Највећи антропоморфизам - деловање Бога

1) Јел ме читаш сестро? Значи ли то да је за тебе верник само догмата (и само тај има "право гласа" на форуму), или ме ниси ни читала?
2) Нема увреде, ал под једним условом. Во се држи за рогове а човек (ваљда и жена :lol: ) за реч... Плавиш ми тему, па ако сам већ дисквалификован као саговорник, тутањ!

Ne mozes ti meni da odredis s kim cu da razgovaram, pa cak i na tvojoj temi. Ako se ne dopadamo jedno drugom kao sagovornici, ne moramo da razgovaramo, ali nemas pravo da me teras s teme sve dok je ne spamujem.

Dalje, to za dogmu sto postavljas pitanje, izlazi iz okvira ove teme, ali hajde da ipak odgovorim - a sta si me ustvari pitao?:lol:

Da li si vernik? Pa to ti sam najbolje znas.


Eto ti sad, nije znao, pa zar nije svemoguc? Cak i da nije znao to ga ne oslobadja njegove krivice, dao ljudima slobodnu volju, ljudi je zloupotrebili a on se naljutio, i posle kazemo da nije antropomorfan, nije nego!

Znaci da je dobar i da mi na to dobro treba da se ugledamo, a dobrota nikad ne moze da predvidi ono sto "djavolji um" moze, dakle, ne svaku sitnicu. Tako bar ja mislim.
 
Ne mozes ti meni da odredis s kim cu da razgovaram, pa cak i na tvojoj temi. Ako se ne dopadamo jedno drugom kao sagovornici, ne moramo da razgovaramo, ali nemas pravo da me teras s teme sve dok je ne spamujem.

Dalje, to za dogmu sto postavljas pitanje, izlazi iz okvira ove teme, ali hajde da ipak odgovorim - a sta si me ustvari pitao?:lol:

Спамујеш.
Ево, не знаш ни шта сам те питао...
Рекла си да за тебе филозофији нема место у религији, порука примљена к знању и крај приче.
Све остало је спам.
 
Спамујеш.
Ево, не знаш ни шта сам те питао...
Рекла си да за тебе филозофији нема место у религији, порука примљена к знању и крај приче.
Све остало је спам.

Pa ti spamujes onda citav ovaj pdf jer postavljas filozofsku temu na religiji.

Ali ni to nije moja briga, ima ko o tome treba da brine.
 
Мислим да је ово за трипартитну дискусију између мода коме не могу име да запамтим, тебе и мене.
Алгоритми нека се не увреде :lol: али са њима не може о томе озбиљно...

Slazem se. Ne kazem ja da Boga nema, ali onako kako ga opisuju vernici on lici na uvredjenu frajlu. Dosla mala, malo digla suknju, deran iskoristio, a ona se jedi, pa mu jos skuva ljuti paprikas. Toliko o antropomorfizmu. Pozz!
 
Pa ti spamujes onda citav ovaj pdf jer postavljas filozofsku temu na religiji.

Ali ni to nije moja briga, ima ko o tome treba da brine.

Тај неко не мисли као ти, а не мисле ни многи моји саговорници, по мојим мерилима успеха сам успешан (рекох ти већ).
Ерго, савет исти као за "неутралног", изгледа да га се он и држи од кад је видео да му увреде не пролазе... ;)
 
Norma,filozofija ima izuzetno vazno mesto u religiji i teologiji,ne moras da se svadja s njim ali je za ovo covek u pravu.

U teologiji mozda, u samoj religiji kao veri ama bas uopste.

Generacije su prosle od pojave Hrista i nijedan vernik nije bio duzan ni da bude pismen a kamoli da se bavi filozofijom.


Тај неко не мисли као ти, а не мисле ни многи моји саговорници, по мојим мерилима успеха сам успешан (рекох ти већ).
Ерго, савет исти као за "неутралног", изгледа да га се он и држи од кад је видео да му увреде не пролазе... ;)

Ne znam koji je to savet niti me zanima, ovo nije filozofija ni nauka, vec religija.
 
