Nauka VS vera

maleni:
rdeki:
A da, i nije lepo nekome reci: "lazes", pogotovu kada taj ne laze.

Izvini sto ja ovako upadam. Ali samo da ukazem na nesto vazno.

1. Opis nastanka sveta zapisan u 1. Mojsijevoj nije naucni rad i ne moze se tako na njega gledati niti se moze voditi naucna rasprava na tu temu, barem ne na ovakav nacin.

2. Svetlost koja bese na pocetku nema nikakve veze sa smenom dana i noci. svetlost je vezana uopste za pocetak materije a smena dana i noci odnosi se na pojam vremena koje je vazno za nas ali potpuno nevazno za Boga posto je on vanvremenski.

Hvala na paznji

Mir Bozji


a kakva se rasprava moze voditi na tu temu?
mislim da vera od nauke uzima sta joj odgovara a zaobilazi tamo gde je nauka pobija.
 
anakin:
maleni:
rdeki:
A da, i nije lepo nekome reci: "lazes", pogotovu kada taj ne laze.

Izvini sto ja ovako upadam. Ali samo da ukazem na nesto vazno.

1. Opis nastanka sveta zapisan u 1. Mojsijevoj nije naucni rad i ne moze se tako na njega gledati niti se moze voditi naucna rasprava na tu temu, barem ne na ovakav nacin.

2. Svetlost koja bese na pocetku nema nikakve veze sa smenom dana i noci. svetlost je vezana uopste za pocetak materije a smena dana i noci odnosi se na pojam vremena koje je vazno za nas ali potpuno nevazno za Boga posto je on vanvremenski.

Hvala na paznji

Mir Bozji


a kakva se rasprava moze voditi na tu temu?
mislim da vera od nauke uzima sta joj odgovara a zaobilazi tamo gde je nauka pobija.

Ne mislim da je tako. Mislim da je Bibljia pisana tako da moze da je razume i najednostvaniji um. Pisana je slikovito, sa mnogo usporedbi, prilagodjena vremenu u kom je nastajala kako bi je razumeli ljudi onog vremena.
Iz tog razloga treba je sagledavati u kontekstu vremena i prostora u kom je nastala.
Ako to pokusas videces da je mnogo bogatija nego sto se cini na prvi pogled.
Za osobu 21. veka neke stvari tamo napisane izgledju nebulozno, ali ljudima od pre 20 vekova ona je bila vise nego revolucinarna.
Zamisli da je Bog u knjzi govorio o fotonima, atmoskoj strukturi, hemijskim reakcijama itd. u kakvo haosu bi bio covek onog vremena bez mogucnosti da te stvari i naucno proveri, ali i da ih shvati.
 
meni je mnogo logicnije za verovati da je Biblija samo istorijski prikaz nivoa svesti na kom su se ljudi u to doba nalazili i jedno primitivno tumacenje sveta oko sebe. tamo jasno pise da covek nije znao da je u isto vreme na Zemlji i dan i noc, iz prostog razloga jer nije znao ni da je Zemlja okrugla (cemu inace prica o odvajanju svetlosti i tame?). to je samo jedan od primera, a Bog da je hteo da objasni kako je sve postao a pritom je uzeo u obzir primitivni stupanj coveka tog vremena pa nije hteo da se sluzi naucnim terminima, mogao je da nadje nacin da slikovito objasni CINJENICE (npr. okrugla zemlja) umesto da slikovito objasnjava nesto sto nije tacno.

i jos nesto.....objasni mi 27. stih prve glave i 7. i 23. stih druge glave:
Bog je prvo stvorio coveka i zenu po svom oblicju, pa onda je opet stvorio coveka od zemaljskog praha a zenu od njegovog rebra.
sta od ova dva treba uzeti kao objasnjenje postanka coveka i zene? pogotovo zene....da li je zena stvorena po bozjem oblicju (kako pise u stihu 27) ili od covekovog rebra (stih 23)?
 
