Нетачна и тачна идеја

@Tuzni_patak,

Ја сам се у једном периоду занимала за друштвено-политичка питања, али сам се уверила да се ништа не може учинити док су људи несвесна бића, несвесни шта им се догађа и шта им неки раде. Немогуће је "спасити" човека који не уме да спаси сам себе, или који извор проблема види на сасвим погрешном месту. Ја сам одустала, и окренула се развијању (изоштравању) сопствене свесности. Можда ћу касније да преиспитам ту своју одлуку, али засад је тако.
 
Modruna:
@Tuzni_patak,

Ја сам се у једном периоду занимала за друштвено-политичка питања, али сам се уверила да се ништа не може учинити док су људи несвесна бића, несвесни шта им се догађа и шта им неки раде. Немогуће је "спасити" човека који не уме да спаси сам себе, или који извор проблема види на сасвим погрешном месту. Ја сам одустала, и окренула се развијању (изоштравању) сопствене свесности. Можда ћу касније да преиспитам ту своју одлуку, али засад је тако.
Društvo (u celini) je živi organizam. Ne može se sa strane edukovati, ni radi sopstvene koristi, ali se sa njim spolja lako manipuliše. Društvo nema ugrađene mehanizme za sprečavanje dejstva manipulatora. Tako je i u razvijenim zemljama. Međutim, društveni organizam je zaštićen od razornog dejstva manipulatora - manipulatori stradaju, a društveno biće nastavlja da živi. Dušebrižnici koji spas društva vide u njegovom (prisilnom) edukovanju, treba da shvate da će tom društvo najbolje pomoći, kako Modruna kaže, ako se okrenu razvijanju sopstvene svesnosti. Tako će uvek biti.
 
Hahahahahaha......

A društvo će mirno da gleda kako neko uspešno živi , a oni iako su neizgradjeni lošije žive.....
Baš da ti poverujem.
Ne , smatram da je to samo idealizam pojedinih ljudi , naravno potreban njima samima, ali ne i istinit.....
Humanitarci su takodje jedan takav soj, ljudi iz pokreta za zaštitu životinja su takodje jedan takav soj......bez obzira što bi njihova pobeda donela potpuno orjentisanje ka vegetarijanskoj hrani.....
A da ne bi sada tupili o tome da neki iz pokreta za zaštitu životinja nisu protiv domaćih životinja i farmskog uzgoja sve dok se goveda ubijaju pištoljem i brzo....itd.....sve su to samo licemerne krivine koje ili ti ljudi izmišljaju ili izmišljaju oni koji su oko njih.....

Ono što mene iznenadjuje je stav ristoba koji je vernik, pa stoga je upoznat sa onom , medju ovcama uvek će biti pastira i pastir će voditi ovce i od njega će zavisiti da li su ovce site ili umiru od gladi......Medjutim ovim svojim stavovima on potvrdjuje sebe kao vernika koji je ustvari mistik, bogu ravan, iako to nikad mistici ne priznaju. Naravno to nije slučaj, već je ovde slučaj da je gospodin ristob samo jedan od ovaca iz stada......što je u redu , ali mu ne daje za pravo da zaboravi da postoji čobanin.......i da je sasvim normalno da sa vremena na vreme podiže glavu i gleda gde mu čobanin ukazuje da treba ići......
 
Све док овца остаје овца -- чобанин је потребан, наравно. И чобанин ће, по природи ствари, управљати стадо тамо где њему (чобанину) одговара. Ако би овце почеле мало да постају свесније -- ствари би се постепено мењале у њихову корист. Проблем је у томе што овце увек очекују да о њима води рачуна -- неко други.
А тај "неко други" водиће рачуна, наравно, о себи самом, а не о њима.

Патак,
Већ годинама ми се догађа исто: кад год поменем политичку манипулацију нађе се нека паметна овца да ми се подсмехне у стилу: "аааа, теорија завере, хе, хе, што не одеш мало да се лечиш" (то, ваљда, од параноје :D ). Овце су изманипулисане чак и по питању саме манипулације.

Све ми личи на ону чувену Бодлерову изјаву: "Највеће лукавство ђавола јесте у томе што нас је убедио да не постоји."

Подсмех је лукава тактика. Умберто Еко је написао књигу у којој се подсмева теорији завере. И није једини.
 
