu uopste nemas osecaj kao da si ti tu na predavanju nekog dosadnog predmeta, vec slusas zanimljive stvari i s profesorima se zajedno dogovarate za testove i nekako odnos profesora prema djacima je drugaciji..mada, OPET, ZAVISI KAKVO TI VECE ZAPADNE. :) Srecno!

Apsolutno se slažem sa ovim.
Idem u Prvu, i tu stvarno samo sreća utiče na to kakvi će ti profesori zapasti. Ja smatram da sam imao neverovatnu sreću što se tiče postave profesora. Manje-više svi sem prof. matematike su skroz ok.
Dosta mojih drugara iz osnovne ide u Petu, i mogu ti reći da Prva i Peta ne moraju da se toliko razlikuju. Sve zavisi od toga kakvo odeljenje dobiješ.
Obe gimnazije su teške, a sad da li su užasno teške ili podnošljive opet zavisi od pojedinih profesora. Znam za par stvarno nenormalnih profesora i u Prvoj i u Petoj, na sreću ni meni ni mojim drugarima nisu ti zapali. :)

Elem, na tebi je da odlučiš šta želiš, a ako te zanima nešto o Prvoj, slobodno mi pošalji poruku ili piši u temi za Prvu. :P
 
Zavrsavam sledece nedelje prvu godinu Pete sa prosekom 4.27 (nazalost),i podelio bih ovde par saveta oko mojih profesora,cisto kao pomoc sledecoj generaciji (tacnije,2-3 osoba koje ce ovo videti) cisto da znaju na cemu su,i na sta bi trebalo da obratne paznju.Kao generalni utisak,ostavio bih samo ovo - ne zajebavajte se.Ucite od pocetka,jer posle je izuzetno tesko da popravite polugodiste.Nije kao u osnovnoj skoli,gde vam na lepe oci daju petice i cetvorke,nego sedite i ucite za jednu ocenu vise od one koju zelite,jer oni i tako ocenjuju,Kljucne predmete radite svakodnevno,pa ako imate 5 minuta,radite 5 minuta - ne ostavljajte vece rupe u ne ucenju jer se to duplo naplati.Evo sad,ponaosob,profesor po profesor,da znate bar sta da ocekujete,ako vam zapadne ovo vece...

Ivana ??? (Srpski) - Dosla posle profesorke Stitkovac,jer je ona otisla u penziju.Zbog ovoga ne znam sta trazi u prvom polugodistu,ali u drugom cete imati jedan do dva kontrolna iz gradiva,i pitanja su temeljna - procitajte dobro sve sto vam je rekla i postarajte se da razumete to sto citate.Podelu knjizevnosti ucite napamet,jer cete iz toga zajedno sa narodnom knjizevnoscu imati odgovaranje.Na pismenima takodje - za jedan je dala slobodnu temu,za drugu ne - u svakom slucaju,ako pisete nesto iz gradiva,trudite se da dajete sto vise primera,jer bez njih necete imati 5,bili vi Tolstoj ili ne,i obracajte paznju na gramaticke i stilske greske jer to ume da smanji ocenu znatno.Javljajte se na casu,to je najbitnije,jer bez toga takodje nema 5.I trudite se da se ne zaljubite,jer zena je PRE LE PA. :D

Biljana Ignjic (Matematika) - Razredna.Uh,zena je teska,ali izuzetno dobro objasnjava,i ako nesto budete znali posle Pete,zbog nje cete znati matematiku.U prvom polugodistu daje jedan kontrolni ako i njega,i dva obavezna pismena.U drugom cete imati otprilike 12315142 kontrolnih jer su njoj polinomi sve u zivotu.Tautologije i kombinatorika su smesne oblasti naspram recimo kasnijih lekcija iz polinoma (sisemi nejednacina sa determinantama npr.),i ako smatrate da niste bas vicni matematici,potrudite se da bar daj prvi deo uradite sto bolje mozete,da bi kasnije imali vise lufta ako vam stvarno ne ide (sto se moze desiti).Ako kaze da je neki skup zadataka bitan,jedan od njih ce sigurno dati na kontrolnom,pa vezbajte to.Domace takodje radite,cenice vas zbog toga a i znaci vam (iako ne proverava zna ko je sta radio a ko nije,zakljucili smo da jednostavno ima telepatske moci).