anakin:
meni je mnogo logicnije za verovati da je Biblija samo istorijski prikaz nivoa svesti na kom su se ljudi u to doba nalazili i jedno primitivno tumacenje sveta oko sebe. tamo jasno pise da covek nije znao da je u isto vreme na Zemlji i dan i noc, iz prostog razloga jer nije znao ni da je Zemlja okrugla (cemu inace prica o odvajanju svetlosti i tame?). to je samo jedan od primera, a Bog da je hteo da objasni kako je sve postao a pritom je uzeo u obzir primitivni stupanj coveka tog vremena pa nije hteo da se sluzi naucnim terminima, mogao je da nadje nacin da slikovito objasni CINJENICE (npr. okrugla zemlja) umesto da slikovito objasnjava nesto sto nije tacno.

i jos nesto.....objasni mi 27. stih prve glave i 7. i 23. stih druge glave:
Bog je prvo stvorio coveka i zenu po svom oblicju, pa onda je opet stvorio coveka od zemaljskog praha a zenu od njegovog rebra.
sta od ova dva treba uzeti kao objasnjenje postanka coveka i zene? pogotovo zene....da li je zena stvorena po bozjem oblicju (kako pise u stihu 27) ili od covekovog rebra (stih 23)?

Prvi izvestaj 1,1 - 2,14 o stvaranju izradjen je u svecenickom predanju, mnogo je apstraktniji, logicki razradjeniji i isrpniji od drugog koji dolazi od jahvistickog predanja. Bog je zeleo da ovim izvestajem bute prigazan teoloski i liturgijski smisao svega sto je stvoreno , planski sledi okvir jevrejske sedmice koja se zavrsava sedmimim danom kao danom savrsenstva. Tim danom Bog zavrsava budjenje stvorenja iz pustosi i praznine *jevrejski izraz - iz niceg*
Ziva stovrenja pojavljuju se po redom po dostojanstvu i kao kruna na kraju se pojavljuje covek - slika Bozija.
U stvaranju Bog je sledio red i nacin na koji je jevrejin onog vremena spoznavao svet oko sebe.

Drugi izvestaj 2,4b-25 usredsredjen je jedino na coveka, bogat je simbolikom i vrlo smelim antropomorfnim jevrejskim nacinom izrazavanja.
Slikovit nacin da opise nacin postanka zene rezultat je zelje da objasni musku uredjenu teznju prema zeni i njihovu vezu. Tekst utvrdjuje jednakost muza i zene, psiholosko i fiziolosko jedinstvo dva bica koja sacinjavaju stvorenje zvano covek.

Da li ti je ovo od pomoci?

Mir Bozji
 
maleni:
Izvini sto ja ovako upadam. Ali samo da ukazem na nesto vazno.

1. Opis nastanka sveta zapisan u 1. Mojsijevoj nije naucni rad i ne moze se tako na njega gledati niti se moze voditi naucna rasprava na tu temu, barem ne na ovakav nacin.

2. Svetlost koja bese na pocetku nema nikakve veze sa smenom dana i noci. svetlost je vezana uopste za pocetak materije a smena dana i noci odnosi se na pojam vremena koje je vazno za nas ali potpuno nevazno za Boga posto je on vanvremenski.

Hvala na paznji

Mir Bozji
1. Moj cilj je da pokazem da se nasa danasnja naucna saznanja ne poklapaju sa opisom nastanka sveta u 1. glavi Mojsijeve prve knjige. I zaista mislim da taj opis uopste ne odgovara stvarnom stanju stvari.
2. Zaso se onda kaze: "I bi dan i bi noc, dan prvi."? Znas, Bog je prvo stvorio Zemlju, pa svetlost, pa odvojio svetlost od tame i svetlost nazvao dan, a tamu noc, i kaze: "I bi dan i bi noc, dan prvi.".
 
anakin:
pricam o Prvoj knjizi Mojsijevoj 1-31.

molim te razjasni mi dilemu.. citam pazljivo sve tvoje postove pa zakljucujem da si vernik a u raspravi sa MaranAtom vidim da se ti ne slazes sa onim sta pise u Bibliji.
nije mi jasno.

