колонизација није исто што и германизација. у Војводину нису насељавани само Немци, него и Мађари, Словаци, Руси(ни) и ко све не. и да ли су због тога пречански Срби претворени у нешто друго? нису. дакле, није било германизације.
па Пољаци нису били (етничка, верска, језичка, расна) мањина у Пруској. они су били сасвим различита нација- сасвим други политички организам, са вековима старом државном традицијом (као Хрвати у Југославији). то су Пруси хтели да пониште, претварајући Пољаке у Немце. што им није пошло за руком. и ко су били прве жртве? пољско племство, јер племство је био носилац политичког идентитета. међутим, то што су суседне силе поделиле Краљевину Пољску није довело до нестанка пољске нације. јер то није могло ни да се деси (осим потпуним уништењем). с тим што Хабзбурзи и Романови нису спроводили асимилацију. тамо су Пољаци задржали статус посебне нације (руски цар је постао пољски краљ, а аустријски цар је већ био краљ Галиције). значи задржали су своју политичку самобитност, и нису били мањина.
међутим, Пољска је управо одличан пример како у монархији може да се оствари интеграција- Пољска и Литванија вековима су живеле у складној политичкој заједници, при чему је свака нација сачувала сопствени идентитет кроз посебне институције своје државности. тако нешто у републикама није ни замисливо.
нису се Мађари бунили против хабзбуршких краљева зато што су хтели другу владарску кућу, него зато што је Беч својим апсолутизмом грубо кршио традиционална права мађарске нације. то није била побуна против монархије, него побуна против апсолутизма. ако те неким случајем пут нанесе у Беч, отиђи у капуцинерски самостан где су гробови Хабзбурга. видећеш свеже венце са мађарским заставама. то довољно говори како Мађари гледају на Хабзбурге.
ти не капираш да су Хрвати били посебна нација (посебан политички организам са сопственим институцијама), а не нека етничка и верска подгрупа јужнословенског народа. Немци су били једна нација, још од тренутка стварања Светог Римског Царства. и кад настају проблеми? настају у тренутку кад владарска кућа (Хабзбурзи) ставља верски идентитет испред политичког. то се десили и у Британији, због чега су остали без Ирске.