Jasmina Jesic (Fizika) - Tri ocene prvo polugodiste,cetiri drugo.U prvom,imacete dva kontrolna,i jedno odgovaranje.Kontrolni se sastoje od tri zadatka iz zbirke (nepromenjenih),a ona da otprilike 6-8 oblasti.Veca je verovatnoca da ce da da zadatke koje ste radili na casu i one koje je zadavala za domaci nego one koje nije,pa na te vise i obratite paznju.Sto se tice odgovaranja,to je potpuno druga prica - svaki detalj morate znati i razumeti,i najmanja greska pa cak i u izgovoru vam moze smanjiti ocenu.Zbog ovakvog kriterijuma,daje da se popravi ocena,i ne unosi u dnevnik ocenu sa prvog odgovaranja ako popravite,al ce zato biti jos i strozija pri popravljanju.U drugom polugodistu ista prica,samo jedno odgovaranje vise.To je to,zenu bas briga ko ste vi i sta vi radite na njenom casu,dal imate 1 ili 5 iz drugih predmeta - dobicete ocenu koju zasluzujete u svakom slucaju,ali pod njenim kriterijumom.Zakljucivanje ocena striktno po proseku,i nista drugo ne gleda,pa se pozdravite sa "ali profesorka bio sam aktivan na casu".

Anica Salom (Hemija) - Ocene iskljucivo sa kontrolnih,dva u prvom polugodistu,tri u drugom,i za svaki daje po popravni (osim za poslednji u drugom polugodistu),i sve ocene unosi u dnevnik.Kontrolni su istampani i jako dobro sastavljeni (nije kao da je ovo bitno),i recice vam sta da ucite,ali da bi bili uspesni morate da razumete hemiju,kao i svaki drugi bitan predmet uostalom.Malo cudno objasnjava,cesto ume da zbuni,ali hvala Bogu internet je izmisljen jos odavno,pa se snadjite ako poznajete bar malo engleski.Zakljucuje ocene poprilicno blago,ako ste joj simpaticni mozda vam cak i zakljuci ocenu vecu od vaseg proseka,u zavisnosti od rasporeda ocena i bitnosti kontrolnih (poslednja dva su najbitnija u odnosu na celu godinu).

Jasna Garic (Biologija) - Apsolutno je bole patka za vas i vaze zivotne probleme,cesto ce vas pustati da pricate na casovima ili pustati napolje,ako joj se ne drzi cas.Predavanja su prakticno nepostojeca,kaze vam da naucite to i to iz knjige i to i da na kontrolnom.Cesto ispituje,i zapisuje nesto u svoju svescicu,ali na kraju to bas i nije toliko bitno,koliko su joj kontrolni bitni.Shvaticete vec vremenom sta tacno trazi da znate iz koje lekcije,pa nece biti tesko da naucite,jer je knjiga stvarno obimna.Zakljucivanje ocena je takodje lagano,iz cista mira zakljuci vecu ocenu iako po ocenama ucenik bas i ne zasluzuje,sto je s obzirom na njena "predavanja" ok.Kontrolni su referatnog tipa,pisite sve sto znate na zadatih cetiri pojmova,osim zavrsnog koji je pitanje-odgovor tip.

Toma Gligorov (Geografija) - Kul cikica,zeza se ponekad,al nije bas toliko blag,ni po zakljucivanju a ni po disciplini na casu,koliko ce vam se mozda uciniti na prvih par casova.Daje kontrolne blagoreceno istrazivackog tipa,ako ne napises stranu na svako pitanje (a ima ih 5),nema tebi petice.Ponekad steknem utisak da on meri lenjirom duzinu odgovora,i da uopste ne cita sta si ti pisao.Predavanja su zanimljiva,i nekad kaze nesto sto nema u knjizi a trazi da napises,mada ce ubrzo pola odeljenja shvatiti da ne mora da ga slusa pa ako zelis da ga slusas,premesti se u prve redove,ako ne,prepisi iz necije sveske sta je on rekao i uci metodom bubanja i izvlacenja bitnog iz knjige jer drugacije ne moze.

Mirjana Stojancev (Istorija) - Prica za sebe.Ne daje kontrolne,iskljucivo pita.Zena je pred penzijom,jos ovu generaciju da izvede sledece godine i ide,pa sumnjam da ce vam predavati,ali evo nesto o njoj - predavanja su joj po principu ja pricam vi pisete,uostalom i ne moze drugacije za istoriju.Ne treba vam knjiga,ona ne zna ni da postoji to,i sve ucite iz sveske.Svaku rec zapisite,jer bukvalno moze da vam smanji ocenu na osnovu toga sto ste rekli "smanjeni prinos" a ne "redukovani prinos",ili nesto takvog tipa.Kasnije postaje blaza po tom pitanju,ali i lekcije postaju vece,tako da vam nista lakse nece biti.Samo naucite to sto trazi,i imacete laku peticu.