Ja verujem da Bog postoji. Ali mislim da je ljudski um suvise mali da bi opisao Boga. Cak mislim da kada bi se skupila sva mudrost ovoga sveta na jednom mestu, ona ne bi bila dovoljna da dokuci Boziju istinu.
Tako da mislim da nijedna pisana knjiga, pa ni Biblija ne mze opisati ono sto je tako veliko i velicanstveno, daleko iznad naseg ogranicenog uma.
Mislim da je opis stvaranja sveta dat u Bibliji zapravo opis nekog umnog coveka onoga vremena koji je napisao ono sto je napisao na osnovu svog tadasnjeg znanja. Mi danas znamo pouzdano da Zemlja nije ravna, pouzdano znamo da je smenjivajne dana i noci posledica okretanja Zemlje oko svoje ose i oko Sunca (primarnog izvora svetlosti u nasem sistemu). Znamo da je jezgro Zemlje usijano i da je kora koja se nalazi na njenoj povrsini nastala hladjenjem, verovatno kao posledica kretanja nase planete.
Da je sve to znao onaj ko je pisao Bibliju pre nekoliko hiljada godina verovatno bi opis stvaranja bio bitno drugaciji.
 
rdeki:
anakin:
pricam o Prvoj knjizi Mojsijevoj 1-31.

molim te razjasni mi dilemu.. citam pazljivo sve tvoje postove pa zakljucujem da si vernik a u raspravi sa MaranAtom vidim da se ti ne slazes sa onim sta pise u Bibliji.
nije mi jasno.

Ja verujem da Bog postoji. Ali mislim da je ljudski um suvise mali da bi opisao Boga. Cak mislim da kada bi se skupila sva mudrost ovoga sveta na jednom mestu, ona ne bi bila dovoljna da dokuci Boziju istinu.
Tako da mislim da nijedna pisana knjiga, pa ni Biblija ne mze opisati ono sto je tako veliko i velicanstveno, daleko iznad naseg ogranicenog uma.
Mislim da je opis stvaranja sveta dat u Bibliji zapravo opis nekog umnog coveka onoga vremena koji je napisao ono sto je napisao na osnovu svog tadasnjeg znanja. Mi danas znamo pouzdano da Zemlja nije ravna, pouzdano znamo da je smenjivajne dana i noci posledica okretanja Zemlje oko svoje ose i oko Sunca (primarnog izvora svetlosti u nasem sistemu). Znamo da je jezgro Zemlje usijano i da je kora koja se nalazi na njenoj povrsini nastala hladjenjem, verovatno kao posledica kretanja nase planete.
Da je sve to znao onaj ko je pisao Bibliju pre nekoliko hiljada godina verovatno bi opis stvaranja bio bitno drugaciji.

ja se slazem sa tobom u vecini stvari koje kazes.

Medjutim izgleda da ne citas ono sto ti pisem. Biblija nije naucna knjiga, nju su pisali bogonadahnuti ljudi, ona je prilagodjena mestu u vremenu nastanka, ona govori o coveku i njegovoj potrebi za Bogom, ona je u sustini sva istina.

Jednom sa imao priliku da sedim sa nekim ljudima i jedan od njih mi je objasnio sta je to STOL. Znas sta je stol, ono gde se postavljaju tanjiri i pribor za jelo ili zavisno od namene nesto drugo. Dobro sam ti u jednoj recenisi objasnio da znas o cemu se radi. E taj covek uopste nije govorio o tome. Govorio je o hemijskom sastavu stola, atomskoj strukuri unutar njega i hemiji bojene obloge, tehnologiji izrade. Nista nisam razumeo dok mi nije rekao da govori o stolu. Ja sam covek rodjen u 20. a zivim u 21. veku i ne razumem tako neke stvari.
Sad zamisli naucnu raspravu o postanku sveta samo na nivou za koji si ti sada sposoban a da se ona vodi pre 40 vekova.

Iz Biblji primi ono sto ti je potrebno. Ljubav, spasenje, prosvetljenje, put, istinu i zivot. Za ni jednu od ovih kategorija ti ne treba naucni dokaz, a neophodno ti je za zivot.
 
maleni:
ja se slazem sa tobom u vecini stvari koje kazes.

Medjutim izgleda da ne citas ono sto ti pisem. Biblija nije naucna knjiga, nju su pisali bogonadahnuti ljudi, ona je prilagodjena mestu u vremenu nastanka, ona govori o coveku i njegovoj potrebi za Bogom, ona je u sustini sva istina.