Modruna:
Све док овца остаје овца -- чобанин је потребан, наравно. И чобанин ће, по природи ствари, управљати стадо тамо где њему (чобанину) одговара. Ако би овце почеле мало да постају свесније -- ствари би се постепено мењале у њихову корист. Проблем је у томе што овце увек очекују да о њима води рачуна -- неко други.
А тај "неко други" водиће рачуна, наравно, о себи самом, а не о њима.
Све док овца остаје овца -- чобанин је потребан, наравно. И чобанин ће, по природи ствари, управљати стадо тамо где ће њима (овцама) најбоље одговарати. Тако овце постају свесније и духовније -- и максимално управљају овоземаљски живот у њихову корист. Цака је у томе што овце свесно и добровољно пристају да о њима води рачуна -- неко други, јер "нико други" не уме водити рачуна о њима, па ни они сами, боље од Њега.
U zabludi mogu biti i oni što misle da su najviše u pravu.
 
Ех, штета што те није обрадовала она идеја коју је Гурђијев донео с Тибета -- да у свему постоје два нивоа: субјективни и објективни. Постоје субјективна и објективна уметност, субјективна и објективна религија, субјективно и објективно знање итд.

Мени би био занимљив разговор с неким ко разуме ову идеју. У нашој култури не постоји чак ни идеја објективне уметности, рецимо. Све је субјективизовано. Није тако било увек. Старе културе нису уопште цениле субјективност, сматрале су је ефемерном и пролазном. У људима, и у свему другом, вредело је само оно што је вечно (то су звали "објективним").
 
Sizif:
Šta god da si hteo(la) reći,...

Evo objasnicu sta sam hteo reci - prvo naveo sam dve izjave mistika,posto mi je upala u oci recenica tuznog patka da mistici nikad ne priznaju da su ravni Bogu.Oni nisu ravni Bogu,ali su oni svesni da su Bog u stvaranju,dakle idu tim putem,skupili su hrabrost da probaju drugaciji oblik zivljenja- I zato mozda znaju nesto sto ljudi koji nemaju dovoljno hrabrosti da isprobaju taj nacin zivljenja,ne znaju.Zato sam naveo ta dva citata.
Drugo,vidim da je sama ta rec Bog odmah dovela do reakcije Sizifa,( I to potpuno razumem ,zato sto sam I sam tako reagovao dok sam pod tim terminom podrazumevao ideju nekakvog starca na nebesima)zato cu u skladu sa Volterovom”ako hoces da pricas sa mnom,definisi svoje pojmove” objasniti sta podrazumevam kad kazem Bog.
Termini koji se upotrebljavaju kao sto su Bog I Djavo za mene nisu nista drugo nego Ljubav I Strah.
Kad kazem ljubav,ne mislim na zavisnicki odnos dva partnera nego na bezuslovnu ljubav ili osecaj snazne,intenzivne slobode.To ne moze detaljnije da se objasni dok se ne dozivi-vec smo vodili raspravu o bezuslovnoj ljubavi I ne bih da se vracam na to.Pretpostavljam da ovo vecini zvuci pateticno ,sektaski I bolesno,ali to strah govori iz vecine - ako hocete,probajte jednom,skupite hrabrost I pustite da vas taj osecaj bezuslovne ljubavi prema Zemlji,Svemiru I Prirodi ( sa svim njenim delovima ) prozme pa ce mozda biti jasnije.Eto,da ne bude konfuzije,samo sam hteo da objasnim svoje pojmove da ne bi bilo zabune…reci izgleda dosta cesto stvaraju konfuziju I negativnu tenziju.
Jos nesto da definisem,sto za mene vazi:Razum je nase sesto culo I ne treba koristiti to culo za objasnjavanje svih pojava,kao sto ne treba koristiti ni culo sluha da proverimo temperaturu vode.
‚‚onaj ko procenjuje jedno na račun drugog postaje ‚‚bolestan'', više nije čovek već samo specijalist; ko previše naginje radoznalom razumu, čini to na račun celine čovečanstva; isto tako nisu dovoljne ni samo duša i fantazija da bi čovekovo delanje bilo upotrebljivo'' Hese

“ne treba se plasiti” Sartr
 
ristob:
Post se može obrisati! Kod opcije izmeni na početku ima opcija Obriši post.