Latinski (Milesa Andjus) - Naucicete osim latinskog dosta toga van njenog predmeta od nje,dosta je zanimljiva zena,prica dosta jezika,i povezuje gradivo da vam bar malo olaksa,jer se u sustini ucenje svodi na bubanje napamet nastavka za svaku deklinaciju,konjugaciju ili sta ce vam vec trebati.Kontrolni su iskljucivo prevedi-sa-srpskog-na-latinski tipa,i da vam reci koje morate da znate za kontrolni,iako cesto kaze ako je pitate za neku rec.Budite aktivni na casu,i ucite potrebno za kontrolni,i imacete 5.

Ruski (Aleksandra Sindjic) - Kul zena,trazi jako malo za visoke ocene,i to jako malo zaista dobro objasni i da puno primera za vezbu,skroz je opustena povodom svog predmeta i dace vam da popravite ocene bukvalno za keca na peticu,i nece racunati keca.Zakljucivanje je malo strozije,ali s obzirom na prethodno recene i opravdano strozije.

Engleski (Radmila Radisavljevic) - Zena iskljucena iz zivota,prakticno ce vam se uciniti da bi svakog trenutka njena dusa jednostavno mogla da iscezne iz njenog tela koliko je zapravo njoj smor,i ne preterujem sa ovim.Prica uzasno usporeno,i predavanja su joj blagi uzas.Potpuno rasulo sa ocenjivanjem,videcete vec,ali uglavnom naucite to sto je predavala i...valjda cete imati dobru ocenu.Ako joj se svidi boja vasih patika.Mozda. (imam 5 kod nje,da se razumemo)

Informatika (Dragana Davidovic) - Ok je,objasnjava to sto trazi,opustena zena skroz,ali ne da da popravljate ocene na kraju godine pa ako hocete neku ocenu,potrudite se da je imate do juna.

Muzicko (Ljiljana Santovac) - Zena kao da je ispala iz neke bajke ili tako necega,ali se pretvori u Lucifera vidi li da radite nesto sto je rekla da ne radite (telefone uzima kao cackalice,ne vadite to na njenom casu).Ocene racuna po proseku,i daje da popravite samo jednu ocenu,mada racuna i pluseve i minuseve koje ste dobili na kontrolnima,sto nijedan drugi profesor ne radi,pa se postavlja pitanje onda cemu to.Laki su joj kontrolni,pa se nemojte blamirati sa nekim cetvorkama,trojkama,to vam najmanje treba.

Likovno (Natalija ???) - E,ovde radite sta ocete,popravljate,kvarite,osim ako se bas trudite da ne dobijete pet,imacete pet.Kod drugog profesora (Ilije) je potpuno drugacija prica,ucite kao za matematiku,pa sad...vidite.

Fizicko (Ognjen) - Covek mrzi iz dna duse svoj posao,i to mu se vidi na svakom milimetru njegove face.Ne stajte mu na zulj,i kako znate i umete radite gimnastiku dobro,jer mozete biti prvaci sveta i u fudbalu i skvosu,bez pregiba i stoja na rukama necete imati dobru ocenu.

To bi bilo to,i sa i bez ovih saveta - bez truda necete mnogo postici,bili vi najpametniji u vasem selu ili ne.To je to.
 
Svuda će se naći i loši i dobri profesori, i loši i dobri đaci... Koliko sam čula–i od nekih nastavnika i od učenika–Treća se raspada, a između Pete i Prve samo je pitanje kakvo ti veće zapadne i kakvo odeljenje. Obe su teške, ali što bi neko i upisivao takve škole ako neće da uči..?
 
Prva i peta su teske,tako sam i ja cuo.I ja se dvoumim izmedju te dve.Imam 97 poena,ali neki moji drugovi me ubedjuju da upisem sedmu kazu da je srednje teska i mogu da imam dobar prosek u njoj a za faks kazu svakako moram da se spremam.Sad ne znam sta da radim.
 
Upiši bilo šta, nije toliko ni bitno. Ako si ti u glavi normalan, imaš zacrtan cilj neki, gajiš određen pristup stvarima, apsolutno će te boleti uvo kakva ti je škola. Neko mi je jednom rekao "Dobrog učenika ne može da pokvari ni najgora škola, ali lošeg ni najbolja ne može popraviti."
A društvo kako ti se zalomi. Lično sam imao korektno društvo, ali peta je generalno puna snobova.
 