Jednom sa imao priliku da sedim sa nekim ljudima i jedan od njih mi je objasnio sta je to STOL. Znas sta je stol, ono gde se postavljaju tanjiri i pribor za jelo ili zavisno od namene nesto drugo. Dobro sam ti u jednoj recenisi objasnio da znas o cemu se radi. E taj covek uopste nije govorio o tome. Govorio je o hemijskom sastavu stola, atomskoj strukuri unutar njega i hemiji bojene obloge, tehnologiji izrade. Nista nisam razumeo dok mi nije rekao da govori o stolu. Ja sam covek rodjen u 20. a zivim u 21. veku i ne razumem tako neke stvari.
Sad zamisli naucnu raspravu o postanku sveta samo na nivou za koji si ti sada sposoban a da se ona vodi pre 40 vekova.

Iz Biblji primi ono sto ti je potrebno. Ljubav, spasenje, prosvetljenje, put, istinu i zivot. Za ni jednu od ovih kategorija ti ne treba naucni dokaz, a neophodno ti je za zivot.

Da, sto se prvog dela izlaganja tice tu se slazem sa tobom. Ako pricamo o istoj stvari gledano svako sa svog aspekta necemo se ni razumeti, a kamoli sloziti.

Sto se tice poslednjeg pasusa, tu se ne bih slozio sa tobom. Ako svako pocne da uzima iz Biblije samo ono sto mu se svidja i sta hoce, to ce biti karambol neslucenih razmera. Na primer, neko ce se uhvatiti za ono: "Oko za oko, zub za zub.", neko ce protumaciti da mu je poligamija dozvoljena, neko ce reci da je on gospodar svojoj zeni, pa ce se prema njoj ponasati kao prema robinji...
A da bi neko otvorio svoje srce i voleo sve oko sebe, da bi trazio svoje prosvetlenje, da bi ziveo u skladu sa onim sto je dobro, a izbegavao ono sto je lose - za to nije potrebna Biblija. Zato je potrebno srce.
 
rdeki:
maleni:
ja se slazem sa tobom u vecini stvari koje kazes.

Medjutim izgleda da ne citas ono sto ti pisem. Biblija nije naucna knjiga, nju su pisali bogonadahnuti ljudi, ona je prilagodjena mestu u vremenu nastanka, ona govori o coveku i njegovoj potrebi za Bogom, ona je u sustini sva istina.

Jednom sa imao priliku da sedim sa nekim ljudima i jedan od njih mi je objasnio sta je to STOL. Znas sta je stol, ono gde se postavljaju tanjiri i pribor za jelo ili zavisno od namene nesto drugo. Dobro sam ti u jednoj recenisi objasnio da znas o cemu se radi. E taj covek uopste nije govorio o tome. Govorio je o hemijskom sastavu stola, atomskoj strukuri unutar njega i hemiji bojene obloge, tehnologiji izrade. Nista nisam razumeo dok mi nije rekao da govori o stolu. Ja sam covek rodjen u 20. a zivim u 21. veku i ne razumem tako neke stvari.
Sad zamisli naucnu raspravu o postanku sveta samo na nivou za koji si ti sada sposoban a da se ona vodi pre 40 vekova.

Iz Biblji primi ono sto ti je potrebno. Ljubav, spasenje, prosvetljenje, put, istinu i zivot. Za ni jednu od ovih kategorija ti ne treba naucni dokaz, a neophodno ti je za zivot.

Da, sto se prvog dela izlaganja tice tu se slazem sa tobom. Ako pricamo o istoj stvari gledano svako sa svog aspekta necemo se ni razumeti, a kamoli sloziti.

Sto se tice poslednjeg pasusa, tu se ne bih slozio sa tobom. Ako svako pocne da uzima iz Biblije samo ono sto mu se svidja i sta hoce, to ce biti karambol neslucenih razmera. Na primer, neko ce se uhvatiti za ono: "Oko za oko, zub za zub.", neko ce protumaciti da mu je poligamija dozvoljena, neko ce reci da je on gospodar svojoj zeni, pa ce se prema njoj ponasati kao prema robinji...
A da bi neko otvorio svoje srce i voleo sve oko sebe, da bi trazio svoje prosvetlenje, da bi ziveo u skladu sa onim sto je dobro, a izbegavao ono sto je lose - za to nije potrebna Biblija. Zato je potrebno srce.