Brinem se za tvoje deduktivne sposobnosti.ON JE UZROK SAM PO SEBI sveg postojanja,ON JE ZIVOT SAM PO SEBI,u njemu je i pocetak i kraj sveg postojeceg.Alfa i Omega.

Е овде смо на трагу нечега, па да се присетимо...

наравно да су ти закони део природе, али то не мења чињеницу да природа постоји по њиховом обрасцу. још горе, природа је спутана каузалношћу- ако постоји сама по себи (прихватимо ли да је универзум вечан) значи да постоји по нужди.

Сад заменимо Универзум са Бог и...
Ако Бог постоји по себи, да ли постоји по нужди (онда није свемогућ, јер нешто не може - не може да не постоји...)
Ако је могуће да Бог не постоји, то одваја нову линију разимшљања, па ако је Statler and Waldorf заинтересован.
 
Pa sta ces mu onda ti, ja ili bilo ko drugi, nije mu valjda dosadno?

Bogu nista nije potrebno,On je Ljubav,Istinska Ljubav,i zeli ljubav od coveka da bi mu na istu uzvratio.To je i jedna od osnovnih potreba coveka da voli i da bude voljen.Mozda i najvaznija.Zato ti imas slobodnu volju da Ga odbacis ili prihvatis.Bog ti nece slamati licnost iako to moze da ucini.
 
Нећеш ме отерати, навикни се!
Савет бр. један.
Ако ми не одговараш, можда ми досади овде... Савет бр. два.
Мада, увек ће се неко пецати :)

Ma covece uopste te ne teram! Ti mene teras i podcenjujes umesto da naucis nesto!

Zasto si postavio temu ako su ti odgovori samo "odredjenih" mili usima?
 
Bogu nista nije potrebno,On je Ljubav,Istinska Ljubav,i zeli ljubav od coveka da bi mu na istu uzvratio.To je i jedna od osnovnih potreba coveka da voli i da bude voljen.Mozda i najvaznija.Zato ti imas slobodnu volju da Ga odbacis ili prihvatis.Bog ti nece slamati licnost iako to moze da ucini.

О ком богу причаш?!?
Старозаветном Џехови?!? :lol:
 
Е овде смо на трагу нечега, па да се присетимо...



Сад заменимо Универзум са Бог и...
Ако Бог постоји по себи, да ли постоји по нужди (онда није свемогућ, јер нешто не може - не може да не постоји...)
Ако је могуће да Бог не постоји, то одваја нову линију разимшљања, па ако је Statler and Waldorf заинтересован.

Ne moze se zameniti sa Bogom jer Univerzum ima svoj pocetak za razliku od Boga.To sto ti pricas je panteizam,da je Bog u svemu.Moze on sve,nego je izabrao TO STO JESTE.Bez Njegove Volje nema postojanja.
 
A da kaznim ja njega jer me je stvorio protiv moje volje, mozda ja uopste nisam hteo da budem stvoren!

Pa to je ono sto je u osnovi svih ateista izgleda, narocito onih koji ovde "prebivaju" - gnev i kivnost na Boga za sopstevene greske i neuspehe.

A kako su vam "pri ruci" vernici, vi zapravo njih vredjate zeleci da uvredite Boga.

To ne moze, jednostavno hula na Duha svetoga se ne oprasta, i sve sto radite za sebe radite. Shvati da nema slobode i da i ovaj tvoj dah sada zavisi od Bozje volje, danas jesi sutra nisi. Ti tu nisi nista mocan, shvatas?

Bolje se potrudi da svoj zivot provedes u korisnosti i ljubavi i da nikog ne vredjas i ni na koga ne budes kivan.
 
Ma covece uopste te ne teram! Ti mene teras i podcenjujes umesto da naucis nesto!

Zasto si postavio temu ako su ti odgovori samo "odredjenih" mili usima?

Да бих добио одговоре на изнету тезу.