Upiši bilo šta, nije toliko ni bitno. Ako si ti u glavi normalan, imaš zacrtan cilj neki, gajiš određen pristup stvarima, apsolutno će te boleti uvo kakva ti je škola. Neko mi je jednom rekao "Dobrog učenika ne može da pokvari ni najgora škola, ali lošeg ni najbolja ne može popraviti."
A društvo kako ti se zalomi. Lično sam imao korektno društvo, ali peta je generalno puna snobova.

Hvala ti,petu sad definitivno ne upisujem,ali sam cuo da treca nije losa.Da li znas nesto o toj gimnaziji?
 
nije treca vise toliko ,,snobovska,,ranije je bila dok su se u nju upisivali mamini i tatini sinovi(znam iz iskustva,ortak upisao u petu,nije imao bodova za trecu,i prebacio se u trecu zacas,a cujem da ima dosta takvih primera),treba dosta bodova da se upise i vecina zavrsi 5.00(tako sam cuo)a znanje nikakvo.Pa ti sad biraj,jer ako oces fakultet,a hoces cim si u gimnaziji,da li ti je bolje da imas 40 poena iz skole i da se mucis za 60 na prijemnom,ili da imas vecinu na prijemnom,a manje u skoli?a vise znanja.Elem,ja sam sad cetvrta godina u Petoj,ako nekom nesto treba neka pita.
 
Svuda će se naći i loši i dobri profesori, i loši i dobri đaci... Koliko sam čula–i od nekih nastavnika i od učenika–Treća se raspada, a između Pete i Prve samo je pitanje kakvo ti veće zapadne i kakvo odeljenje. Obe su teške, ali što bi neko i upisivao takve škole ako neće da uči..?
Kako se treca raspada?Ove godine najezda na nju.Umesto 120 sad su primili 180 ucenika na prirodno-matematickom smeru.
 
Ja sam se danas upisao na društveni smer. upoznao sam jednu mladu ,kratko ošišanu profesirku istorije i stariju profesorku srpskog (ona vodi dramsku sekciju). Istoričarka prredaje na društvenom.Ako znate o kome se radi napišite nešto. Imam još jedno pitanje: Koji profesori su bili razredni ovogodišnjim maturantima?
- iz francuskog baš nisam najbolji, kakva je situacija?
 
Ja sam se danas upisao na društveni smer. upoznao sam jednu mladu ,kratko ošišanu profesirku istorije i stariju profesorku srpskog (ona vodi dramsku sekciju). Istoričarka prredaje na društvenom.Ako znate o kome se radi napišite nešto. Imam još jedno pitanje: Koji profesori su bili razredni ovogodišnjim maturantima?
- iz francuskog baš nisam najbolji, kakva je situacija?

Kratko osisana istoricarka se zove Jelena, fenomenalna profesorka..Otprilike ne stize za celu godinu da ispredaje pola gradiva iz knjige, a iskreno, knjiga ti kod nje ni ne treba, ali to je samo zato sto joj je veoma bitno da se njeni ucenici poistovete sa ljudima iz tih perioda, nastavu cini jako zanimljivom..meni je zaista odlicna.
Sto se tice francuskog, znam da u parnoj smeni francuskinja ima sada vec drugake, za neparnu ne znam. Ove godine su razredni maturantima bili latinka(najjaci profesor ikada), geograficar Kiza(jedan od boljih), matematicar Nenad(takodje), za ostale nisam sigurna :)
 
Ja sam se danas upisao na društveni smer. upoznao sam jednu mladu ,kratko ošišanu profesirku istorije i stariju profesorku srpskog (ona vodi dramsku sekciju). Istoričarka prredaje na društvenom.Ako znate o kome se radi napišite nešto. Imam još jedno pitanje: Koji profesori su bili razredni ovogodišnjim maturantima?
- iz francuskog baš nisam najbolji, kakva je situacija?

Istoricarka se zove Jelena Popovic(http://www.vbeogradska.edu.rs/?page_id=133#istorija),super profesor,diktira,ti zapisujes(ili ne,pa kasnije kopiras:D),i posle pita to sto je diktirala,nista posebno,ponekad za 5 te pita da povezes znanje,da kazes zasto i kako,itd...sve laganica
 
Ja sam prošle godine upisao prirodni smer, a za društveni smer znam sigurno da je manje ili više lakši od prirodnog... ali generalno na društvenom smeru ako dobro prođeš prvo polugodište do kraja će ti sve biti ok :cool:
 

Back
Top