Ovo sam vec pisao ovde na forumu. Biblija je koncipirana tako da nije moguce da iz nje izvadis samo ono sta ti se svidja.
Biblija je princijepjelno koncipirana tako da jedan pojama, naredba, uredba ili stav ima svoje mesto u raznim deliovima Biblije i samo i jedino samo ako su svi ti deloivi uzeti i zajedno razmotreni mogu da budu pravilo koje vazi za nas.

Tako je i s ovim sto pominjes - oko za oko zub za zub. Princip koji stoji iza toga je da svako mora da snosi odgovornost za svoja dela u istoj meri koje je to delo uticalo na drugog coveka - ne manje i definitivno ne vise od toga.
Ali time se ne zavrsava problematika ovog pitanja - slucajno, nenamerno, iz nehata ubistvo - pa u vezi sa tim Bog odredjuje gradove utocista.
Osim toga i najvece se od svega je delo milosti koje Bog pokazuje na licnom primeru.
Ima jos delova pisam koji su vezani za ovu problematiku ali svi oni zajedno cine odredbu oko za oko zub za zub isprvanim stavom.

I tako dalje
 
maleni:
Ovo sam vec pisao ovde na forumu. Biblija je koncipirana tako da nije moguce da iz nje izvadis samo ono sta ti se svidja.
Biblija je principjelno koncipirana tako da jedan pojam, naredba, uredba ili stav ima svoje mesto u raznim deliovima Biblije i samo i jedino samo ako su svi ti deloivi uzeti i zajedno razmotreni mogu da budu pravilo koje vazi za nas.

Tako je i s ovim sto pominjes - oko za oko zub za zub. Princip koji stoji iza toga je da svako mora da snosi odgovornost za svoja dela u istoj meri koje je to delo uticalo na drugog coveka - ne manje i definitivno ne vise od toga.
Ali time se ne zavrsava problematika ovog pitanja - slucajno, nenamerno, iz nehata ubistvo - pa u vezi sa tim Bog odredjuje gradove utocista.
Osim toga i najvece se od svega je delo milosti koje Bog pokazuje na licnom primeru.
Ima jos delova pisam koji su vezani za ovu problematiku ali svi oni zajedno cine odredbu oko za oko zub za zub isprvanim stavom.

I tako dalje

Da li se to pokvarila ploca? :) Mislim na ovaj niz istovetnih poruka.

Dragi prijatelju, tamo stoji citav zakonik jednog robovlasnickog drustva koji danas nije uopste primenjiv, pa je i princip "oko za oko" deo tog zakonika. E sada bih se ja slozio sa tobom i rekao da je Bog iznad vremena i prostora i samo se nadovezao pitanjem: A zasto bi Bog dao u pisanoj formi zakone koji su primenjivi samo za jedno robovlasnicko drustvo?

I opet da konstatujem: Da bi covek bio vernik, da bi verovao iskreno u Boga, u ljubav, da bi voleo svoje bliznje, pa cak i neprijatelje, da bi cinio dobra dela, a nikako zla - nije mu potrebna Biblija, ni Kuran, niti bilo koja verska knjiga, niti bilo koja druga knjiga. Potrebno mu je cisto srce i dobra volja.
 
rdeki:
Kako da izbrisem duplu poruku? :D

Kompjuter mi je stalno prijavljivao da nije poslao poruku a jeste, nakon toga mi je pukla veza i eto ...

Zakonik je dat kao odredenje za drustvo u kom je nastao i nije primenjiv danas, nije bio primenjiv vise ni Isusovo vreme. Isus je dosao da oslobodi. Molim te procitaj ponovno ako jesi, ili sad ako nisi, poslanicu Rimljanima i videces da to sto si napisao pada u vodu.
Madjutim, ljudi i dalje nastavljaju da budu robovi. Iako je robovlasnicko drustvo kao uredenje nestalo ostalo su druge vrste robovanja koje ljudi smatraju slobodom.

Slazem se sa tobom da je coveku za ispravan zivot potrebno otvoreno srce, ali se ne slazem da mu za to nije potrebana Biblija. Rec Bozija potrebna je savkom od nas jer izmedju ostalog sadrzi najkompletniju zbirku moralnih i etickih kodeksa na kojima su kasnije izrasle sve moderne civilizacije.