Ех, клинкула сам ја на то, али ништа се није десило. Чак сам написала и "разлог", па ништа.Ствар код мене не ради. :D

Неко је питао за концепт "објективне" уметности и других ствари. И ја знам само из друге руке. Ми у нашој култури не можемо чак ни да замислимо тако нешто. Зато не бих да лаички препричавам; кога занима, мораће да пита Гурђијева и дон Хуана -- они су видели неколико примерака објективне уметности који су се случајно сачували још од прастарих дан (тзв. "златно доба").

Има у Мексику, у археолошким музејима таквих примерака. Дон Хуан се исцепао од смеха кад му је Кастанеда причао како наши археолози и антрополози тумаче те артефакте (фигурине богова, идола итд.). Нема то благе везе с истином.
 
kako_hocu:
Drugo,vidim da je sama ta rec Bog odmah dovela do reakcije Sizifa,( I to potpuno razumem ,zato sto sam I sam tako reagovao dok sam pod tim terminom podrazumevao ideju nekakvog starca na nebesima)
Pa ja se više i ne sećam kada sam (i da li sam uopšte) pod tom idejom podrazumevao starca na nebesima. Možda, kad sam imao pet godina.

Mada, ono što verujem je da je u svakom svom obliku (od deizma, pa preko bilo kakvih oblika idolatrije, sve do fundamentalnog praktikovanja vere) ideja Boga štetna, da povećava ukupan nivo gluposti na zemlji i da ljude udaljava od ispravnog načina mišljenja.

Znam da ti možeš reći da je za tebe reč "Bog" isto što i ljubav, ali ja ne vidim potrebu da dajem neke maglovite sinonime za reč "ljubav". Ljubav je ljubav, slavimo je kakva jeste, a ideja Boga je odavno zaslužila penziju.
 
Sizif:
Nisam siguran da razumem koncept objektivne umetnosti.
ono sto sam citala o ucenju gurdjijeva (knjiga uspenskog, davno bese) govori o konceptu objektivne umetnosti u smislu da neko umetnicko delo ne moze ostavljati proizvoljan utisak na posmatraca/slusaoca itd. vec da bi zadovoljenje objektivnosti znacilo upravo to da i na mene i na tebe ono isto deluje.

parafraziram, prepricavam, ali potrazicu prasnjavi rokovnik gde imam ispisane odlomke iz te knjige i prepisacu ti. ima neceg interesantnog u celoj toj prici.
 
kako_hocu:
Termini koji se upotrebljavaju kao sto su Bog i Djavo za mene nisu nista drugo nego Ljubav i Strah.
Kad kazem ljubav, ne mislim na zavisnicki odnos dva partnera nego na bezuslovnu ljubav ili osecaj snazne, intenzivne slobode. To ne moze detaljnije da se objasni dok se ne dozivi - vec smo vodili raspravu o bezuslovnoj ljubavi I ne bih da se vracam na to.Pretpostavljam da ovo vecini zvuci pateticno ,sektaski I bolesno,ali to strah govori iz vecine - ako hocete, probajte jednom, skupite hrabrost i pustite da vas taj osecaj bezuslovne ljubavi prema Zemlji, Svemiru i Prirodi ( sa svim njenim delovima ) prozme pa ce mozda biti jasnije. Eto,da ne bude konfuzije, samo sam hteo da objasnim svoje pojmove da ne bi bilo zabune…reci izgleda dosta cesto stvaraju konfuziju I negativnu tenziju.
Jos nesto da definisem,sto za mene vazi: Razum je nase sesto culo i ne treba koristiti to culo za objasnjavanje svih pojava, kao sto ne treba koristiti ni culo sluha da proverimo temperaturu vode.
‚‚onaj ko procenjuje jedno na račun drugog postaje ‚‚bolestan'', više nije čovek već samo specijalist; ko previše naginje radoznalom razumu, čini to na račun celine čovečanstva; isto tako nisu dovoljne ni samo duša i fantazija da bi čovekovo delanje bilo upotrebljivo'' Hese

ne treba se plasiti” Sartr
Da, mnogo je jasnije kada se definišu pojmovi. Prava ljubav se može doživeti jedino ako se ukloni strah (apsolutno). U suprotnom, taj doživljaj je nemoguć i osoba koja je uskraćena za taj doživljaj, jedino može zaključiti za drugu osobu da je šizofrenik.
 
moje srce:
... prepisacu ti. ima neceg interesantnog u celoj toj prici.
Не мораш, имам и ја ту књигу. Али то је само штура информација. Волела бих да знам више о томе.И, наравно, волела бих да видим једно такво дело: да га доживим на својој кожи.
 

Back
Top