Највећи антропоморфизам, у смислу да из њега следе сви остали, је сматрати да Бог делује. Бог не делује, Бог јесте. Видећемо зашто је то тако.
Пре тога, шта све следи из овог антропоморфизма. Па, све оне бесмислице, да не кажем нешто друго, да Бог нешто "воли" или "мрзи", да је на нешто "гневан" (понављам да је гнев одлика немоћних), да је некоме нешто "рекао", па онда "слободна воља" (јер подразумева да се Бог "уздржава" од интервенције, односно "пушта" ствари да иду другачије од "његове воље"), наравно ту је и "есхатон"... Можда сам врхунац такве "мисли" управо прочитао код Хамваша који цитира Мерешковског "Бог је дигао руке од овога човешанства". Та реченица само показује ниво очаја једног, иначе великог, ума који је спао на то да подржи инвазију нациста на своју земљу. И то само зато (да, само зато) што је та земља била комунистичка...

Но, објаснимо оно од чега полази тема. Ја само полазим од дефиниције дел(ов)ања и представа које људи имају пред појмом који зову "Бог". Те дефиниције су несагласне. Делање је:
1. У времену
2. У простору
3. Зависи од узрока (каузално).
За Бога време и простор не постоје, и Он је акаузалан. Богу узрок није потребан, док последицу може да одреди изван човеку познатих закона.

Тешко је човеку да размишља на такав начин, ево и сам сам у искушењу да напишем како Бог делује... Најближе мисли какву овде износим је таоизам са својим концептом делања кроз неделање - wei wu wei. У индијској традицији је то тачка око које се точак збивања окреће, а она сама је непокретна - Чакравартин. Такво мишљење се преносило и на људе, појединце - свете краљеве и хероје. За њих се сматрало да могу самим својим присуством решити ствари... Или што би рекли Цепелини на крају свог највећег хита (да то је онај што је занимљив кад се слуша унатрашке) - to be a rock and not to roll...

Но, ако је данас нама немогуће да се искобељамо из жалосног антропоморфизма, могли бисмо се одрекнути свих његових последица, а оне су описане у првом пасусу.

Antropomorfizam je izraz kojim se opisuje davanje nekih specifično ljudskih karakteristika životinjama, biljkama, prirodnim ili natprirodnim fenomenima kao što su božanstva. Karakteristika antropomorfizma je da se svi ti fenomeni simbolički prikazuju sa ljudskim karakteristikama (lice, odjeća i sl.), odnosno tumače kao ličnosti sa ljudskim motivima.
Antropomorfizam ima drevnu tradiciju, odnosno predstavlja karakteristiku gotovo svih svjetskih mitologija, kao i dijela religija. Pojavljuje se u obliku basni, a u modernom dobu predstavlja karakteristiku dječje književnosti.

Твој одговор је?
Ако је једини одговор да не разумеш тему, то смо већ схватили и хвала!
Тутањ...
 
Да бих добио одговоре на изнету тезу.



Твој одговор је?
Ако је једини одговор да не разумеш тему, то смо већ схватили и хвала!
Тутањ...


Ma necu bre da idem s teme!

Kapito??

Odgovor je da Bog i jeste i deluje, to se podrazumeva, nisam ni smatrala za shodno da treba posebno odgovarati na to.
 
Ne moze se zameniti sa Bogom jer Univerzum ima svoj pocetak za razliku od Boga.To sto ti pricas je panteizam,da je Bog u svemu.Moze on sve,nego je izabrao TO STO JESTE.Bez Njegove Volje nema postojanja.

Није сигурно да Универзум има почетак (или Мултиверзум). Ту причам о науци, пошто је за мење библијско постање прича као и неке друге...
Ја јесам пантеиста, иначе.
Значи, по теби Бог може да не постоји? Ерго, свет без Бога је могућ?!
Даље, то не значи само да је могућ него да свет постоји без Бога барем колико постоји и са Богом. Пошто су могућност и немогућност, постојање и непостојање истовремено део Бога.
Чини ми се да овде испадаш из дискусије...
 
Ne postoji starozavetni i novozavetni Bog, da te za pocetak naucim osnovne stvari.Bog je jedan te isti.U starome zavetu se otkrio delimicno dok u Isusu potpuno.

Значи само делимично је убица недужног мисирског народа кога је убијао јер га фараон није испоштовао.
Хвала!
То сам хтео да видим :)
 

Back
Top