Mir Bozji
 
Ја сам лепо питао да ми дате одговор на једноставно питање: КОлико дуго временски је трајао ДАН, пре него су 4. дана створени Сунце и Месец ? Дакле ? :roll:
 
MaranAta:
Ја сам лепо питао да ми дате одговор на једноставно питање: КОлико дуго временски је трајао ДАН, пре него су 4. дана створени Сунце и Месец ? Дакле ? :roll:


reci ti nama, vidis da smo neznalice.
 
maleni:
Slazem se sa tobom da je coveku za ispravan zivot potrebno otvoreno srce, ali se ne slazem da mu za to nije potrebana Biblija. Rec Bozija potrebna je savkom od nas jer izmedju ostalog sadrzi najkompletniju zbirku moralnih i etickih kodeksa na kojima su kasnije izrasle sve moderne civilizacije.

Mir Bozji

Dragi prijatelju, moram da kazem da medju ljudima punih ljubavi i otvorenog srca ima i muslimana, budista, hindusa, Busmana... Oni Bibliju ne koriste zato sto veruju u nesto drugo. Ali cinjenica da ne koriste Bibliju ne moze da ospori da su to ljudi sirokog srca.
S druge strane, danas to nije cesto, ali nekada je broj nepismenih ljudi bio daleko veci od pismenih, pa ni njima nije trebala Biblija da bi bili ljudi sirokog srca. Nije im trebala jer je nisu znali ni citati.
Moje misljenje je da su moralni kodeksi usadjeni u svakom od nas. Svako od nas zna sta je dobro a sta lose, sta ne zeli da mu drugi rade, a sta ne bi zeleo. Ono sto je neophodno je zaviriti u sopstveno srce i tmo naci odgovor kako se ponasati. Ali, to nije nimalo lako i ne polazi svakom za rukom. A ima onih koji to i ne zele da urade. E takvima nikakvo pismo nece pomoci.
 
rdeki:
maleni:
Slazem se sa tobom da je coveku za ispravan zivot potrebno otvoreno srce, ali se ne slazem da mu za to nije potrebana Biblija. Rec Bozija potrebna je savkom od nas jer izmedju ostalog sadrzi najkompletniju zbirku moralnih i etickih kodeksa na kojima su kasnije izrasle sve moderne civilizacije.

Mir Bozji

Dragi prijatelju, moram da kazem da medju ljudima punih ljubavi i otvorenog srca ima i muslimana, budista, hindusa, Busmana... Oni Bibliju ne koriste zato sto veruju u nesto drugo. Ali cinjenica da ne koriste Bibliju ne moze da ospori da su to ljudi sirokog srca.

S druge strane, danas to nije cesto, ali nekada je broj nepismenih ljudi bio daleko veci od pismenih, pa ni njima nije trebala Biblija da bi bili ljudi sirokog srca. Nije im trebala jer je nisu znali ni citati.
Moje misljenje je da su moralni kodeksi usadjeni u svakom od nas. Svako od nas zna sta je dobro a sta lose, sta ne zeli da mu drugi rade, a sta ne bi zeleo. Ono sto je neophodno je zaviriti u sopstveno srce i tmo naci odgovor kako se ponasati. Ali, to nije nimalo lako i ne polazi svakom za rukom. A ima onih koji to i ne zele da urade. E takvima nikakvo pismo nece pomoci.

U pravu si i Pismo bas o tome govori
1 Kor 13:1-10 Ako govorim ljudskim i anđeoskim jezicima, a ljubavi nemam, onda sam metal koji zvuči i činele koje odjekuju. I ako imam dar proroštva i znam sve tajne i sve znanje, i ako imam svu veru, tako da premeštam gore, a ljubavi nemam, ništa sam. I ako hraneći siromahe razdelim sve svoje imanje, i ako predam svoje telo - da budem spaljen, a ljubavi nemam, ništa mi ne koristi. ljubav dugo trpi, ljubav je dobra, ona ne zavidi, ljubav se ne hvali, ne nadima se, ne ponaša se nepristojno, ne traži svoje, ne ljuti se, ne uračunava zlo, ne raduje se nepravdi, ali se raduje sa istinom; ona sve snosi, sve veruje svemu se nada, sve trpi. ljubav ne prestaje nikada. Ako je dar proroštva - biće okončan, ako je dar jezika - prestaće, ako je znanje - nestaće. Jer delimično saznajemo i delimično prorokujemo; kada pak dođe ono savršeno, prestaće ono delimično.


Ima puno ljudi koji svugde masu Pismom a ono osnovno im nedostajem, kao sto imamo i primer ovde na sajtu.
To su ljudi koji nisu spremni da otvore svoje srce i deluju u skladu sa Bozijim principima koji su najjednostavnije i nazivotnije objavljeni upravo u Bibliji koja je istina Bozija.
Oni su prisvojili Pismo i manipulisi njime cepajuci deo po deo u skladu sa svojim potrebama i zeljama. Po takvima ne mozemo donositi sud o Bozijem delu.

Istina je da mnogi nisu nikad citali Bibliju a ponasaju se u skladu sa njom, ali ako pogledas, u knjizi i o tome pise.
Rim 2:12-16 Jer svi koji su bez zakona zgrešili bez sudelovanja zakona će i propasti, a svi koji su pod zakonom zgrešili - biće po zakonu osuđeni. Jer pred Bogom nisu pravedni oni koji samo slušaju zakon, nego će biti opravdani oni koji zakon tvore. Kad, naime, mnogobošci, koji nemaju zakona, po prirodi čine ono što zakon zahteva, onda su oni, koji nemaju zakona, sami sebi zakon. Oni pokazuju da je delo zakona napisano u njihovim srcima, što svedoči njihova savest i njihove misli koje se međusobno optužuju i brane, na dan kada će Bog preko Isusa Hrista - po mom evanđelju - suditi ljudske tajne.

Eto!

Mir Boziji i svaki blagoslov
 
anakin:
i niko nece da mi odgovori za koliko je zapravo dana stvorena Zemlja...

PS. tema nije "ljubav i vera" nego nauka protiv vere. narode, ne skrecite.....

Pa lepo ti pise: 6 dana.
S tim da su prva 3 dana mogla trajati milione godina po danasnjim merilima, ali tek kada je nastalo Sunce i kada je Zemlja zaokrugljena i pocela da se vrti oko njega, tek onda je dan ciklus koji traje 24 sata.
Da li ti to deluje dovoljno uverljivo? Meni ne.
 
rdeki:
anakin:
i niko nece da mi odgovori za koliko je zapravo dana stvorena Zemlja...

PS. tema nije "ljubav i vera" nego nauka protiv vere. narode, ne skrecite.....

Pa lepo ti pise: 6 dana.
S tim da su prva 3 dana mogla trajati milione godina po danasnjim merilima, ali tek kada je nastalo Sunce i kada je Zemlja zaokrugljena i pocela da se vrti oko njega, tek onda je dan ciklus koji traje 24 sata.
Da li ti to deluje dovoljno uverljivo? Meni ne.

sto samo potvrdjuje moju tezu sta zapravo predstavlja Biblija.

nego, kako ti verujes u Boga a ne u Bibliju? da li je to neka hriscanska crkva?
 
anakin:
nego, kako ti verujes u Boga a ne u Bibliju? da li je to neka hriscanska crkva?

Pa verujem da postoji sila, moc, nesto natprirodno, velicanstveno, NEKO, koga smo mi smrtnici u nedostatku prikladnijeg izraza nazvali Bogom.
Ko je Bog, kako Bog izgleda, kako mu se treba moliti, da li treba prinositi zrtve, da li treba postiti ili ne... Milim da odgovore na ova pitanja ne moze da da NIKO.
Religije su instrument (na zalost) kojim se lakse manipulise narodima. Lakse se obican narod drzi podjarmljen, lakse se sa njim radi sta se hoce.
Bibliju, tacnije Stari Zavet posmatram kao pisanu istoriju jevrejskog naroda sa elementima mitologije (sto je normalno za period u kojem je pisana) i zakonikom koji je bio primenjivan u jevrejskoj robovlasnickoj drzavi.
Pa sada, rodjenjem (a ne opredeljenjem) sam hriscanin pravoslavac, a ti me svrstavaj gde ti hoces.
Religiozni ce me sasvim sigurno svrstati u bezboznike, bez obzira kojoj veri pripadaju.
 

Back
Top